Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 16 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1871 година – Франција потпиша капитулација и помирување со Прусија по поразот во војната. Мировниот договор, со кој Франција и го отстапи Алзас и голем дел од Лореин на Прусија, со воена штета од пет милијарди златни франци, беше потпишан во мај.

1873 година – Шпанскиот крал Амадео Втори од Савој абдицирал поради внатрешните превирања и зајакнувањето на републиканското движење. Прогласена е првата шпанска република, која беше соборена следната година кога армијата ја врати династијата Бурбон на власт со кралот Алфонсо XII.

1877 година – Родена е српската писателка Исидора Секулиќ, автор на книгата за медитативна проза „Придружници“, патопис „Писма од Норвешка“, раскази и есеистичка проза – дела што ја рангираа меѓу најдобрите и најзначајните српски писатели на 20 век.

1907. година – Умре Gизуе Кардучи, најголемиот италијански поет во првите децении по обединувањето на Италија, долгогодишен професор по италијанска литература на Универзитетот во Болоња. Добитник е на Нобелова награда за литература во 1906 година („biамби и еподи“, „Нови рими“, „Варварска ода“).

1932 година – На општите избори во Ирска победи партијата „Фајана Фаил“ (посебно крило на Шин Фејн), а нејзиниот лидер Имон де Валера стана претседател на извршниот комитет на Слободната држава Ирска.

1933 година – Од страв од германски закани, Чехословачка, Романија и Југославија, склучувајќи го Пактот за мала антанта и создавајќи министерски совет, го зајакнаа сојузот создаден во 1920 година против обидите за обновување на Хабзбурзите и ревизионистичките аспирации на Унгарија. Антантата престана да постои по германската окупација на Чехословачка во март 1939 година.

1936 година – На парламентарните избори во Шпанија победија Народниот фронт, коалиција на социјалисти, комунисти, републиканци и други помали партии. Владата ја формираше Мануел Азања, беше обновен демократскиот устав од 1931 година. Обидот на армијата да ја собори републичката влада во јули се претвори во граѓанска војна што заврши во 1939 година со воспоставување на диктатурата на генералот Франко.

1945 година – Американските авиони започнаа масовно бомбардирање на Токио во Втората светска војна.

1959 година – Лидерот на герилците Фидел Кастро стана премиер на Куба откако го симна од власт диктаторот Фулгенсио Батиста на 1 јануари 1959 година.

1978 година – Во Пекинг беше потпишан трговски договор од 20 милијарди американски долари меѓу Кина и Јапонија. Тоа беше почеток на економското отворање на Кина кон светот.

1994 година – Земјотрес во планинскиот регион на индонезискиот остров Суматра уби најмалку 200 лица.

1998 година – Во несреќата на „Ербас А-300“ на тајванската авиокомпанија „Кина“ во близина на аеродромот во Тајпеј загинаа 203 лица – сите патници и членови на екипажот, вклучително и гувернерот на Централната банка на Тајван и седум лица на теренот.

2000 година – Русија ги обнови односите со НАТО, кои беа прекинати со нападот на воениот сојуз врз СР Југославија во март 1999 година.

2001 година – Во напад на вооружени Албанци врз автобус во близина на Подуево во Косово, загинаа 10 Срби и беа повредени 43.

2002 година – Умре првиот менаџер на англиската фудбалска репрезентација, Валтер Винтерботом, кој беше на таа позиција најдолго време (1947-1962).

2003 година – 59 лица загинаа во најголемите снежни бури што го погодија источниот брег на Америка.

2008 година – Европската унија одобри распоредување на околу 2.000 членки на ЕУЛЕКС на Косово со цел постепено да го преземе УНМИК. Распоредувањето на мисијата на ЕУ започна на 9 декември 2008 година, врз основа на одлуката на Советот за безбедност на ООН.

2016 година – почина Бутрос Бутрос-Гали, египетски дипломат, кој беше шести генерален секретар на ООН од 1992 до 1996 година, за време на распадот на поранешна Југославија.

2017 година – Самоубиствен бомбашки напад врз храм во јужен Пакистан уби 70 лица; Во Багдад (Ирак), 55 лица загинаа кога експлодира автомобил-бомба во претежно шиитската населба Баја.

