Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 15 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1115 година – Папата Паскал Втори го призна Орденот на витешкиот ред на Малта, основан во Ерусалим, каде што имаа манастир и азил за болните и патниците покрај црквата Свети Јован. Подоцна им беше дадена задача да ја бранат Светата земја.

1573 година – Водачот на востанието, Матија Губец, е погубен во Загреб по распадот на селанскиот бунт.

1763 година – Мировниот договор во Хубертсбург ги прекина непријателствата меѓу Австрија и Прусија во седумгодишната војна. Прусија ја задржа Шлезија, која ја презеде од Австрија, и стана една од водечките европски воени сили.

1835 година – Во Кнежеството Србија е усвоен Уставот на Сретење, првиот устав во модерната српска историја. Напишано е од секретарот на принцот Милош Обреновиќ, Димитрија Давидовиќ, врз основа на уставот на Франција и Белгија. Користејќи го незадоволството на Австрија и Русија, кои немаа разбирање за либерализмот на документот на Давидовиќ, принцот го укина уставот во март.

1857 година – Умре рускиот композитор Михаил Иванович Глинка, творец на рускиот национален стил на романтичната ера. Неговите опери „forивот за царот“ и „Руслан и udудмила“ имале значително влијание врз развојот на руската опера во 19 век.

1922 година – Во Хаг се одржа првата седница на Постојаниот меѓународен суд на правдата, основана од Лигата на нациите во 1920 година за решавање на спорови меѓу државите. Новиот меѓународен суд на правдата беше основан во Обединетите нации по Втората светска војна, кога беше укината Лигата на нациите.

1928 година – Првиот авион на југословенската цивилна авијација „Потез 29-2“ полета од Белград кон Загреб, единствениот авион на првата југословенска авиокомпанија „Аеропут“. Првите патници беа директорот на авиокомпанијата и пет новинари.

1942 година – Проценувајќи ја нивната неможност да го бранат градот, Британците го предадоа Сингапур на јапонските сили во Втората светска војна. Се смета за најголем воен пораз на Велика Британија во нејзината воена историја.

1942.- Умре српскиот композитор и диригент Станислав Биницки, автор на „Марш на Дрина“, режисер на белградската опера (1920-25). Во 1899 година, тој го основал Воениот оркестар во Белград и со Стеван Мокранец, Српското музичко училиште. Тој ја компонирал првата изведена српска опера „На уранку“ (1903), работена според текст на Бранислав Нучиќ.

1944 година – Американските трупи ги окупираа Соломонските острови во Пацификот за време на Втората светска војна. Британските авиони фрлија околу 1.000 бомби врз Берлин.

1965 година – Умре популарниот американски џез-пејач и пијанист Нат Кинг Кол.

1971 година – Велика Британија се префрли на децималниот монетарен систем, наместо претходните фунти, шилинзи и пени.

1988 година – Австрискиот претседател Курт Валдхајм, обвинет за одговорен за воени злосторства извршени во Босна и Грција како член на единиците на СС во Втората светска војна, одби да поднесе оставка.

1989 година – Десет години откако Москва испрати трупи за поддршка на прокомунистичката влада во Кабул, последните советски трупи го напуштија Авганистан. Десетгодишна непријавена војна уби 15.000 советски војници и најмалку 100.000 Авганистанци.

1990 година – Велика Британија и Аргентина ги продолжија дипломатските односи, прекинати во 1982 година за време на војната на Фокландските острови.

1993 година – Словачкиот парламент го избра економистот Михал Ковач за прв претседател на новоформираната држава Словачка, по распадот на Чехословачка.

1996 година – Босанската влада соопшти дека е во војна од 1992 до 1995 година. исчезнаа околу 30 000 луѓе, вклучувајќи повеќе од 22 000 цивили и околу 2500 припадници на вооружените сили.

1997 година – Српската опозициска коалиција „Заедно“ го одржа последниот, 88-ми ден од протестот, откако нејзиното основно барање беше исполнето на 11 февруари – признавање на резултатите од локалните избори во Србија во ноември 1996 година.

1999 година – Лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан (Оџалан) е уапсен во Кенија и екстрадиран во Турција, каде е осуден на смрт за предавство и пренесен во затворот Имрали на островот

2002 година – Претседателот на САД Georgeорџ В. Буш објави дека неговата земја има алтернативен план за намалување на емисиите на гас, кој е регулиран со Протоколот за глобално затоплување на Кјото во 1997 година. Протокол од Кјото за штета на националната индустрија.

2003 година – Во бран демонстрации, најголемите од војната во Виетнам, повеќе од шест милиони луѓе, во повеќе од 600 градови низ светот, протестираа против војната во Ирак.

2003 година – Почина академик Александар Тима, раскажувач, романсиер, есеист, поет и преведувач, на 79-годишна возраст во Нови Сад. Добро познати романи се „Употребата на човекот“ и „Бегалци“, и книгите раскази „Вера и заговор“, „Вина“, „Мртов агол“.

2003 година – Ватикан отвори запечатена архива за врските на земјата со Германија помеѓу 1922 и 1939 година, кога Евженио Пачели (подоцна папа Пиј XII) беше државен секретар на Ватикан. Отворањето на архивата беше одговор на критичарите на папата дека тој не сторил доволно за да го запре убиството на милиони Евреи од нацистичка Германија за време на холокаустот.

2011 година – Во либискиот град Ал Баида избувнаа антивладини протести, инспирирани од настаните во Египет и Тунис, кои потоа се проширија на целата земја и доведоа до соборување на Моамер ал-Гадафи, кој владееше со таа земја последните 42 години . Гадафи беше фатен и убиен под неразјаснети околности на 20 октомври 2011 година во неговиот роден град Сирт и погребан во пустината на тајно место.

2013 година – Метеорит експлодира над централна Русија, повредувајќи 1.200 луѓе, оштетувајќи покриви, прозорци и wallsидови на некои згради. Најголемиот удар беше почувствуван во градот Чеlyабинск, околу 200 километри јужно од Екатеринбург.

2015 година – Колинда Грабар Китаровиќ стана новата претседателка на Хрватска и прва жена на чело на таа земја во историјата.

2019 година – Претседателот на САД, Доналд Трамп прогласи вонредна состојба за да добие пристап до буџетите за изградба на wallид долж границата со САД и Мексико. Трамп е; оствари извршни овластувања и го заобиколи Конгресот што е; претходно одобрил значително помалку пари за theидот отколку што тој побарал.

На денешен ден

На денешен ден – 6 мај

Avatar

Објавено пред

на

1237 – Во манастирот Милешева се погребани моштите на Сава Немањиќ (Свети Сава), првиот српски архиепископ, кој почина на 27 јануари 1235 година во Велики Трново (Бугарија). Во 1594 година, Турците ги извадиле моштите и ги запалиле во Врачар во Белград.

1527 година – Армија на Бурбон војводата Чарлс го опустоши и ограби Рим, убивајќи околу 4.000 негови жители.

1626 година – Холандски доселеник, Питер Минуит, го купи островот Менхетен, каде што подоцна беше изграден Newујорк, за накит вреден 25 долари од Индијанците.

1757 година – Во седумгодишната војна, прускиот крал Фредерик Втори ја освои Прага, заштитен од австриските трупи.

1758 година – Роден е еден од водачите на Француската револуција, Максимилијан де Робеспјер, водач на јакобините и зачетник на револуционерниот терор.

1840 година – Издадени се првите поштенски марки во Велика Британија – едно и две пени со ликот на кралицата Викторија Прва (Викторија).

1856.- Роден е австрискиот психијатар Сигмунд Фројд, основач на психоанализата.

1856 година – Роден е американскиот истражувач Едвин Пири. Тој ја предводеше првата експедиција на Северниот пол во 1909 година.

1861 година – Роден е индискиот писател и филозоф Рабиндранат, добитник на Нобеловата награда за литература во 1913 година („Градинар“, „Гитанџали“, „Група приказни“, „Златен брод“).

1862 година – Умре американскиот писател Хенри Дејвид Торо, единствениот поет и филозоф на природата во американската литература. Своето двегодишно искуство за осамен живот во природата го опиша во книгата „Валден, или животот во шумата“.

1868 година – Роден е српскиот математичар Михајло Петровиќ, познат како Мика Алас, основач на белградската математичка школа, професор на универзитетот во Белград, член на Српската кралска академија.

1895 година – Роден е американскиот актер со италијанско потекло Рудолф Валентино, starвезда и идол на немиот филм („Четворица јавачи на апокалипсата“, „Шеик“, „Синот на шеикот“, „Крв и песок“).

1910 година – Едвард VII, кралот на Велика Британија и Ирска, почина во јануари 1901 година. Него го наследи неговиот син Georgeорџ В.

1915 година – Роден е американскиот филмски актер, режисер и продуцент Орсон Велс, добитник на Оскар за животно дело во 1971. Неговиот „Граѓанин Кејн“ важи за еден од најдобрите филмови во историјата на кинематографијата, „Макбет“, „Отело“, „Третиот човек“. “).

1919 година – На Версајската мировна конференција, Германија е лишена од своите колонии во Африка.

1932 година – Францускиот претседател Пол Думер беше убиен во Париз од руски емигрант.

1949.- Умре белгискиот писател со фламанско потекло Морис Метерлинк, добитник на Нобеловата награда за литература во 1913 година.

1974 година – Западногерманскиот канцелар Вили Брант поднесе оставка заради шпионска афера во која се открива дека неговиот близок соработник Гинтер Гијом бил источногермански шпион.

1979 година – Социјалистичката партија на Бруно Краиски победи на изборите во Австрија.

1981 година – САД ги протераа сите либиски дипломати, тврдејќи дека либиската влада го поддржува меѓународниот тероризам.

1991 година – Во Сплит избија демонстрации против ЈНА, при што загина војникот Сашко Гешовски.

1992.- Умре Марлин Дитрих, американска филмска актерка со германско потекло, легендарна „фатална жена“ („Синиот ангел“, „Шангај експрес“, „Сведок на обвинителството“).

1993 година – Собранието на Република Српска во Палам донесе одлука за гласање за мировниот план на Венс-Овен за Босна. На референдумот на 15 и 16 мај, 96 проценти од гласачите гласаа против планот.

1994 година – е отворен тунел под Ла Манш.

1996 година – Претседателот на Гватемала, Алваро Арсу (Арзу) и левичарските лидери на герила потпишаа договор за ставање крај на 35-годишната граѓанска војна.

1999 година – Министрите за надворешни работи на седумте најразвиени земји на Запад и Русија (Група 8) на состанокот во Бон се согласија за принципите за ставање крај на војната на Косово.

2000 година – Тело на папараците Jeanан Пол Андансон, кој фотографирал кралски семејства и филмски starsвезди во последните десет години, е пронајдено во изгорен автомобил „Фијат Уно“ во близина на Нант во јужна Франција. Тој и неговиот автомобил беа поврзани со сообраќајна несреќа во Париз кога загинаа принцезата Дајана и нејзиниот пријател Доди Ел Фајед.

2004 година – Либискиот суд осуди на смрт пет бугарски медицински сестри и еден палестински лекар (подоцна пренаменет во доживотен затвор) под обвинение за намерно заразување на околу 400 либиски деца со ХИВ во детска болница во Бенгази. По потпишувањето на договорот со ЕУ и собирањето пари за обештетување на семејствата на заразени деца, Либија на 24 јули 2007 година ослободи медицински работници, кои веднаш отпатуваа за Бугарија каде им беа помилувани.

2005 година – почина Joо Грант, легендарниот уметник на Дизни и автор на Кралицата вештерки во долгометражниот цртан филм „Снежана и седумте џуџиња“.

2012 година – Социјалистот Франсоа Оланд е избран за претседател на Франција, победувајќи го тогашниот претседател Николас Сакросио во вториот круг.

2012 година – Во Србија се одржаа претседателски, парламентарни и локални избори. Во вториот круг на 20 мај, лидерот на Српската напредна партија (СНС), Томислав Николиќ, беше избран за претседател на Србија, а неговата партија освои најмногу места во републичкиот парламент. Негов противник беше лидерот на Демократската партија (ДС) и претседател на Србија во два мандати, Борис Тадиќ.

2013 година – Умре Giулио Андреоти, седум мандат на италијанскиот премиер и еден од највлијателните италијански политичари од Втората светска војна. Тој беше доминантна политичка фигура сè до раните 90-ти, кога поднесе оставка.

2019 година – Неколку стотици светски експерти и познати личности испратија Апел за природата (Call4nature) како одговор на алармантниот извештај на ООН за еколошката состојба на Земјата. Во отвореното писмо од Светскиот фонд за природата, од светските лидери се бара да се откажат од уништувањето на шумите, да престанат да ја загрозуваат земјата и да финансираат сè што ја уништува природата.

2019 година – Војвотката од Сасекс Меган и принцот Хари имаат син. Арчи Харисон Маунтбатен-Виндзор е седмиот по ред кој го наследил кралскиот престол.

2020 година – Вонредна состојба беше укината во Србија на 15 март поради епидемија на коронавирус.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 5 мај

Avatar

Објавено пред

на

1705 година – Умре римско-германскиот император Леополд Први. Тој успешно се бореше против Турците, а неговата слава ја донесе одбраната на Виена во 1683 година. За време на неговото владеење (од 1658 година) Србите, под раководство на патријархот Арсениј Шарнојевиќ, се преселија во јужна Унгарија и Срем.

1813 година – Роден е данскиот филозоф Сорен Киркегор, основач на филозофијата на егзистенцијализмот („Или-или: фрагменти од животот“, „Концептот на вознемиреност“, „Болест до смрт“, „Фази на патот на животот“) „Филозофски трошки“).

1815 година – Роден е францускиот писател на комедија и војводил, Јуџин Мартин Лабис. Некои од неговите комедии спаѓаат во најпопуларните комедии во 19 век („Сламена капа“, „Патот на господин Перишон“).

1818 година – Роден е германскиот филозоф Хајнрих Маркс, теоретичар на современиот социјализам и комунизам. Тој го напиша Комунистичкиот манифест со Фридрих во 1848 година („Прилог кон критиката на филозофијата на правото на Хегел“, „Тезите на Фојербах“, „Осумнаесеттиот бример на Луис Бонапарта“, „Капитал – критика на политичката економија“).

1821 година – Умре францускиот император Наполеон I Бонапарта (Бонапарта), еден од најголемите воени водачи во историјата, чии освојувања ја сменија Европа. Умре на островот Света Елена како британски затвореник.

1846 година – Роден е Хенрик Сиенкиевич, полски писател и автор на романот Кво Вадис и добитник на Нобеловата награда за литература во 1905 година.

1855 година – Црногорскиот принц Данило Први Петровиќ го донесе Генералниот законик за земјиште, кој воведува реформи во имотот и данокот.

1860 година – Италијанскиот револуционер useузепе со своите „илјада црвени кошули“ исплови од Genенова до Сицилија, кои ги освои кон крајот на јули.

1883 година – роден е српскиот композитор и музички писател Петар Коњовиќ, ректор на Музичката академија во Белград, член на Српската академија на науките и уметностите и директор на Музиколошкиот институт („Кнез од Зета“, „Вилин вео“, „Коштана“) , „Сеjаци“).

1904 година – Првата радио-телеграфска станица на системот Маркони на Балканот е поставена на ридот Волујица кај Бар.

1930 година – Британските власти во Индија го уапсија Махатма Ганди за неговата кампања на граѓанска непослушност.

1936 година – Италијанските трупи под раководство на фелдмаршалот Пјетро Бадоliо го окупираат Адис Абеба, главниот град на Етиопија. Истиот ден во 1941 година, етиопскиот цар Хајле Селасие влезе во ослободениот град.

1945 година – Советските трупи влегоа во Пинемунде за време на Втората светска војна, од каде Германците истрелаа ракети „Фау 1“ и „Фау 2“. Американските трупи го ослободија германскиот нацистички концентрационен логор Матхаузен.

1954 година – Воен удар го симна парагвајскиот претседател Федерико Чавез, со што започна 34-годишната диктатура.

1955 година – Со одлука на сојузниците, Сојузна Република Германија го поврати својот суверенитет.

1961 година – Првиот вселенски брод со екипаж на САД, лансиран од Алан Бартлет Шепард, беше лансиран од Кејп Канаверал.

1977. година – Западногерманскиот канцелар Лудвиг Ерхард (1963-66) почина за време на економското закрепнување на земјата по Втората светска војна.

1978 година – Терористичката организација Црвена бригада соопшти дека го убила поранешниот италијански премиер Алдо Моро, киднапиран во март 1978 година. Неговото тело беше пронајдено два дена подоцна во возило во центарот на Рим.

1981 година – Боби Сендс стана првиот од десетте Ира што умре во затворот Мазе во Северна Ирска како резултат на штрајк со глад.

1993 година – Умре американскиот писател и интелектуалец Ирвинг Хоу, чие најпознато дело е Светот на нашите татковци, студија за источноевропските имигранти Евреи во САД.

1999 година – Индонезија и Португалија потпишаа документ со кој се признава независноста на Источен Тимор.

2001 година – Членовите на бунтовничката група УНИТА киднапираа 51 момче и 9 девојчиња од воен дом за сираци надвор од Ангура, северо-источно од Луанда, во Ангола. Во бунтот беа убиени околу 200 цивили.

2003 година – Руанда ослободи повеќе од 22 000 затвореници, главно вмешани во масакрот на милицијата Хуту во 1994 година, при што беа убиени околу 800 000 етнички Тутси и умерени Хути. Околу 80 000 луѓе остануваат во затвор, повеќето чекаат судење.

