Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 12 јануари

Објавено пред

на

812 година – Претставниците на византискиот император Михаил Први од Рангаба склучија мир во Ахен со франкискиот император Карло Велики, по повеќе од една деценија војна меѓу Византија и Франкиската империја. Една од причините за војната беше тоа што папата Рим, барајќи поддршка во Франкиската империја, го круниса Карло Велики (800).

1519 година – Умре Максимилијан Први, германски крал од 1493 година и римо-германски император од 1508 година, земајќи ја титулата со согласност на папата Јулиј Втори, иако папата никогаш не го крунисаше за него. Од тогаш, германските кралеви веднаш ја презедоа царската титула по избор за крал. За време на неговото владеење, Хабсбурзите станале најмоќната династија во Европа преку брак.

1628 година – Роден е францускиот писател Шарл Перо, автор на познатата збирка бајки „Бајки“, која ги содржи светски познатите бајки „Мачка во чизми“, „Црвенкапа“, „Синобрада“, „Заспаната убавица“.

1829 година – Смрт на германскиот писател Фридрих фон Шлегел, најважниот теоретичар на германскиот романтизам. Со неговиот брат Вилхелм, тој го уредуваше главниот романтичен магазин „Анетеум“. Покрај дела за античката литература, тој напиша есеи, песни и раскази, а во романот „Лусинда“ ја пропагира романтичната идеја за слободна убов. Неговата „Историја на старата и новата литература“ е една од првите рецензии на целата светска литература.

1876 ​​година – Роден е американскиот писател Johnон Грифит, познат како Jackек Лондон, еден од најчитаните во првата половина на 20 век. Напишал околу 50 раскази и романи, од кои најпознати се „Повикот на дивината“ и „Белиот пес“.

1899 година – Роден е Пол Херман Мулер, швајцарски биохемичар кој истражува за заштита на растенијата. Во 1939 година, тој го откри инсектицидното дејство на ДДТ. Добитник е на Нобелова награда за медицина во 1948 година.

1932 година – Хати Каравеј, демократ од Арканзас, стана првата жена избрана во американскиот Сенат.

1953 година – Собранието на Сојузна народна република Југославија го донесе новиот устав. Советот на народите беше укинат и беше формиран Советот на производители, кој го загуби националниот карактер на структурата на институциите.

1964 година – Еден месец откако Занзибар се стекна со независност, султанот е соборен и со претседателот Абеид Каруме е прогласена република. Четири месеци подоцна, Занзибар се спои со Тангањика во Танзанија.

1976.- Умре англиската писателка Агата Кристи, позната авторка на криминалистички романи. Напишала 79 романи и збирки раскази, кои се продадени во две милијарди примероци ширум светот и се преведени на повеќе од 50 јазици, а нејзината драма „Стапица за глувци“, за прв пат прикажана во 1952 година, имаше над 20.000 претстави на лондонскиот Вест Енд изведена претстава во светот.

1977. година – Израелските демонстрации протестираат против одлуката на Франција да го ослободи Абу Дауд, водачот на палестинските терористи, кои масакрираа израелски спортисти на Олимписките игри во Минхен во 1972 година.

1990 година – Романскиот претседател Јон Илиеску објави дека Романската комунистичка партија е забранета.

1991 година – Конгресот на САД го овласти претседателот Georgeорџ Буш да употреби воена сила за да ја принуди ирачката армија да го напушти Кувајт.

1992 година – Еден ден по оставката на претседателот Бенједид Чадли, алжирската влада го одложи вториот круг на парламентарни избори, наведувајќи ја „неможноста за продолжување на изборниот процес“. Тој го водеше Исламскиот фронт на националниот спас на изборите. Исламистите тогаш зедоа оружје и во следните години беа убиени десетици илјади Алжирци.

1993 година – Висок комесаријат на ООН за бегалци од 1992 година објави дека има повеќе од 18,5 милиони бегалци ширум светот. Бројот на бегалци се зголеми за 3,5 милиони во споредба со 1991 година, од кои три милиони беа раселени и ја напуштија територијата на поранешна Југославија.

