Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 22 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1512 година – Умре италијанскиот навигатор Америго Веспучи. Според латинската верзија на неговото име (Америкус), германскиот картограф Мартин Валдсемуеллер го нарекол Новиот свет Америка, иако новиот континент бил откриен во 1492 година од Кристофер Колумбо. Веспучи патувал во Новиот свет во 1499 година, како член на шпанската експедиција, а во 1501 и 1502 година ја водел португалската експедиција. 1784 година – Првиот американски трговски брод „Кинеската царица“ исплови од пристаништето во Empујорк. Тој пристигна во Кина на 28 август.

1788 година – Роден е германскиот филозоф Артур Шопенхауер, чие дело се цени пред крајот на неговиот живот и по неговата смрт (1860). Неговата длабоко песимистичка филозофија ги најде следбениците во една генерација разочарана од неуспехот на националните движења во 1848 година, а во филозофијата и литературата се рефлектираше во делата на Фридрих Ниче и Томас Ман („Светот како волја и претстава“, „Парарега и паралипомена“) “).”).

1819 година – Флорида е преземена од Шпанија со договор меѓу државниот секретар на САД Johnон Квинси и шпанскиот министер Дон Луис де Онис.

1826 година – Роден е политичарот и новинар Светозар Милетиќ, водач на борбата на Србите во Војводина за националните права во Австро-Унгарија. Тој беше учесник на Собранието во мај во 1848 година, градоначалник на Нови Сад во 1861 година и водач на либералната струја на Собранието на Благовештение. Тој е основач на „Српската народно-либерална партија“ (1869) и креатор на нејзината програма Бекерец. Тој го започна водечкиот весник на војводинските Срби, весникот „Застава“.

1828 година – Персија, поразена од Туркменчаи, отстапи на Русија дел од Ерменија, вклучувајќи го и главниот град Ереван.

1848 година – Во Париз избувна револуција, предизвикана од економската криза. Под притисок на бунтовниците, кралот Луис Филип абдицираше и на 24 февруари беше прогласена Втората република, која траеше до декември 1852 година, кога Чарлс Луис се прогласи за император Наполеон III.

1862 година – За време на американската граѓанска војна, ffеферсон Дејвис е прогласен за претседател на Конфедерацијата на државите.

1882 година – Принцот Милан Обреновиќ ја прогласи Србија за кралство, а самиот за крал. Тој стана принц во 1868 година по убиството на неговиот татко, принцот Михаило, а власта ја презеде од гувернерот кога стана возрасен во 1872 година.

1900 година – Роден е шпанскиот филмски режисер Луис Бунуел, еден од најголемите креатори во светската кинематографија. Сними 32 филма, а „Андалузиското куче“ од 1928 година и „Златното доба“ од 1930 година станаа модел на надреалистички поетски филм.

1913 година – Воено востание во Мексико ги уби мексиканскиот револуционер и претседател (1911-13) Франциско Мадера и потпретседателот Пино Суарез.

1935 година – Роден е Данило Кич, еден од најзначајните југословенски и српски писатели од втората половина на 20 век и една од најистакнатите фигури во литературните кругови во 1960-тите и 1970-тите Тој беше драмски писател на театарот „Ателје 212“ во Белград и предавач во Стразбур, Бордо и Лил („Поткровје“, „Градина, пепел“, „Песок“, „Гробница на Борис Давидович“, „Енциклопедија на мртвите“, „ Час на анатомија “).

1966 година – Премиерот на Уганда, Милтон Оботе, ја презеде власта и нареди апсење на пет министри.

1967. година – Со напад на војниците на Северна Виетнам северно од Сајгон, силите на САД и Јужна Виетнам ја започнаа најголемата заедничка операција во Виетнамската војна.

1979 година – Карипскиот остров Санта Луција се стекна со независност по 165 години британско владеење и стана 40-та членка на Комонвелтот.

1980 година – Новата национална валута, шекелот, ја замени израелската фунта.

1987 година – Умре американскиот сликар, новинар, филмски режисер и продуцент Енди Ворхол, еден од најважните претставници на сликарството во поп-арт.

1993 година – Советот за безбедност на ООН едногласно усвои резолуција за формирање на Меѓународен кривичен трибунал за поранешна Југославија.

