Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 24 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1389 година – Данците ги поразија Швеѓаните во битката за Фолкерг и го заробија нивниот крал Алберт, по што данската кралица Маргарет стана владетелка на Данска и Шведска.

1443 година – Роден е унгарскиот крал Матијас Хунјади, познат како Матвин Први Корвин. Синот на Јањош Хуњади, војводата од Ердеj, избран за крал во 1458 година, беше последниот унгарски владетел кој успеа да ја реши внатрешната состојба во земјата и да воспостави силна кралска влада. Успешно се борел против Турците и Хабсбурзите, а во 1486 година ја зазел Виена. Тој ја реформираше државата и во 1465 година основаше универзитет во Пожуна (Братислава) и прва печатница во 1472 година. По неговата смрт во 1490 година, Унгарците ги изгубиле сите територии што ги освоил.

1525 година – Шпанците, под команда на маркизот од Пескара, ја поразија француско-швајцарската армија во битката кај Павија во Италија, користејќи го за прв пат во историјата на војувањето аркебусот. Околу 14 000 војници беа убиени, а кралот Франсоа од Франција беше заробен.

1803 година – Роден е српскиот трговец и бродосопственик Миша Анастасијевиќ, познат како капетан Миша, кој во 1863 година ја донираше зградата на денешниот ректорат на универзитетот во Белград (Капетан-Мичино здање) на Кнежеството Србија. Во 1833 година, принцот Милош Обреновиќ му додели титула „Капетан на Дунав“.

1847 година – Роден е српскиот хемичар Сима Лозаниќ, првиот ректор на Универзитетот во Белград, член на Српската кралска академија. Бил професор по хемија на Филозофскиот факултет на Големата школа, а потоа и на Универзитетот во Белград, министер за економија и надворешни работи во владите на Србија во 1894 и 1905 година.

1848 година – Во Лондон е објавен Манифестот на Комунистичката партија на германски јазик, напишан од Карл Маркс и Фридрих, според одлуката на Конгресот на тајната лига на комунистите на Сојузот на комунистите, одржан во Лондон во ноември 1847 година.

1868 година – За прв пат во американската историја, Конгресот на САД покрена постапка за импичмент против претседателот Ендру Johnонсон. Обвинет за кршење на Уставот, Johnонсон беше принуден следната година да се повлече од претседателската функција.

1938 година – Во Арлингтон, Newу erseyерси е направен првиот најлон производ – наежвам за четки за заби.

1945 година – Египетскиот премиер Ахмед Махер Паша беше убиен во парламентот непосредно откако тој објави влез на Египет во војна против Германија и Јапонија.

1945 година – Американските трупи ја ослободија Манила, главниот град на Филипините, окупиран од Јапонците, за време на Втората светска војна.

1946 година – Хуан Перон е избран за претседател на Аргентина, започнувајќи го првиот од трите мандати како шеф на државата.

1966 година – Воен удар го симна претседателот Куаме Нкрума (Кваме), под чие раководство Гана се стекна со независност од Велика Британија во 1957 година. Пучот, предводен од поручникот ryери Роулингс, се случи за време на посетата на Нкрума на Кина.

1974 година – Пакистан објави дека официјално го призна Бангладеш (поранешен Источен Пакистан) како независна држава.

1974 година – почина српскиот биолог Синиша Станковиќ, член на Српската академија на науките и уметностите и основач на Институтот за екологија и биогеографија на САНУ, директор на Биолошкиот институт на Србија. Неговите најзначајни дела се создадени врз основа на испитување на животот во Охридското Езеро. Од 1944 до 1952 година бил претседател на Президиумот на Националното собрание на Србија.

1989 година – погребан е јапонскиот крал Хирохито, регент од 1921 година, на местото на неговиот болен татко и крал од 1926 година. По поразот на Јапонија во Втората светска војна, тој се откажа од „божественото потекло“ во 1946 година, а уставот од 1947 година го укина неговото империјално апсолутистичко владеење. Меѓународниот суд на правдата го ослободи во 1948 година од обвиненијата за воени злосторства извршени од Јапонците за време на Втората светска војна.

1990 година – Умре италијанскиот државник Алесандро Пертини (Алесандро), претседател на Италија 1978-85 година. Учесник во движењето на отпорот за време на Втората светска војна, тој беше еден од најпопуларните политичари во повоена Италија.

1991 година – Американските и сојузничките сили започнаа копнена офанзива против ирачките сили во Ирак и Кувајт за време на Заливската војна.

