Следете не

Случувања

На денешен ден – 14 јануари

Објавено пред

на

1742 година – Умре англискиот астроном и геофизичар Едмунд Хали, директор на Гринич опсерваторијата и кралски астроном, по кого е именувана Халеевата комета. Првиот утврди дека кометите забележани во 1682, 1601 и 1551 година се всушност истото тело што се појавува периодично. Тој го направи првиот каталог на светли starsвезди на јужното небо и првата метеоролошка карта.

1784 година – Соединетите држави го ратификуваа мировниот договор со Велика Британија, со што официјално заврши Американската војна за независност.

1809 година – Англија и Шпанија склучија сојуз против францускиот император Наполеон Први.

1826 година – Матица Српска е основана во Пешта на иницијатива на Јован Хаџиќ (Милош Светиќ) и со помош на богати српски трговци од Пешта и Буда. Тоа книжевно и културно друштво одигра огромна улога во процутот на науката и културата на Србите во Војводина. Набргу по основањето, започна да го издава „Letopis Matice srpske“, најстарото српско литературно списание. Таа била преместена во Нови Сад во 1864 година.

1840 година – Савиндан е прогласен за училишен празник во Кнежеството Србија, празник во спомен на големиот српски просветител и заштитник на образованието, Свети Сава. Првата прослава на Савиндан се одржа во 1812 година во Земун, а химната на Свети Сава беше изведена за прв пат во 1839 година во Сегед.

1867 година – Во рамките на Балканските националноослободителни сојузи против Османлиската империја, српската влада склучи договор со Бугарскиот револуционерен комитет во Букурешт за создавање на заедничка држава наречена Бугарско-Србија или Србо-Бугарија, со српски принц Михаило Обреновиќ за нејзин владетел. .

1892 година – Роден е српскиот класичен филолог Милош šуриќ, член на Српската академија на науките и уметностите, претседател на Српската книжевна асоцијација и уредник на списанието „Žива антика“. Објави повеќе од 200 дела од класичната литература и филозофија, ги преведе Платон, Аристотел, Тукидид и други писатели и сите големи антички трагичари („Историја на грчката литература“, „Историја на грчката етика“).

1897 година – Роден е српскиот историчар Васа Шубриловиќ, професор на Универзитетот во Белград, член на Српската академија на науките и уметностите. Како учесник во убиството на австро-унгарскиот престолонаследник Франц Фердинанд (Франц) во 1914 година во Сараево, тој беше осуден на 16 години затвор и беше затворен до распадот на Австро-Унгарија во Првата светска војна. За време на Втората светска војна бил затворен во логор во Бањица. По ослободувањето на земјата, тој беше директор на Балканскиот институт и министер во владата на Сојузна народна Република Југославија.

1898 година – Умре англискиот писател и математичар Луис Керол, автор на фантастичните бајки „Алиса во земјата на чудата“ и „Алиса во земјата на чудата“.

1907. година – Земјотрес го уништи градот Кингстон во Јамајка и уби околу 1.000 луѓе.

1941.- Роден е словенечкиот политичар и државник Милан Кужан, претседател на Словенија во клучните моменти на распаѓањето на СФР Југославија (1991). Во негово време, Словенија прогласи независност (25 јуни 1991 година) и стана една од најуспешните поранешни комунистички земји во спроведувањето на радикални политички и економски реформи. Тој беше реизбран за претседател на Словенија во 1994 и 1998 година.

1943 година – Во Казабланка започна конференција на сојузничките лидери во Втората светска војна, Рузвелт, Черчил и Гол. На конференцијата што заврши на 26 јануари беше заклучено дека силите на Оската мора безусловно да капитулираат, а датумот на слетување на сојузниците во Италија беше наведен.

1953 година – Националното собрание на Сојузна народна Република Југославија донесе уставен закон со кој се воведува социјална сопственост и самоуправување со производителите. Наместо влади и министри, воведени се извршни совети и државни секретаријати. Јосип Броз Тито стана првиот претседател на Сојузниот извршен совет.

1957. година – Умре Хамфри, еден од најпопуларните филмски актери во Америка во 1950-тите. Добитник на Оскар во 1951 година за филмот „Африканска кралица“, тој стекна легендарна популарност во филмовите „Казабланка“ и „Малтешки сокол“.

1969 година – беше лансиран советскиот вселенски брод Сојуз 4 со космонаутот Владимир Шаталов, еден ден подоцна Сојуз 5 носејќи ги Борис Волјанов, Алексеј Елисејев и Евгениј Крунов. Двете табли потоа се споија, космонаутите Јелисеев и Крунов се преселија во „Сојуз 4“. Тоа беше првото спојување на вселенските летала со човечки екипаж во орбитата на Земјата.