1997 година – Вооружена група на косовските Албанци, Националното движење за ослободување на Косово, во својот билтен „Клирими“ (Ослободување) повика на вооружено народно востание како „единствениот начин за гарантирање на слободата и победата над српскиот окупатор“.

2002 година – Jonонас Савимби, водач на движењето УНИТА, кој се бореше за власт во Ангола повеќе од 30 години, беше убиен во судир со владините сили.

2005 година – Земјотрес ја стресе југоисточната провинција Керман, убивајќи 612 лица и уништени неколку планински села.

2005 година – Легендарниот коментатор и доајен на хрватското и југословенското спортско новинарство Младен Делиќ почина во Загреб на 86-годишна возраст.

2014 година – Демонстрантите во Украина ја презедоа контролата над Киев, а парламентот на земјата гласа за смена на претседателот Јанукович и одржување нови избори, кои Јанукович ги опиша како пуч и одби да се повлече.

2016 година – Граѓаните на Боливија на референдум гласаа против промената на Уставот, што требаше да им овозможи на претседателката Ева Моралес и четвртиот претседателски мандат.

2017 година – Пронајдени се седум планети слични на Земјата надвор од Сончевиот систем, а некои од нив имаат услови за живот. Планетите се наоѓаат во со theвездието Водолија (Водолија), на 40 светлосни години од Земјата и кружат околу една starвезда.

На денешен ден

На денешен ден – 8 март

Avatar

Објавено пред

на

1846 година – Во Белград е отворена првата читална во Србија, наречена Српска читална, подоцна читална во Белград.

1879 година – роден е српскиот сликар и вајар Михаило Миловановиќ, еден од основачите на Друштвото на ликовните уметници на Србија, воен сликар на Врховната команда на Српската армија во Првата светска војна, автор на познати портрети на српските војводи Радомир Путник, Žивојин Мишиќ, Степа Степановиќ и Петар Бојовиќ, кралот Петар Први Караѓорѓевиќ и регентот Александар Караѓорѓевиќ.

1879 година – Роден е германскиот хемичар и физичар Ото Хан.Во 1939 година тој и Фриц Страсман открија раскол на јадрото на атомите на ураниум преку неутрони, започнувајќи ја ерата на нуклеарните реактори. Добитник е на Нобелова награда за хемија во 1944 година.

1889 година – Умре шведскиот бродски инженер и пронаоѓач Johnон Ериксон, пронаоѓач на првиот успешен пропелер на бродот.

1910.- Во Копенхаген се одржа Втората конференција на жените социјалисти, на иницијатива на германската револуционерка Клара Цеткин. На оваа конференција беше утврден Денот на жената во спомен на демонстрациите на американските жени во Чикаго на 8 март 1909 година. Првото одбележување на Денот на жената во Србија се одржа во 1914 година.

1917 година – Немирите и штрајковите во Санкт Петербург ја започнаа „Февруарската револуција“ во Русија.

1921 година – Француските трупи влегоа во Дизелдорф и другите градови во Рур, откако Германија не плати воена отштета, како што налага Версајскиот мировен договор потпишан по Првата светска војна.

1922 година – Алија Алијагиќ е обесен во Загреб со атентат врз министерот за внатрешни работи на Југославија, Милорад Драшковиќ, креаторот на Обзнана, владин декрет за забрана на Комунистичката партија на Југославија во 1921 година во Делница.

1942 година – Јапонските трупи го окупираа главниот град на Бурма, Рангун, во Втората светска војна, ден откако Британците го напуштија градот.

1942.- Умре кубанскиот велемајстор Хозе Раул Капабланка, светски шампион во шах од 1921 до 1927 година, тој ја освои титулата победувајќи го германскиот велемајстор Емануел Ласкер во натпревар, и загуби од рускиот велемајстор Александар Алехин.

1950 година – Советскиот маршал Климент Ворошилов објави дека Советскиот сојуз тестирал атомска бомба во септември 1949 година, во време кога САД се сметаа за единствена земја што поседува нуклеарно оружје.

1965 година – 3.500 американски маринци слетаа во Јужен Виетнам, започнувајќи масовно учество на копнените трупи на САД во Виетнамската војна. На почетокот на 1968 година, бројот на американски трупи во Јужен Виетнам се искачи на 525 000.

