Следете не

На денешен ден

На денешен ден 7-ми јануари

Објавено пред

на

1536.- Умре Кетрин Арагонска, шпанска кралица, прва од шесте жени на англискиот крал Хенри VIII. Нивниот развод без дозвола на папата предизвика реформација на англиската црква и раскин со Ватикан.

1598 година – Борис Годунов се искачи на рускиот престол, по смртта на Фјодор Први, последниот цар од династијата Рурик.
1610 година – Италијанскиот астроном и математичар Галилео Галилеј ги откри месечините на Јупитер Ио, Европа, Ганимед и Калисто.

1785 година – Johnон ffефрис и Jeanан Пјер Бланшард првпат прелетаа над Ла Манш во балон исполнет со загреан воздух.

1789 година – На првите претседателски избори во САД победи лидерот на војната за независност, Georgeорџ Вашингтон. Тој беше реизбран во 1792 година, а во 1796 година тој одби да се кандидира.

1807 година – Велика Британија ги прогласи блокадите на Франција и сојузниците на францускиот император Наполеон Први Бонапарта.

1844 година – Родена е Мари-Бернард Собироу од Франција, Света Бернадета од Лурд, која го најавува појавувањето на Дева Марија. Од 1858 година, Лурд стана едно од главните места за аџилак во Европа.

1847 година – Роден е српскиот писател и сатиричар Милован Глишиќ, еден од основачите на реализмот во српската литература. Тој беше активен учесник во социјалистичкото движење на Светозар Марковиќ и соработник на првите социјалистички весници во Србија, а во своите раскази, заедно со сцени од руралниот живот, го опиша економскиот пад на селото кон крајот на 19 век („Шеќерна глава“, “).

1872 година – Излезе првиот српски театарски весник „Позориште“, кој го започна Српскиот народен театар во Нови Сад. Трудот беше објавен до 1908 година.

1927 година – Воспоставена е редовна трансатлантска телефонска врска помеѓу Лондон и Newујорк.

1932 година – Умре францускиот политичар Андре Магинот (Мажино). Како министер за војна (1922-24 и 1929-32), тој иницираше изградба на одбранбена линија на утврдувања долж француско-германската граница, која беше именувана како „Магинот линија“ по него. