Следете не

Случувања

На денешен ден – 15 јануари

Објавено пред

на

1535 година – Англискиот крал Хенри VIII ја презема врховната власт над црквата според повелбата што претходно беше усвоена од англискиот парламент (акт за надмоќ).

1559 година – Елизабета Тудор, ќерка на Хенри VIII и Ана Болејн, беше крунисана во катедралата Вестминстер во Лондон како Елизабета Прва, една од најважните владетели во англиската историја. Таа се искачи на тронот по смртта на кралицата Мери Прва.

1582 година – Полска и Русија потпишаа, со посредство на папата Григориј XIII, мировен договор со кој Русија го губи пристапот до Балтичко Море.

1804 година – Јаничарските старешини, дахи, кои во 1801 година ја узурпираа власта во белградскиот пашалук, го започнаа „колењето на принцовите“ во обид да спречат бунт на српскиот народ. Тие со измама заробиле и погубиле околу 70 од најистакнатите српски принцови, истакнати луѓе и духовници, вклучително и Алекса Ненадовиќ, Илија Бирчанин, Хаџи-Руви и Хаџи-eroеро. Овој трагичен настан го забрза избувнувањето на Првото српско востание.

1906. година – Роден е грчкиот сопственик на бродови Аристотел Оназис, еден од првите сопственици на бродови во светот што започнал да гради цистерни со нафта, на кои има собрано огромно богатство. Тој е познат и по својата долгогодишна loveубовна врска со познатата оперска пејачка Марија Калас и по тоа што се ожени со Jacаклин Кенеди, вдовицата на поранешниот американски претседател Johnон Кенеди, кој беше убиен во Далас во 1963 година.

1908.- Роден е Едвард Телер, американски физичар со унгарско потекло. Работел во атомска лабораторија во Лос Аламос и се смета за пронаоѓач на американската хидрогенска бомба.

1910 година – Француско Конго стана дел од Француска Екваторијална Африка.

1912 година – За време на Италијанско-турската војна (1911-12) за прв пат беа фрлени летоци за пропаганда од авион.

1918 година – Роден е Гамал Абдел Насер, претседател на Египет од 1956 година до неговата смрт во 1970 година, основач на современ Египет и еден од основачите на Движењето на неврзаните. Тој беше еден од водачите на заговорната организација „Слободни офицери“ и иницијатор на пучот во јули 1952 година со кој беше симнат од власт кралот Фарук I (Фарук). Тој ја национализира компанијата Суец во 1956 година.

1919 година – Во Берлин беа убиени германските лидери Роза Лукссембург и Карл Либкнахт по неуспешно востание.

1929 година – Роден е американскиот свештеник Баптист Мартин Лутер, активист за граѓански права. Тој користеше гандиски методи на ненасилство и граѓанска непослушност во борбата за еднаквост на црнците во Соединетите држави. Тој беше убиен на 4 април 1968 година во Мемфис во пресрет на промоцијата „Кампања на сиромашните“, што ја започна на почетокот на истата година. Добитник е на Нобелова награда за мир во 1964 година.

1943 година – Американските трупи ги туркаа Јапонците од пацифичкиот остров Гвадалканал за време на Втората светска војна, запирајќи го нивниот напредок кон Австралија.

1971 година – Претседателите на Египет и Президиумот на Врховниот совет на СССР, Анвар ел Садат и Николај Подгорни ја отворија браната Асуван на Нил. Работите на тој капитален објект на системот за хидроелектрична енергија и мелиорација траеја 11 години.

1973 година – Израелската премиерка Голда Меир разговараше со папата Павле Шести во Ватикан, кој рече дека го поддржува меѓународниот статус на Ерусалим. Тоа беше првиот состанок на премиерот на еврејската држава со поглаварот на Римокатоличката црква.

1992 година – Европската унија ги призна поранешните југословенски републики Словенија и Хрватска како независни држави.

