Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 21 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1513 година – Умре папата Јулиј Втори, заштитник на уметноста и уметниците. За време на неговиот понтификат (од 1503 година), Папската држава стана центар на уметноста и културата. По наредба на папата, Микеланџело ја наслика Сикстинската капела, Рафаело Санти (Рафаело) неговите приватни комори, а Браманте ја обнови црквата Свети Петар во Ватикан.

1613 година – на рускиот престол се искачи Михаил, син на московскиот патријарх Филарет, предок на династијата Романови, кој владееше со Русија до 1917 година.

1677 година – Умре холандскиот филозоф Барух де Спиноза (Барух), еден од најважните и доследни претставници на рационалистичката и монистичка филозофија. Неговата мисла, претставена во главниот дел „Етика“, имаше многу значајно влијание врз европската филозофија. Критичкиот став кон Библијата и Талмудот предизвика гнев во теолошките кругови, а во 1656 година еврејската заедница го анатематизира и го протера од своите редови.

1794 година – Роден е мексиканскиот генерал и државник Антонио Лопез де Санта Ана (Лопез, Ана), претседател на Мексико неколку пати помеѓу 1833 и 1855 година, кога тој е соборен во народното востание предводено од либералите. Тој е запаметен и по освојувањето на тврдината Аламо во Тексас во 1836 година, кога околу 4.000 војници под негова команда масакрираа околу 200 бранители на тврдината, вклучувајќи го и легендарниот Дејви Крокет.

1866 година – Роден е германскиот бактериолог Август фон Васерман, кој во 1906 година наоѓа метод за дијагностицирање на сифилис (реакција на Васерман).

1893 година – Роден е шпанскиот гитарист Андрес Сеговија, најголемиот мајстор на инструментот во 20 век, еден од првите гитаристи што ја прилагоди техниката на гитара на полифонични дела.

1911 година – Јапонија и Соединетите држави потпишаа трговски договор со кој се ограничува приливот на јапонски работници во САД.

1916 година – Со германски напад започнува битката кај Вердун во Франција, најдолгата и најкрвавата во Првата светска војна. Околу милион германски и француски војници беа убиени во битката, која заврши на 18 декември.

1941 година – Во авионска несреќа загина канадскиот физиолог Фредерик Бантинг, кој изолираше инсулин со Чарлс Бест во 1921 година. Во 1923 година ја доби Нобеловата награда за медицина, која ја сподели со неговиот соработник Johnон Меклод.

1943 година – Британскиот крал Georgeорџ Шести им додели на Русите „Чест на мечот“ за одбраната на Сталинград во Втората светска војна.

1947 година – Американскиот пронаоѓач Едвин Херберт Ленд ја демонстрираше првата „инстант камера“ во Newујорк, Полароид.

1958 година – Гамал Абдел Насер е избран за прв претседател на Обединетата Арапска Република, Федерацијата на Египет и Сирија.

1965 година – Малком Х, американски активист за граѓански права и црн лидер, беше убиен во Newујорк на состанокот на Афро-американската организација за единство.

1972 година – Ричард Никсон пристигна во Пекинг како прв американски претседател што ја посети Народна Република Кина. Ова го означи почетокот на нормализацијата на американско-кинеските односи и го отвори патот за прием на Кина во ООН и нејзиното постојано место во Советот за безбедност.

1974 година – Во Собранието на СФР Југославија е прогласен нов Устав, кој ги дефинира промените во односите меѓу федерацијата и федералните единици и структурата на федералната заедница. Републиките всушност станаа национални држави, а автономните покраини на Косово и Војводина „конститутивни елементи“ на федерацијата, со што се минимизираат нивните врски со Република Србија.

1983 година – Повеќе од 800 лица се убиени во етнички немири по изборите во индиската држава Асам.

1991 година – Умре англиската балерина Маргот Фонтејн, една од најголемите балетанки на 20 век. Со извонреден успех, таа ги толкуваше главните улоги во балетите „isизел“, „Лебедово езеро“, „Маѓепсана убавина“, „Огнени птици“ низ целиот свет. Таа беше гостин во Белград во 1954 година.