1996 година – Првите руски војници Ифор пристигнаа во Босна и Херцеговина, во првата заедничка воена мисија со американските и другите западни трупи по Втората светска војна.

1998 година – Деветнаесет европски земји потпишаа документ со кој се забранува клонирање на луѓе.

1998 година – Во Белград започна штрајк на градската компанија за транспорт. За прв пат во стогодишната историја на јавниот превоз, ниту едно возило на ГСП не излезе на улиците на Белград. Штрајкот траеше шест дена.

2002 година – Умре Сајрус Венс, државен секретар во администрацијата на Jimими Картер, еден од авторите на мировниот план за Босна и Херцеговина во 1993 година, кој беше одбиен од босанските Срби.

2003 година – Умре поранешниот аргентински воен диктатор генерал Леополдо Галтериеј, кој ја водеше Аргентина во катастрофална војна во 1982 година со Велика Британија за Фокландските острови.

2005 година – Европскиот парламент го усвои првиот Устав на Европската унија, кој никогаш не заживеа, бидејќи предлогот за тој устав беше одбиен во Франција и Холандија. Уставот на ЕУ го замени „Договорот од Лисабон“, кој стапи на сила на 1 декември 2009 година, по ратификувањето во парламентите на земјите членки на ЕУ.

2010 година – Разорен земјотрес го тресе Хаити, убивајќи 316 000 луѓе, повредени околу 300 000 и оставајќи повеќе од милион без покрив над главата.

2015 година – Авганистан доби нова влада на единство три месеци по преземањето на функцијата на претседателот Ашраф Гани и долгогодишните политички тензии, економската стагнација и зајакнувањето на исламистите. Владата е резултат на повеќенеделни преговори меѓу ривалот од претседателските избори во 2014 година, Гани и Абдула Абдула.

2016 година – Експлозија во центарот на Истанбул уби 10 туристи од Германија. Еден Сириец е осомничен за нападот во близина на обелискот на Теодосиј, 25 метри од Сината џамија и недалеку од Аја Софија, најпопуларната туристичка дестинација во градот.

2020 година – Адвокатот Роберт Абел е избран за шеф на Малтешката работничка партија, што го прави автоматски премиер на Малта. Поранешниот премиер Josephозеф Мускат беше принуден да си даде оставка поради обвинението за мешање во истрагата за убиството на истражувачката новинарка Дафне Каруана од Галиција во 2017 година.

На денешен ден

На денешен ден – 15 јуни

Објавено пред

на

1215 година – Под притисок на благородништвото, кралот Јован од Англија ја прифаќа Магна Карта Либертатум, темелот на државата, симбол на борбата против апсолутизмот и еден од најважните документи во британската и европската уставна историја.

1467 година – Умре Филипе Ле Бон, војводата од Бургундија, основач на Бургундија, држава која е ривал на Франција во 15 век и припаѓа на Франција во 1678 година.

1520 година – Папата Лав X (Лав) го екскомуницира Мартин Лутер со бик осудувајќи ги тезите на Лутер за попустливост, догми и организација на Католичката црква. Во 1517 година, Лутер ги закова идеите за реформа на Црквата систематизирани во 95 тези на вратите на дворската црква во Виртемберг, означувајќи го почетокот на расколот на католичка Европа.

1843 година – Роден е норвешкиот композитор, пијанист и диригент Едвард Хагеруп Григ, кој инспириран од националниот фолклор ја афирмира норвешката музика во светот („Пер Гинт“, „Лирски парчиња“).

1862 година – Турски војник убил српско момче на фонтаната Шукур во Белград, предизвикувајќи конфликти во градот. Турците тогаш ја напуштија белградската тврдина, каде што беше нивниот гарнизон, и го бомбардираа Белград.

