Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 30 јануари ( Денот кога СЗО прогласи светска пандемија од Ковид-19 )

Објавено пред

на

1648 година – Осумгодишната војна меѓу Шпанија и Обединетите провинции на Холандија (Холандија) заврши со потпишување на Договорот од Минстер. Во октомври истата година, Шпанија беше принудена да ја признае независноста на Холандија, што овозможи забрзан економски и културен просперитет на новата држава.

1649 година – Англискиот крал Чарлс Први беше погубен во Лондон за предавство откако неговите сили беа поразени во граѓанската војна со републиканските сили на Оливер Кромвел. Неговото погубување предизвика негодување и гнев пред европските судови, а дипломатските претставници на државата Кромвел беа убиени во Холандија и Шпанија. Монархијата е обновена во Англија во 1660 година.

1835 година – Американскиот претседател Ендру acksексон преживеал обид за атентат. Тоа беше првиот обид за атентат врз шеф на држава во историјата на Америка.

1882 година – Роден е Френклин Делано Рузвелт.Тој е избран за претседател на САД четири пати од 1932 година до неговата смрт во 1945 година, што е единствениот случај во историјата на Америка. Со политиката на „Нов договор“, тој успеа да ги извлече САД од големата економска криза, воспостави дипломатски односи со СССР (1935), а во Втората светска војна беше една од најважните личности во анти- Коалиција Хитлер.

1933 година – Германскиот претседател Филдмаршалот Пол фон Хинденбург го назначи Адолф Хитлер канцелар. Истиот ден во 1937 година, Хитлер во Рајхстагот изјави дека Германија го повлекува својот потпис од Мировниот договор во Версај.

1937 година – Тринаесет високи функционери на Комунистичката партија на СССР беа осудени на смрт за наводно учество во заговорот на Лео Троцки против врвот на државата.

1937 година – Роден е рускиот велемајстор Борис Васиyeевич Спаски, светски шампион во шах од 1969 година.

1943 година – Британското воено воздухопловство го започна првиот ден и ноќ бомбардирање на Берлин во Втората светска војна.

1948 година – Махатма Ганди, лидер на движењето за независност на Индија, беше убиен во Newу Делхи, шест месеци по независноста на Индија. Тој беше убиен од Натурам Годсе (Натурам), фанатик од сектата „Хинду Махасаба“, кој се спротивстави на неговата политика за помирување на хиндусите и муслиманите.

1948.- Умре американскиот пилот и дизајнер на авиони Орвил Рајт, пионер во авијацијата.

1964 година – За прв пат во историјата на космонаутиката во СССР, сателитите се лансираат во различни орбити со помош на една ракета – „Електрон 1“ и „Електрон 2“.

1967 година – Папата Павле VI се состана со претседателот на Президиумот на Врховниот совет на СССР Николај Подгорни, првиот шеф на советската држава што го посети Ватикан.

1968 година – Во Виетнамската војна започна едномесечна офанзива наречена „Тет“ (Нова Година) под команда на генералот на Северна Виетнам Нгуен Гиап, при што трупите на Северна Виетнам и герила од Јужна Виетнам го нападнаа Сајгон и повеќе од сто други места во Јужен Виетнам.

1972 година – Британските трупи убија 13 лица на забранетиот марш кон католичките човекови права во Лондондери, Северна Ирска. Тој конфликт беше наречен „Крвава недела“.

1972 година – Пакистан го напушти Комонвелтот во знак на протест против одлуката на Велика Британија, Австралија и Нов Зеланд за признавање на Бангладеш (поранешен Источен Пакистан).

1992 година – Аргентина отвори досиеја за нацистите кои побегнале во Јужна Америка по Втората светска војна.

1995 година – Експлозија на бомба уби најмалку 20 лица и повреди околу 60 лица во еден од најлошите напади за време на тригодишниот бунт од исламски екстремисти во Алжир.

2000 година – Цијанид се излеа од романскиот рудник Баја Маре во притоките на реките Тиса, Лапос и Самос, а потоа и во Дунав, предизвикувајќи огромна еколошка катастрофа. 120 тони цијанид и 20.000 тони талог што содржи тешки метали беа испуштени во сливот на реката.

2000 година – По повод Денот на холокаустот, стотици неонацисти демонстрираа во Берлин и минуваат низ Бранденбуршката порта, присетувајќи се на времето кога нацистите беа на власт во Германија.

2003 година – Собранието на СР Југославија (СРЈ) го ратификуваше Договорот за двојно државјанство на СРЈ и Босна и Херцеговина (БиХ).

2005 година – Ирак ги одржа своите први повеќепартиски избори во последните 50 години и првите по соборувањето на Садам Хусеин.

2011 година – Британскиот композитор Johnон Бери, добитник на пет Оскари за филмска музика, почина во филмовите „Танц со волците“ и „Моја Африка“, а компонираше музика за 11 филмови за Jamesејмс (Бонд). За време на неговата кариера, тој доби четири Греми и еден Златен глобус.

2013 година – На отворањето на изложбата „Берлин 1933 година, на патот кон диктатурата“ по повод 80-годишнината од доаѓањето на Хитлер на власт, германската канцеларка Ангела Меркел побара од Германците секогаш да се борат за своите принципи и да не паѓаат во самозадоволство и посочи од тоа дека е овозможено нацистичкото владеење. дека „елитата на германското општество соработуваше со нив, и пред сè дека мнозинството во Германија барем го толерираше нивниот подем“.

2020 година – Светската здравствена организација (СЗО) прогласи глобална закана поради новата форма на коронавирус што се шири надвор од Кина. Кина пријави 170 смртни случаи од новиот вирус, а повеќе земји пријавија инфекции кај патници и студенти кои биле во Вухан, централниот кинески град каде што во декември се појави новиот вид коронавирус.

На денешен ден

На денешен ден: 28 октомври

Објавено пред

на

1492.- Кристофор Коломбо ја открил Куба на своето прво патување преку Атлантикот и го прогласил за шпанско.

1628 – Кралските трупи под водство на кардиналот Ришелје го окупираа упориштето на Ла Рошел по неколкумесечна опсада.

1636.- Во Кембриџ, Масачусетс, основан е колеџот Харвард, најстарата образовна институција во САД.

1704.- Умре англискиот филозоф Џон Лок, еден од основачите на емпиризмот и либералната филозофија. Тој имал силно влијание врз подоцнежните филозофи, емпиричари и теоретичари на либералното општество и граѓанска држава („Преглед на човечкиот разум“, „Писма за толеранцијата“, „Две дебати за владата“, „Образование“).

1746.- Земјотрес во Перу ги уништи градовите Лима и Калао, при што загинаа најмалку 18.000 луѓе.

1836.- Прогласена е федерација на Перу и Боливија.

1884.- Роден е српскиот композитор, музиколог, педагог и критичар Милоје Милојевиќ, професор на Музичката академија во Белград, еден од основоположниците на музикологијата во Србија. Го основал белградскиот оркестар „Collegium musicum“ („Четири дела за пијано“, „Мелодии и ритми од Балканот“, „Пред величественоста на природата“).

1886.- На островот Бидл во њујоршкото пристаниште, американскиот претседател Гровер Кливленд ја откри Статуата на слободата, подарок од Франција, направена од Фредерик Огист Бартолди.

1891.- Во земјотрес во Јапонија загинаа 10.000 луѓе, а 300.000 останаа без покрив над главата.

1914.- Роден е американскиот микробиолог Џонас Едвард, кој во 1953 година пронашол вакцина против детска парализа.

1918.- По распадот на Австро-Унгарија во Првата светска војна, Националниот комитет ја презеде власта во Прага. Република Чехословачка беше прогласена во ноември 1918 година со претседателот Томас Гариг Масарик.