1971 година – Боксерот eо Фрејзер го победи Мохамед Али и ја освои светската титула во тешка категорија. Во „мечот на векот“ во њујоршкиот Медисон Сквер Гарден, Али се обиде да ја врати титулата светски шампион, што му беше одземена во 1968 година поради одбивање да оди во Виетнамска војна. Но, тој не успеа да ја врати старата форма, тој беше побавен и потежок од порано и Фрејзер победи со одлука на судиите по 15 рунди.

1973 година – Експлозија на автомобил-бомба во близина на седиштето на Олд Бејли и лондонскиот Шкотски јард уби еден и повреди 238.

1993 година – Со посредство на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, 5.540 затвореници приведени за време на босанската војна се ослободени од логорите во Босна и Херцеговина. Според организацијата, уште 3.100 затвореници останале притворени во логорите на Србите, Хрватите и Муслиманите.

1994 година – Повеќе од 100 интелектуалци од целиот свет потпишаа апел до сите европски влади и ООН со барање да спречат масакри во Босна и во цела поранешна Југославија и СР Југославија да му предаде тешко Оружје на ООН Доколку југословенските власти одбијат, беше побарано неговото оружје да биде уништено со воздушно бомбардирање, „што повеќе спасувајќи човечки животи“.

1999 година – Блицкриг операција зазеде над 500 квадратни километри територија на северот на земјата, која беше контролирана од сепаратистичката герилска група Тамилски тигри. Од 1983 година досега во судирите меѓу сепаратистите и владините сили загинаа околу 57 000 луѓе.

2001 година – НАТО го одобри влезот на југословенските воени полициски сили во првиот сектор на Земјината безбедносна зона на административната граница меѓу Србија и Косово. Земјината безбедносна зона е основана врз основа на Кумановскиот договор, кој беше потпишан од НАТО и Југословенската армија во јуни 1999 година по завршувањето на воздушните напади на НАТО врз СР Југославија. Југословенските сили влегоа во првиот сектор на 14 март.

2004 година – Хашкиот трибунал запечати обвиненија против хрватските генерали Младен Маркач и Иван Чермак за злосторства над српски цивили во регионот Книн за време на операцијата „Бура“ во август 1995 година. Двајцата потоа доброволно се предадоа на ослободителната пресуда за Чермак. 2011 година и Маркажа една година подоцна.

2005 година – Специјална операција во Чеченија го уби лидерот на сепаратистите Аслан Масхадов, кого Москва го обвинува за низа смртоносни напади во Русија, вклучително и за киднапирање на училиште во Беслан, при што загинаа околу 400 заложници, од кои половина деца.

2010 година – Најмалку 500 лица загинаа во верски судири во централна Нигерија.

2013 година – почина Евалд Хајнрих фон Клаист, последниот жив учесник во неуспешниот атентат врз Адолф Хитлер во 1944 година.

2014 година – Авион на Малезија ерлајнс со 239 патници и членови на екипажот на релација Куала Лумпур – Пекинг изгуби контакт со контролата на летот во Виетнам. И покрај обемната потрага во која учествуваа неколку држави, неговата судбина остана непозната.

2017 година – Велика Британија и должи близу две милијарди евра на Европската унија поради неплаќање на царински давачки за кинески стоки што влегоа на пазарот на Унијата преку таа земја.

2020 година – Италија е прва земја во Европа што воведе карантин во северниот регион Ломбардија и 14 провинции со повеќе од 15 милиони луѓе поради ширењето на коронавирусот, како и дополнителни мерки за целата земја.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 7 март

Avatar

Објавено пред

на

1573 година – Во Константинопол е потпишана војна за ставање крај на војната меѓу Венецијанската Република и Отоманската империја, кои го презедоа Кипар од Венеција во 1571 година. 1765 година – Роден е францускиот хемичар Josephозеф Нипс, пионер на фотографијата. Совршувајќи ја литографијата од 1813 до 1820 година, тој бил првиот во светот што снимил слика добиена во темна просторија со употреба на позлатена бакарна плоча, покриена со чувствителен слој асфалтен лак.

1793 година – Француска конвенција (револуционерно собрание) и објави војна на Шпанија.

1809 година – Умре францускиот дизајнер на балони Jeanан-Пјер Франсоа Бланшард Во 1785 година, тој и Johnон ffефрис први летаа над Ла Манш.

