Следете не

Случувања

На денешен ден – 18 јануари

Објавено пред

на

1520 година – Кралот на Данска и Норвешка Кристијан Втори ја освои Шведска.

1535 година – Шпанскиот конквистадор Франциско Пизаро ја основа Лима, сега главен град на Перу.

1654 година – Лидерот на Запорожни козаци, Хетман Богдан Хмелницки, го призна врховниот авторитет на московскиот цар. Така, Украина се обедини со Русија, што ја предизвика Руско-полската војна (1654-67).

1689 година – Роден е Чарлс Луис, Секундар, Монтескје, француски филозоф. Тој е автор на капиталното дело „Дух на законот“, во кое ја разви теоријата за поделба на власта на законодавна, извршна и судска, што стана основа на парламентарната демократија.

1778 година – Англискиот навигатор Jamesејмс Кук ги откри Хаваите, нарекувајќи го островот Сендвич по Лорд Сендвич.

1871 година – Во палатата на огледалата во Версај, кралот Вилхелм Први од Прусија е прогласен за прв император на новата Германска империја.

1882 година – Роден е англискиот писател Алан Александре Милн, автор на популарни детски романи „Кога бевме многу млади“, „Вини Пу“, „Куќата на аголот на Пу“, „Сега сме шестмина“.

1904 година – Роден е американскиот филмски актер со англиско потекло Арчибалд Александар Лич, познат како Кери Грант. Тој глумеше во комедиите на Хауард Хоукс, а исто така играше улоги во ликови во филмовите на Алфред Хичкок („Страшната вистина“, „Приказната за Филаделфија“, „Северо-северозапад“, „Чувај го крадецот!“).

1909 година – Роден е писателот Оскар Давичо, кој значително влијаеше на поезијата на Југославија во 1950-тите и 1960-тите. Тој исто така беше една од најактивните личности во литературниот живот на Белград и Југославија (стихозбирки „Вижња за голем“, „Настањене ожи“, романи „Песма“, „Бетон и услуги“).

1919 година – Францускиот премиер orорж Клемансо ја отвори Мировната конференција во Версај по крајот на Првата светска војна. Со мировниот договор потпишан на 28 јуни, Германија ја презеде одговорноста за војната, се обврза да плаќа воени репарации и беше забрането да се вооружува. Создадени се нови држави: Полска, Унгарија, Чехословачка, Естонија, Летонија, Литванија и Кралството на Србите, Хрватите и Словенците.

1944 година – По седум дена жестоки борби, советските трупи ја прекинаа блокадата на Ленинград во Втората светска војна, убивајќи 620.000 луѓе од истоштеност и глад за време на германската опсада во септември 1941 година.

1974 година – По седум дена преговори, Египет и Израел потпишаа договор за „растоварување“ на воените сили долж Суецкиот канал.

1977 година – Мал владин авион се урна во магла кај Сараево, при што загина претседателот на Сојузниот извршен совет (влада) на СФР Југославија, zемал Биједиќ, неговата сопруга Разија и уште шест други.

1977. година – Тешка железничка несреќа во Австралија уби 80 лица кога воз во Сиднеј удри во бетонски мост.

1989 година – Во мирен повеќедневен протест против просоветското владеење, илјадници Чехословаци скандираа „Слобода“, „Вистина“ и „Човекови права“ на централниот плоштад во Прага.

1991 година – Парламентот на Јордан ги осуди воздушните напади врз Ирак во операцијата „Пустинска бура“ и ги повика арапските и исламските земји да преземат мерки против Соединетите држави и нивните сојузници. Ирак лансираше осум ракети Скад кон Израел во обид да го вовлече во Заливската војна.

1996 година – Парламентарна група на владејачкиот грчки социјалист ПАСОК го избра реформаторот Костас Симитис за сериозно болниот основач на ПАСОК, Андреас Папандреу, поднесе оставка.

1997 година – Франц Враницки поднесе оставка од функцијата австриски канцелар скоро 11 години.

1999 година – Одлуката на југословенската влада да го прогласи претставникот на ОБСЕ на Косово Вилијам Вокер за „персона нон грата“ и да den се одбие дозволата на главната обвинителка на МКТЈ Луис Арбор за влез во СРЈ, дополнително ги влоши односите меѓу Белград и светот. .

2001 година – Соединетите држави ги укинаа санкциите за СР Југославија воведени на почетокот на 1999 година заради политиката на Слободан Милошевиќ кон Албанците на Косово. Дотогаш, на американските компании им беше забрането да прават деловни активности со СРЈ. Укинувањето на таа забрана и американските санкции ја отворија вратата за давање странски заеми на СРЈ.