1919.- Во САД стапи на сила закон со кој се забранува продажба на пијалоци кои содржат повеќе од половина процент алкохол.

1922.- Околу 40.000 црно-кошули фашисти, Бенито Мусолини, маршираа од Неапол на „Маршот кон Рим“. Два дена подоцна, кралот Виторио Емануеле му доверил на Мусолини мандат да формира влада. Фашистичкиот режим траеше до јули 1943 година.

1923.- Умре српскиот политичар и публицист Стојан Протиќ, еден од основачите на Радикалната партија, првиот премиер на Кралството Срби, Хрвати и Словенци. Бил уредник на весниците „Самуправа“ (1881-83) и „Оџек“ од 1884 година.

1932.- Роден е кипарскиот државник Спирос Кипријану, првиот министер за надворешни работи откако Кипар стекна независност во 1960 година. Тој стана шеф на државата во 1977 година, по смртта на претседателот архиепископот Макариос III.

1940.- Италијанските трупи ја нападнаа Грција од Албанија, откако Грција го отфрли ултиматумот на Италија да бара воени упоришта на грчка територија. Со помош на Германците, Грција била окупирана во април 1941 година.

1962 – Заврши кубанската ракетна криза – советскиот лидер Никита Хрушчов објави дека наредил повлекување на ракетите од Куба, а американскиот претседател Џон Фицџералд Кенеди ќе ја укине блокадата на земјата.

1974.- Шефовите на арапските држави, вклучувајќи го и јорданскиот крал Хусеин, усвоија Декларација со која се бара создавање независна палестинска држава.

1982.- Социјалистичката работничка партија на Фелипе Гонзалес извојува убедлива победа на општите избори во Шпанија.

1995.- Во пожар во метрото на главниот град на Азербејџан, Баку, загинаа 289, а беа повредени 270 луѓе.

2000.- Во Косово се одржаа локални избори организирани од администрацијата на ОН, на кои убедливо победи Демократскиот сојуз на Косово на Ибрахим Ругова. Косовските Срби ги бојкотираа изборите, но југословенските власти не ги признаа.

2001.- Американскиот претседател Џорџ В. Буш ја формираше Групата за набљудување на странски терористи, предводена од државниот обвинител Џон Ешкрофт, со задача да ги лоцира и депортира странските државјани кои илегално престојуваат во САД.

2002.- Високиот американски дипломат Лоренс Фоли е убиен во Аман, Јордан. Фоли ја водеше Американската агенција за меѓународна помош и соработка (УСАИД) во американската амбасада во Аман. Тој е првиот западен дипломат некогаш убиен во таа држава.

2005.- Умре големиот театарски и филмски актер Љуба Тадиќ. Бил постојан член на Белградскиот драмски театар, Народниот театар, Ателје 212 и Југословенскиот драмски театар, во кој одиграл голем број забележителни улоги. Глумел во повеќе од 60 филмови и во многу радио и телевизиски драми.

2008.- На изборите на Малдивите, претседателот Маумун Абдула Гејум ја загуби власта по 30 години. Тој ја призна победата на опозицискиот кандидат Мохамед Нашид, кој за време на неговото владеење неколку пати беше затворен поради промовирање на демократијата во тој архипелаг во Индискиот Океан.

2011.- Умре писателот и филозоф Радомир Константиновиќ, најпознат по неговото филозофско-есеистичко дело „Филозофија на Паланка“.

2013 – Умре Тадеуш Мазовјецки, првиот некомунистички премиер во советскиот блок од крајот на Втората светска војна и активист на движењето Солидарност; Почина Александар Тијаниќ, новинар, директор на Српската радио-телевизија.

2018 – Жаир Болсонаро победи на претседателските избори во Бразил и стана 38-ми претседател на оваа земја.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден: 27 октомври

Објавено пред

на

1505.- Умре рускиот владетел Иван III Василевич. Големиот војвода од Москва од 1462 година и „сите Руси“ обединија голем број кнежевства, ја зајакнаа централната власт и ги ослободија руските територии од Татарите. Ја објавил првата руска збирка закони „Судебник“ (1497). Поради неговите семејни врски со византиската империјална династија, тој се сметаше за наследник на Источното Римско Царство, а тогаш за прв пат се појави идејата за историската мисија на Руската империја како заштитник на целото православие.