1996 година – Палестинските исламски терористи убија 27 лица и убија 77 во два самоубиствени бомбашки напади во Израел.

1998 година – Францускиот парламент едногласно го ратификуваше договорот за забрана на нуклеарни тестови.

2000 година – Советот за безбедност на ООН одобри распоредување на 5.500 мировници за следење на кревкото примирје во Демократска Република Конго.

2001 година – Georgeорџ В. Буш ја презеде функцијата претседател на Соединетите држави откако ја победи Ала Гора.

2003 година – Земјотрес во регионот Ксинџијанг, во североисточна Кина, уби 268 и повреди повеќе од 4.000.

2003 година – Лидерот на Српската радикална партија (СРС) Воислав Шешеj доброволно му се предаде на Хашкиот трибунал, обвинет за злосторства против човештвото и воени злосторства во Славонија (Хрватска), БиХ и Војводина, за време на војната во поранешна Југославија.

2004 година – Силен земјотрес во северниот дел на Мароко уби 572 лица, а 30.000 останаа без домови.

2008 година – Раул Кастро, брат на Фидел Кастро, беше избран за претседател на Куба и поднесе оставка на 19 февруари по 49 години на власт.

2009 година – Планински масиви со алпска големина се наоѓаат на мразот на Антарктикот, велат истражувачите.

2014 година – Почина Харолд Рамис, американски режисер, сценарист и актер на 69-годишна возраст. Најпознат филм во кој глумеше беше „Духовици“ (прв и втор дел), а тој се прослави со режијата на филмовите „Ден на земјата“ („Ден на бесконечно“) и „Голф клуб“.

2015 година – Во серија тешки лавини во планинските делови на Авганистан загинаа 124 лица.

2017 година – Владејачката британска конзервативна партија освои слободно место во британскиот парламент со победа на изборите на опозициските лабуристи и нивниот лидер  Корбин.

2019 година – Молдавија одржува парламентарни избори на кои Социјалистичката партија на Молдавија освои мнозинство, формирајќи нова влада со проевропскиот блок АЦУМ на почетокот на јуни.

На денешен ден

На денешен ден – 8 март

Avatar

Објавено пред

на

1846 година – Во Белград е отворена првата читална во Србија, наречена Српска читална, подоцна читална во Белград.

1879 година – роден е српскиот сликар и вајар Михаило Миловановиќ, еден од основачите на Друштвото на ликовните уметници на Србија, воен сликар на Врховната команда на Српската армија во Првата светска војна, автор на познати портрети на српските војводи Радомир Путник, Žивојин Мишиќ, Степа Степановиќ и Петар Бојовиќ, кралот Петар Први Караѓорѓевиќ и регентот Александар Караѓорѓевиќ.

1879 година – Роден е германскиот хемичар и физичар Ото Хан.Во 1939 година тој и Фриц Страсман открија раскол на јадрото на атомите на ураниум преку неутрони, започнувајќи ја ерата на нуклеарните реактори. Добитник е на Нобелова награда за хемија во 1944 година.

1889 година – Умре шведскиот бродски инженер и пронаоѓач Johnон Ериксон, пронаоѓач на првиот успешен пропелер на бродот.

1910.- Во Копенхаген се одржа Втората конференција на жените социјалисти, на иницијатива на германската револуционерка Клара Цеткин. На оваа конференција беше утврден Денот на жената во спомен на демонстрациите на американските жени во Чикаго на 8 март 1909 година. Првото одбележување на Денот на жената во Србија се одржа во 1914 година.

1917 година – Немирите и штрајковите во Санкт Петербург ја започнаа „Февруарската револуција“ во Русија.

1921 година – Француските трупи влегоа во Дизелдорф и другите градови во Рур, откако Германија не плати воена отштета, како што налага Версајскиот мировен договор потпишан по Првата светска војна.

1922 година – Алија Алијагиќ е обесен во Загреб со атентат врз министерот за внатрешни работи на Југославија, Милорад Драшковиќ, креаторот на Обзнана, владин декрет за забрана на Комунистичката партија на Југославија во 1921 година во Делница.

1942 година – Јапонските трупи го окупираа главниот град на Бурма, Рангун, во Втората светска војна, ден откако Британците го напуштија градот.

1942.- Умре кубанскиот велемајстор Хозе Раул Капабланка, светски шампион во шах од 1921 до 1927 година, тој ја освои титулата победувајќи го германскиот велемајстор Емануел Ласкер во натпревар, и загуби од рускиот велемајстор Александар Алехин.

