Следете не

Случувања

На денешен ден – 20 јануари

Објавено пред

на

1265 година – За прв пат е свикан англискиот парламент. Долниот дом се состоеше од двајца претставници на пониско благородништво од секоја област и двајца граѓани од сите поголеми градови, а горниот дом се состоеше од барони и повисоки клирици.

1612 година – Рудолф Втори, римско-германски император од 1576 година, умре од ментално растројство.Неговата неспособност да ги помири римокатолиците и протестантите во голема мера придонесе за триесетгодишните верски војни во Европа.

1667 година – Заврши тринаесетгодишна војна меѓу Русија и Полска, која избива кога бунтовни украински козаци го признаваат врховниот авторитет на рускиот цар. Мирот во селото Андрусово близу Смоленск, Полска беше принуден да го отстапи на Русија Киев, Смоленск и дел од Украина на левиот брег на Днепар.

1841 година – Заврши Првата војна со опиум во Велика Британија и Кина. Поразена од мирот во Нанкинг, Кина беше принудена да им исплати воена репарација на Британците и да им го остави Хонг Конг на нив.

1876 ​​година – Во Цетиње се одржа првата конференција на Црвениот крст на Црна Гора.

1887 година – Потпишан е договор меѓу Соединетите држави и Хаваите, со кој им се дава правото на Американците да го користат Перл Харбор како поморска база.

1921 година – Умре српскиот војвода Zивојин Мисиќ, еден од најдобрите српски воени водачи, воен писател и професор на Воената академија. Како командант на Првата армија (1914-15), тој командувал со операциите во битката кај Колубара, втора голема победа на Србите над австро-унгарската армија (1914) во Првата светска војна. Напишал неколку воени дела, од кои најзначајна е „Стратегија“ (1907).

1936 година – Умре Georgeорџ V, крал на Велика Британија, во 1911 година. За време на неговото владеење, Велика Британија стекнува (Версајскиот договор 1919) некои германски колонии и мандат за некои турски поседи (Северниот договор од 1920 година). Него го наследи Едвард VIII, кој абдицираше во истата година.

1945 година – Френклин Рузвелт беше инаугуриран по четврти пат како претседател на Соединетите држави, единствениот во историјата на САД кој беше избран за претседател четири пати.

1945 година – почина српскиот војвода Петар Бојовиќ, учесник во сите војни од 1876 до 1912 година, кога беше унапреден во чин генерал. Од 1915 година, тој беше началник на Генералштабот, а во септември 1918 година, тој командуваше со српските сили во пробивот на Солунскиот фронт, по што доби чин војвода.

1961 година – Johnон Кенеди е инаугуриран на 43-годишна возраст како претседател на САД како најмлад шеф на државата во нејзината историја.

1973 година – во Конакри беше убиен Амилкар Кабрал, еден од водачите на борбата против португалскиот колонијализам во Западна Африка, основач и генерален секретар на Африканската партија за независност на Гвинеја Бисао и Зелено’ртски Острови.

1981 година – Роналд Реган ја презеде функцијата шеф на државата во 1970 година, со што стана најстариот претседател во историјата на САД.

1981 година – По 444 дена во заробеништво, 52 американски заложници се ослободени од американската амбасада во Техеран.

1984 година – Умре американскиот атлетичар и филмски актер nyони Вајсмулер, првиот човек што пливаше на 100 метри за помалку од една минута, толкувајќи ја насловната улога во серија филмови за Тарзан. Освои три златни медали на Олимписките игри во 1924 година и две во 1928 година.

1987 година – Тери Вајт, специјален пратеник на архиепископот од Кантербери, беше киднапиран во Либан. Помина скоро пет години во заробеништво.

1990 година – Во Белград се одржа последниот конгрес на Сојузот на комунистите на Југославија (14-ти вонреден конгрес на СКЈ). Поради несогласувања во решавањето на клучните прашања на југословенската заедница, словенечката и хрватската делегација го напуштија собирот. Тоа беше крајот на Сојузот на комунистите на Југославија и многумина сметаат дека ова е почеток на распадот на СФРЈ.