1553.- Шпанскиот лекар и теолог Мигел Сервето бил запален на клада како еретик. Со записите „Christianismi restitutio“, во кои тој ја отфрли христијанската доктрина за Света Троица, го предизвика гневот и кај римокатолиците и кај протестантите. На барање на водачот на швајцарските протестанти Жан Калвин, тој беше уапсен во Женева, каде што се криеше од Римокатоличката инквизиција и осуден на смрт со палење.

1728.- Роден е англискиот истражувач Џејмс Кук – капетан Кук, еден од најголемите морнари во историјата. Врз основа на неговото истражување, тој направил мапи на Австралија, Нов Зеланд и Хавајските острови, а во 1893 година бил објавен неговиот дневник од бројни патувања. Тој беше убиен во 1779 година од домородци на Хаваи.

1782.- Роден е италијанскиот музичар Николо, виртуоз на виолина и композитор на чии вештини современиците им дадоа магична моќ (виолински концерти, 24 каприци за соло виолина, камерна музика).

1806.- Војниците на Наполеон влегле во Берлин откако ги победиле Прусите кај Јена.

1807.- Наполеон Бонапарта и шпанскиот крал Карлос IV потпишаа договор за поделба на Португалија во замокот во Фонтенбло.

1811.- Роден е американскиот пронаоѓач Исак Мерит, кој во 1851 година ја усовршува првата машина за шиење за општа намена.

1843.- Во Србија е основана државна пошта.

1858.- Роден е Теодор Рузвелт, претседател на САД од 1901 до 1909 година, чија политика оттогаш создаде светска сила изолационистичка Америка. Тој дојде на функцијата шеф на државата од позицијата потпретседател на САД по атентатот на претседателот Вилијам Мекинли во 1901 година. -Јапонската војна.

1871.- Британија ги анектира полињата со дијаманти во Кимберли, Јужна Африка.

1918.- Британските, француските и италијанските сили ја поразиле австриската војска на италијанскиот фронт во Првата светска војна.

1922.- Под притисок на фашистичкото движење на Бенито Мусолини, италијанската влада поднесе оставка.

1935.- Патната пруга „Панчевски мост на кралот Петар II“ на Дунав кај Белград е пуштена за сообраќај.

1966.- Генералното собрание на ОН ја нападна Јужна Африка на нејзиниот мандат над Југозападна Африка (Намибија).

1971 – Конго го промени своето име во Заир.

1973.- Мировните сили на ОН пристигнаа во Каиро за да воспостават линија на поделба меѓу египетските и израелските сили.

1978.- Египетскиот претседател Анвар и израелскиот премиер Менахем ја добија Нобеловата награда за мир.

1991.- Советската Република Туркменистан прогласи независност од Москва.

1995.- Во Белград умре писателот Слободан Селениќ, дописен член на Српската академија на науките и уметностите, професор на Факултетот за драмски уметности во Белград („Пријатели од венецот на Косанчиќ“, „Татковци и татковци“, „Убиство со умисла. “).

1998.- Советот на НАТО на неодредено време ја одложи активирачката наредба за воена интервенција против цели во СР Југославија, бидејќи српските власти ги повлекоа трупите од Косово во касарните и ги намалија полициските сили таму.

1998.- Герхард Шредер ја презеде функцијата канцелар на Германија откако Хелмут Кол поднесе оставка по поразот на изборите.

1999 – Фустанот што го носеше холивудската ѕвезда Мерлин Монро додека му ја пееше „Среќен роденден, господине претседател“ на претседателот Џон Кенеди, беше продаден за 1.267.500 долари, рекордна сума за продадена облека на аукција.