2003 година – Умре Валтер Сисулу, еден од малцинските анти-бели ветерани во Јужна Африка и долгогодишен пријател и ментор на Нелсон Мендела, најпознатиот борец за апартхејдот.

2004 година – Во аукциската куќа Сотби во Newујорк, сликата на Пикасо „Момчето со цевка“ достигна цена од 104.168.000 долари, што беше светски рекорд во аукциската продажба на слики до тогаш.

2005 година – На парламентарните избори во Велика Британија, Тони Блер освои апсолутно мнозинство во британскиот парламент, а премиерот Тони Блер освои трет последователен мандат.

2009 година – Theалбениот совет на Хашкиот трибунал го осуди Веселин Сjиванчанин на 17 години затвор за злосторства во Вуковар, наместо оригиналните 5 години. Во исто време, theалбениот совет ја потврди првостепената пресуда против поранешниот полковник на ЈНА, Миле Мрксиќ, осудувајќи го на 20 години затвор.

2012 година – Процесот на затворање на последниот активен нуклеарен реактор започна во Јапонија, од 50 што работеа во земјата до катастрофата во Фокушима во 2011 година.

2014 година – Умре Тимоти Johnон Бајфорд, британски режисер, сценарист и актер кој поголемиот дел од својот работен век го помина во Србија. Зад себе ги остави култните ТВ серии за деца: „Невен“, „Полетарац“, „Бабино униш“, „Метла беж друже“, „Недеedен забавник“.

2018 година – Американската вселенска агенција НАСА го лансираше вселенското летало InSight на Марс со цел да ја истражи внатрешноста на „црвената планета“, така што роботот ќе изврши геолошки ископувања до длабочина од пет метри и ќе се обиде да измери земјотреси на оваа планета.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 4 мај ( Убиен е водачот на македонското национално револуционерно движење Гоце Делчев )

Avatar

Објавено пред

на

1493 година – Папата Александар Шести издаде едикт за поделба на Новиот свет помеѓу Шпанија и Португалија, според кој сите новооткриени земји западно од Азорските Острови треба да припаѓаат на Шпанија.

1780 година – Во Епсом, Англија се одржаа првите трки во коњи.

1825 година – Роден е англиски биолог и филозоф Томас Хенри Хаксли, поборник на теоријата на еволуцијата на Чарлс Дарвин, автор на „Местото на човекот во природата, еволуцијата и етиката, науката и културата“ и „Прирачник за компаративна анатомија на’ рбетници “.

1827 година – Роден е англискиот истражувач Hanон Ханинг Спејк, првиот Европеец што го видел езерото Викторија во август 1858 година и тврди дека е извор на Нил.

1869 година – Умре писателот и политичар Јован Хаџиќ (псевдоним Милош Светиќ), првиот претседател на Матица Српска, познат како противник на реформите на јазикот и правописот на Вук Караџиќ.

1885 година – Умре принцот Александар Караѓорѓевиќ, син на водачот на Првото српско востание Караѓорѓ. За време на неговото владеење 1842-1858 г. започнаа државните реформи и започна нејзината модернизација. На собранието на Свети Андреј во 1858 година, тој бил симнат од власт, а принцот Милош Обреновиќ се вратил на тронот.

1903 година – Убиен е Гоце Делчев – македонецот и водачот на македонското национално револуционерно движење во битка со Турците – слава му!

1919 година – Кинески студенти демонстрираа против одлуката на Версајската мировна конференција за предавање на германскиот имот во провинцијата Шандонг на Јапонија. Демонстрациите, наречени „Движење на 4 Мај“, прераснаа во национално движење, мобилизирајќи над 10 милиони луѓе.

1928 година – Роден е египетскиот државник Хосни Мубарак, претседател на Египет од 1981 година, по убиството на Анвар ел Садат.

1929 година – Родена е американската актерка Одри Хепберн, амбасадор на добрата волја на УНИЦЕФ. Доби Оскар за филмот „Одмор во Рим“ („Појадок кај Тифани“, „Сабрина“, „Војна и мир“, „Loveубов попладне“, „Драга моја дама“).

1938 година – Даглас Хајд стана првиот претседател на Ирска според новиот устав со кој се прогласи независност.

1970 година – Националната гарда на САД уби четворица и повреди 11 студенти на Универзитетот во Кент во Охајо, кои демонстрираа против војната во Виетнам.

1979 година – Претседателката на Конзервативната партија Маргарет Тачер стана првата жена премиер во британската историја по поразот на лабуристите на парламентарните избори.