1882 година – Роден е генералот и државник Јон Антонеску, диктатор на романската прогерманска влада во Втората светска војна. Тој ја воведе Романија во Тројниот сојуз и се приклучи на нападот на СССР во 1941 година. Тој беше осуден на смрт и погубен во 1946 година како воен злосторник.

1903 година – По атентатот на Александар Обреновиќ во државниот удар во мај, српскиот парламент го избра Петар Карашорчевиќ за крал на Србија. За време на неговото владеење, парламентаризмот беше зајакнат и економскиот и културниот развој на земјата се забрза. Тој се повлече од власта на 22 јуни 1914 година, а неговиот втор син Александар доби кралска власт.

1904 година – Повеќе од илјада луѓе, претежно жени и деца, умреле во близина на Newујорк во пожар на бродот „Генерал Слокам“.

1907 година – Започнува Втората мировна конференција во Хаг, на која 44 држави, вклучително и Србија и Црна Гора, усвојуваат 13 конвенции за воените закони и обичаи („Хашки конвенции“). Четвртата конвенција го основаше Постојаниот арбитражен суд во Хаг.

1919 година – Англиските пилоти Артур Браун и он Алкок го завршија својот прв директен лет преку Атлантикот.

1920 година – Еден од основачите на безжична телеграфија, италијанскиот инженер Гугелјемо Маркони, го емитуваше првото музичко радио емитување во Англија. Тоа беше песна на австралиската оперска пејачка Нели.

1940 година – Германските трупи ја пробија линијата Магинот кај Седан. Овој утврден систем долг 360 километри, изграден од Французите помеѓу двете светски војни долж границата со Германија, се сметаше за ремек-дело на градежништвото и утврдувањето.

1969 година – По повлекувањето на Шарл де Гол од политичката сцена, Presidentорж Помпиду е избран за претседател на Франција.

1975 година – Југословенските кошаркари станаа европски шампиони победувајќи ја репрезентацијата на СССР во Белград.

1977. година – Адолфо Суарез и неговата коалиција Демократски центар победија на првите слободни избори во Шпанија по смртта на Франциско Франко, кој диктаторски управуваше од 1939 година.

1982 година – аргентинските сили на Фокландските острови се предадоа на Британците. Со тоа заврши војната во која загинаа околу 1.000 луѓе.

1988 година – Пакистанскиот претседател Зија, Хак објави дека исламскиот шеријатски закон ќе стане врховен закон во Пакистан.

1992 година – Писателот Добрица Cosосиќ е избран за прв претседател на СР Југославија. Ден претходно американскиот бизнисмен Милан Паниќ беше избран за прв премиер на новоформираната држава.

1992 година – За прв пат по Втората светска војна, јапонскиот парламент одобри распоредување војници во странство.

1994 година – Израел и Ватикан воспоставија целосни дипломатски односи, потврдувајќи го договорот за меѓусебно признавање и помирување по вековниот конфликт меѓу Евреите и католиците.

1995 година – Советот за безбедност на ООН донесе резолуција за проширување на силите на ООН во БиХ, со 12.000 француски, британски и холандски војници. Русија и Кина беа воздржани.

1996.- Умре американската пејачка Ела Фицџералд, „џез кралица“, позната по своите музички „скејт“ дијалози со големите џез музичари Армстронг, Елингтон и Бејси.

2000 година – Во обид за атентат во Будва, Црна Гора, Вук Драшковиќ, лидер на Српското движење за обновување, една од најголемите српски опозициски политички партии во тоа време, беше лесно ранет.

2000 година – Римокатоличкиот владика Аугустин Мисаго беше ослободен откако беше ослободен за соучесништво во масакрот над повеќе од половина милион Руанда во 1994 година и геноцид.

2001 година – Шангај Пет – Кина, Русија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан ја именуваа групата Шангајска организација за соработка (СЦО), регионална организација која се бори против исламскиот милитаризам.

2003 година – Ватерполо репрезентацијата на Србија и Црна Гора освои златен медал на Европското првенство во Словенија.

2006 година – Српската влада ја призна Република Црна Гора, 12 дена по прогласувањето на својата независност.

2008 година – Претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу, официјално објави нов устав со потпишување на указ за прогласување на 41 закон. Република Србија не го прифати Уставот на Косово како правен факт.

2010 година – Умре актерот Беким Фехмиу, starвезда на југословенскиот филм, познат по улогата во филмот „Собирачи на пердуви“. Тој престана да дејствува во 1987 година во знак на протест против „антиалбанската хистерија“.

2012 година – Судот за воени злосторства во Сараево осуди четворица поранешни припадници на армијата на босанските Срби – Станко Којиќ, Франк Кос, Зоран Гороња и Властимир Голијан – на 142 години затвор за учество во масовната егзекуција на Бошњаците од Сребреница.

2013 година – Во Тјентиште беше одбележана 70-годишнината од битката кај Сутјеска во присуство на ветерани и антифашистички организации од Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Словенија.

2014 година – Новиот претседател на Словачка, Андреј Киска, 51-годишен милионер и филантроп без политичко искуство, официјално ја презеде должноста. Киска е четвртиот претседател на Словачка од распадот на Чехословачка во раните 90-ти.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 14 јуни

Објавено пред

на

1645 година – Во граѓанска војна во Англија, парламентарните сили предводени од Оливер Кромвел и Томас Ферфакс ги поразија ројалистите предводени од принцот Руперт од Пфалц во Најзби.

1777 година – Конгресот на САД го усвои државното знаме „Starвезда и лента“, кое сè уште се користи и денес.

1789 година – Англискиот капетан Вилијам Блајт, со 18 приврзаници, пристигна на островот Тимор во близина на Јава по драматично патување и повеќе од 3.500 милји. Блајт беше оставен во водите на Тахит 48 дена порано откако екипажот на бродот „Баунти“ се побуни и ја презеде командата со бродот.

1798 година – Роден е чешкиот историчар и политичар Франтишек Палачки, водач на Чешката ренесанса во 19 век. Како лидер на Федералистичката партија, тој се залагаше, во согласност со неговата идеја за австро-славизам, за федерална реорганизација на Австро-Унгарија.

1800 година – Наполеон Бонапарта ги победи австриските трупи во одлучувачката битка кај Маренго во Италија.

1811 година – Родена е американската писателка Хариет Елизабет Бичер Стоу, борец за правата на жените и ослободувањето на црните робови, автор на романот „Куќата на чичко Томин“.

1837 година – Во Неапол умре италијанскиот писател iaакомо, најголемиот лирски поет на италијанскиот романтизам и еден од најважните поети на европската поезија во 19 век („Силвија“, „Дијалози и есеи“, „Зибалдон“, дневник „Мисли“).

1894 година – е роден jубица Јанковиќ, етномузиколог, соработник на Етнографскиот институт на Српската академија на науките и уметностите и член на повеќе меѓународни институции за проучување на народната култура. Заедно со нејзината сестра Даница, ја објави книгата „Народен игре“ во седум тома.

1904 година – Умре писателот и лекар Јован Јовановиќ Змај, една од најистакнатите личности на српското општество во втората половина на 19 век. Борец за национално и политичко ослободување, член на Српската кралска академија и драматург на Националниот театар во Белград (1890-98), тој е најпознат како детски поет и автор на елегични лични признанија („Djулиши“ и „”улиши“ увеоци “).

1924 година – Роден е писателот Владимир Алексеевич Солухин, кој во руската литература воведе не-басна проза за слободна композиција („Како да се испита сонцето“, „Lивеејќи на Земјата“).

1928 година – Умре Емелин Панкхурст, британски суфраже, основач на Социо-политичката унија на жени (1903). Организираше бројни митинзи и демонстрации за право на глас на жените, поради што беше затворена осум пати.

1928 година – Роден е аргентинскиот политичар и револуционер Ернесто „Че Гевара“. Како бескомпромисен борец за правда, тој се здоби со голема популарност, особено кај младите. Учествуваше во Кубанската револуција и беше министер во владата на Кастро (1961-65). Во ноември 1966 година, тој стана водач на герилците во Боливија, а во октомври следната година, беше фатен и убиен.

1936 година – Умре рускиот писател Максим Горки. Тој одигра значајна улога во политичкиот и културниот живот на Советска Русија и се смета за основач на социјалистичкиот реализам во руската литература („Макар Чудра“, „Мати“, „На дну“).

1940 година – На Ајфеловата кула беше подигнато знаме со свастика кога нацистичките германски трупи влегоа во центарот на Париз за време на Втората светска војна.

1941 година – Претседателот на САД, Френклин Рузвелт, нареди замрзнување на германскиот и италијанскиот имот во Соединетите држави.

1943 година – Во битката кај Сутјеска во Втората светска војна, убиен е писателот, новинар, револуционер од Бања Лука, учесник во Народноослободителната борба Веселин Маслеја. Посмртно беше прогласен за Народен херој на Југославија.

1946 година – Умре шкотскиот пронаоѓач Logон Логи Берд.Во 1923 година, тој го направи првиот ТВ пренос, а во 1928 година, првиот прекуокеански ТВ пренос меѓу Лондон и Хортсдејл во САД.

1962 година – Во Париз е основана Европската организација за вселенско истражување.

1966 година – Ватикан објави укинување на индексот librorum prohibitorum. Списокот на дела што католичките верници не смееја да ги читаат по забраната за црквата, беше објавен во 1559 година од папата Павле IV.

1968.- Умре италијанскиот поет Салваторе Квазимодо, добитник на Нобеловата награда за литература во 1959 година.

1986.- Умре аргентинскиот писател Хорхе Борхес, еден од најголемите и највлијателните писатели на 20 век. Тој решително ја обележа шпанско-американската литература и значително влијаеше на светските литературни текови („Универзална историја на очајот“, „Имагинација“, „Алеф“, „Извештај за Броди“, „Книга со песок“).

1990 година – Во Букурешт, 10.000 рудари, со поддршка на новата влада, како што тврди опозицијата, демонтираа населба од шатори на студенти кои демонстрираа против владата во центарот на градот и ги демолираа редакциите на одредени весници и седиштата на опозициските партии.

1992 година – За прв пат по 45 години, во Белград се одржа литургија за празникот Педесетница, на која присуствуваа околу 10.000 луѓе предводени од српскиот патријарх Павле. Истиот ден, неколку илјади белграѓани, организирани од Граѓанскиот сојуз на Србија, учествуваа на настанот „Последен ellвон“, со порака до режимот на Слободан Милошевиќ дека му истече времето.

1993 година – Тансу Чилер стана првата жена премиер на Турција.

1995 година – Востаничките чеченци го нападнаа јужниот руски град Будијоновск, зедоа 1.500 заложници и зазедоа владини згради. Во нападот загинаа околу 100 лица, а заложниците беа ослободени по преговорите со премиерот на Русија, Виктор Черномирдин.

2000 година – Италијанските власти го екстрадираат Мехмед Али Агча во Турција, откако беше помилуван од италијанскиот претседател. Поради убиството на папата Јован Павле Втори во 1981 година, Агка помина 19 години во италијански затвор.

2003 година – На референдум во Чешка, 81% од граѓаните гласаа за влез во ЕУ.

2005 година – Умре Италијанецот Карло ulулини, еден од најголемите диригенти на 20 век.

2007 година – Почина поранешниот австриски претседател и генерален секретар на ООН Курт Валдхајм.

2012 година – Раководството на Романската демократска либерална партија (ПДЛ) поднесе оставка откако загуби на локалните избори и освои околу 15 проценти од гласовите. Поранешната опозиција, обединета во Социјал-либералната унија (УСЛ), победи со скоро 50 проценти од гласовите.

2012 година – Поранешниот тајкун во Тексас Р. Ален Стенфорд е осуден на 110 години затвор за организирање на една од најголемите пирамидални шеми во историјата, преку која манипулираше со инвеститори за 20 милијарди долари за 20 години

2013 година – За време на неговата посета на Брисел, министерот за надворешни работи на Исланд, Гунар Браги Свеинсон ја извести Европската комисија дека Исланд се откажал од влегувањето во ЕУ.

2013 година – Умерениот конзервативец Хасан Рохани победи на претседателските избори во Иран.

2014 година – Проруските сепаратисти соборија украински воен транспортен авион во близина на градот Луганск, при што загинаа 49 лица. Авионот Иlyушин-76 превезувал опрема, храна и војници.

2020 година – Во Атланта (САД) избувнаа немири по убиството на афро-американецот Рајхард Брукс од бел полицаец за време на апсењето. Инцидентот се случи за време на бран протести во САД и ширум светот поради убиството на Афроамериканецот Georgeорџ Флојд за време на апсењето во Минеаполис на 25 мај.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 13 јуни

Објавено пред

на

323. п.н.е. – Александар III Македонски (Александар Велики), еден од најголемите воени водачи во светската историја, почина во Вавилон. Неговите легендарни победи се инспирација на уметниците и поетите со векови.

823 – Роден е францускиот крал Чарлс Втори (Шарл ле Шов), кому Договорот од Вердун во 843 година ги припои западните и централните делови на франкиската држава (денешна Франција).

1381 година – Под водство на Ват Тајлер, започна селанско востание против феудалците во англиските провинции Кент, Норфолк, Сафок и Кембриџшир, предизвикано од високи даноци.

1811 година – Роден е литературниот критичар и филозоф Висарион Григоревиќ Бјелински, основач на реалистичката естетика во руската книжевна критика. Тој ја формулираше теоретската основа на новата насока во руската литература наречена „природно училиште“, и како модел го потенцираше делото на Гогоol („Писмо до Гогоol“, „Книжевни фантазии“).

1839 година – Српскиот принц Милош Обреновиќ абдицираше во корист на неговиот син Милан и ја напушти Србија. Принцот Милан почина неколку недели откако беше избран за владетел, а пратениците го повикаа неговиот помлад брат Михаило да го заземе престолот.

1865 година – Роден е ирскиот поет и драматург Вилијам Батлер Јетс, заедно со Шо и oyојс, еден од најголемите ирски писатели. Добитник е на Нобелова награда за литература во 1923 година („Скитања на Ојсин“, „Ветер во трска“, „Грофицата Кетлин“, „Подолга земја“).

1876 ​​година – Српско научно општество ја избра сликарката Катарина Ивановиќ за прва сопруга на академикот.

1886 година – Под мистериозни околности, баварскиот крал Лудвиг Втори се удави, три дена откако тој беше прогласен за луд и соборен. Под негово покровителство Ричард Вагнер (Ричард Вагнер) беше во периодот 1864-85 година. во Минхен работел на реформата на музиката и драмата и ги изведувал своите познати музички драми „Тристан и Изолда“ и „Нирнберг мајстори за пејачи“.

1897 година – Роден е финскиот тркач на далечина Паво Нурми, освојувајќи девет златни медали на Олимписките игри во 1920, 1924 и 1928 година. Тој собори 29 светски рекорди.

1899 година – Роден е мексиканскиот композитор и диригент Карлос Чавез, основач на симфонискиот оркестар на Мексико. Во неговите композиции тој ги воведе одликите на мексиканскиот музички фолклор и инструментите на мексиканските Индијанци („Индија“, „Четири сонца“).

1900 година – Во Кина, т.н. Боксерско востание – бунт на селаните и урбаните сиромашни против странскиот капитал и домашните феудалци. Востанието било задушено во септември 1901 година од европските сили, Јапонија и Соединетите држави.

1917 година – Со 14 готи бомбардери, Германците го бомбардираат Лондон од воздух за прв пат во Првата светска војна. Загинаа 162 лица. Пред тоа, нападите врз британската престолнина беа извршени од авион.

1943 година – Сава Ковачевиќ, командант на Третата дивизија и припадник на Врховниот штаб на ЈНА, беше убиен во битката кај Сутјеска во Втората светска војна. Посмртно беше прогласен за национален херој.

1944 година – Првите ракети Ф-1 на Германија беа истрелани врз Јужна Англија во Втората светска војна. До крајот на војната во 1945 година, повеќе од 1.000 ракетни бомби паднаа на територијата на Велика Британија, од кои 660 го погодија Лондон.

1953 година – Државниот удар во Колумбија го доведе Густаво Рохас Пинилја, кој диктаторски владееше сè до 1957 година, кога во Колумбија беше обновен демократскиот режим.

1956 година – Последните британски трупи ја напуштија базата во Суецкиот канал, со кој Велика Британија управува веќе 74 години. Египет го презеде управувањето со каналот.

1965 година – Умре еврејскиот филозоф и теолог Мартин Бубер, роден во Австрија. Пред нацистите, тој побегна во Палестина во 1938 година и стана еден од првите професори на Еврејскиот универзитет во Ерусалим. Тој се залагаше за заедничка еврејско-арапска држава („Приказни за рабинот Нахман“, „Јас и ти“, „Хасидски приказни“, „Гог и Магог“, „Слики на добро и зло“).

1982 година – Умре кралот на Саудиска Арабија Калид ибн Абдул Азиз (Калид). Него го наследи неговиот брат принцот Фахд.

1983 година – Вселенски летала од САД „Пионер 10“ орбитира околу Нептун. Тоа беше првото вселенско летало што слета надвор од Сончевиот систем.

1986 година – Умре американскиот кларинетист Бени Гудман, најпопуларниот џез музичар во 1930-тите. Тој беше еден од првите бели музичари што се спротивстави на расната сегрегација и вклучи црни музичари во неговиот џез оркестар, основан во 1934 година.

1990 година – Поради неуспешниот почеток на преговорите меѓу владата и опозицијата во Србија (8 јуни), првиот протестен митинг на опозицијата против владата на Слободан Милошевиќ се одржа на Плоштадот на Република во Белград.

1990 година – Четири лица се убиени и 200 повредени во Букурешт кога полицијата се обидува да ги смири студентските протести.

1992 година – се одржа „митинг на колена“ пред зградата на српското претседателство во Белград, во знак на протест против воената политика на српскиот претседател Слободан Милошевиќ.

1994 година – Северна Кореја објави повлекување од Агенцијата за атомска енергија на ООН и повеќе нема да дозволи пристигнување на странски инспектори.

2000 година – Во Пјонгјанг започна историски самит на двете Кореи, каде претседателите на Јужна Демократска Република Кореја и Северна Демократска Народна Република Кореја, Ким Дае-Јунг и Ким Јонг-Ил разговараат за помирувањето меѓу двете земји. Лидерите на двете Кореи се сретнаа за прв пат по распадот на обединетата земја во 1948 година.

2002 година – На првите слободни избори во историјата на Авганистан, Хамид Карзаи е избран за претседател.

2003 година – Првиот нацрт на уставот на ЕУ е усвоен во Брисел, 46 години по потпишувањето на Римскиот договор, односно формирањето на Унијата.

2004 година – На изборите за Европски парламент, партијата на германскиот канцелар Герхард Шредер го претрпе најголемиот пораз од Втората светска војна, а француската социјалистичка опозиција ја победи Конзервативната партија на претседателот quesак Ширак со големо мнозинство.

2005 година – Умре поранешниот португалски комунистички лидер Алваро Куњал, кој ги водеше комунистите 31 година. Тој беше симбол на отпор кон поранешниот фашистички режим на Антонио Оливеира Салазар.

2006 година – Умре поранешниот ирски премиер Чарлс Хоги, кој доминираше во ирската политичка сцена од 1970-тите до раните 90-ти.