1991 година – почина српскиот филолог Михаило Стевановиќ, професор на универзитетот во Белград, член на Српската академија на науките и уметностите. Објави повеќе од 600 дела, вклучувајќи го и монументалното дело „Современ српско-хрватски јазик“.

1991 година – Тројца блиски соработници на Јасер беа убиени во Тунис, вклучувајќи го и Абу Ијад, еден од основачите на Палестинската ослободителна организација.

2003 година – На најголемите демонстрации во историјата на кипарските Турци, десетици илјади луѓе во Никозија бараа крај на децениската изолација.

2004 година – Италијанската и египетската полиција ја уапсија Рита Алгранати, член на левичарската терористичка група Црвена бригада, вмешана во киднапирањето и убиството на поранешниот италијански премиер Алдо Моро во 1978 година.

2008 година – Умре Анхел Гонзалес, едно од најголемите шпански припадник и член на генерацијата писатели познати по борбата против диктатурата на Франциско Франко.

2009 година – Судот во Париз ги ослободи шестмина лекари и фармацевти за смртта на 117 деца кои биле третирани со хормон за раст во 1980-тите, а потоа се заразиле со Кројцфелд-Јакобс болест.

2010 година – почина американскиот пејач и текстописец Боби Чарлс, автор на познатите хитови „Се гледаме подоцна Алигатор“ и „Одење до Orу Орлеанс“.

2014 година – Брод што поминува низ Нил уби 200 лица кои бегаа од вооружен судир во Јужен Судан. Во Јужен Судан се судрија приврзаниците на претседателот Салва Кир и неговиот поранешен заменик Рик Мачар, што прерасна во конфликт од етнички размери – народот Нуери против народот Динка.

2016 година – Македонскиот премиер Никола Груевски поднесе оставка за формирање преодна влада со задача да се подготви за предвремени парламентарни избори, како дел од пржинскиот политички договор поддржан од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, ВМРО ДПМНЕ, Демократската унија за интеграција (ДУИ) и Демократскиот сојуз. Албанска партија (ДПА).

Временска прогноза

Покачување на дневните температури, во попладневните периоди продолжува нестабилното време

Објавено пред

на

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со умерена локална облачност. Попладне особено во планинските региони ќе има услови за локален краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен, а Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 31 степен.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Температурата ќе се искачи до околу 27 степени.

Потоа во следните денови во попладневните часови ќе има појава на локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и со засилен ветер, а не се исклучува можноста и за локална појава на град. Температурите поради продор на значително потопла воздушна маса од југ ќе бележат тенденција на понатамошен пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 34 степени.

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 16 јуни

Објавено пред

на

1671 година – Водачот на востанието Дон Козак и селанец, Степан Стењака Тимофејевиќ Разин, беше јавно погубен во Москва. Во руските народни приказни и песни, тој стана симбол на пркос и бунт.

1826 година – По задушување на јаничарската буна, турскиот султан Мехмед Втори го укина воениот поредок и го воведе Низам (редовна војска). Јаничарите ги основал султан Орхан во 1330 година од киднапирани и конвертирани деца на христијански поданици.

1852 година – Во Нови Сад е отпечатен првиот број на весникот „Србски Дневник“, со литературен додаток „Седмица“. Трудот се објавуваше 12 години и беше еден од ретките словенски весници во Австриската империја во тоа време.

1858 година – Роден е шведскиот крал Густаф V, кој го обезбеди неутралниот статус на Шведска во двете светски војни за време на неговото владеење од 1907 година до неговата смрт во 1950 година.

1876 ​​година – Во Цетиње, по преговорите спроведени од октомври 1875 година до февруари 1876 година, беше потпишан договор за сојуз на Србија и Црна Гора против Отоманската империја. Со одлука на Врховниот совет за одбрана на СР Југославија на 25 декември 1993 година, тој датум беше одреден за Денот на југословенската армија.

1890 година – Роден е англискиот филмски актер Стен Лорел, theвезда на смешните комедии во кои, како „слаб“, формираше тандем со Оливер Харди, „дебел“.

1920 година – Во Лондон се одржа првата сесија на Лигата на нациите.

1930 година – Умре политичарот и филолог jубомир Стојановиќ, секретар на Српската кралска академија. Заедно со Јаша Продановиќ, тој ја основаше Републиканската партија во 1921 година и беше нејзин прв претседател.