1992 година – Советот за безбедност на ООН ја донесе Резолуцијата 743 за распоредување на мировни сили на ООН во СФР Југославија (УНПРОФОР) со мандат од 12 месеци. Командниот пост на 14.000 „сини шлемови“ ќе биде лоциран во Сараево, главниот град на Босна и Херцеговина.

1997 година – Поддржувачите и приврзаниците на српската коалиција „Заедно“, кои протестираа низ цела Србија околу поништувањето на локалните избори, се собраа во Белград за да го прослават уставот на Градското собрание, прв по Втората светска војна без комунисти . Свечениот чин на тој ден беше отстранување на петокраката theвезда, симболот на комунизмот, од куполата на Градското собрание. За градоначалник е избран лидерот на Демократската партија, Зоран Djинѓиќ.

2001 година – Во Кандахар, седиштето на талибанците, повеќе од 1.000 лица присуствуваа на јавната егзекуција на две жени обвинети за проституција со бесење.

На денешен ден

На денешен ден – 25 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1570 година – Папата Пиус V ја екскомуницира англиската кралица Елизабета Прва за нејзината поддршка на протестантизмот и англиканската црква.

1723 година – Умре англискиот архитект Кристофер Врен, на чие дело се темели англиската класицистичка архитектура од 18 век. По пожарот во градот Лондон во 1666 година, кога изгореа околу 13 000 згради, тој направи урбанистички план за негово обновување и го реализираше своето најголемо дело, катедралата Свети Павле (1673-1710).

1815 година – по наредба на Сулејман Паша, убиен е Станоје Стаматовиќ, познат како Станоје Главаш, српски војвода од Првото српско востание, хајдук и борец против Турците. Тој беше предвиден за водач на Првото српско востание (1804), но Караѓорѓ Петровиќ беше избран по негова сугестија. Неговото херојство се пееше во народни песни, а Đура Јакчиќ напиша истоимена драма за него.

1873 година – Роден е италијанскиот оперски пејач Енрико Карузо, еден од најголемите тенори во историјата на операта. Тој беше особено ценет како изведувач во опери од Giузепе и iaакомо и како толкувач на италијанската канзона. Тој е еден од првите пејачи што снимил грамофонска плоча.

1885 година – Германија ги анектира Тангањика и Занзибар.

1888 година – Умре српскиот ботаничар и натуралист Јосиф Панчиќ, прв претседател на Српската кралска академија, професор и ректор на Големата школа во Белград. Тој опиша околу 80 досега непознати растителни и животински видови, откри ендемски реликтни четинари познати како „смрека на Панчиќ“ (Picea omorika) и објави околу 30 научни трудови. Тој ја основал и уредил Ботаничката градина во Белград.

1899 година – Умре основачот на британската новинска агенција Ројтерс, германскиот Евреин Пол Јулиус фон Ројтер, по кого е именувана најстарата агенција во светот.

1948 година – Принудувајќи го премиерот Едуард Бенеш да прифати оставка на комунистите во владата, комунистите ја презедоа власта во Чехословачка. Овој настан беше наречен „Февруарски удар“.

1954 година – Египетскиот претседател Мохамад Нагиб е принуден да поднесе оставка, а Гамал Абдел Насер, негов близок соработник во соборувањето на кралот Фарук во јули 1952 година, ја презеде функцијата премиер и претседател на Револуционерниот совет.

1956 година – На крајот на 20-от Конгрес на Комунистичката партија на СССР, Никита Хрушчов го прочита т.н. Таен труд во кој тој ги презентираше последиците од владеењето на Сталин и култот на личноста.

1964 година – Со победата над Сони Листон во Мајами, Касиус Клеј, од 1965 година, Мухамед Али (Касиус Клеј, Мухамед) стана првиот светски шампион во бокс во тешка категорија. Потоа тој успешно ја бранеше титулата девет пати по ред, а истата му беше одземена во 1967 година со судска пресуда поради одбивање да биде мобилизиран за војната во Виетнам.

1972 година – Советскиот вселенски брод Луна 20 се врати на Земјата со примероци од лунарна почва.

1983 година – Умре американскиот писател Тенеси Вилијамс, познат по своите психолошки драми засновани на техниката на лирска симболика („Стаклена менажерија“, „Трамвај наречен желба“, „Мачка на врел лимен покрив“).