1814 година – 37 000 трупи на Наполеон поразија 90 000 Пруси под водство на фелдмаршалот Блухер во битката кај Линиј, Франција.

1850 година – Роден е чехословачкиот државник и филозоф Томас Масарик, професор на Универзитетот во Прага, борец за независност и прв претседател на Чехословачка, од 1918 до 1935 година.

1876 ​​година – Првиот телефонски разговор го направија телефонскиот пронаоѓач Александар Греам Бел и неговиот соработник Август Вотсон.

1932 година – Умре францускиот државник Аристид Бриан, шест пати премиер помеѓу 1909 и 1929 година, добитник на Нобеловата награда за мир во 1926 година, основач на идејата за Соединетите држави на Европа.

1936 – Со влегувањето на армијата во демилитаризираната Рајнска област, Германија демонстративно го крши Версајскиот мировен договор, склучен по Првата светска војна.

1945 година – Американските трупи за време на Втората светска војна заземаа стратешки важен мост преку Рајна во близина на Ремаген, Германија.

1945 година – Сузбивање на јапонските сили во Втората светска војна, британската 14-та армија влезе во Мандалај, вториот по големина град во Бурма.

1945 година – По оставката на кралската влада, Јосип Броз Тито формира нова југословенска влада, во која се вклучени шефот на предвоената Демократска партија, Милан Грол, како прв потпретседател и Иван Шубашиќ, како министер за надворешни работи.

1951 година – Религиозен фанатик го уби иранскиот премиер Али Размар во џамија во Техеран.

1989 година – Иран ги прекина дипломатските односи со Велика Британија поради објавувањето на книгата на британскиот писател од индиско потекло Салман Ружди, „Сатански стихови“, во која, според иранските верски водачи, исламот е предмет на клевета.

1994 година – Авион со претседателот на Руанда и Бурундијците Хабјариман и Нтјарамир се враќаше од мировните преговори во Танзанија беше соборен за време на слетување на аеродромот во Кигали. Смртта на двајцата претседатели го прекина осуммесечното примирје меѓу племињата Хуту и ​​Тутси и предизвика нов бран насилство.

1998 година – Италијански воен суд го откри капетанот на германските сили на СС во Втората светска војна, Ерих Прибке, за масакрот во Адретанските пештери во близина на Рим и го осуди на доживотен затвор.

1999.- Во Лондон почина американскиот филмски режисер Стенли Кјубрик, еден од најважните режисери. За време на неговата 46-годишна кариера, тој сними 20 филма, од кои најпознати се „Патеки на славата“, „2001: Вселенска одисеја“, „Пеколен портокал“, „Доктор Стрејнџлав“ и „Бери Линдон“.

2002 година – На референдум во Ирска, гласачите гласаа против строгиот закон за забрана за абортус.

2003 година – Светозар Маровиќ, потпретседател на Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Црна Гора, е избран за претседател на новиот државен сојуз на Србија и Црна Гора.

2004 година – Костас Караманлис, десничарската Христијанско-демократска партија на Нова демократија (НД), победи на парламентарните избори во Грција и стана премиер. Со ова заврши 10-годишното владеење на социјалистичкиот ПАСОК.

2010 година – почина професорот по руска литература Михаил Михаилов, еден од најпознатите југословенски неистомисленици и интелектуалци.

2013 година – почина Милица Лучиќ Чавиќ, новинар на Телевизија Белград, дописник, а потоа и шеф на редакцијата на Белград на Радио Слободна Европа и претседател на Независното здружение на новинари на Србија (2002-2004).

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 6 март

Avatar

Објавено пред

на

1475.- Роден е италијанскиот скулптор, сликар, архитект и писател Микеланџело Буонароти, еден од најголемите уметници на ренесансата.

1480 година – Во Толедо е потпишан договор со кој се признава португалското освојување на Мароко од Шпанија, а Португалија се откажува од барањето за Канарските острови.

1629 година – Германскиот император Фердинанд Втори од Хабсбург издаде Уредба за враќање во наредба на протестантите принцови да го враќаат во Католичката црква целиот имот запленет од 1552. Фердинанд III го укина указот со Договорот од Вестфалија во 1648 година.

1836 година – Мексиканците, под водство на генералот Антонио Лопез де Санта Ана, го окупираат американскиот Форт Аламо во Тексас. За време на опсадата што траеше 13 дена, сите 156 Тексаши беа убиени, вклучувајќи го и легендарниот Дејви Крокет.