2002 година – Владата на Сиера Леоне објави крај на граѓанската војна во која беа убиени 50.000 луѓе, претежно цивили. Бруталната војна против Владата ја водеше Обединетиот револуционерен фронт (РУФ).

2003 година – Слободан Милошевиќ е реизбран за претседател на Социјалистичката партија на Србија (СПС) на Шестиот вонреден конгрес, иако тој веќе беше во притвор во Хаг.

2005 година – Европскиот производител на авиони Ербас го претстави новиот А380, најголемиот патнички авион некогаш изграден, во Тулуз, Франција. Двоспратниот авион има распон на крилјата од 80 метри, опашка висока колку седумкатница и повеќе од 550 места. Инвестирани се 13 милијарди долари за нејзин развој.

2009 година – Премиерите на Русија и Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко, постигнаа договор за снабдување со гас на Украина и транспорт на руски гас до други европски потрошувачи преку Украина.

2015 година – Една од најлошите епидемии на ебола во Западна Африка заврши во Мали, убивајќи 6.500 луѓе.

2016 година – Мишел Турние, еден од големите француски писатели во втората половина на 20 век, добитник на наградата Гонкур за своето дело „Кралот на елфите“, почина на 92-годишна возраст.

2016 година – Македонскиот претседател Gjорге Иванов му го довери мандатот на Емил Димитриев за формирање преодна влада која ќе се подготви за предвремените парламентарни избори закажани за 24 април.

2017 година – Планетата Земја беше рекордно врела во 2016 година, што беше трета таква година по ред.

2019 година – Шведскиот парламент го избира поранешниот премиер Штефан Левен да ја предводи малцинската левоцентристичка влада во нов мандат, ставајќи крај на четиримесечната политичка блокада.

Скопје

253 сообраќајни прекршоци во Скопје, 56 санкционирани возачи на мотоцикли

Објавено пред

на

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.
На територијата на град Скопје изречени се вкупно 235 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 73 санкции, 17 за возење без возачка дозвола, 56 прекршоци што го чинат возачите на мотоцикли.

Изречени се шест санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, 17 за управување под дејство на алкохол, четири за минување на затворен сигнал (црвено светло), 51 санкција за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Извор: МВР

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 13 јуни

Објавено пред

на

323. п.н.е. – Александар III Македонски (Александар Велики), еден од најголемите воени водачи во светската историја, почина во Вавилон. Неговите легендарни победи се инспирација на уметниците и поетите со векови.

823 – Роден е францускиот крал Чарлс Втори (Шарл ле Шов), кому Договорот од Вердун во 843 година ги припои западните и централните делови на франкиската држава (денешна Франција).

1381 година – Под водство на Ват Тајлер, започна селанско востание против феудалците во англиските провинции Кент, Норфолк, Сафок и Кембриџшир, предизвикано од високи даноци.

1811 година – Роден е литературниот критичар и филозоф Висарион Григоревиќ Бјелински, основач на реалистичката естетика во руската книжевна критика. Тој ја формулираше теоретската основа на новата насока во руската литература наречена „природно училиште“, и како модел го потенцираше делото на Гогоol („Писмо до Гогоol“, „Книжевни фантазии“).

1839 година – Српскиот принц Милош Обреновиќ абдицираше во корист на неговиот син Милан и ја напушти Србија. Принцот Милан почина неколку недели откако беше избран за владетел, а пратениците го повикаа неговиот помлад брат Михаило да го заземе престолот.

1865 година – Роден е ирскиот поет и драматург Вилијам Батлер Јетс, заедно со Шо и oyојс, еден од најголемите ирски писатели. Добитник е на Нобелова награда за литература во 1923 година („Скитања на Ојсин“, „Ветер во трска“, „Грофицата Кетлин“, „Подолга земја“).

1876 ​​година – Српско научно општество ја избра сликарката Катарина Ивановиќ за прва сопруга на академикот.

1886 година – Под мистериозни околности, баварскиот крал Лудвиг Втори се удави, три дена откако тој беше прогласен за луд и соборен. Под негово покровителство Ричард Вагнер (Ричард Вагнер) беше во периодот 1864-85 година. во Минхен работел на реформата на музиката и драмата и ги изведувал своите познати музички драми „Тристан и Изолда“ и „Нирнберг мајстори за пејачи“.

1897 година – Роден е финскиот тркач на далечина Паво Нурми, освојувајќи девет златни медали на Олимписките игри во 1920, 1924 и 1928 година. Тој собори 29 светски рекорди.

1899 година – Роден е мексиканскиот композитор и диригент Карлос Чавез, основач на симфонискиот оркестар на Мексико. Во неговите композиции тој ги воведе одликите на мексиканскиот музички фолклор и инструментите на мексиканските Индијанци („Индија“, „Четири сонца“).