1986 година – Филипинскиот диктатор Фердинанд Маркос поднесе оставка под притисок на бунтовни луѓе, военото раководство и со охрабрување на Соединетите држави, кои досега го поддржуваа неговото диктаторско владеење.

1991 година – Ирачки проектил Скад ја погоди касарната на американските маринци во близина на саудискиот град Дахран за време на Заливската војна. 28 војници беа убиени, а голем број беа ранети.

1993 година – Ким Јонг Сем (Јанг) ја презеде претседателската функција во Јужна Кореја како прв цивил на чело на азиската земја по 32 години.

1994 година – Еврејски доселеник, Барух Голдстајн, убил 43 муслимански верници со автоматска пушка и бомби во џамија во Хеброн, на окупираниот Западен брег, по што бил претепан до смрт на истото место.

2000 година – Меѓународниот комитет на Црвениот крст објави дека судбината на околу 3.000 луѓе од Косово кои исчезнаа за време на конфликтот меѓу српските безбедносни сили и косовските Албанци од 1998 до 1999 година, сè уште е непозната. и дека најмногу недостасуваат косовските Албанци.

2001 година – Умре Сер Доналд Брадман, најпознатиот крикет во историјата на овој спорт и најпознат спортист во Австралија. Тој стана национална спортска икона во текот на 30-тите и 40-тите години на минатиот век, кога постави своевиден рекорд во тој спорт.

2003 година – Умре италијанскиот комичар и режисер Алберто Сорди, кој во својата 60-годишна кариера играше во околу 150 филмови.

2004 година – Умре Станислав Ринијак, првиот регистриран затвореник во нацистичкиот логор Аушвиц.

2004 година – Чешкиот парламент донесе одлука за испраќање на повеќе од 100 војници во Авганистан, што е прво активно вклучување на чешките вооружени сили по Втората светска војна.

2005 година – Почина Питер Бененсон, основач на организацијата за човекови права добитник на Нобелова награда Амнести Интернешнл.

2006 година – Во Newујорк почина најпознатиот етиопски поет Цегае Габре-Медин, чија песна „Гордо е што си Африка“ е химна на Африканската унија.

2012 година – Ерланд Јозефсон, омилениот актер на славниот шведски режисер Ингмар Бергман, почина на 89-годишна возраст. Глумеше во филмовите на Бергман „Сцени од брак од животот“, „Вресоци и шепотења“, „Есенска соната“, „Фани и Александар“, „Сарабанд“, „Носталгија“ и „Victртва“ на Андреј Тарковски и домашните филмови „Вариола Вера“ и „Миграција“. 2014 година – Во Мексико почина еден од најголемите шпански музичари на 20-от век и музика на фламенко, гитаристот Пако де Лусија (Франциско Санчез). Тој соработуваше со светски познати музичари, меѓу кои Чик Корија, Johnон Меклафлин, Лари Кориел, Ал Ди Меала и Брајан Адамс. Тој беше прославен со композицијата „Entre dos aguas“, а вистинско меѓународно признание го стекна со албумот „Петок навечер во Сан Франциско“. 2017 година – Холивудските актери се собраа ден пред Оскарите во Беверли Хилс да протестираат против имиграциската политика на американскиот претседател Доналд Трамп.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 24 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1389 година – Данците ги поразија Швеѓаните во битката за Фолкерг и го заробија нивниот крал Алберт, по што данската кралица Маргарет стана владетелка на Данска и Шведска.

1443 година – Роден е унгарскиот крал Матијас Хунјади, познат како Матвин Први Корвин. Синот на Јањош Хуњади, војводата од Ердеj, избран за крал во 1458 година, беше последниот унгарски владетел кој успеа да ја реши внатрешната состојба во земјата и да воспостави силна кралска влада. Успешно се борел против Турците и Хабсбурзите, а во 1486 година ја зазел Виена. Тој ја реформираше државата и во 1465 година основаше универзитет во Пожуна (Братислава) и прва печатница во 1472 година. По неговата смрт во 1490 година, Унгарците ги изгубиле сите територии што ги освоил.

1525 година – Шпанците, под команда на маркизот од Пескара, ја поразија француско-швајцарската армија во битката кај Павија во Италија, користејќи го за прв пат во историјата на војувањето аркебусот. Околу 14 000 војници беа убиени, а кралот Франсоа од Франција беше заробен.