2018 година – Судот во Истанбул осуди шест новинари обвинети за вмешаност во обидот за воен удар во 2016 година. Меѓу осудените се и Ахмет Алтан, поранешен главен уредник на Тараф, неговиот брат, новинар и професор Мехмет Алтан и новинарот Назли Илиџак. Пресудата беше потврдена на почетокот на октомври истата година.

На денешен ден

На денешен ден – 25 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1570 година – Папата Пиус V ја екскомуницира англиската кралица Елизабета Прва за нејзината поддршка на протестантизмот и англиканската црква.

1723 година – Умре англискиот архитект Кристофер Врен, на чие дело се темели англиската класицистичка архитектура од 18 век. По пожарот во градот Лондон во 1666 година, кога изгореа околу 13 000 згради, тој направи урбанистички план за негово обновување и го реализираше своето најголемо дело, катедралата Свети Павле (1673-1710).

1815 година – по наредба на Сулејман Паша, убиен е Станоје Стаматовиќ, познат како Станоје Главаш, српски војвода од Првото српско востание, хајдук и борец против Турците. Тој беше предвиден за водач на Првото српско востание (1804), но Караѓорѓ Петровиќ беше избран по негова сугестија. Неговото херојство се пееше во народни песни, а Đура Јакчиќ напиша истоимена драма за него.

1873 година – Роден е италијанскиот оперски пејач Енрико Карузо, еден од најголемите тенори во историјата на операта. Тој беше особено ценет како изведувач во опери од Giузепе и iaакомо и како толкувач на италијанската канзона. Тој е еден од првите пејачи што снимил грамофонска плоча.

1885 година – Германија ги анектира Тангањика и Занзибар.

1888 година – Умре српскиот ботаничар и натуралист Јосиф Панчиќ, прв претседател на Српската кралска академија, професор и ректор на Големата школа во Белград. Тој опиша околу 80 досега непознати растителни и животински видови, откри ендемски реликтни четинари познати како „смрека на Панчиќ“ (Picea omorika) и објави околу 30 научни трудови. Тој ја основал и уредил Ботаничката градина во Белград.

1899 година – Умре основачот на британската новинска агенција Ројтерс, германскиот Евреин Пол Јулиус фон Ројтер, по кого е именувана најстарата агенција во светот.

1948 година – Принудувајќи го премиерот Едуард Бенеш да прифати оставка на комунистите во владата, комунистите ја презедоа власта во Чехословачка. Овој настан беше наречен „Февруарски удар“.

1954 година – Египетскиот претседател Мохамад Нагиб е принуден да поднесе оставка, а Гамал Абдел Насер, негов близок соработник во соборувањето на кралот Фарук во јули 1952 година, ја презеде функцијата премиер и претседател на Револуционерниот совет.

1956 година – На крајот на 20-от Конгрес на Комунистичката партија на СССР, Никита Хрушчов го прочита т.н. Таен труд во кој тој ги презентираше последиците од владеењето на Сталин и култот на личноста.

1964 година – Со победата над Сони Листон во Мајами, Касиус Клеј, од 1965 година, Мухамед Али (Касиус Клеј, Мухамед) стана првиот светски шампион во бокс во тешка категорија. Потоа тој успешно ја бранеше титулата девет пати по ред, а истата му беше одземена во 1967 година со судска пресуда поради одбивање да биде мобилизиран за војната во Виетнам.

1972 година – Советскиот вселенски брод Луна 20 се врати на Земјата со примероци од лунарна почва.

1983 година – Умре американскиот писател Тенеси Вилијамс, познат по своите психолошки драми засновани на техниката на лирска симболика („Стаклена менажерија“, „Трамвај наречен желба“, „Мачка на врел лимен покрив“).

1986 година – Филипинскиот диктатор Фердинанд Маркос поднесе оставка под притисок на бунтовни луѓе, военото раководство и со охрабрување на Соединетите држави, кои досега го поддржуваа неговото диктаторско владеење.

1991 година – Ирачки проектил Скад ја погоди касарната на американските маринци во близина на саудискиот град Дахран за време на Заливската војна. 28 војници беа убиени, а голем број беа ранети.

1993 година – Ким Јонг Сем (Јанг) ја презеде претседателската функција во Јужна Кореја како прв цивил на чело на азиската земја по 32 години.

