Следете не

Случувања

На денешен ден – 17 јануари

Avatar

Објавено пред

на

1377 година – папата Григориј XI го врати папскиот престол во Рим, ставајќи крај на „заробеништвото“ на папата во Авињон. Местото на папата беше преместено во Авињон (Франција) во 1309 година по поразот на Бонифациј VIII во конфликт со франкискиот крал Филип IV Убавиот.

1562 година – Едиктот на Сен Germермен (указ од јануари) стапува на сила со признавање на Хугенотите (протестантите) во Франција. Истиот ден, католичките водачи – војводата од Гиза и кардинал од Лорен, формираа унија (подоцна Света лига) што ја блокираше примената на указот и предизвика религиозни војни кои, со повремени прекини, ја уништуваа Франција за 36 години. Војните беа прекинати со указот за Нант издаден во 1598 година од Хенри IV.

1600 година – Во Мадрид е роден Педро Калдерон де ла Барса, еден од најголемите шпански драматурзи. Тој се прослави со своите едноактивни претстави со мотиви од Библијата, а неговата филозофска драма „Lifeивотот е сон“ остана во кината до денес.

1706 година – Роден е американскиот научник и политичар Бенџамин Френклин, борец за човековата слобода, учесник во Американската војна за независност, еден од креаторите на „Декларацијата за независност“ и Уставот на САД. Како научник, тој е познат по пронаоѓањето на громобрани и откривањето на протокот и карактеристиките на Голфскиот поток. Тој ја основал првата јавна библиотека во Америка, филозофското друштво во Пенсилванија и „Академијата“, кои прераснале во Универзитет во Пенсилванија.

1732 година – Роден е кралот на Полска, Станислав Втори Понијатовски. За време на неговото владеење (1764-95), тој бил принуден да ја подели територијата на три поделби – 1772, 1793 и 1795. Тој абдицирал по потпишувањето на третата дивизија.

1773 година – Англискиот навигатор Jamesејмс Кук е првиот што го преминал Антарктичкиот круг на Резолуцијата.

1863 година – роден е рускиот театарски актер, театролог и режисер Константин Сергеевич Станиславски. Тој го основал Уметничкиот театар во Москва во 1898 година и бил уметнички директор и идеолог на тој театар до крајот на својот живот во 1938 година. Како голем иноватор на театарот, тој имал значително влијание врз современиците.

1863 година – Роден е англискиот државник Дејвид Лојд Georgeорџ, министер во либералната влада од 1905-15 и во коалициската влада од 1915-16, премиер од 1916-2222 година. Тој е еден од основачите на англиското законодавство за труд што воведе осумчасовно работно време за рударите, право на штрајк, државни пензии, здравствено и социјално осигурување. Тој беше еден од главните учесници на мировната конференција во Версај по Првата светска војна и значително влијаеше на ситуацијата во повоена Европа.

1874 година – Браќата Чанг и Енг умреа, близнаци споени на левата и десната страна на градите, соодветно. Тие се родени во Сијам (Тајланд) и името сијамски близнаци потекнува од нив. Тие беа светска атракција и живееја 63 години, материјално обезбедени со заработка од настап во циркуси.

1919 година – Полскиот композитор Игнација Јан Падеревски, светски познат пијанист, стана првиот премиер на Република Полска, основан по Првата светска војна.

1945 година – Советските трупи и полските патриотски сили ја ослободија Варшава во Втората светска војна, повеќе од пет години по падот на полската престолнина во рацете на германските нацисти.

1959 година – Сенегал и француски Судан одлучија да формираат федерална држава, наречена Република Мали. Одлуката стапи на сила во април.

1961 година – беше убиен Патрис Лумумба, поранешен премиер на Конго, основач на независноста на земјата, симбол на борбата против колонијализмот и херој на „црната Африка“. Тој бил неуставно отстранет од позицијата премиер на 5 септември 1960 година, а на 1 декември бил заробен од војниците на генералот Мобуту и ​​однесен во Катанга, каде бил убиен.

1964 година – почина сликарот и графичар Djорѓе Андрејевиќ-Кун, член на Српската академија на науките и уметностите, познат по своите монументални реални композиции и графички мапи што ги отсликуваат злосторствата на окупаторите за време на Втората светска војна и мотивите од реконструкцијата и изградбата на Југославија. Илустрирал и опремил бројни литературни дела.