1999.- Вооружени напаѓачи упаднаа во ерменскиот парламент во Ереван, убивајќи девет лица, меѓу кои премиерот Вазген Саркисјан, претседателот на парламентот Карен Демиркијан, двајца пратеници и еден министер.

2000.- Поради силно невреме, нуркачкиот тим не успеа да влезе во руската нуклеарна подморница „Курск“, која потона во Баренцовото море на 12 август по експлозијата. Сите 118 членови на екипажот загинаа.

2001.- Шведскиот дневен весник „Експрес“ ја објави изјавата на Кристер Петерсон дека го убил шведскиот премиер Олоф Палме во 1986 година, иако на судењето бил ослободен поради недостиг на докази. Петерсон почина на 29 септември 2004 година од мозочен удар.

2002.- На претседателските избори во Бразил, Луис Инасио Лула да Силва победи како прв левичар и претставник на работничката класа.

2004 – Меѓународната федерација на друштвата на Црвениот крст и Црвената полумесечина објави дека 76.806 луѓе загинале во природни катастрофи ширум светот во 2003 година, три пати повеќе отколку во претходната, 2002 година. Зголемувањето на бројот на човечки жртви се должи на екстремните климатски промени во светот.

2008.- Умре Јасмина Пуљо, балерина, солист на Балетот на Народниот театар во Белград, прв јогин во Југославија и учител по јога, преведувач.

2012.- Умре германскиот композитор Ханс Вернер Хенце, автор на опери, концерти и 10 симфонии, како и дела од други музички жанрови. Негови најпознати дела се „Селски доктор“, „Л’Упупа“, „Елегија за млади љубовници“ и „Сплав со медуза“.

2013.- Кандидатот на владејачката коалиција „Грузиски сон“, Георгиј Маргвелашвили, извојува убедлива победа на претседателските избори во Грузија. Тој ја презеде должноста од Михаил Саакашвили, кој на таа функција беше десет години.

2014.- На предвремените парламентарни избори во Украина, проевропските партии освоија мнозинство, што беше протолкувано како поддршка на претседателот Петро Порошенко за политиката на решавање конфликти со проруските сепаратисти на истокот на земјата, прозападната ориентација и демократски реформи.

2015 – Европскиот парламент гласаше за укинување на „роаминг“ во земјите на ЕУ од јуни 2017 година во рамките на пакетот за Единствениот европски пазар за електронски комуникации.

2017 – Членовите на каталонскиот парламент прогласија независност на регионот од Шпанија. Шпанскиот премиер Маријано Рахој го распушти каталонскиот парламент, воведе вонредни мерки во согласност со шпанскиот Устав и распиша предвремени регионални избори за 21 декември. Тој го замени каталонскиот лидер Карлес Пучдемон и неговата влада. Против Пуџдемон набрзо беше покрената правна постапка за „бунт“.

2019 година – На претседателските избори во Аргентина победи кандидатот на левиот центар, перонистот Алберто Фернандез.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден: 24 октомври

Објавено пред

на

1360.- Англискиот крал Едвард III од Франција и францускиот крал Жан II Бон потпишаа договор во Кале за завршување на првата фаза од Стогодишната војна. Англичаните добија дел од француската територија, а Едвард III пак се откажа од своето барање за францускиот престол.

1601.- Умрел данскиот астроном Тихо Брачо, кој на островот Хвен ја изградил познатата опсерваторија Ураниенбург и речиси две децении ги набљудувал планетите, особено Марс. Тој откри нова ѕвезда во соѕвездието Касиопеја.

1618.- Роден е императорот Могал Ауранџеб, големиот индиски магнат (1658-1707), кој дојде на власт откако го собори својот татко и ги погуби неговите браќа. Тој ја проширил империјата на Могулите, ја охрабрил уметноста и науката, но фанатично го ширел исламот и го прогонувал хиндуизмот.