1994 година – Еврејски доселеник, Барух Голдстајн, убил 43 муслимански верници со автоматска пушка и бомби во џамија во Хеброн, на окупираниот Западен брег, по што бил претепан до смрт на истото место.

2000 година – Меѓународниот комитет на Црвениот крст објави дека судбината на околу 3.000 луѓе од Косово кои исчезнаа за време на конфликтот меѓу српските безбедносни сили и косовските Албанци од 1998 до 1999 година, сè уште е непозната. и дека најмногу недостасуваат косовските Албанци.

2001 година – Умре Сер Доналд Брадман, најпознатиот крикет во историјата на овој спорт и најпознат спортист во Австралија. Тој стана национална спортска икона во текот на 30-тите и 40-тите години на минатиот век, кога постави своевиден рекорд во тој спорт.

2003 година – Умре италијанскиот комичар и режисер Алберто Сорди, кој во својата 60-годишна кариера играше во околу 150 филмови.

2004 година – Умре Станислав Ринијак, првиот регистриран затвореник во нацистичкиот логор Аушвиц.

2004 година – Чешкиот парламент донесе одлука за испраќање на повеќе од 100 војници во Авганистан, што е прво активно вклучување на чешките вооружени сили по Втората светска војна.

2005 година – Почина Питер Бененсон, основач на организацијата за човекови права добитник на Нобелова награда Амнести Интернешнл.

2006 година – Во Newујорк почина најпознатиот етиопски поет Цегае Габре-Медин, чија песна „Гордо е што си Африка“ е химна на Африканската унија.

2012 година – Ерланд Јозефсон, омилениот актер на славниот шведски режисер Ингмар Бергман, почина на 89-годишна возраст. Глумеше во филмовите на Бергман „Сцени од брак од животот“, „Вресоци и шепотења“, „Есенска соната“, „Фани и Александар“, „Сарабанд“, „Носталгија“ и „Victртва“ на Андреј Тарковски и домашните филмови „Вариола Вера“ и „Миграција“. 2014 година – Во Мексико почина еден од најголемите шпански музичари на 20-от век и музика на фламенко, гитаристот Пако де Лусија (Франциско Санчез). Тој соработуваше со светски познати музичари, меѓу кои Чик Корија, Johnон Меклафлин, Лари Кориел, Ал Ди Меала и Брајан Адамс. Тој беше прославен со композицијата „Entre dos aguas“, а вистинско меѓународно признание го стекна со албумот „Петок навечер во Сан Франциско“. 2017 година – Холивудските актери се собраа ден пред Оскарите во Беверли Хилс да протестираат против имиграциската политика на американскиот претседател Доналд Трамп.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 24 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1389 година – Данците ги поразија Швеѓаните во битката за Фолкерг и го заробија нивниот крал Алберт, по што данската кралица Маргарет стана владетелка на Данска и Шведска.

1443 година – Роден е унгарскиот крал Матијас Хунјади, познат како Матвин Први Корвин. Синот на Јањош Хуњади, војводата од Ердеj, избран за крал во 1458 година, беше последниот унгарски владетел кој успеа да ја реши внатрешната состојба во земјата и да воспостави силна кралска влада. Успешно се борел против Турците и Хабсбурзите, а во 1486 година ја зазел Виена. Тој ја реформираше државата и во 1465 година основаше универзитет во Пожуна (Братислава) и прва печатница во 1472 година. По неговата смрт во 1490 година, Унгарците ги изгубиле сите територии што ги освоил.

1525 година – Шпанците, под команда на маркизот од Пескара, ја поразија француско-швајцарската армија во битката кај Павија во Италија, користејќи го за прв пат во историјата на војувањето аркебусот. Околу 14 000 војници беа убиени, а кралот Франсоа од Франција беше заробен.

1803 година – Роден е српскиот трговец и бродосопственик Миша Анастасијевиќ, познат како капетан Миша, кој во 1863 година ја донираше зградата на денешниот ректорат на универзитетот во Белград (Капетан-Мичино здање) на Кнежеството Србија. Во 1833 година, принцот Милош Обреновиќ му додели титула „Капетан на Дунав“.