1966 година – Американски бомбардер Б-52 и шпански авион за полнење гориво се судрија над Шпанија, при што загинаа осум лица, а бомбардерот беше принуден да фрли водородна бомба во Атлантскиот океан, која не експлодираше.

1991 година – Соединетите држави и западните сојузници изведоа втор и трет бран на масовно бомбардирање на цели во Ирак и Кувајт во Заливската војна; за возврат, три ирачки ракети Скад експлодираа во Тел Авив.

1995 година – Земјотрес го потресе поголемиот јапонски град Кобе, при што загинаа повеќе од 6.400 луѓе и беа предизвикани штети од 85,5 милијарди долари.

1997 година – Во Даблин, судот го прогласи првиот развод во историјата на Ирска, врз основа на закон одобрен на референдум, на кој жестоко се спротивстави Римокатоличката црква.

2000 година – Црногорската православна црква е регистрирана во Центарот за безбедност во Цетиње.

2002 година – Ерупција на вулканот Njирагонго во Демократска Република Конго го уништи градот Гома и околните села, убивајќи повеќе од 100 луѓе и оставајќи десетици илјади без покрив над главата.

2002 година – Умре шпанскиот писател Камило Хозе Села, добитник на Нобеловата награда за литература во 1989 година. Автор е на романот „Семејството на Пасквале Дуарте“.

2003 година – Бугарската влада ги укина санкциите против СР Југославија воведени во 1998 година, но средствата на поранешниот претседател на СРЈ Слободан Милошевиќ, неговото семејство и осум поранешни високи функционери остануваат замрзнати.

2004 година – Умре Реј Старк, холивудски продуцент и „ловец на таленти“ чие творештво вклучува повеќе од 125 филмови, вклучувајќи ги „Смешна девојка“ и „Ноќ на игуаната“.

2005 година – Почина поранешниот лидер на Комунистичката партија haао Кјанг.Во 1989 година тој се спротивстави на употребата на воена сила против студентите кои демонстрираа на плоштадот Тјенанмен во Пекинг, барајќи демократизација на земјата. После тоа, тој беше заменет и го помина остатокот од својот живот во домашен притвор.

2008 година – Почина поранешниот светски шампион во шах, Боби Фишер од САД, популарно познат како „шаховски Моцарт“, почина на 65-годишна возраст.

2010 година – Милионерот и десничар Себастијан Пинера (Себастијан, 61) победи на претседателските избори во Чиле. Пинера е првиот демократски избран претседател на десницата по 52 години.

2014 година – Ватикан објави дека претходниот поглавар на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти, разрешил скоро 400 свештеници за две години за злоупотреба на деца.

2017 година – САД воведоа санкции против претседателот на Република Српска (РС), Милорад Додик, поради попречување на Дејтонскиот мировен договор.

2017 година – Италијанскиот десничар Антонио Тајани е избран за нов претседател на Европскиот парламент.

Скопје

Денес најавени прекини на електрична енергија во делови од град Скопје

Avatar

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 03.03.2021 година – среда, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата од следните планирани места:

КЕЦ Скопје Аеродром

Дел од с.Сопиште, „дел ул.16 – м.в.Ограда“ (од 11:00 до 15:00 часот)
КИСЕЛА ВОДА: патен правец Кисела Вода – Сопиште после ресторан Теферич прва улица лево (од 09:00 до 15:00 часот)

КЕЦ Скопје Ѓорче Петров

ЧУЧЕР – САНДЕВО: Дел од с.Чучер (од 09:00 до 14:00 часот)
КАРПОШ: Дел од ул.Козле (од 10:00 до 12:00 часот)

Извор: Струја

 

Прочитај повеќе...

Кичево

Неделна акција на прозиводи во АТВА Маркети – Кичево

Avatar

Објавено пред

на

АТВА Маркети продолжуваат со производите на акција и оваа седмица, купувајте и заштедете!

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 3 март

Avatar

Објавено пред

на

1703 година – Умре англискиот научник и пронаоѓач Роберт Хук, кој усоврши барометар, телескоп и микроскоп и прв ја откри клеточната структура на растенијата. Тој го утврди основниот закон на теоријата на еластичност („законот на Хук“). 1707 година – Умре императорот Аурангзеб, најмладиот син на царот Јехан (Јахан), последниот голем владетел на Индија во Могал. За време на неговото владеење од 1658 година, Мугалската империја беше територијално проширена, но внатрешно ослабена од прогонството на хиндуизмот и фанатичкото ширење на исламот.

1808 година – Француските трупи под водство на маршалот Јоаким Мурат го освоија Мадрид.