1803 година – Роден е српскиот трговец и бродосопственик Миша Анастасијевиќ, познат како капетан Миша, кој во 1863 година ја донираше зградата на денешниот ректорат на универзитетот во Белград (Капетан-Мичино здање) на Кнежеството Србија. Во 1833 година, принцот Милош Обреновиќ му додели титула „Капетан на Дунав“.

1847 година – Роден е српскиот хемичар Сима Лозаниќ, првиот ректор на Универзитетот во Белград, член на Српската кралска академија. Бил професор по хемија на Филозофскиот факултет на Големата школа, а потоа и на Универзитетот во Белград, министер за економија и надворешни работи во владите на Србија во 1894 и 1905 година.

1848 година – Во Лондон е објавен Манифестот на Комунистичката партија на германски јазик, напишан од Карл Маркс и Фридрих, според одлуката на Конгресот на тајната лига на комунистите на Сојузот на комунистите, одржан во Лондон во ноември 1847 година.

1868 година – За прв пат во американската историја, Конгресот на САД покрена постапка за импичмент против претседателот Ендру Johnонсон. Обвинет за кршење на Уставот, Johnонсон беше принуден следната година да се повлече од претседателската функција.

1938 година – Во Арлингтон, Newу erseyерси е направен првиот најлон производ – наежвам за четки за заби.

1945 година – Египетскиот премиер Ахмед Махер Паша беше убиен во парламентот непосредно откако тој објави влез на Египет во војна против Германија и Јапонија.

1945 година – Американските трупи ја ослободија Манила, главниот град на Филипините, окупиран од Јапонците, за време на Втората светска војна.

1946 година – Хуан Перон е избран за претседател на Аргентина, започнувајќи го првиот од трите мандати како шеф на државата.

1966 година – Воен удар го симна претседателот Куаме Нкрума (Кваме), под чие раководство Гана се стекна со независност од Велика Британија во 1957 година. Пучот, предводен од поручникот ryери Роулингс, се случи за време на посетата на Нкрума на Кина.

1974 година – Пакистан објави дека официјално го призна Бангладеш (поранешен Источен Пакистан) како независна држава.

1974 година – почина српскиот биолог Синиша Станковиќ, член на Српската академија на науките и уметностите и основач на Институтот за екологија и биогеографија на САНУ, директор на Биолошкиот институт на Србија. Неговите најзначајни дела се создадени врз основа на испитување на животот во Охридското Езеро. Од 1944 до 1952 година бил претседател на Президиумот на Националното собрание на Србија.

1989 година – погребан е јапонскиот крал Хирохито, регент од 1921 година, на местото на неговиот болен татко и крал од 1926 година. По поразот на Јапонија во Втората светска војна, тој се откажа од „божественото потекло“ во 1946 година, а уставот од 1947 година го укина неговото империјално апсолутистичко владеење. Меѓународниот суд на правдата го ослободи во 1948 година од обвиненијата за воени злосторства извршени од Јапонците за време на Втората светска војна.

1990 година – Умре италијанскиот државник Алесандро Пертини (Алесандро), претседател на Италија 1978-85 година. Учесник во движењето на отпорот за време на Втората светска војна, тој беше еден од најпопуларните политичари во повоена Италија.

1991 година – Американските и сојузничките сили започнаа копнена офанзива против ирачките сили во Ирак и Кувајт за време на Заливската војна.

1996 година – Палестинските исламски терористи убија 27 лица и убија 77 во два самоубиствени бомбашки напади во Израел.

1998 година – Францускиот парламент едногласно го ратификуваше договорот за забрана на нуклеарни тестови.

2000 година – Советот за безбедност на ООН одобри распоредување на 5.500 мировници за следење на кревкото примирје во Демократска Република Конго.

2001 година – Georgeорџ В. Буш ја презеде функцијата претседател на Соединетите држави откако ја победи Ала Гора.

2003 година – Земјотрес во регионот Ксинџијанг, во североисточна Кина, уби 268 и повреди повеќе од 4.000.

2003 година – Лидерот на Српската радикална партија (СРС) Воислав Шешеj доброволно му се предаде на Хашкиот трибунал, обвинет за злосторства против човештвото и воени злосторства во Славонија (Хрватска), БиХ и Војводина, за време на војната во поранешна Југославија.