1847 година – Роден е српскиот хемичар Сима Лозаниќ, првиот ректор на Универзитетот во Белград, член на Српската кралска академија. Бил професор по хемија на Филозофскиот факултет на Големата школа, а потоа и на Универзитетот во Белград, министер за економија и надворешни работи во владите на Србија во 1894 и 1905 година.

1848 година – Во Лондон е објавен Манифестот на Комунистичката партија на германски јазик, напишан од Карл Маркс и Фридрих, според одлуката на Конгресот на тајната лига на комунистите на Сојузот на комунистите, одржан во Лондон во ноември 1847 година.

1868 година – За прв пат во американската историја, Конгресот на САД покрена постапка за импичмент против претседателот Ендру Johnонсон. Обвинет за кршење на Уставот, Johnонсон беше принуден следната година да се повлече од претседателската функција.

1938 година – Во Арлингтон, Newу erseyерси е направен првиот најлон производ – наежвам за четки за заби.

1945 година – Египетскиот премиер Ахмед Махер Паша беше убиен во парламентот непосредно откако тој објави влез на Египет во војна против Германија и Јапонија.

1945 година – Американските трупи ја ослободија Манила, главниот град на Филипините, окупиран од Јапонците, за време на Втората светска војна.

1946 година – Хуан Перон е избран за претседател на Аргентина, започнувајќи го првиот од трите мандати како шеф на државата.

1966 година – Воен удар го симна претседателот Куаме Нкрума (Кваме), под чие раководство Гана се стекна со независност од Велика Британија во 1957 година. Пучот, предводен од поручникот ryери Роулингс, се случи за време на посетата на Нкрума на Кина.

1974 година – Пакистан објави дека официјално го призна Бангладеш (поранешен Источен Пакистан) како независна држава.

1974 година – почина српскиот биолог Синиша Станковиќ, член на Српската академија на науките и уметностите и основач на Институтот за екологија и биогеографија на САНУ, директор на Биолошкиот институт на Србија. Неговите најзначајни дела се создадени врз основа на испитување на животот во Охридското Езеро. Од 1944 до 1952 година бил претседател на Президиумот на Националното собрание на Србија.

1989 година – погребан е јапонскиот крал Хирохито, регент од 1921 година, на местото на неговиот болен татко и крал од 1926 година. По поразот на Јапонија во Втората светска војна, тој се откажа од „божественото потекло“ во 1946 година, а уставот од 1947 година го укина неговото империјално апсолутистичко владеење. Меѓународниот суд на правдата го ослободи во 1948 година од обвиненијата за воени злосторства извршени од Јапонците за време на Втората светска војна.

1990 година – Умре италијанскиот државник Алесандро Пертини (Алесандро), претседател на Италија 1978-85 година. Учесник во движењето на отпорот за време на Втората светска војна, тој беше еден од најпопуларните политичари во повоена Италија.

1991 година – Американските и сојузничките сили започнаа копнена офанзива против ирачките сили во Ирак и Кувајт за време на Заливската војна.

1996 година – Палестинските исламски терористи убија 27 лица и убија 77 во два самоубиствени бомбашки напади во Израел.

1998 година – Францускиот парламент едногласно го ратификуваше договорот за забрана на нуклеарни тестови.

2000 година – Советот за безбедност на ООН одобри распоредување на 5.500 мировници за следење на кревкото примирје во Демократска Република Конго.

2001 година – Georgeорџ В. Буш ја презеде функцијата претседател на Соединетите држави откако ја победи Ала Гора.

2003 година – Земјотрес во регионот Ксинџијанг, во североисточна Кина, уби 268 и повреди повеќе од 4.000.

2003 година – Лидерот на Српската радикална партија (СРС) Воислав Шешеj доброволно му се предаде на Хашкиот трибунал, обвинет за злосторства против човештвото и воени злосторства во Славонија (Хрватска), БиХ и Војводина, за време на војната во поранешна Југославија.

2004 година – Силен земјотрес во северниот дел на Мароко уби 572 лица, а 30.000 останаа без домови.

2008 година – Раул Кастро, брат на Фидел Кастро, беше избран за претседател на Куба и поднесе оставка на 19 февруари по 49 години на власт.

2009 година – Планински масиви со алпска големина се наоѓаат на мразот на Антарктикот, велат истражувачите.