1993 година – Соединетите држави наредија поморска блокада на Хаити, тврдејќи дека бранот бегалци од таа земја може да доведе до „огромна загуба на живот на море“.

1998 – Инаугурацијата на Мило Djукановиќ за црногорски претседател предизвика насилни протести од приврзаниците на поранешниот претседател Момир Булатовиќ, водачот на струјата на Промилошевиќ во Црна Гора. Тој настан означи сериозен раскол во југословенската владејачка номенклатура. Претседателот на СР Југославија, Слободан Милошевиќ, никогаш не ја призна победата на Djукановиќ, со што федералната држава се доведе во состојба на провизорлизам, која опстојуваше откако Милошевиќ ја напушти функцијата во октомври 2000 година.

1999 година – Телата на 45 Албанци се пронајдени во селото Рачак во Косово, а српските безбедносни сили се обвинети за нивно убиство. Иако експертизата на финските патолози ангажирани од Европската унија не докажа дека станува збор за масакр врз цивили, овој настан решително влијаеше на одлуката за бомбардирање на Југославија во 1999 година од страна на НАТО.

2000 година – во хотелот Интерконтинентал во Белград беше убиен elеjко Ражнатовиќ Аркан, водач на паравоените единици во војните во поранешна Југославија и лидер на Партијата на српското единство. Ражнатовиќ беше обвинет пред Меѓународниот трибунал за воени злосторства во Хаг.

2001 година – Камбоџанскиот сенат донесе закон со кој се основа Трибунал составен од камбоџански и меѓународни судии да им суди на лидерите на Кмерите Руж за злосторства извршени за време на нивното владеење од 1975 до 1979 година, кога околу 1,7 милиони Камбоџанци починаа од глад, болест или убиство. .

2001 година – Умре Лав Маркс, главен криптограф на британските специјални сили за време на Втората светска војна кој спаси животи на многу тајни агенти со подобрување на безбедноста на воените кодови.

2002 година – Хрватите одбележаа 10 години меѓународно признавање на независноста на нивната земја, изразувајќи жалење за крвопролевањето за време на војните во 90-тите, но и верување дека со право се одделија од Југославија.

2004 година – Банкнотите што го прикажуваат поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин престанаа да се користат како средство за плаќање во Ирак. Новата официјална валута во таа земја стана американски долар.

2006 година – Умре еден кувајтски емир, шеикот abабер Ал Сабах. Наследникот на престолот, шеикот Саад ал Аабдулах Ал Сабах, е назначен за нов шеф на државата.

2006 година – Докторката Мишел Бачелет, социјалист и поранешен политички затвореник, победи на претседателските избори во Чиле и стана првиот претседател на земјата.

2010.- Умре американскиот фотограф Денис Сток, познат по своите фотографии на холивудски starsвезди и џез музичари. Серија фотографии на легендарниот актер ејмс Дин е едно од неговите најпознати дела.

2011 година – Умре Сузана Јорк, британска актерка и една од најпознатите starsвезди во 1960-тите. Таа се стекна со меѓународна слава глумејќи во серија класични филмови како „Човекот на сите времиња“ и „Коњите убиваат, нели тие“.

2019 година – Меѓународниот кривичен суд во Хаг го ослободи поранешниот претседател на Брегот на Слоновата Коска Лоран Гбагбо за обвиненија за злосторства против човештвото и нареди негово ослободување.

Скопје

253 сообраќајни прекршоци во Скопје, 56 санкционирани возачи на мотоцикли

Објавено пред

на

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.
На територијата на град Скопје изречени се вкупно 235 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 73 санкции, 17 за возење без возачка дозвола, 56 прекршоци што го чинат возачите на мотоцикли.

Изречени се шест санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, 17 за управување под дејство на алкохол, четири за минување на затворен сигнал (црвено светло), 51 санкција за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Извор: МВР

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 13 јуни

Објавено пред

на

323. п.н.е. – Александар III Македонски (Александар Велики), еден од најголемите воени водачи во светската историја, почина во Вавилон. Неговите легендарни победи се инспирација на уметниците и поетите со векови.