1874 – Роден е рускиот филозоф Николај Александрович Бердјаев, професор на Московскиот универзитет (1920). Мислител на христијанската инспирација, еден од најголемите филозофи на 20 век ја напушти Советска Русија во 1922 година и стана најпопуларниот руски филозоф на Запад. Умре на 23 март 1948 година во Франција („Христијанството и класната борба“, „Значењето на историјата“, „Филозофија на слободата“, „Човек и машина“, „За ропството и човековата слобода“).

1882 година – Принцот Милан Обреновиќ ја прогласи Србија за кралство, а самиот за крал.

1900 година – Умре германскиот инженер Готлиб Вилхелм Дајмлер, конструирајќи го првиот бензински мотор во 1883 година. Во 1890 година, тој ја основа компанијата „Дајмлер Моторен-Гезелсафт“, која 26 години по неговата смрт се спои со фабриката на Карл Бенц (Бенц) во компанијата „Дајмлер-Бенц“, производител на престижни автомобили „Мерцедес“.

1927 година – Роден е колумбискиот писател Габриел Гарсија Маркез. Писателот на „магичниот реализам“, жанр кој меша митови, магија и реалност, придонесе најмногу за латиноамериканската литература да се најде во центарот на вниманието на светската културна јавност во 60-тите години на минатиот век. Добитник е на Нобелова награда за литература во 1982 година („Сто години самотија“, „Loveубов во времето на чума“).

1941 година – Крунскиот совет на Кралството Југославија во Втората светска војна донесе одлука Југославија да се приклучи на Тројниот сојуз, под услов Германија и Италија да ја гарантираат нејзината неповредливост.

1944 година – Летајќи од британските воздушни бази, 658 американски бомбардери започнаа деноноќно бомбардирање на Берлин во Втората светска војна.

1945 година – Во Newујорк почина српската сликарка Милена Павловиќ-Барили, една од најважните претставници на надреализмот во српското сликарство. Од 1939 година живееше во САД, каде беше илустратор за модното списание „Вог“ и сценограф и дизајнер на костуми во киносалите во Newујорк. Родена е во Пожаревац во 1909 година.

1946 година – Франција го признава Виетнам како независна држава во рамките на Индокинската федерација.

1949 година – Радио Белград за прв пат ја емитуваше смешната емисија „Весела вечер“, која веднаш стана една од најпопуларните радио емисии.

1953 година – По смртта на Јосиф Сталин, Георги Маленков станува советски премиер и прв секретар на Комунистичката партија.

1957 година – Поранешните британски колонии на Голд Коуст и Тоголанд се обединија во држава наречена Гана, која се стекнува со независност во рамките на Комонвелтот, започнувајќи бран на деколонизација во Африка.

1973 година – Умре американската писателка Перл Бак, позната по своите романи кои го опишуваат животот во Кина („Добра земја“, „Исток, Запад“, „Змејово семе“). Добитник е на Нобелова награда за литература во 1938 година.

1980 година – француска писателка со белгиско потекло Маргерита Јуценар стана првата жена член на Француската академија.

1992 година – Микеланџело, еден од најопасните компјутерски вируси, нападна илјадници компјутери низ целиот свет.

1993 година – Членовите на бунтовничкото движење УНИТА во Ангола го зедоа Хуамбо, вториот по големина град во Ангола, по два месеци борба со владините сили.

1994 година – Умре грчката актерка Мелина Меркури, многу вклучена во борбата против воената хунта во Грција во 60-тите години на минатиот век, а потоа министер за култура во грчката социјалистичка влада („Никогаш во недела“, „Федра“, „Циган и господин“).

1998 година – Во судирите со српските безбедносни сили на Косово беше убиен Адем Јашари, еден од главните водачи на нелегалната Ослободителна војска на Косово.

1999 година – Та Мок, последниот од лидерите на маоистичкото герилско движење Кмер Руж, е уапсен во северна Камбоџа, долж границата со Тајланд, за време на чиј режим околу 1,5 милиони луѓе беа убиени или починаа од глад и болести во втората половина на 1970-тите години

2001 година – Аџилак во Мека уби 34 муслимански аџии.