2004 година – Силен земјотрес во северниот дел на Мароко уби 572 лица, а 30.000 останаа без домови.

2008 година – Раул Кастро, брат на Фидел Кастро, беше избран за претседател на Куба и поднесе оставка на 19 февруари по 49 години на власт.

2009 година – Планински масиви со алпска големина се наоѓаат на мразот на Антарктикот, велат истражувачите.

2014 година – Почина Харолд Рамис, американски режисер, сценарист и актер на 69-годишна возраст. Најпознат филм во кој глумеше беше „Духовици“ (прв и втор дел), а тој се прослави со режијата на филмовите „Ден на земјата“ („Ден на бесконечно“) и „Голф клуб“.

2015 година – Во серија тешки лавини во планинските делови на Авганистан загинаа 124 лица.

2017 година – Владејачката британска конзервативна партија освои слободно место во британскиот парламент со победа на изборите на опозициските лабуристи и нивниот лидер  Корбин.

2019 година – Молдавија одржува парламентарни избори на кои Социјалистичката партија на Молдавија освои мнозинство, формирајќи нова влада со проевропскиот блок АЦУМ на почетокот на јуни.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 23 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1685 година – Роден е германскиот композитор Георг Фридрих Хендел, заедно со Јохан Себастијан Бах, најважниот барокен музичар. Во неговиот обемен опус, оперите и ораториумите („Риналдо“, „Јулиј Цезар“, „Месија“, „Израел во Египет“, „Јуда Макавеј“) се сметаат за највредни. По заминувањето за Лондон, тој стана централна фигура во музичкиот живот на англиската престолнина, а во 1719 година му беше доверена организацијата и управувањето со Кралската музичка академија.

1792 година – Умре англискиот сликар oshошуа Рејнолдс, еден од најголемите сликари на портрети во светот, основач на Кралската академија на уметностите во 1768 година и нејзин прв претседател. Тој силно влијаеше на англиското сликарство со својата работа и теоретските дискусии за сликарството.

1821 година – Англискиот поет Johnон Китс умре во Рим.

1836 година – Околу 4.000 војници под водство на мексиканскиот генерал Антонио Лопез де Санта Ана ја започнаа опсадата на тврдината Аламо во Тексас. Тврдината, која ја бранеа околу 200 волонтери, вклучувајќи го и Дејви Крокет, падна на 6 март, а сите бранители загинаа.

1866 година – Под притисок на бојарите незадоволни од демократските реформи, романскиот принц Александар Куза, обединувач на Молдавија и Влашка, беше принуден да абдицира и да ја напушти земјата. Него го наследи Керол Први, принцот од Хоенцолер, кој стана првиот романски крал во 1881 година.

1898 година – Францускиот писател Емил Зола е уапсен за објавување на отворено писмо до францускиот претседател, со наслов „Обвинувам“, во кое тој ја обвинува владата за антисемитизам и организирано судење против капетанот Алфред Драјфус.

1905 година – Американскиот адвокат Пол Перси Харис го основа Ротари клубот во Чикаго.

1919 година – Бенито Мусолини ја напушти Социјалистичката партија и основа фашистичка партија, наречена Фаши дел комбатименто.

1931 година – Умре австралиската пејачка Нели, една од најголемите оперски сограѓани во колоратура, кон крајот на 19 и почетокот на 20 век.

1934 година – Убиен е водачот на бунтовниците во Никарагва, Цезар Августо Сандино.

1938 година – Откриено е првото нафтено поле во Кувајт.

1944 година – Советска воена мисија пристигна во Врховниот штаб на ЈНА во Дрвар. Тоа беше првата советска воена мисија на територијата на Југославија во Втората светска војна.

1959 година – Меѓународниот суд за човекови права ја отвори својата прва седница во Стразбур.

1965 година – Познатиот американски филмски комичар Стен Лорел, „слаби“ од тандемот Станлио и Олио, умре во Санта Моника.

1970 година – Британска Гвајана стана независна република во рамките на Комонвелтот.

1981 година – Група на гарда предводена од полковник Антонио Техеро (Техеро) упадна во шпанскиот парламент со државен удар и ја собори владата.