823 – Роден е францускиот крал Чарлс Втори (Шарл ле Шов), кому Договорот од Вердун во 843 година ги припои западните и централните делови на франкиската држава (денешна Франција).

1381 година – Под водство на Ват Тајлер, започна селанско востание против феудалците во англиските провинции Кент, Норфолк, Сафок и Кембриџшир, предизвикано од високи даноци.

1811 година – Роден е литературниот критичар и филозоф Висарион Григоревиќ Бјелински, основач на реалистичката естетика во руската книжевна критика. Тој ја формулираше теоретската основа на новата насока во руската литература наречена „природно училиште“, и како модел го потенцираше делото на Гогоol („Писмо до Гогоol“, „Книжевни фантазии“).

1839 година – Српскиот принц Милош Обреновиќ абдицираше во корист на неговиот син Милан и ја напушти Србија. Принцот Милан почина неколку недели откако беше избран за владетел, а пратениците го повикаа неговиот помлад брат Михаило да го заземе престолот.

1865 година – Роден е ирскиот поет и драматург Вилијам Батлер Јетс, заедно со Шо и oyојс, еден од најголемите ирски писатели. Добитник е на Нобелова награда за литература во 1923 година („Скитања на Ојсин“, „Ветер во трска“, „Грофицата Кетлин“, „Подолга земја“).

1876 ​​година – Српско научно општество ја избра сликарката Катарина Ивановиќ за прва сопруга на академикот.

1886 година – Под мистериозни околности, баварскиот крал Лудвиг Втори се удави, три дена откако тој беше прогласен за луд и соборен. Под негово покровителство Ричард Вагнер (Ричард Вагнер) беше во периодот 1864-85 година. во Минхен работел на реформата на музиката и драмата и ги изведувал своите познати музички драми „Тристан и Изолда“ и „Нирнберг мајстори за пејачи“.

1897 година – Роден е финскиот тркач на далечина Паво Нурми, освојувајќи девет златни медали на Олимписките игри во 1920, 1924 и 1928 година. Тој собори 29 светски рекорди.

1899 година – Роден е мексиканскиот композитор и диригент Карлос Чавез, основач на симфонискиот оркестар на Мексико. Во неговите композиции тој ги воведе одликите на мексиканскиот музички фолклор и инструментите на мексиканските Индијанци („Индија“, „Четири сонца“).

1900 година – Во Кина, т.н. Боксерско востание – бунт на селаните и урбаните сиромашни против странскиот капитал и домашните феудалци. Востанието било задушено во септември 1901 година од европските сили, Јапонија и Соединетите држави.

1917 година – Со 14 готи бомбардери, Германците го бомбардираат Лондон од воздух за прв пат во Првата светска војна. Загинаа 162 лица. Пред тоа, нападите врз британската престолнина беа извршени од авион.

1943 година – Сава Ковачевиќ, командант на Третата дивизија и припадник на Врховниот штаб на ЈНА, беше убиен во битката кај Сутјеска во Втората светска војна. Посмртно беше прогласен за национален херој.

1944 година – Првите ракети Ф-1 на Германија беа истрелани врз Јужна Англија во Втората светска војна. До крајот на војната во 1945 година, повеќе од 1.000 ракетни бомби паднаа на територијата на Велика Британија, од кои 660 го погодија Лондон.

1953 година – Државниот удар во Колумбија го доведе Густаво Рохас Пинилја, кој диктаторски владееше сè до 1957 година, кога во Колумбија беше обновен демократскиот режим.

1956 година – Последните британски трупи ја напуштија базата во Суецкиот канал, со кој Велика Британија управува веќе 74 години. Египет го презеде управувањето со каналот.