2008 година – Ирските гласачи на референдум го отфрлија договорот за реформа на институциите на ЕУ – Лисабонскиот договор. Ирското „Не“ ја фрли ЕУ во нова криза на доверба, бидејќи усвојувањето на оригиналниот „европски устав“ во 2005 година беше одбиено и од француските и од данските гласачи, а тој документ беше омекнат и претворен во Лисабонски договор.

2009 година – Во Техеран избувнаа протести по објавувањето на победата на Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори во Иран, на која се натпреваруваше противкандидатот Мир Хосеин Мусави.

2010 година – Победата на парламентарните избори во Белгија ја постигна Новиот фламански сојуз (НВА), кој се залага за независност на Фландрија. Изборите во Белгија следеа по остри расправии за поголема независност на Фландрија и Валонија.

2011 година – На дводневен референдум, огромното мнозинство на Италијанците гласаа за укинување на законот на владата на Берлускони за враќање на нуклеарната енергија, приватизација на водоснабдувањето и имунитетот на премиерот.

2012 година – Тунискиот воен суд го осуди Бен Али, поранешниот претседател на таа земја, на 20 години затвор во отсуство на поттикнување немири, убиства и грабежи.

2015 година – Манулен Кармен, пензиониран судија, е избран за градоначалник на Мадрид, а Ада Колау, лидер на коалицијата Барселона ен кому (Заедно за Барселона), е избрана за градоначалник на тој град. Власта во тие два града премина во рацете на екстремните левичари, противници на владејачката конзервативна Народна партија на премиерот Маријан Рахој.

2020 година – Повеќе од 41 000 луѓе умираат од вирусот корона во Бразил, втора најсмртоносна земја во светот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 12 минути

На денешен ден – 15 јуни

1215 година – Под притисок на благородништвото, кралот Јован од Англија ја прифаќа Магна Карта Либертатум, темелот на државата, симбол...

ХороскопПред 2 часа

Дневен Хороскоп (15 јуни) вторник

ОВЕНПатувајте или физички или преку информации затоа што толку инстинктивно ќе разберете што точно треба да направите за да го...

СпортПред 5 часа

И ФФМ прати допис до УЕФА за најстрога казна кон Арнаутовиќ кој расистички го нападна Алиоски

Марко Арнаутовиќ расистички го нападна Езгјан Алиоски, а Фудбалската федерација на Македонија застана во заштита на македонскиот репрезентативец. Поднесен е...

КичевоПред 8 часа

(ФОТО) Во кичевско Србјани во дворецот на Храмот „Св.Петар и Павле“ за прв пат блесна светиот Крст

Вчера вечер беше вистински празник за жителите на с. Србјани – кичевско кои не го криеа нивното задоволството од убавината...

СпортПред 10 часа

Трајковски: Фокусот е да победиме против Украина, со тоа ќе имаме големи шанси да ја поминеме групата

Александар Трајковски, македонскиот репрезентативец го коментираше вчерашниот дуел со Австрија и поразот од 3:1. Тој смета дека Австријците не се...

ТехнологијаПред 10 часа

Фејсбук го купи „BigBox VR“ game студио

Фејсбук купи неколку студија за производство на VR игри во изминатите неколку години, а BigBox VR сега се приклучува на...

МакедонијаПред 12 часа

Од ноќеска поскапуваат горивата, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска одлучи да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати, просечно за...

МакедонијаПред 16 часа

Комисијата предлага укинување на полицискиот час, да нема ограничување за гости на свадби?

Комисијата за заразни болести утринава одржа состанок на кои се донесени одлуки за нови мерки. Министерот за здравство Венко Филипче...

Временска прогнозаПред 18 часа

Денес и утре по свежо време, од среда доаѓа затоплување на времето

Денес и утре времето ќе биде променливо облачно и посвежо со сончеви периоди. Ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен...

На денешен денПред 19 часа

На денешен ден – 14 јуни

1645 година – Во граѓанска војна во Англија, парламентарните сили предводени од Оливер Кромвел и Томас Ферфакс ги поразија ројалистите...

НАЈЧИТАНИ