1847 година – Роден е Александар Греам Бел, американски физичар со шкотско потекло, пронаоѓач на електричниот телефон во 1875 година. Студирал механика за говор и во 1872 година основал училиште за глувонеми наставници во Бостон.

1861 година – Манифестот на царот Александар Втори го укинува кметството во Русија. Повеќе од 47 милиони кмети беа ослободени од феудалните односи и добија право на трговија, да се занимаваат со занаети и сите деловни активности во економијата.

1875 година – Операта Кармен на Бизе е изведена за прв пат во Париската опера.

1878 година – Потпишан мировниот договор во Сан Стефано меѓу Русија и Турција, со кој Русија се обидува да го реши „источното прашање“ во нејзина корист и со обезбедување на Голема Бугарија, во која беа вклучени некои области на источна Србија, се обезбедува надмоќ на Балканот. Поради жестокото противење на европските сили, Србија и Грција, Санстефанскиот договор беше ревидиран на Берлинскиот конгрес во јуни истата година.

1886 година – По српскиот пораз кај Сливница, Србија и Бугарија го склучија Букурешкиот мир. Тримесечната војна што ја започна кралот Милан Обреновиќ поради припојувањето на источна Румелија кон Бугарија, значително ја ослабна позицијата на кралот во земјата.

1918 година – Во Брест-Литовск беше потпишан мировен договор меѓу Советска Русија и Германија и нејзините сојузници во Првата светска војна. Поради внатрешна нестабилност и недостаток на поддршка од силите на Антантата, советската влада беше принудена да направи големи територијални отстапки и да се согласи да и плаќа воена репарација на Германија.

1924 година – Националното собрание на Анкара го укина муслиманскиот калифат и ги протера калифот и неговото семејство од земјата како дел од реформите за модернизација на земјата на претседателот Кемал Ататурк.

1924 година – Кралството Италија ја присоедини Слободната држава Риека.

1944 година – Воени авиони на САД се појавија над Берлин за прв пат во Втората светска војна.

1974 година – Во најголемата несреќа на цивилното воздухопловство во историјата загинаа сите 346 лица во турски патнички авион ДЦ-10, кој се урна во близина на Париз.

1980 година – Лидерот на ЗАПУ, Роберт Мугабе, победи на првите слободни избори во Родезија (Зимбабве) со огромно мнозинство, а потоа ја формираше првата мнозинска црна влада.

1988 година – Умре полскиот виолинист Хенрик Шеринг, еден од најголемите мајстори за виолина во 20 век. Тој се наметна меѓу врвните виртуози на почетокот на својата кариера (1933) и со широк репертоар од барок до современа музика, организираше концерти низ целиот свет. Гостуваше и на Летниот фестивал во Дубровник.

1991 година – Мнозинството Летонци и Естонци гласаа за независност од Советскиот сојуз.

1996 година – Конзервативната народна партија на Хозе Марија Азнар победи на парламентарните избори во Шпанија, со што заврши 13-годишното владеење на социјалистичкиот премиер Фелипе Гонзалес.

1996 година – Умре француската писателка Маргерита Дурас, автор на неколку романи, од кои најпознати се „Модерато Кантабиле“, „Бесрамот“, „Морнарот од Гибралтар“. Таа го напиша и сценариото за филмот „Хирошима, Loveубов моја“.

1996 година – Експлозија на бомба во близина на центарот на Ерусалим уби 19 лица, вклучително и бомбаш-самоубиец.

1996 година – Југословенските власти ги уапсија Радослав Кременовиќ и Дражен Ердемовиќ, осомничени од Хашкиот трибунал за воени злосторства извршени во Сребреница во јули 1995 година и ги предадоа на Трибуналот. Кременовиќ по истрагата беше ослободен, бидејќи судот не ја докажа неговата вина, а Ердемовиќ, првиот обвинет што ја призна вината, беше осуден на пет години затвор.

1997 година – Најмалку 125 лица загинаа, а повеќе од 450 се повредени кога патнички воз во пакистанската провинција Пенџаб излета од шините со полна брзина.

2000 година – Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ) во Хаг го осуди генералот Тихомир Блашкиќ, воен командант на силите на босанските Хрвати, на 45 години затвор за злосторства извршени од хрватските сили против муслиманите во централна Босна во 1992-94 година. Апелацискиот совет ја намали казната на Блашкиќ на девет години затвор.

2002 година – Швајцарските граѓани гласаа на референдум за да станат член на Обединетите нации.