1950 година – Советскиот маршал Климент Ворошилов објави дека Советскиот сојуз тестирал атомска бомба во септември 1949 година, во време кога САД се сметаа за единствена земја што поседува нуклеарно оружје.

1965 година – 3.500 американски маринци слетаа во Јужен Виетнам, започнувајќи масовно учество на копнените трупи на САД во Виетнамската војна. На почетокот на 1968 година, бројот на американски трупи во Јужен Виетнам се искачи на 525 000.

1971 година – Боксерот eо Фрејзер го победи Мохамед Али и ја освои светската титула во тешка категорија. Во „мечот на векот“ во њујоршкиот Медисон Сквер Гарден, Али се обиде да ја врати титулата светски шампион, што му беше одземена во 1968 година поради одбивање да оди во Виетнамска војна. Но, тој не успеа да ја врати старата форма, тој беше побавен и потежок од порано и Фрејзер победи со одлука на судиите по 15 рунди.

1973 година – Експлозија на автомобил-бомба во близина на седиштето на Олд Бејли и лондонскиот Шкотски јард уби еден и повреди 238.

1993 година – Со посредство на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, 5.540 затвореници приведени за време на босанската војна се ослободени од логорите во Босна и Херцеговина. Според организацијата, уште 3.100 затвореници останале притворени во логорите на Србите, Хрватите и Муслиманите.

1994 година – Повеќе од 100 интелектуалци од целиот свет потпишаа апел до сите европски влади и ООН со барање да спречат масакри во Босна и во цела поранешна Југославија и СР Југославија да му предаде тешко Оружје на ООН Доколку југословенските власти одбијат, беше побарано неговото оружје да биде уништено со воздушно бомбардирање, „што повеќе спасувајќи човечки животи“.

1999 година – Блицкриг операција зазеде над 500 квадратни километри територија на северот на земјата, која беше контролирана од сепаратистичката герилска група Тамилски тигри. Од 1983 година досега во судирите меѓу сепаратистите и владините сили загинаа околу 57 000 луѓе.

2001 година – НАТО го одобри влезот на југословенските воени полициски сили во првиот сектор на Земјината безбедносна зона на административната граница меѓу Србија и Косово. Земјината безбедносна зона е основана врз основа на Кумановскиот договор, кој беше потпишан од НАТО и Југословенската армија во јуни 1999 година по завршувањето на воздушните напади на НАТО врз СР Југославија. Југословенските сили влегоа во првиот сектор на 14 март.

2004 година – Хашкиот трибунал запечати обвиненија против хрватските генерали Младен Маркач и Иван Чермак за злосторства над српски цивили во регионот Книн за време на операцијата „Бура“ во август 1995 година. Двајцата потоа доброволно се предадоа на ослободителната пресуда за Чермак. 2011 година и Маркажа една година подоцна.

2005 година – Специјална операција во Чеченија го уби лидерот на сепаратистите Аслан Масхадов, кого Москва го обвинува за низа смртоносни напади во Русија, вклучително и за киднапирање на училиште во Беслан, при што загинаа околу 400 заложници, од кои половина деца.

2010 година – Најмалку 500 лица загинаа во верски судири во централна Нигерија.

2013 година – почина Евалд Хајнрих фон Клаист, последниот жив учесник во неуспешниот атентат врз Адолф Хитлер во 1944 година.

2014 година – Авион на Малезија ерлајнс со 239 патници и членови на екипажот на релација Куала Лумпур – Пекинг изгуби контакт со контролата на летот во Виетнам. И покрај обемната потрага во која учествуваа неколку држави, неговата судбина остана непозната.

2017 година – Велика Британија и должи близу две милијарди евра на Европската унија поради неплаќање на царински давачки за кинески стоки што влегоа на пазарот на Унијата преку таа земја.

2020 година – Италија е прва земја во Европа што воведе карантин во северниот регион Ломбардија и 14 провинции со повеќе од 15 милиони луѓе поради ширењето на коронавирусот, како и дополнителни мерки за целата земја.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 7 март

Avatar

Објавено пред

на

1573 година – Во Константинопол е потпишана војна за ставање крај на војната меѓу Венецијанската Република и Отоманската империја, кои го презедоа Кипар од Венеција во 1571 година. 1765 година – Роден е францускиот хемичар Josephозеф Нипс, пионер на фотографијата. Совршувајќи ја литографијата од 1813 до 1820 година, тој бил првиот во светот што снимил слика добиена во темна просторија со употреба на позлатена бакарна плоча, покриена со чувствителен слој асфалтен лак.