1941 година – Претседателот на САД, Френклин Рузвелт, нареди затворање на сите германски конзулати во САД до 10 јули.

1944 година – На Вис во Втората светска војна беше склучен Договорот Тито-Субашиќ за односите меѓу Народно ослободителното движење и кралската влада на Југославија во егзил.

1958 година – Унгарскиот премиер Имре Наѓ (Наѓ) е обесен за време на антикомунистичкото востание во Унгарија во 1956 година, кое беше потиснато од советските трупи. Наџи беше осуден на смрт за предавство на монтиран процес. Истиот ден во 1989 година, половина милион Унгарци присуствуваа на неговото повторно погребување во Будимпешта со државни почести.

1960 година – Претседателот на САД Двајт Ајзенхауер ја одложи посетата на Јапонија поради антиамериканските немири во земјата.

1961 година – Рускиот балетски танчер Рудолф Хаметович Нуреев побара азил во Франција за време на посетата на Париз со балетскиот ансамбл Киров. Ја продолжи својата кариера во водечки европски и американски трупи и беше theвезда на британскиот кралски балет.

1963 година – Советскиот сојуз го лансираше леталото Васток 6 со првата космонаутка Валентина Терешкова.

1972. година – Во Хановер е уапсена Улрике Мајнхоф, припадничка на терористичката група Бадер-Мајнхоф.

1976. година – Избувнаа расни немири во Советскиот Сојуз, најголемата црна населба во Јужна Африка, убивајќи најмалку 600 црнци и тројца белци во текот на неколку месеци.

1977. година – Леонид Брежњев, лидер на Советскиот КП, го замени Николај Подгорни за претседател на Президиумот на Врховниот Совет на СССР.

1977. година – Умре германскиот инженер Вернерх фон Браун, дизајнер на ракетите Фау-1 и Фау-2. По војната емигрирал во Соединетите Држави, каде работел за НАСА.

1983 година – Јуриј Андропов е избран за претседател на Президиумот на Врховниот совет на СССР.

1992 година – Претседателите на САД и Русија Georgeорџ В. Буш и Борис Елцин се договорија во Вашингтон да го намалат арсеналот на нуклеарните ракети со долг дострел за две третини до 2003 година.

1994 година – Швајцарија одбива да му издаде виза на претседателот на СР Југославија, Зоран Лилиќ, и покрај тоа што доби официјална покана да присуствува на меѓународен собир во Кран Монтана. Таквата одлука беше донесена врз основа на препораката на Советот за безбедност на ООН во рамките на мерките за економска блокада на Југославија.

1996 година – Меѓународниот комитет на Црвениот крст објави дека бил во Југославија за време на војните во периодот 1991-1995 година. 20 000 луѓе исчезнаа, од кои 12 000 во Босна и Херцеговина.

1998 година – Талибанската верска армија во Авганистан нареди затворање на повеќе од 100 приватни женски училишта.

1999 година – Амнести Интернешнл ги обвини Соединетите држави за кршење на човековите права за продолжување на спроведувањето на смртната казна, дури и против оние кои извршиле злосторства пред 18-та година од животот.

1999 година – Заклетвата на новиот претседател на Јужна Африка, Табо Мбеки. Тој го замени Нелсон Мандела, борец за правата на црнците, кој мина скоро три децении во затвор.

2001 година – Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Белград во прва посета на шефот на руската држава на СР Југославија.

2001 година – Претседателот на САД, W.орџ В. Буш и неговиот руски колега, Владимир Путин, за прв пат се состанаа во Словенија. Тие се согласија за идна соработка и постојани консултации.

2001 година – Победата на левичарската коалиција на изборите за градоначалник во Берлин им го отвори патот на поранешните комунисти да влезат во градската влада, првпат по падот на Берлинскиот Wallид во 1989 година.

2006 година – Тајван го отвори тунелот Хсуехсан долг 13 километри, најдолг во Азија, кој ги поврзува северните и јужните делови на островот.

2008 година – Умре Стен Винстон, американски мајстор за специјални ефекти и добитник на четири Оскари за неговата работа во филмовите „Осмиот патник“, „Вонземјани“, „Терминатор 2“ и „Парк Јура“.

2009 година – Русија, користејќи го своето право на вето во Советот за безбедност на ООН, го спречи планот на Западот за продолжување на мисијата на ООН, која веќе 16 години го следи прекинот на огнот меѓу Грузија и нејзиниот отцепен регион Абхазија. По грузиско-руската војна во август 2008 година, Русија ја призна независноста на двата отценети региони на Грузија – Јужна Осетија и Абхазија. Грузија инсистира на интегритетот на нејзината територија.