1965 година – Умре еврејскиот филозоф и теолог Мартин Бубер, роден во Австрија. Пред нацистите, тој побегна во Палестина во 1938 година и стана еден од првите професори на Еврејскиот универзитет во Ерусалим. Тој се залагаше за заедничка еврејско-арапска држава („Приказни за рабинот Нахман“, „Јас и ти“, „Хасидски приказни“, „Гог и Магог“, „Слики на добро и зло“).

1982 година – Умре кралот на Саудиска Арабија Калид ибн Абдул Азиз (Калид). Него го наследи неговиот брат принцот Фахд.

1983 година – Вселенски летала од САД „Пионер 10“ орбитира околу Нептун. Тоа беше првото вселенско летало што слета надвор од Сончевиот систем.

1986 година – Умре американскиот кларинетист Бени Гудман, најпопуларниот џез музичар во 1930-тите. Тој беше еден од првите бели музичари што се спротивстави на расната сегрегација и вклучи црни музичари во неговиот џез оркестар, основан во 1934 година.

1990 година – Поради неуспешниот почеток на преговорите меѓу владата и опозицијата во Србија (8 јуни), првиот протестен митинг на опозицијата против владата на Слободан Милошевиќ се одржа на Плоштадот на Република во Белград.

1990 година – Четири лица се убиени и 200 повредени во Букурешт кога полицијата се обидува да ги смири студентските протести.

1992 година – се одржа „митинг на колена“ пред зградата на српското претседателство во Белград, во знак на протест против воената политика на српскиот претседател Слободан Милошевиќ.

1994 година – Северна Кореја објави повлекување од Агенцијата за атомска енергија на ООН и повеќе нема да дозволи пристигнување на странски инспектори.

2000 година – Во Пјонгјанг започна историски самит на двете Кореи, каде претседателите на Јужна Демократска Република Кореја и Северна Демократска Народна Република Кореја, Ким Дае-Јунг и Ким Јонг-Ил разговараат за помирувањето меѓу двете земји. Лидерите на двете Кореи се сретнаа за прв пат по распадот на обединетата земја во 1948 година.

2002 година – На првите слободни избори во историјата на Авганистан, Хамид Карзаи е избран за претседател.

2003 година – Првиот нацрт на уставот на ЕУ е усвоен во Брисел, 46 години по потпишувањето на Римскиот договор, односно формирањето на Унијата.

2004 година – На изборите за Европски парламент, партијата на германскиот канцелар Герхард Шредер го претрпе најголемиот пораз од Втората светска војна, а француската социјалистичка опозиција ја победи Конзервативната партија на претседателот quesак Ширак со големо мнозинство.

2005 година – Умре поранешниот португалски комунистички лидер Алваро Куњал, кој ги водеше комунистите 31 година. Тој беше симбол на отпор кон поранешниот фашистички режим на Антонио Оливеира Салазар.

2006 година – Умре поранешниот ирски премиер Чарлс Хоги, кој доминираше во ирската политичка сцена од 1970-тите до раните 90-ти.

2008 година – Ирските гласачи на референдум го отфрлија договорот за реформа на институциите на ЕУ – Лисабонскиот договор. Ирското „Не“ ја фрли ЕУ во нова криза на доверба, бидејќи усвојувањето на оригиналниот „европски устав“ во 2005 година беше одбиено и од француските и од данските гласачи, а тој документ беше омекнат и претворен во Лисабонски договор.

2009 година – Во Техеран избувнаа протести по објавувањето на победата на Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори во Иран, на која се натпреваруваше противкандидатот Мир Хосеин Мусави.

2010 година – Победата на парламентарните избори во Белгија ја постигна Новиот фламански сојуз (НВА), кој се залага за независност на Фландрија. Изборите во Белгија следеа по остри расправии за поголема независност на Фландрија и Валонија.

2011 година – На дводневен референдум, огромното мнозинство на Италијанците гласаа за укинување на законот на владата на Берлускони за враќање на нуклеарната енергија, приватизација на водоснабдувањето и имунитетот на премиерот.