1900 година – Во Кина, т.н. Боксерско востание – бунт на селаните и урбаните сиромашни против странскиот капитал и домашните феудалци. Востанието било задушено во септември 1901 година од европските сили, Јапонија и Соединетите држави.

1917 година – Со 14 готи бомбардери, Германците го бомбардираат Лондон од воздух за прв пат во Првата светска војна. Загинаа 162 лица. Пред тоа, нападите врз британската престолнина беа извршени од авион.

1943 година – Сава Ковачевиќ, командант на Третата дивизија и припадник на Врховниот штаб на ЈНА, беше убиен во битката кај Сутјеска во Втората светска војна. Посмртно беше прогласен за национален херој.

1944 година – Првите ракети Ф-1 на Германија беа истрелани врз Јужна Англија во Втората светска војна. До крајот на војната во 1945 година, повеќе од 1.000 ракетни бомби паднаа на територијата на Велика Британија, од кои 660 го погодија Лондон.

1953 година – Државниот удар во Колумбија го доведе Густаво Рохас Пинилја, кој диктаторски владееше сè до 1957 година, кога во Колумбија беше обновен демократскиот режим.

1956 година – Последните британски трупи ја напуштија базата во Суецкиот канал, со кој Велика Британија управува веќе 74 години. Египет го презеде управувањето со каналот.

1965 година – Умре еврејскиот филозоф и теолог Мартин Бубер, роден во Австрија. Пред нацистите, тој побегна во Палестина во 1938 година и стана еден од првите професори на Еврејскиот универзитет во Ерусалим. Тој се залагаше за заедничка еврејско-арапска држава („Приказни за рабинот Нахман“, „Јас и ти“, „Хасидски приказни“, „Гог и Магог“, „Слики на добро и зло“).

1982 година – Умре кралот на Саудиска Арабија Калид ибн Абдул Азиз (Калид). Него го наследи неговиот брат принцот Фахд.

1983 година – Вселенски летала од САД „Пионер 10“ орбитира околу Нептун. Тоа беше првото вселенско летало што слета надвор од Сончевиот систем.

1986 година – Умре американскиот кларинетист Бени Гудман, најпопуларниот џез музичар во 1930-тите. Тој беше еден од првите бели музичари што се спротивстави на расната сегрегација и вклучи црни музичари во неговиот џез оркестар, основан во 1934 година.

1990 година – Поради неуспешниот почеток на преговорите меѓу владата и опозицијата во Србија (8 јуни), првиот протестен митинг на опозицијата против владата на Слободан Милошевиќ се одржа на Плоштадот на Република во Белград.

1990 година – Четири лица се убиени и 200 повредени во Букурешт кога полицијата се обидува да ги смири студентските протести.

1992 година – се одржа „митинг на колена“ пред зградата на српското претседателство во Белград, во знак на протест против воената политика на српскиот претседател Слободан Милошевиќ.

1994 година – Северна Кореја објави повлекување од Агенцијата за атомска енергија на ООН и повеќе нема да дозволи пристигнување на странски инспектори.

2000 година – Во Пјонгјанг започна историски самит на двете Кореи, каде претседателите на Јужна Демократска Република Кореја и Северна Демократска Народна Република Кореја, Ким Дае-Јунг и Ким Јонг-Ил разговараат за помирувањето меѓу двете земји. Лидерите на двете Кореи се сретнаа за прв пат по распадот на обединетата земја во 1948 година.

2002 година – На првите слободни избори во историјата на Авганистан, Хамид Карзаи е избран за претседател.

2003 година – Првиот нацрт на уставот на ЕУ е усвоен во Брисел, 46 години по потпишувањето на Римскиот договор, односно формирањето на Унијата.

2004 година – На изборите за Европски парламент, партијата на германскиот канцелар Герхард Шредер го претрпе најголемиот пораз од Втората светска војна, а француската социјалистичка опозиција ја победи Конзервативната партија на претседателот quesак Ширак со големо мнозинство.

2005 година – Умре поранешниот португалски комунистички лидер Алваро Куњал, кој ги водеше комунистите 31 година. Тој беше симбол на отпор кон поранешниот фашистички режим на Антонио Оливеира Салазар.

2006 година – Умре поранешниот ирски премиер Чарлс Хоги, кој доминираше во ирската политичка сцена од 1970-тите до раните 90-ти.