1991 година – Воен удар ја собори владата на Чатичаи Чунхаван во Тајланд и го презеде воената хунта.

1994 година – Босанските муслимани и Хрватите склучија консензуален прекин на огнот, кој стапи на сила на 25 февруари и беше вовед во создавањето на муслиманско-хрватска федерација во рамките на Босна и Херцеговина.

1999 година – Преговорите меѓу српските власти и косовските Албанци во Рамбује близу Париз се прекинати без потпишување на договор што им го нудат меѓународните посредници на преговарачите. Српската страна одбила присуство на странски трупи на нејзината територија, а албанската страна ја разоружа Ослободителната војска на Косово.

2001 година – Радомир Марковиќ, шеф на државната безбедност за време на режимот на Слободан Милошевиќ, беше уапсен во Белград. Марковиќ е осомничен за вмешаност во политички атентати извршени помеѓу октомври 1998 година и јануари 2001 година. На 30 јануари 2003 година, тој беше осуден на седум години затвор за помагање и прикривање прикривање на четирикратното убиство на членови на српската обнова Движење (СЈО) на автопатот Ибар.

2001 година – Претседателите на СР Југославија и на Македонија Воислав Коштуница и Борис Трајковски потпишаа договор во Скопје за разграничување на двете земји.

2003 година – Умре американскиот рок-музичар Хауви Епштајн. Тој беше гитарист и текстописец во групата Tom Petty & Heartbreakers.

2005 година – Земјотрес со јачина од 6,4 степени ја стресе иранската провинција Керман, при што загинаа најмалку 600 лица, а речиси 1.000 беа повредени.

2005 година – Хашкиот трибунал го запечати обвинението против поранешниот командант на босанската армија Расим Делиќ за воени злосторства врз Хрватите и Србите извршени во централна Босна од страна на муџахедините од Третиот корпус на армијата на БиХ. Делиќ наскоро доброволно му се предаде на тој суд, каде во 2008 година беше осуден на три години затвор. Почина на 16 април 2010 година во Сараево.

2008 година – Умре поранешниот претседател на Република Словенија и поранешен претседател на претседателството на СФРЈ Јанез Дрновчек.

2009 година – „Милионер од улицата“ на Дени Бојл, според романот на индискиот писател Викос Сваруп, беше прогласен за најдобар

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 20 минути

(ВИДЕО) ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење

ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење. Поради пандемијата со COVID-19 одбележувањето помина...

МакедонијаПред 3 часа

Коронавирус не запира, денес 582 нови случаи, починале 13 лица

Во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп...

КичевоПред 5 часа

Кучиња скитници нападнале две малолетни внучиња и баба од Кичево

Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски ја информира јавноста дека вчера на ден 24.02.2021 година, А.М.(42) од Кичево, во полициската...

МакедонијаПред 9 часа

Утре времен прекин на сообраќај према Охрид, поради минирање

Од АМСМ известуваат дека на ден 26.02.2021 (петок) утре, на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека –...

Временска прогнозаПред 9 часа

Стабилно и суво време, во недела најава за засилен ветер и пад на температурите, ова се деталите..

Продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време, повремено со мала локална облачност. До сабота температурите на воздухот ќе бидат...

ГејмингПред 20 часа

Денес по наше време доаѓа „Call of Duty“: Modern Warfare – Сезона 2

Играта која моментално е #trending во светски рамки денес ја започнува втората сезона. Овој Battle Pass нуди нацрти за оружје,...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 25 февруари

1570 година – Папата Пиус V ја екскомуницира англиската кралица Елизабета Прва за нејзината поддршка на протестантизмот и англиканската црква....

ХороскопПред 22 часа

Дневен Хороскоп -[ 25.02 ]- четврток

ОВЕН Без сомнение, Овни, сте дале се од себе во работата во последните неколку недели. Како што се приближуваат вашите...

ТехнологијаПред 23 часа

И „Google Maps“ ќе биде со нов интерфејс на „Темен режим“

Корисниците на Google Maps и Android Auto наскоро може да очекуваат нови корисни опции, за почеток, „Гугл мапс“ за Андроид...

МакедонијаПред 1 ден

Висока бројка и денес, 725 вкупно, додека починале 13 лица

Во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп...

НАЈЧИТАНИ