1793 година – Француска конвенција (револуционерно собрание) и објави војна на Шпанија.

1809 година – Умре францускиот дизајнер на балони Jeanан-Пјер Франсоа Бланшард Во 1785 година, тој и Johnон ffефрис први летаа над Ла Манш.

1814 година – 37 000 трупи на Наполеон поразија 90 000 Пруси под водство на фелдмаршалот Блухер во битката кај Линиј, Франција.

1850 година – Роден е чехословачкиот државник и филозоф Томас Масарик, професор на Универзитетот во Прага, борец за независност и прв претседател на Чехословачка, од 1918 до 1935 година.

1876 ​​година – Првиот телефонски разговор го направија телефонскиот пронаоѓач Александар Греам Бел и неговиот соработник Август Вотсон.

1932 година – Умре францускиот државник Аристид Бриан, шест пати премиер помеѓу 1909 и 1929 година, добитник на Нобеловата награда за мир во 1926 година, основач на идејата за Соединетите држави на Европа.

1936 – Со влегувањето на армијата во демилитаризираната Рајнска област, Германија демонстративно го крши Версајскиот мировен договор, склучен по Првата светска војна.

1945 година – Американските трупи за време на Втората светска војна заземаа стратешки важен мост преку Рајна во близина на Ремаген, Германија.

1945 година – Сузбивање на јапонските сили во Втората светска војна, британската 14-та армија влезе во Мандалај, вториот по големина град во Бурма.

1945 година – По оставката на кралската влада, Јосип Броз Тито формира нова југословенска влада, во која се вклучени шефот на предвоената Демократска партија, Милан Грол, како прв потпретседател и Иван Шубашиќ, како министер за надворешни работи.

1951 година – Религиозен фанатик го уби иранскиот премиер Али Размар во џамија во Техеран.

1989 година – Иран ги прекина дипломатските односи со Велика Британија поради објавувањето на книгата на британскиот писател од индиско потекло Салман Ружди, „Сатански стихови“, во која, според иранските верски водачи, исламот е предмет на клевета.

1994 година – Авион со претседателот на Руанда и Бурундијците Хабјариман и Нтјарамир се враќаше од мировните преговори во Танзанија беше соборен за време на слетување на аеродромот во Кигали. Смртта на двајцата претседатели го прекина осуммесечното примирје меѓу племињата Хуту и ​​Тутси и предизвика нов бран насилство.

1998 година – Италијански воен суд го откри капетанот на германските сили на СС во Втората светска војна, Ерих Прибке, за масакрот во Адретанските пештери во близина на Рим и го осуди на доживотен затвор.

1999.- Во Лондон почина американскиот филмски режисер Стенли Кјубрик, еден од најважните режисери. За време на неговата 46-годишна кариера, тој сними 20 филма, од кои најпознати се „Патеки на славата“, „2001: Вселенска одисеја“, „Пеколен портокал“, „Доктор Стрејнџлав“ и „Бери Линдон“.

2002 година – На референдум во Ирска, гласачите гласаа против строгиот закон за забрана за абортус.

2003 година – Светозар Маровиќ, потпретседател на Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Црна Гора, е избран за претседател на новиот државен сојуз на Србија и Црна Гора.

2004 година – Костас Караманлис, десничарската Христијанско-демократска партија на Нова демократија (НД), победи на парламентарните избори во Грција и стана премиер. Со ова заврши 10-годишното владеење на социјалистичкиот ПАСОК.

2010 година – почина професорот по руска литература Михаил Михаилов, еден од најпознатите југословенски неистомисленици и интелектуалци.

2013 година – почина Милица Лучиќ Чавиќ, новинар на Телевизија Белград, дописник, а потоа и шеф на редакцијата на Белград на Радио Слободна Европа и претседател на Независното здружение на новинари на Србија (2002-2004).

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 6 март

Avatar

Објавено пред

на

1475.- Роден е италијанскиот скулптор, сликар, архитект и писател Микеланџело Буонароти, еден од најголемите уметници на ренесансата.

1480 година – Во Толедо е потпишан договор со кој се признава португалското освојување на Мароко од Шпанија, а Португалија се откажува од барањето за Канарските острови.

1629 година – Германскиот император Фердинанд Втори од Хабсбург издаде Уредба за враќање во наредба на протестантите принцови да го враќаат во Католичката црква целиот имот запленет од 1552. Фердинанд III го укина указот со Договорот од Вестфалија во 1648 година.