1648.- Триесетгодишната војна заврши со Вестфалскиот мир, склучен од германскиот император и владетелите на Франција и Шведска. Мировниот договор ги потврди принципите на Аугсбуршкиот верски мир (1555) за еднаквост на римокатолиците и протестантите и ја спречи намерата на Римско-германската империја и Папата за хегемонија во Европа.

1725.- Умре Алесандро Гаспаре Скарлати, најважниот италијански композитор на високиот барок, автор на бројни опери и религиозни композиции.

1795.- Прусија, Австрија и Русија ја направија третата поделба на Полска, која престана да постои како независна држава.

1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох ја открил бактеријата што предизвикува туберкулоза, подоцна наречена „Кох бацил“.

1907.- Умре српскиот новинар, писател и политичар Пера Тодоровиќ, еден од основачите на Народната радикална партија, автор на програмата и статутот на партијата (1881). Кон крајот на 1886 година бил исклучен од партијата откако го обновил весникот „Самуправа“ и почнал да ги напаѓа радикалите. Започнува и до 1903 година го објавува „Мале новине“, првиот сензационалистички труд во Србија.

1912.- Со победата на Првата српска војска под команда на регентот Александар Караѓорѓевиќ над турската Вардарска војска на Зеки Паша, завршила Кумановската битка во Првата балканска војна.

1917.- Во Првата светска војна започна битката кај Капорето (словенечко име Кобарид), во која Германците и Австријците и нанесоа тежок пораз на италијанската војска и ја принудија да побегне.

1922.- Ирскиот парламент го усвои уставот со кој на државата и беше дадена слободна ирска држава. Уставот официјално стапи на сила во декември.

1939.- Нацистите им наредиле на Евреите во Германија да ја носат Давидовата ѕвезда.

1944.- Американски авиони го потопија јапонскиот носач на авиони Мусаши, еден од најголемите во светот, за време на Втората светска војна во Филипинскиот залив Лејт.

1945.- Стапи на сила Повелбата на ОН, потпишана во јуни 1945 година во Сан Франциско од 51 земја основач на светската организација, вклучително и Југославија.

1948.- Умрел австрискиот композитор со унгарско потекло Франц Лехар, најважниот претставник на виенската оперета во првата половина на 20 век („Веселата вдовица“, „Земјата на насмевките“, „Грофот Луксембург“).

1957.- По Втората светска војна умре францускиот моден дизајнер Кристијан Диор, еден од водечките светски модни дизајнери.

1964.- Британската африканска колонија Северна Родезија стекна независност како Република Замбија, со претседателот Кенет.

1970.- Левичарскиот кандидат Салвадор Аљенде е избран за претседател на Чиле. Тој беше убиен во септември 1973 година во државен удар од страна на офицерската хунта предводена од Аугусто Пиноче.

1980.- Полските власти го легализираа независниот синдикат „Солидарност“.

1991.- Во Сараево е конституирано првото Собрание на српскиот народ во БиХ, а за прв претседател е избран Момчило Краишник. Собранието ја усвои Декларацијата за правото на српскиот народ на самоопределување.

1997.- Во Белград беше убиен Зоран Тодоровиќ Кундак, секретар на Југословенската управа за левица, директор на „Беопетрол“, близок пријател на семејството на претседателот на СР Југославија, Слободан Милошевиќ. Убиецот не е идентификуван.

2000.- Српскиот парламент ја избра привремената техничка влада на Србија, која ќе обезбеди функционирање на земјата до предвремените парламентарни избори на 23 декември. Владата ја формираа Демократската опозиција на Србија, Српското движење за обнова и Социјалистичката партија на Србија.

2003.- По 27 години летање, суперсоничниот патнички авион „Бритиш ервејс Конкорд“ на „Бритиш ерлајнс“ слета за последен пат на лондонскиот аеродром Хитроу и на тој начин го заврши едно од најгламурозните поглавја во историјата на авијацијата.