1980 година – Умре претседателот на СФР Југославија, Јосип Броз Тито, водач на југословенските партизани во Втората светска војна и лидер на Комунистичката партија на Југославија. Тој ја извади земјата од советскиот блок, го иницираше нејзиниот целосен развој и беше лидер на Движењето на неврзаните.

1990 година – Хрватскиот демократски сојуз на Фрањо Туѓман убедливо победи на првите повеќепартиски избори по Втората светска војна во Хрватска.

1994 година – Израел и ПЛО потпишаа договор за започнување со спроведување на ограничена палестинска автономија во Газа и Ерихон.

1994 година – Со емитувањето на првиот сервис за вести, белградската независна новинска агенција Бета започна со работа.

1996 година – Конзервативниот лидер Хозе Марија Аснар стана премиер на Шпанија, со што заврши 13-годишното владеење на социјалистите.

2001 година – Соединетите држави беа исфрлени од Комисијата за човекови права на ООН, прва ваква одлука во историјата на меѓународната организација.

2003 година – Умре Сесто Брускантини, италијански соло-оперски пејач.

2004 година – Владата на италијанскиот премиер Силвио Берлускони стана најдолготрајна италијанска влада од Втората светска војна со 1.060 дена.

2005 година – Во аукциската куќа Кристи, скулптурата на Константин Бранкуси „Птица во вселената“ се продава за 27.450.000 американски долари, што е рекордна цена за една скулптура.

2009 година – Рикардо Мартинели, мултимилионер, сопственик на најголемиот ланец супермаркети во Панама, победи на претседателските избори во таа централноамериканска земја.

2014 година – новинската агенција Бета одбележа две децении работа. Бета е основана од група од осум белградски новинари во 1992 година. Бета Прес е една од водечките медиумски куќи во Србија и регионот. Вклучува новинска агенција Бета, радио Сто плус во Нови Пазар и Медиа центар Бета.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 2 часа

Дневен Хороскоп (7 мај) петок

ОВЕН Разговарајте со оние луѓе кои имаат искуство во нешто поврзано со инвестиции, медицина или право. Информациите што ги собирате...

МакедонијаПред 8 часа

Денешниот биланс регистриран е со 324 нови случаи на Ковид-19, додека 26 лица починале како последица од пандемијата

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а...

КичевоПред 11 часа

Изгаснат пожар на нискостеблеста вегетација кон с.Трапчин Дол – кичевско

Вчера на ден 05.05.2021 среда во 11 часот во полициското одделение Зајас, пријавен е пожар во шумски појас во атарот...

LifestyleПред 11 часа

Вселенско истражување: Ракетата Starship успешно слета по четири пробни лансирања

Чекор по чекор, SpaceX напредува во градењето на новата ракета Starship. Најновиот прототип на ракетата под сериски број 15 (SN15)...

СветПред 11 часа

ЕК: До октомври, три лекови против ковид-19

Европската комисија во средата ја објави стратегијата за развој на лекови против ковид-19 што предвидува одобрување на три лекови до...

ХроникаПред 12 часа

Уште еден музичар не успеа да ја изоди најважната битка, почивај во мир Гоце!

Денес не напушти уште еден член од музичкото и инструментално семејство, Гоце Талевски, еден од основачите на групата “Оскар” од...

СпортПред 13 часа

Репрезентација до 15 години: Пораз од Белорусија во првиот натпревар на меѓународниот турнир „Влатко Марковиќ“

Младата репрезентација на Македонија загуби од соодветната селекција на Белорусија во рамките на првиот меч од силниот меѓународен турнир за...

СпортПред 23 часа

Челзи и Манчестер Сити во големото финале, додека Хазард со неговото однесување ја разбрани јавноста од коментари

Фудбалерите на Челзи се пласираа во финалето на Лигата на шампионите, а Еден Азар ги налути навивачите бидејќи се смееше...

На денешен денПред 24 часа

На денешен ден – 6 мај

1237 – Во манастирот Милешева се погребани моштите на Сава Немањиќ (Свети Сава), првиот српски архиепископ, кој почина на 27...

КултураПред 24 часа

Денеска се слави „Ѓурѓовден“, главен обичај за овој ден е плетење венец од билки, ова се останатите народни и традиционални верувања

Православните верници денес го прославаат светецот Георгиј Победоносец, познат како „Ѓурѓовден“, празникот кој е врзан со најголем број обичаи што...

НАЈЧИТАНИ