Следете не

Без категорија

На денешен ден (19.08)

Објавено пред

на

Историски настани (19 август)

1587 год.
– Сигисмунд III, син на кралот Џон III од Шведска и Кетрин Јагиело, стана крал на Полска. По смртта на неговиот татко (1592), тој ја добил и шведската круна. Неговите напори да се создаде унија на Полска и Шведска предизвика војна меѓу двете земји, а по поразот на војската на Сигизмунд во 1598 година, тој беше принуден да се откаже од наследството на шведскиот престол.

1691 год.
– Австријците под команда на Лудвиг од Баден ги поразија Турците во близина на Сланкамен и им нанесоа големи загуби. Во битката беше убиен и големиот везир Мустафа Чуприлиќ.

1878 год.
– По жестоките улични тепачки, австро-унгарските трупи влегоа во Сараево и ја основаа својата администрација. Со одлука на Берлинскиот Конгрес на 13 јули, Австрија-Унгарија доби право да ја окупира Босна и Херцеговина 30 години, а во 1908 година ја анектираше.

1910 год.
– Првата електрана во Црна Гора беше пуштена во употреба во Цетиње. Свеченото пуштање во употреба на електраната беше организиран по повод крунисувањето на кралот Никола и служеше за осветлување на Палатата, Куќата Зета, главната улица на Цетиње и неколку куќи на истакнати Црногорци.

1919 год.
– Независност на Авганистан од Велика Британија

1936 год.
– Припадници на Граѓанската гарда Франко стрелаа во Гранада, на почетокот на граѓанската војна во Шпанија, Федерико Гарсија Лорка, шпански поет. (р.1898).

1942 год.
– Британските и канадските трупи слетаа на француското пристаниште Диппе, каде со големи загуби ги уништија германските воени објекти. Од околу 6.000 сојузнички трупи, повеќе од 4.000 беа убиени, ранети или заробени.

1944 год.
– Втора светска војна: Париз се ослободи од германската окупација.

1945 год.
– Во Виетнам, под водство на Хо Ши Мин и ослободителното движење „Виетнам Мин“, започна „Августската револуција“ против француските колонијални трупи.

1953 год.
– Во воен удар, со поддршка на Соединетите држави, беше соборен иранскиот премиер Мохамед Мосадег, а Шах Мохамад Реза Пахлави се врати од егзилот во Италија за да ја преземе власта.

1960 год.
– Пилотот на американскиот шпионски авион „У-2“, кој беше соборен над советската територија, Гери Пауерс беше осуден на 10 години заробеништво. Силите избегале скокајќи од авион, но подоцна бил уапсен и осуден, а во 1962 година бил разменет за советски шпион.

1960 год.
– Советите го лансираа Спутник 5, во кој беа опфатени кучињата Белка и Стрелка, уште 40 глувци, 2 стаорци и разни видови растенија.

1977 год.
– Голем земјотрес со јачина од 7,0 степени според Рихтеровата скала што предизвика цунами во кој загинаа 316 животи.

1979 год.
– Руските космонаути Владимир Лијаков и Валери Рјумин се вратија на Земјата на вселенскиот брод „Сојуз 34“ по рекордни 175 дена поминати во вселената.

1991 год.
– Во Советскиот Сојуз беше извршен државен удар со кој приврзаниците на тврдата линија се обидоа да го соборат Михаил Горбачов, креатор на советската „гласност“ и „перестројка“. Клучна улога во сузбивањето на пучот ја имаше тогашниот претседател на Русија, Борис Елцин, кој подоцна стана главен политички ривал на Горбачов.

1995 год.
– Во сообраќајната несреќа на Игман, кај Сараево, загина американскиот претставник за поранешна Југославија, Роберт Фрејзер и тројца негови придружници.

1996 год.
– Шест руски, француски и американски космонаути се сретнаа на руската вселенска станица „Мир“, меѓу кои и Клаудија Андре Дешај, првата Французинка во вселената, која тој ден пристигна на руската вселенска станица со руска ракета Сојуз-У.


1999 год.
– Пред зградата на Собранието на ФР Југославија во Белград, се одржа еден од најголемите митинзи на опозицијата, на кој беа побарани демократски измени во Србија и отстранување на претседателот на ФР Југославија, Слободан Милошевиќ.

2000 год.
– Остатоците, за кои се верува дека потекнуваат од 14 Американци кои беа прогласени за исчезнати во војната во Кореја, се вратени на американските воени власти.


2001 год.
– Најмалку 50 луѓе загинаа од подземна експлозија на метан и јаглен прашина во Украина.

2003 год.
– Во бомбардирањето на седиштето на Обединетите нации во Багдад (Ирак) загинаа 23 лица, меѓу кои и претставникот на ООН за Ирак, Серхио Виеиро де Мело. Терористичката организација на Осама бин Ладен Ал Каеда ја презеде одговорноста за нападот.