2002 година – Властите во Индија ја вратија контролата врз западната индиска држава Гуџарат, по еднонеделниот судир меѓу хиндусите и муслиманите, во кој загинаа 803 лица, вклучувајќи и 58 хиндуси кои беа изгорени живи во возот запален од муслиманска банда.

2004 година – Умре најпознатиот бразилски плејбој Jоргињо Гвинле, освојувајќи ги славните убавици меѓу кои Мерилин Монро, Роми Шнајдер, Janeејн Менсфилд, Рита Хејворт и Анита Екберг.

2005 година – Физичар и нобеловец Ханс Бете почина во САД откако избега од нацистичка Германија и подоцна стана клучна фигура во развојот на првата атомска бомба. 2007 година – Самоубиствен бомбашки напад во ирачкиот град Хели, јужно од Багдад, усмрти 115 шиитски аџии на пат кон светиот град Карбала. 2007 година – Францускиот социолог и филозоф Jeanан Бодријар, автор на низа важни аналитички сознанија за современото општество, политика и култура, почина во Париз на 77-годишна возраст. Најважни книги: Симболична размена и смрт (1976), Заборавете на Фуко (1977), За заведувањето (1979), Симулакруми и симулации (1981), Фатални стратегии (1983), Илузија на крајот (1992), Совршен криминал (1994) ), Total Screen (1997), Дух на тероризмот 2002). 2012 година – Умре Роберт Б. Шерман, писател на филмската класика на Дизни. Заедно со неговиот брат Ричард, тој компонираше песни за бројни филмови на Дизни, вклучително и „Книгата за џунгла“, „Мери Попинс“, за кои освои два Оскари и една Греми награда, „Аристократи“ и „Чити чити бенг бенг“. 2017 година – Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша модифицирана верзија на указот за привремена забрана за патување за шест земји со мнозинство муслимани, чијашто оригинална верзија беше забранета од федералниот суд. Државјаните на Иран, Либија, Сомалија, Судан, Сирија и Јемен беа блокирани да влезат во САД 90 дена. Ирак беше тргнат од списокот откако се согласи да соработува со американската влада и да им забрани на своите граѓани да аплицираат за визи.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 1 минута

Денеска помал број на тестови, заболени 316 нови, се бара полициски час за две недели

Во последните 24 часа се направени 1.562 тестирања, а регистрирани се 316 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 164,...

МакедонијаПред 4 часа

Од вечерва бензините поскапуваат, додека цената на дизелот останува непроменета

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по литар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната...

СпортПред 4 часа

Новиот претседател на Барса – Лапорта има план, Меси на продажба и нов тренер..

Новиот претседател на Барселона Лапорта по убедливата победа на изборите, започнува тешка борба, поради фактот што Каталонскиот гигант е во...

Временска прогнозаПред 4 часа

Најава за студен бран кој од утре, особено од среда ќе донесе врнежи од дожд на секаде – Ова се деталите за временската прогноза..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со умерена локална облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер од...

МакедонијаПред 5 часа

По повод 8-ми март, ЛУКОИЛ бензинските станици денес доделуваат гратис кафе за понежниот пол

Реномираниот бренд во нафтената индустрија ЛУКОИЛ Македонија денес по повод меѓународниот ден на жената 8-ми март реши на своите модерни...

МакедонијаПред 6 часа

Комисијата предлага: Воведување полициски час од 22 до 5 часот во цела држава

Министерстeрот за здравство Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска предложи воведување на полициски час од 22...

ТехнологијаПред 16 часа

„Seagate“ откри комплетен план за производство на хард дискови од 50 и 100 терабајти

Откриен е комплетен план, еве што можете да очекувате во блиска и далечна иднина. Seagate планира да лансира хард диск...

LifestyleПред 16 часа

Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жената. Одберете порака и покажете го вашето внимание. Честит празник дами!

Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жените кој се празнува секоја година. Овој празник настанал како резултат на борбата...

На денешен денПред 16 часа

На денешен ден – 8 март

1846 година – Во Белград е отворена првата читална во Србија, наречена Српска читална, подоцна читална во Белград. 1879 година...

ЗанимливостиПред 17 часа

Поради вродена заштита научниците открија кој не страда од опасната болест „рак“

Истражувачите проценуваат дека 11 до 25 проценти од светската популација умира од рак. Слична статистика е обично типична за животните....

НАЈЧИТАНИ