2012 година – Тунискиот воен суд го осуди Бен Али, поранешниот претседател на таа земја, на 20 години затвор во отсуство на поттикнување немири, убиства и грабежи.

2015 година – Манулен Кармен, пензиониран судија, е избран за градоначалник на Мадрид, а Ада Колау, лидер на коалицијата Барселона ен кому (Заедно за Барселона), е избрана за градоначалник на тој град. Власта во тие два града премина во рацете на екстремните левичари, противници на владејачката конзервативна Народна партија на премиерот Маријан Рахој.

2020 година – Повеќе од 41 000 луѓе умираат од вирусот корона во Бразил, втора најсмртоносна земја во светот.

Прочитај повеќе...

Македонија

Денес 21 нов случај на Ковид-19, од Кичево повеќе дури од Скопје – 6 новозаболени

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 4.370 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19 од:
• Кичево – 6
• Скопје и Тетово – по 4
• Прилеп – 2
• Битола, Велес, Дебар, Куманово и Охрид- по 1

Пријавено е 1 починато лице: од Куманово (72г)

Регистрирани се 7 оздравени пациенти од:
• Скопје – 4
• Кичево – 2
• Струмица – 1

Досега во земјата се направени вкупно 831.031 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.528, бројката на оздравени пациенти е 149.619, на починати е 5.471, а бројот на активни случаи изнесува 438.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 4 минути

253 сообраќајни прекршоци во Скопје, 56 санкционирани возачи на мотоцикли

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

На денешен денПред 9 часа

На денешен ден – 13 јуни

323. п.н.е. – Александар III Македонски (Александар Велики), еден од најголемите воени водачи во светската историја, почина во Вавилон. Неговите...

СпортПред 10 часа

(ФОТО) Како реакцијата на капитенот Симон Кјер играч на Милан го спаси од трагедија младиот Ериксен

Со години ќе се зборува за ужасните сцени од стадионот Паркен. Кога играчот од средниот ред на данската репрезентација, Кристијан...

ХороскопПред 10 часа

Хороскоп за денес -( 13 јуни )- недела

ОВЕН Не следете ја интуицијата кога станува збор за стари проблеми или негодувајте се од луѓе кои не го направија...

ХранаПред 11 часа

Намирници за јадење и пиење на кои пишува дека се диетални, но всушност не се, еве повеќе детали..

Само затоа што на храната пишува дека се диетални, не значи секогаш дека се и такви. Таквата храна не гарантира...

МакедонијаПред 15 часа

Денес 21 нов случај на Ковид-19, од Кичево повеќе дури од Скопје – 6 новозаболени

Во последните 24 часа се направени 4.370 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19 од: • Кичево –...

СпортПред 15 часа

(ВИДЕО) Издржи Ериксен, целиот светски фудбал е со тебе!

Натпреварот помеѓу Данска и Финска е прекинат во 43. минута поради драматична сцена на теренот, откако фудбалерот на Интер, Кристијан...

АвтомобилиПред 19 часа

Што да направите доколку го изгубите сигурносниот клуч за бандажи

Многу возачи користат сигурносни завртки против кражба на тркало. Омилена цел на крадецот се тркалата со алуминиумски тркала од поскапи...

МагазинПред 20 часа

Одлична видео-ризница кај домаќинот Влатко Миладиноски и градот Кичево со екипата на „Мастраф Муабет“

Екипата на „Мастраф Муабет“ гости во Кичево, кај нашиот естраден уметник Влатко Миладиноски кој се покажа како одличен домаќин и...

КичевоПред 22 часа

Од денес започнува со работа „Check Burger“, место каде ги има највкусните бургери во Кичево и пошироко

Ново во градот! Официјално ви го претставуваме „Check Burger“, место каде од денес ќе можете да ги вкусите неодоливите и...

НАЈЧИТАНИ