1836 година – Мексиканците, под водство на генералот Антонио Лопез де Санта Ана, го окупираат американскиот Форт Аламо во Тексас. За време на опсадата што траеше 13 дена, сите 156 Тексаши беа убиени, вклучувајќи го и легендарниот Дејви Крокет.

1874 – Роден е рускиот филозоф Николај Александрович Бердјаев, професор на Московскиот универзитет (1920). Мислител на христијанската инспирација, еден од најголемите филозофи на 20 век ја напушти Советска Русија во 1922 година и стана најпопуларниот руски филозоф на Запад. Умре на 23 март 1948 година во Франција („Христијанството и класната борба“, „Значењето на историјата“, „Филозофија на слободата“, „Човек и машина“, „За ропството и човековата слобода“).

1882 година – Принцот Милан Обреновиќ ја прогласи Србија за кралство, а самиот за крал.

1900 година – Умре германскиот инженер Готлиб Вилхелм Дајмлер, конструирајќи го првиот бензински мотор во 1883 година. Во 1890 година, тој ја основа компанијата „Дајмлер Моторен-Гезелсафт“, која 26 години по неговата смрт се спои со фабриката на Карл Бенц (Бенц) во компанијата „Дајмлер-Бенц“, производител на престижни автомобили „Мерцедес“.

1927 година – Роден е колумбискиот писател Габриел Гарсија Маркез. Писателот на „магичниот реализам“, жанр кој меша митови, магија и реалност, придонесе најмногу за латиноамериканската литература да се најде во центарот на вниманието на светската културна јавност во 60-тите години на минатиот век. Добитник е на Нобелова награда за литература во 1982 година („Сто години самотија“, „Loveубов во времето на чума“).

1941 година – Крунскиот совет на Кралството Југославија во Втората светска војна донесе одлука Југославија да се приклучи на Тројниот сојуз, под услов Германија и Италија да ја гарантираат нејзината неповредливост.

1944 година – Летајќи од британските воздушни бази, 658 американски бомбардери започнаа деноноќно бомбардирање на Берлин во Втората светска војна.

1945 година – Во Newујорк почина српската сликарка Милена Павловиќ-Барили, една од најважните претставници на надреализмот во српското сликарство. Од 1939 година живееше во САД, каде беше илустратор за модното списание „Вог“ и сценограф и дизајнер на костуми во киносалите во Newујорк. Родена е во Пожаревац во 1909 година.

1946 година – Франција го признава Виетнам како независна држава во рамките на Индокинската федерација.

1949 година – Радио Белград за прв пат ја емитуваше смешната емисија „Весела вечер“, која веднаш стана една од најпопуларните радио емисии.

1953 година – По смртта на Јосиф Сталин, Георги Маленков станува советски премиер и прв секретар на Комунистичката партија.

1957 година – Поранешните британски колонии на Голд Коуст и Тоголанд се обединија во држава наречена Гана, која се стекнува со независност во рамките на Комонвелтот, започнувајќи бран на деколонизација во Африка.

1973 година – Умре американската писателка Перл Бак, позната по своите романи кои го опишуваат животот во Кина („Добра земја“, „Исток, Запад“, „Змејово семе“). Добитник е на Нобелова награда за литература во 1938 година.

1980 година – француска писателка со белгиско потекло Маргерита Јуценар стана првата жена член на Француската академија.

1992 година – Микеланџело, еден од најопасните компјутерски вируси, нападна илјадници компјутери низ целиот свет.

1993 година – Членовите на бунтовничкото движење УНИТА во Ангола го зедоа Хуамбо, вториот по големина град во Ангола, по два месеци борба со владините сили.

1994 година – Умре грчката актерка Мелина Меркури, многу вклучена во борбата против воената хунта во Грција во 60-тите години на минатиот век, а потоа министер за култура во грчката социјалистичка влада („Никогаш во недела“, „Федра“, „Циган и господин“).

1998 година – Во судирите со српските безбедносни сили на Косово беше убиен Адем Јашари, еден од главните водачи на нелегалната Ослободителна војска на Косово.

1999 година – Та Мок, последниот од лидерите на маоистичкото герилско движење Кмер Руж, е уапсен во северна Камбоџа, долж границата со Тајланд, за време на чиј режим околу 1,5 милиони луѓе беа убиени или починаа од глад и болести во втората половина на 1970-тите години

2001 година – Аџилак во Мека уби 34 муслимански аџии.