1993 година – Умре американската актерка со холандско потекло Одри Хепберн, добитничка на Оскар за „Одмор во Рим“, амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ („Појадок кај Тифани“, „Драга моја дама“, „Сабрина“, „Војна“) и мир “,„ Loveубов попладне “).

1996 година – На изборите во Газа и на Западниот брег, одржани според договор меѓу Израел и Палестинците, лидерот на ПЛО Јасер стана првиот демократски избран лидер на палестинскиот народ, со 88,1 процент од гласовите.

2000 година – Грчките и турските министри за надворешни работи се состанаа во Анкара за прв пат од 1962 година.

2001 година – Филипинскиот претседател Josephозеф Естрада поднесе оставка под притисок на демонстрантите и војската и му се предаде на Специјалниот суд за борба против корупцијата на 16 април.

2003 година – Поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ доброволно му се предаде на Хашкиот трибунал, каде што е обвинет за злосторства на Косово во 1999 година. Во февруари 2009 година, тој беше ослободен и ослободен.

2005 година – Врховниот суд на Украина ја поддржа победата на Виктор Јушченко на вториот круг претседателски избори.

2008 година – Во вториот круг од претседателските избори во Србија, лидерот на Демократската партија, Борис Тадиќ, беше реизбран за шеф на државата.

2009 година – Барак Обама стана 44-от претседател на САД, наследувајќи го Georgeорџ В. Буш. Обама е првиот црн претседател на Соединетите држави.

2012 година – почина олимпискиот шампион во скокање и најдобриот чешки скијач на сите времиња, Јиржи Рашка.

2014 година – Умре Клаудио Абадо, италијански диригент, музички директор на Миланската скала, Берлинската филхармонија, Симфонискиот оркестар на Лондон и Виенската опера, основач на Европскиот младински оркестар.

2016 година – Руски Гаспром го раскина договорот со „Јужен тек Транспорт БВ“ склучен на 2 октомври 2013 година за изградба на гасоводот Јужен тек. Рускиот претседател Владимир Путин на 1 декември 2014 година изјави дека реализацијата на Јужен поток е прекината.

2017 година – Доналд Трамп го презеде водството во Вашингтон како 45-ти претседател на Соединетите држави.

2019 година – Конгоскиот уставен суд официјално го прогласи Феликс Чисекеди за претседател, потврдувајќи ги контроверзните резултати на државната изборна комисија, откако претходно ја одби жалбата на опозиционерот Мартин Фајулу за резултатите од изборите.

Кичево

„Рурална Коалиција“ го уреди дворскиот простор за играње на дечиња од кичевската градинка „Олга Мицеска“

Објавено пред

на

Рурална Коалиција во рамките на проектот за институционално јакнење на организацијата повторно делува на терен и успева да ја мобилизира локалната заедница овој пат за најмалите членови на заедницата. Имено, во период од 3 месеци активно се работеше на уредување на надворешниот простор за игра на децата од градинката „Олга Мицеска“ во Кичево, а на предлог на неформална група на граѓани која што ја предводеше токму директорот на градинката, г-дин Садик Ахмети.

Тој имено напомена дека е повеќе и од важно да се мотивира локалното население и да се активира, а се со цел да придонесе кон зголемување на квалитетот на живот во заедницата затоа што промените треба да дојдат токму од кај нас самите односно граѓаните. Воедно тој ја изрази својата благодарност до Рурална Коалиција и програмата на Цивика Мобилитас за поддршката и придонесот во уредувањето на дворот на градинката со набавка на лизгалка, детски играчки и придонес кон уредување на надворешното окружување во кое што децата ја поминуваат својата игра.