2008 година – Ирските гласачи на референдум го отфрлија договорот за реформа на институциите на ЕУ – Лисабонскиот договор. Ирското „Не“ ја фрли ЕУ во нова криза на доверба, бидејќи усвојувањето на оригиналниот „европски устав“ во 2005 година беше одбиено и од француските и од данските гласачи, а тој документ беше омекнат и претворен во Лисабонски договор.

2009 година – Во Техеран избувнаа протести по објавувањето на победата на Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори во Иран, на која се натпреваруваше противкандидатот Мир Хосеин Мусави.

2010 година – Победата на парламентарните избори во Белгија ја постигна Новиот фламански сојуз (НВА), кој се залага за независност на Фландрија. Изборите во Белгија следеа по остри расправии за поголема независност на Фландрија и Валонија.

2011 година – На дводневен референдум, огромното мнозинство на Италијанците гласаа за укинување на законот на владата на Берлускони за враќање на нуклеарната енергија, приватизација на водоснабдувањето и имунитетот на премиерот.

2012 година – Тунискиот воен суд го осуди Бен Али, поранешниот претседател на таа земја, на 20 години затвор во отсуство на поттикнување немири, убиства и грабежи.

2015 година – Манулен Кармен, пензиониран судија, е избран за градоначалник на Мадрид, а Ада Колау, лидер на коалицијата Барселона ен кому (Заедно за Барселона), е избрана за градоначалник на тој град. Власта во тие два града премина во рацете на екстремните левичари, противници на владејачката конзервативна Народна партија на премиерот Маријан Рахој.

2020 година – Повеќе од 41 000 луѓе умираат од вирусот корона во Бразил, втора најсмртоносна земја во светот.

Прочитај повеќе...

Македонија

Денес 21 нов случај на Ковид-19, од Кичево повеќе дури од Скопје – 6 новозаболени

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 4.370 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19 од:
• Кичево – 6
• Скопје и Тетово – по 4
• Прилеп – 2
• Битола, Велес, Дебар, Куманово и Охрид- по 1

Пријавено е 1 починато лице: од Куманово (72г)

Регистрирани се 7 оздравени пациенти од:
• Скопје – 4
• Кичево – 2
• Струмица – 1

Досега во земјата се направени вкупно 831.031 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.528, бројката на оздравени пациенти е 149.619, на починати е 5.471, а бројот на активни случаи изнесува 438.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 31 минута

253 сообраќајни прекршоци во Скопје, 56 санкционирани возачи на мотоцикли

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

На денешен денПред 9 часа

На денешен ден – 13 јуни

323. п.н.е. – Александар III Македонски (Александар Велики), еден од најголемите воени водачи во светската историја, почина во Вавилон. Неговите...

СпортПред 11 часа

(ФОТО) Како реакцијата на капитенот Симон Кјер играч на Милан го спаси од трагедија младиот Ериксен

Со години ќе се зборува за ужасните сцени од стадионот Паркен. Кога играчот од средниот ред на данската репрезентација, Кристијан...

ХороскопПред 11 часа

Хороскоп за денес -( 13 јуни )- недела

ОВЕН Не следете ја интуицијата кога станува збор за стари проблеми или негодувајте се од луѓе кои не го направија...

ХранаПред 12 часа

Намирници за јадење и пиење на кои пишува дека се диетални, но всушност не се, еве повеќе детали..

Само затоа што на храната пишува дека се диетални, не значи секогаш дека се и такви. Таквата храна не гарантира...

МакедонијаПред 15 часа

Денес 21 нов случај на Ковид-19, од Кичево повеќе дури од Скопје – 6 новозаболени

Во последните 24 часа се направени 4.370 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19 од: • Кичево –...

СпортПред 15 часа

(ВИДЕО) Издржи Ериксен, целиот светски фудбал е со тебе!

Натпреварот помеѓу Данска и Финска е прекинат во 43. минута поради драматична сцена на теренот, откако фудбалерот на Интер, Кристијан...

АвтомобилиПред 20 часа

Што да направите доколку го изгубите сигурносниот клуч за бандажи

Многу возачи користат сигурносни завртки против кражба на тркало. Омилена цел на крадецот се тркалата со алуминиумски тркала од поскапи...

МагазинПред 20 часа

Одлична видео-ризница кај домаќинот Влатко Миладиноски и градот Кичево со екипата на „Мастраф Муабет“

Екипата на „Мастраф Муабет“ гости во Кичево, кај нашиот естраден уметник Влатко Миладиноски кој се покажа како одличен домаќин и...

КичевоПред 22 часа

Од денес започнува со работа „Check Burger“, место каде ги има највкусните бургери во Кичево и пошироко

Ново во градот! Официјално ви го претставуваме „Check Burger“, место каде од денес ќе можете да ги вкусите неодоливите и...

НАЈЧИТАНИ