2014 година – Почина Харолд Рамис, американски режисер, сценарист и актер на 69-годишна возраст. Најпознат филм во кој глумеше беше „Духовици“ (прв и втор дел), а тој се прослави со режијата на филмовите „Ден на земјата“ („Ден на бесконечно“) и „Голф клуб“.

2015 година – Во серија тешки лавини во планинските делови на Авганистан загинаа 124 лица.

2017 година – Владејачката британска конзервативна партија освои слободно место во британскиот парламент со победа на изборите на опозициските лабуристи и нивниот лидер  Корбин.

2019 година – Молдавија одржува парламентарни избори на кои Социјалистичката партија на Молдавија освои мнозинство, формирајќи нова влада со проевропскиот блок АЦУМ на почетокот на јуни.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 23 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1685 година – Роден е германскиот композитор Георг Фридрих Хендел, заедно со Јохан Себастијан Бах, најважниот барокен музичар. Во неговиот обемен опус, оперите и ораториумите („Риналдо“, „Јулиј Цезар“, „Месија“, „Израел во Египет“, „Јуда Макавеј“) се сметаат за највредни. По заминувањето за Лондон, тој стана централна фигура во музичкиот живот на англиската престолнина, а во 1719 година му беше доверена организацијата и управувањето со Кралската музичка академија.

1792 година – Умре англискиот сликар oshошуа Рејнолдс, еден од најголемите сликари на портрети во светот, основач на Кралската академија на уметностите во 1768 година и нејзин прв претседател. Тој силно влијаеше на англиското сликарство со својата работа и теоретските дискусии за сликарството.

1821 година – Англискиот поет Johnон Китс умре во Рим.

1836 година – Околу 4.000 војници под водство на мексиканскиот генерал Антонио Лопез де Санта Ана ја започнаа опсадата на тврдината Аламо во Тексас. Тврдината, која ја бранеа околу 200 волонтери, вклучувајќи го и Дејви Крокет, падна на 6 март, а сите бранители загинаа.

1866 година – Под притисок на бојарите незадоволни од демократските реформи, романскиот принц Александар Куза, обединувач на Молдавија и Влашка, беше принуден да абдицира и да ја напушти земјата. Него го наследи Керол Први, принцот од Хоенцолер, кој стана првиот романски крал во 1881 година.

1898 година – Францускиот писател Емил Зола е уапсен за објавување на отворено писмо до францускиот претседател, со наслов „Обвинувам“, во кое тој ја обвинува владата за антисемитизам и организирано судење против капетанот Алфред Драјфус.

1905 година – Американскиот адвокат Пол Перси Харис го основа Ротари клубот во Чикаго.

1919 година – Бенито Мусолини ја напушти Социјалистичката партија и основа фашистичка партија, наречена Фаши дел комбатименто.

1931 година – Умре австралиската пејачка Нели, една од најголемите оперски сограѓани во колоратура, кон крајот на 19 и почетокот на 20 век.

1934 година – Убиен е водачот на бунтовниците во Никарагва, Цезар Августо Сандино.

1938 година – Откриено е првото нафтено поле во Кувајт.

1944 година – Советска воена мисија пристигна во Врховниот штаб на ЈНА во Дрвар. Тоа беше првата советска воена мисија на територијата на Југославија во Втората светска војна.

1959 година – Меѓународниот суд за човекови права ја отвори својата прва седница во Стразбур.

1965 година – Познатиот американски филмски комичар Стен Лорел, „слаби“ од тандемот Станлио и Олио, умре во Санта Моника.

1970 година – Британска Гвајана стана независна република во рамките на Комонвелтот.

1981 година – Група на гарда предводена од полковник Антонио Техеро (Техеро) упадна во шпанскиот парламент со државен удар и ја собори владата.

1991 година – Воен удар ја собори владата на Чатичаи Чунхаван во Тајланд и го презеде воената хунта.

1994 година – Босанските муслимани и Хрватите склучија консензуален прекин на огнот, кој стапи на сила на 25 февруари и беше вовед во создавањето на муслиманско-хрватска федерација во рамките на Босна и Херцеговина.

1999 година – Преговорите меѓу српските власти и косовските Албанци во Рамбује близу Париз се прекинати без потпишување на договор што им го нудат меѓународните посредници на преговарачите. Српската страна одбила присуство на странски трупи на нејзината територија, а албанската страна ја разоружа Ослободителната војска на Косово.