2002 година – Властите во Индија ја вратија контролата врз западната индиска држава Гуџарат, по еднонеделниот судир меѓу хиндусите и муслиманите, во кој загинаа 803 лица, вклучувајќи и 58 хиндуси кои беа изгорени живи во возот запален од муслиманска банда.

2004 година – Умре најпознатиот бразилски плејбој Jоргињо Гвинле, освојувајќи ги славните убавици меѓу кои Мерилин Монро, Роми Шнајдер, Janeејн Менсфилд, Рита Хејворт и Анита Екберг.

2005 година – Физичар и нобеловец Ханс Бете почина во САД откако избега од нацистичка Германија и подоцна стана клучна фигура во развојот на првата атомска бомба. 2007 година – Самоубиствен бомбашки напад во ирачкиот град Хели, јужно од Багдад, усмрти 115 шиитски аџии на пат кон светиот град Карбала. 2007 година – Францускиот социолог и филозоф Jeanан Бодријар, автор на низа важни аналитички сознанија за современото општество, политика и култура, почина во Париз на 77-годишна возраст. Најважни книги: Симболична размена и смрт (1976), Заборавете на Фуко (1977), За заведувањето (1979), Симулакруми и симулации (1981), Фатални стратегии (1983), Илузија на крајот (1992), Совршен криминал (1994) ), Total Screen (1997), Дух на тероризмот 2002). 2012 година – Умре Роберт Б. Шерман, писател на филмската класика на Дизни. Заедно со неговиот брат Ричард, тој компонираше песни за бројни филмови на Дизни, вклучително и „Книгата за џунгла“, „Мери Попинс“, за кои освои два Оскари и една Греми награда, „Аристократи“ и „Чити чити бенг бенг“. 2017 година – Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша модифицирана верзија на указот за привремена забрана за патување за шест земји со мнозинство муслимани, чијашто оригинална верзија беше забранета од федералниот суд. Државјаните на Иран, Либија, Сомалија, Судан, Сирија и Јемен беа блокирани да влезат во САД 90 дена. Ирак беше тргнат од списокот откако се согласи да соработува со американската влада и да им забрани на своите граѓани да аплицираат за визи.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ТехнологијаПред 9 минути

„Seagate“ откри комплетен план за производство на хард дискови од 50 и 100 терабајти

Откриен е комплетен план, еве што можете да очекувате во блиска и далечна иднина. Seagate планира да лансира хард диск...

LifestyleПред 23 минути

Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жената. Одберете порака и покажете го вашето внимание. Честит празник дами!

Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жените кој се празнува секоја година. Овој празник настанал како резултат на борбата...

На денешен денПред 31 минута

На денешен ден – 8 март

1846 година – Во Белград е отворена првата читална во Србија, наречена Српска читална, подоцна читална во Белград. 1879 година...

ЗанимливостиПред 36 минути

Поради вродена заштита научниците открија кој не страда од опасната болест „рак“

Истражувачите проценуваат дека 11 до 25 проценти од светската популација умира од рак. Слична статистика е обично типична за животните....

ХороскопПред 2 часа

Дневен Хороскоп (8 март) понеделник

ОВЕН Бројни обврски се пред вас, но вие сте подготвени за нив. Амбициозни сте и многу сте посветени на работата....

ЗанимливостиПред 4 часа

Студија покажала дека гумите за џвакање предизвикувале главоболка?

Студијата покажала дека во текот на еден месец неконзумирање гуми за џвакање, 87 отсто од испитаниците немале главоболки или симптомите...

МакедонијаПред 8 часа

Денес 333 нови случаи на Ковид-19, починале 10 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.259 тестирања, а...

LifestyleПред 9 часа

(ВИДЕО) Ако се сака, сѐ се може – DJ Babura – Џуниор со музички сет од врвот на Маврово

ДиЏеј Бабура Џуниор на врвот на Маврово, со нов диџеј сет. Момчето кое безрезервно може да се каже дека е...

Здравје и убавинаПред 11 часа

Зошто е битен витаминот „Д“ и што може дополнително да предизвика

Кога имате мигрена, силната сончева светлина може да биде иритирачка. Но, редовното криење од сончевите зраци исто така може да...

Мобилни уредиПред 19 часа

Од Кина стигнува мега мобилен на пазарот со екран од 165Hz, 18GB РАМ и 5,050 mAh батерија

RedMagic, гејмерскиот бренд на ZTE (поточно, неговиот оддел Nubia), претстави два нови телефони во соработка со кинескиот гигант Tencent. Станува...

НАЈЧИТАНИ