2004 година – Србија доби малцинска влада предводена од премиерот Воислав Коштуница, водач на Демократската партија на Србија (ДСС). Владата беше избрана со поддршка на Социјалистичката партија на Србија (СПС).

2004 година – Во Франција, законот забранува носење муслимански превези во јавните училишта.

2005 година – Авантуристот Стив Фосет е првата личност во светот што лета низ целиот свет без прекини. Неговиот авион слета во Канзас (САД) по скоро три дена поминати во воздух.

2008 година – Умре еден од најголемите италијански и светски тенори на 20 век, useузепе ди Стефано, кој настапи во најголемите светски оперски куќи, вклучувајќи ги Скала во Милано, Метрополитен во Newујорк и Виенска и Берлинска опера. Запаметен е и по дуетите со познатата грчка оперска дива Марија Калас.

2009 година – Одлуката на Окружниот суд во Белград ја рехабилитираше една од најголемите српски актерки, ivanиван-kaанка Стокиќ, која беше обвинета за време на нејзиниот живот за културолошка и уметничка соработка со окупаторот за време на Втората светска војна.

2010 година – почина писателот и сликар Момо Капор („Фолиранти“, „Провинцијалац“, „Уна“, „Белешка жедна Ана“ …).

2012 година – Приврзаниците на врховниот верски водач ајатолахот Али Хамнеи освоија над 75 проценти од гласовите на парламентарните избори во Иран и убедливо ги поразија силите на претседателот Ахмадинеџад. Државните медиуми објавија дека повеќе од 67 проценти од 48 милиони Иранци со право на глас излегле на гласање.

2016 година – За време на двегодишната граѓанска војна во Јужен Судан, загинаа околу 50.000 луѓе, додека 2,2 милиони ги напуштија своите домови поради конфликтот и гладот ​​во таа земја, според извори на ООН.

2017 година – Во извештајот на американскиот Стејт департмент за состојбата со човековите права во светот за 2016 година се наведува пад на слободата на говорот и здружувањето низ целиот свет и тешката работа на опозициските групи и активистите за човекови права.

2019 година – На општите избори во Естонија, опозициската Партија за реформи го постигна најдобриот резултат, но новата коалициска влада беше формирана два месеци подоцна од Партијата на центарот (социјал-либералите), Домовина (конзервативците) и ЕКРЕ (десни популисти и националисти ) Во изборната кампања обете партии ветија дека нема да соработуваат со ЕКРЕ.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 3 часа

Денес најавени прекини на електрична енергија во делови од град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 03.03.2021 година – среда, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 4 часа

Неделна акција на прозиводи во АТВА Маркети – Кичево

АТВА Маркети продолжуваат со производите на акција и оваа седмица, купувајте и заштедете!

На денешен денПред 6 часа

На денешен ден – 3 март

1703 година – Умре англискиот научник и пронаоѓач Роберт Хук, кој усоврши барометар, телескоп и микроскоп и прв ја откри...

ХороскопПред 6 часа

Дневен Хороскоп (3 март) среда

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

СпортПред 9 часа

ФФМ: Дисквалификувана екипата на Вардар Форино од натпреварувањето во Втора МФЛ – Запад

Комисијата за натпревари при Фудбалската федерација на Македонија според член 82.  од Правилникот за натпреварување на ФФМ донесе одлука за...

МакедонијаПред 14 часа

Нови 726 случаи на Ковид-19, починале 7 лица од кои 2 се од Кичево

Во последните 24 часа се направени 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 367 -Прилеп...

Временска прогнозаПред 15 часа

Следува промена на времето и пад на утринските температури, за време на викендот дожд на секаде во државата, детали..

До четврток времето во нашата држава ќе се задржи претежно сончево и топло преку ден со максимални дневни температури кој...

СветПред 17 часа

Мерките за затворање во Германија се во сила до 28 март?

Германија планира да ги продолжи мерките за затворање воведени како резултат на вирусот корона до 28 март, објави германскиот магазин...

СветПред 17 часа

Израел отвора ресторани, но само за вакцинираните

Израелската влада го одобри отворањето сали за настани и ресторани следната недела како дел од укинувањето на третите ограничувања воведени...

МагазинПред 17 часа

Непознат телефон на Realme се појави на 3D рендери

Иако Realme GT во моментов е во центарот на вниманието, кинеската компанија Realme има и други телефони во подготовка. Еден...

НАЈЧИТАНИ