2001 година – Радомир Марковиќ, шеф на државната безбедност за време на режимот на Слободан Милошевиќ, беше уапсен во Белград. Марковиќ е осомничен за вмешаност во политички атентати извршени помеѓу октомври 1998 година и јануари 2001 година. На 30 јануари 2003 година, тој беше осуден на седум години затвор за помагање и прикривање прикривање на четирикратното убиство на членови на српската обнова Движење (СЈО) на автопатот Ибар.

2001 година – Претседателите на СР Југославија и на Македонија Воислав Коштуница и Борис Трајковски потпишаа договор во Скопје за разграничување на двете земји.

2003 година – Умре американскиот рок-музичар Хауви Епштајн. Тој беше гитарист и текстописец во групата Tom Petty & Heartbreakers.

2005 година – Земјотрес со јачина од 6,4 степени ја стресе иранската провинција Керман, при што загинаа најмалку 600 лица, а речиси 1.000 беа повредени.

2005 година – Хашкиот трибунал го запечати обвинението против поранешниот командант на босанската армија Расим Делиќ за воени злосторства врз Хрватите и Србите извршени во централна Босна од страна на муџахедините од Третиот корпус на армијата на БиХ. Делиќ наскоро доброволно му се предаде на тој суд, каде во 2008 година беше осуден на три години затвор. Почина на 16 април 2010 година во Сараево.

2008 година – Умре поранешниот претседател на Република Словенија и поранешен претседател на претседателството на СФРЈ Јанез Дрновчек.

2009 година – „Милионер од улицата“ на Дени Бојл, според романот на индискиот писател Викос Сваруп, беше прогласен за најдобар

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ГејмингПред 2 часа

Денес по наше време доаѓа „Call of Duty“: Modern Warfare – Сезона 2

Играта која моментално е #trending во светски рамки денес ја започнува втората сезона. Овој Battle Pass нуди нацрти за оружје,...

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 25 февруари

1570 година – Папата Пиус V ја екскомуницира англиската кралица Елизабета Прва за нејзината поддршка на протестантизмот и англиканската црква....

ХороскопПред 4 часа

Дневен Хороскоп -[ 25.02 ]- четврток

ОВЕН Без сомнение, Овни, сте дале се од себе во работата во последните неколку недели. Како што се приближуваат вашите...

ТехнологијаПред 5 часа

И „Google Maps“ ќе биде со нов интерфејс на „Темен режим“

Корисниците на Google Maps и Android Auto наскоро може да очекуваат нови корисни опции, за почеток, „Гугл мапс“ за Андроид...

МакедонијаПред 10 часа

Висока бројка и денес, 725 вкупно, додека починале 13 лица

Во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп...

АвтомобилиПред 12 часа

Пад од 75% во продажната индустрија, каква е судбината на оваа марка на автомобили?

Минатата година беше многу тешка за автомобилската индустрија во Европа, но еден производител забележа драстично поголем пад од другите. Автомобилската...

КичевоПред 12 часа

(ФОТО) Дали сте знаеле дека кичевскиот тунел е најдолгиот на Балканот со свои 7062 м, во свое време бил и инженерски подвиг

На Балканскиот полуостров, со исклучок на тунелот Караванки помеѓу Словенија и Австрија, долг 8 км, еден од најдолгите тунели е...

СпортПред 14 часа

(ВИДЕО) Србинот Јокиќ со 41 поен го демолираше Портланд на гости, О’Нил со транслатор на српски му порача „Играш одлично“

Легендарниот кошаркар на НБА, Шекил О’Нил имаше само пофални зборови за српскиот центар Никола Јокиќ. Асот на Денвер доминираше на...

ТехнологијаПред 14 часа

Која е разликата помеѓу „Crack“ и „Keygen“ во компјутерската индустрија

Бидејќи во пиратските игри, многумина наидоа на поимите „Крак“ и „Кејген“ и не знаеја што е тоа и што е...

БалканПред 15 часа

Тлото во Хрватска не мирува, пред еден час нов посилен земјотрес кај Петриња со јачина од 4,1 степен според Рихтер

Централна Хрватска околу 11 часот повторно беше погодена од посилен земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала со...

НАЈЧИТАНИ