Лилјана Јоноски, пак, извршната директорка на Рурална Коалиција истакна дека ваквите иницијативи на локално ниво ни се и повеќе од потребни затоа што оставаат добар пример, но во исто време и ги мотивира и останатите заедници да се активираат и да придонесат за подобрување на квалитетот на живот во локалната заедница затоа што пак промените се можни само ако самите ги донесеме што е и основното мото на програмата на Цивика Мобилитас, односно „Граѓаните за промена“.

Таа додаде дека поддршката исто така и од страна на донаторите во нашата земја е повеќе и од потребна особено кога се прават вакви акции кои што ги поттикнуваат самите граѓани и кога особено се однесуваат за оние на кои што ја оставаме иднината, ама и кои што се обидуваме да ги задржиме во локалната заедница, а тоа се децата.

Цивика мобилитас е програма на Швајцарската агенција за развој и соработка (СДЦ) за поддршка на граѓанското општество во Македонија, која ја спроведуваат НИРАС од Данска, Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и ФЦГ од Шведска

Прочитај повеќе...

Македонија

Денеска 10 нови случаи на Коронавирус и три починати во болнички услови

Објавено пред

на

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на КОВИД-19 од:
Скопје и Куманово – по 2, Тетово, Велес, Кавадарци, Охрид, Свети Николе и Крива Паланка – по 1.

Регистрирани се 17 оздравени пациенти од:
Скопје – 5, Куманово – 4, Прилеп – 3, Тетово – 2, Струмица, Кичево и Радовиш – по 1.

Регистрирани се 3 починати лица од: Крива Паланка (76г), Дебар (69г) и Кичево (65г).
Сите пријавени се починати во болнички услови.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

И денес продолжуваат тропските температури со над 40°C

Објавено пред

на

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од северозападен правец и истиот повремено ќе засилува. Попладне ќе има услови за изолирана појава на нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурата ќе се движи во интервалот од 34 до 43 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Попладне не се исклучува можноста за ретка појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Потоа и во следните денови времето ќе се задржи сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец и истиот повремено ќе засилува. Во попладневните часови ќе има услови за изолирана нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурата и понатаму ќе биде над просекот за овој дел од годината и ќе се искачува во интервалот од 33 до 40 степени.

Известува: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

„Рурална Коалиција“ го уреди дворскиот простор за играње на дечиња од кичевската градинка „Олга Мицеска“

Рурална Коалиција во рамките на проектот за институционално јакнење на организацијата повторно делува на терен и успева да ја мобилизира...

МакедонијаПред 2 часа

Денеска 10 нови случаи на Коронавирус и три починати во болнички услови

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.302 тестирања, а...

Временска прогнозаПред 10 часа

И денес продолжуваат тропските температури со над 40°C

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до...

СкопјеПред 11 часа

Денес и утре делови од Скопје ќе бидат без електрична енергија поради зафати на електродистрибутивната мрежа

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 24.06 – вторник и утре 25.06.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе...

На денешен денПред 16 часа

На денешен ден – 24 јуни

79.- Умре римскиот император Тит Флавиј Веспасијан, основач на династијата Флавијан. За време на неговото владеење, во Рим бил изграден...

ХороскопПред 18 часа

Дневен Хороскоп [ 24 јуни ] четврток

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

КичевоПред 19 часа

Бакарди распишува оглас за пица мајстори и келнери за претстојната сезона кои ќе бидат во редовен работен однос

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar – Кичево ве известуваат дека поради проширување на својата дејност и надополнување на својот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 5 нови случаи на Ковид-19, 1 починат и 8 оздравени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а...

СветПред 1 ден

Вакцината Pfizer и AstraZeneca ефикасна против делта сојот на коронавирус

Вакцините против ковид развиени од Pfizer/BioNTech и AstraZeneca генерално се ефикасни против варијантите на делта и капа на коронавирус, кои...

МакедонијаПред 1 ден

Програмите Vavoom & Pikaboo за сите дечиња достапни на Тотал ТВ

За сите безгрижни дечиња, Vavoom и Pikaboo програмите за деца се дел од Екстра и Премиум пакетите на Тотал ТВ....

НАЈЧИТАНИ