2005 год.
– Започна првата заедничка руско-кинеска воена вежба досега.

Без категорија

АТВА Маркети со нова акција на производи по екстра намалени цени

Објавено пред

на

Производи на акција по супер неодоливи цени, само во АТВА маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Без категорија

Денес е големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Објавено пред

на

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар.

Празнувањето кога не би била ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 би започнало најпрво со одењето на жените ден порано во малото црквиче кое го носи името на светецот, ќе одржат молитва за своите најблиски и ќе се дружат.

На денот на празнувањето 26 мај, во црквичето се одржува утринска литургија, па крштевка, па венчавка и во 14 часот ќе започнеше долго очекуваната народна веселба со музичка група.

За оваа веселба секогаш била обезбедена храна и пијалоци. Поканети се сите, особено оние кои го носат името Александар и Александра.

Свети Александар е светец-маченик од Македонија кој служел како војник во војската на римскиот император Максимијан. Пострадал како христијанин кратко пред да биде озаконето христијанството во римското царство. Неговата мајка го зела телото и го погребала.

Празникот Свети Александар (Александрија) се празнува во Белица со векови, а над селото постои мала црквичка, сега обновена, изградена во поново време врз темели на постара базилика која датира од доцноримско време.

Постои претпоставка дека токму таа да ги крие моштите на светецот, а самиот светец да потекнува од ова село кое е доста старо.

Нека ви е честит и вековит празникот наши пријатели беличани и кичевчани!

ФОТО: Архива / porta.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

25. коло во 2. МФЛ ќе се одигра в сабота. ФФМ ги покрива трошоците за тестирање

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука сите натпревари од 25. коло од Втора МФЛ – Исток и Запад да бидат одиграни на 01. мај 2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот.

Фудбалската федерација на Македонија согласно одлуката од Владата на Република С. Македонија за изменување и дополнување на одлуката за превентивни препораки, член 1, објавена во СЛУЖБЕН ВЕСНИК ќе спроведе ТЕСТИРАЊЕ – Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19) во лабораторијата БИОТЕК во Скопје.

ФФМ го подмирува тестирањето за 25 лица по екипа (18 фудбалери и членови на стручен штаб) и официјални лица на натпревар се додека е на сила мерката за задолжително тестирање пред секој натпревар со Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 4 часа

Денес сончево и топло, од пладне можни локални врнежи од дожд и грмежи

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Околу пладне локално ќе биде нестабилно со...

ХранаПред 5 часа

Шест работи кои треба да се знаат за јадењето „Карфиол“ и зошто е тоа здраво

Карфиолот е складиште на здрави јаглехидрати, влакна, антиоксиданти, витамини, калиум, калциум и железо. Откриваме зошто треба да се јаде што...

На денешен денПред 5 часа

На денешен ден – 17 јуни

1239 година – Роден е кралот Едвард I од Англија, најважниот англиски владетел на династијата Плантагенет. За време на неговото...

ХороскопПред 12 часа

Дневен Хороскоп (17 јуни) четврток

ОВЕНКолку и да изгледа логично, ќе треба да соберете многу повеќе информации пред да донесете одлука или да направите потег....

СпортПред 17 часа

Арнаутовиќ се спаси, доби само 1 натпревар суспензија, неговата навреда не е карактеризирана на расна и етничка основа

Австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ денеска е суспендиран на еден натпревар откако го навреди нашиот македонски репрезентативец Езѓан Алиоски на меѓусебниот...

МакедонијаПред 17 часа

Навивај за Македонија со најдобрите и квалитетни телевизиски понуди на ТоталТВ !

Навиваме за Македонија сите заедно! Со Тотал ТВ утре во 15:00 часот не го пропуштајте натпреварот за ова лето Македонија...

КичевоПред 18 часа

Кичевската улица „Скопска“ утре блокирана за сообраќај поради градежни работи

ЈП Комуналец – Кичево ги известува граѓаните со живеалишта на ул. „Скопска“ утре на ден 17.06.2021 (четврток) од 08:00 до...

КичевоПред 19 часа

Кичево денес прв град по новозаболени од Ковид-19, ова е билансот по градови

Министерството за здравство денеска информираше дека во изминатото деноноќие се потврдени 15 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 5...

МагазинПред 21 час

„Протече“ новиот Windows 11: Како изгледа, како звучи и што ни носи?

Информациите за изгледот и новите карактеристики на Windows 11, познат и како „Sun Valley“, стигнаа до медиумите откако неколку слики...

СпортПред 22 часа

ФФМ известува дека мора негативен Ковид-19 тест за сите кои имаат билети за утрешниот натпревар со Украина

Фудбалската репрезентација на Македонија, утре од 15 часот на „Националната Арена“ во Букурешт го игра вториот натпревар на ЕП 2020...

НАЈЧИТАНИ