2005.- Советот за безбедност на Обединетите нации го одобри почетокот на преговорите за идниот статус на Косово, а генералниот секретар на ОН Кофи Анан го назначи поранешниот фински претседател Марти Ахтисари за специјален пратеник на ОН за разговорите за статусот на Косово.

2005.- Умре Роза Паркс, основач на американското движење за правата на црнците. Нејзиното одбивање на белиот човек да му даде место во автобусот, поради што заврши во затвор, започна движење за заштита на човековите права во таа држава.

2007.- Јужнокорејската разузнавачка служба призна дека го извршила најголемото киднапирање во историјата на земјата во 1973 година, кога во Токио го киднапираше опозицискиот лидер Ким Де Јунг, кој беше избран за претседател на Јужна Кореја во 1997 година. Тој ја доби Нобеловата награда за мир во 2000 година бидејќи организираше историски самит со Северна Кореја.

2010.- Умре сценаристот Џозеф Стајн, познат по својот хит на Бродвеј „Виолинист на покривот“ за кој ја доби наградата Тони. Соработувал и на уште десетина успешни мјузикли, меѓу кои и „Грчки Зорба“.

2011.- Разорен земјотрес ја погоди источна Турција, при што загинаа 523 лица, а 1.650 беа повредени.

2019 година – Актуелниот претседател на Боливија, Ево Моралес, освои доволно гласови за да обезбеди нов шестгодишен мандат, на претседателските избори, проследени со контроверзни изборни резултати и наводи за кражба на гласови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 15 минути

Одбранетиот пенал на македонецот Димитријевски против Барселона, му ја запечати судбината на тренерот Куман

Барселона по поразот од „Рајо Ваљекано“ падна на деветтото место на табелата, по десет кола има само 15 освоени бода,...

КичевоПред 22 минути

Кичево: Времен прекин на електрична енергија, Бул. „Ослободување“, П.С. Кичево, 11-ти септември, „Надпашино“…

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 28.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во...

На денешен денПред 34 минути

На денешен ден: 28 октомври

1492.- Кристофор Коломбо ја открил Куба на своето прво патување преку Атлантикот и го прогласил за шпанско. 1628 – Кралските...

ХороскопПред 2 часа

Дневен Хороскоп (28 октомври) четврток

ОВЕН Вашата страст и ентузијазам денес ќе ја истакнат вашата креативност. Ова е одличен период за да започнете некое уметничко...

МакедонијаПред 8 часа

Ноќта помеѓу сабота и недела започнува зимското сметање на времето

Ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) поголемиот дел од регионот ќе премине на зимско сметање на времето....

LifestyleПред 8 часа

🎵„La Casa“: Викендов „Скандал Састав“ и „Зоран Илиев“ во живо ќе бидат задолжени за вашето расположение

Викенд агенда на кичевските локали кои се во соработка со нас. Овој петок 29 ноември, забавите во „La Casa“ продолжуваат...

КичевоПред 11 часа

Кичево вчера: Удрен велосипедист + случен пожар на орман со електрични броила

На 26.10.2021 година во 18.30 часот, во полициската станица Кичево пријавено е дека на улицата „Арсо Војвода“ во Кичево, патничко...

МагазинПред 12 часа

Twitch го тестира копчето за премотување назад

Една од атракциите на Twitch е гледањето на работите во живо, но многумина од нас посакуваа да можеме повторно да...

СветПред 13 часа

Директор на Центарот „Гамалеја“: „Sputnik V“ е ефикасен против новата мутација на ковид

Руската спутник вакцина „Sputnik V“ штити од сите варијанти на корона вирусот, вклучувајќи го и новиот вид делта, изјави за...

Здравје и убавинаПред 13 часа

ОВА СЕ СИМПТОМИ ДЕКА ИМАТЕ ТРОМБ ВО ТЕЛОТО! Обрнете внимание – знаци кои не смеете да ги ИГНОРИРАТЕ

Згрутчување на крвта или тромб е нешто со кое треба да се биде многу внимателен, бидејќи може да го нападне...

НАЈЧИТАНИ