2010 година – Судот на Босна и Херцеговина ги осуди Радоје Лаловиќ и Сонибој Скиjeевиќ на пет и осум години затвор за сторени злосторства во КПД Бутмир, попознат како Кула, во близина на Сараево.

2012 година – Лидерот на опозицијата во Мјанмар, Аунг Сан Су Чи, ја доби Нобеловата награда за мир во Осло, која и беше доделена пред 21 година, додека таа беше во домашен притвор. Сан Су Чи помина повеќе од 17 години во домашен притвор.

2013 година – Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, во говорот пред 100.000 приврзаници во Истанбул, ја оправда полициската акција за време на која демонстрантите беа растерани од плоштадот Таксим. Причината за протестот во Таксим беше планот за изградба на трговски центар на местото на паркот Гези. Поради бруталната конфронтација меѓу полицијата и демонстрантите, протестот прерасна во две недели масовни антивладини демонстрации кои се проширија низ цела Турција.

2013 година – Чешкиот премиер Петр Нечас поднесе оставка поради скандалот во кој беше уапсена неговата chiefубовница и началник на канцеларијата Јана Наџова за злоупотреба на военото разузнавање и корупција од страна на пратениците.

2017 година – Умре поранешниот германски канцелар Хелмут Кол (Кол), „обединувачот на Германија“. Тој беше избран за шести канцелар на Сојузна Република Германија во 1982 година, помина цели 16 години како канцелар и од 1989 до 1991 година го водеше процесот на обединување на двете германски држави.

Прочитај повеќе...

Македонија

Ковид-19 денес: 29 нови случаи, 9 од Скопје, 5 од Кичево..

Објавено пред

на

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие се потврдени 29 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 9 случаи во Скопје, 5 во Кичево, по 4 во Куманово и Тетово, по 2 во Прилеп и Охрид и по 1 случај е регистриран во Штип и Струмица.

Од МЗ истакнаа дека во последните 24 часа не се регистрирани починати лица од Ковид-19

Регистрирани се 34 оздравени пациенти, односно, од Скопје – 18, Прилеп – 4, Куманово и Тетово – по 3, Битола – 2 и по 1 од Кичево, Гевгелија, Свети Николе и Делчево.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 4 часа

Покачување на дневните температури, во попладневните периоди продолжува нестабилното време

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со умерена локална облачност. Попладне особено во планинските региони ќе има...

СпортПред 4 часа

Алиоски: Точно знаеме што да подобриме, најважно е да веруваме во себе и во тимот, одиме на победа!

Македонската А репрезентација на 17. јуни ја очекува вториот натпревар од Европското првенство. Украина е селекцијата на која ќе им...

На денешен денПред 4 часа

На денешен ден – 16 јуни

1671 година – Водачот на востанието Дон Козак и селанец, Степан Стењака Тимофејевиќ Разин, беше јавно погубен во Москва. Во...

ХороскопПред 11 часа

Хороскоп за денес (16 јуни) среда

ОВЕН Можно е да ве преплавуваат негативни мисли, ќе бидете особено нетрпеливи овие два дена. Вашата ароганција може да ве...

ЗанимливостиПред 15 часа

Студија тврди дека пронајдени биле „вселенски печурки“ на Марс

Една неодамнешна студија тврди дека пронашла докази за форми на живот слични на габи на површината на Марс. „Вселенските печурки“...

МакедонијаПред 17 часа

Ковид-19 денес: 29 нови случаи, 9 од Скопје, 5 од Кичево..

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие се потврдени 29 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се...

КичевоПред 18 часа

Бакарди: Потребни се работници со искуство за претстојната сезона

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar – Кичево ве известуваат дека поради проширување на својата дејност и надополнување на својот...

АвтомобилиПред 21 час

Црни кутии во автомобилите во ЕУ од 2022 година: Ќе снима брзина, време на сопирање и други параметри

Сепак, тоа нема да ги замени форензичарите, затоа што секогаш ќе биде потребен човечки фактор за читање на податоците. Како...

МагазинПред 22 часа

Microsoft го објави датумот на крај на Windows 10

Популарниот оперативен систем ќе престане да постои по животниот циклус од точно 10 години Microsoft штотуку објави датум за завршување...

LifestyleПред 22 часа

Бангладеш: Откриено како да се претвори пластиката во ванила

Научниците во Бангладеш откриле начин како да се претвори употребената пластична амбалажа во арома на ванила, користејќи генетски модифицирани бактерии....

НАЈЧИТАНИ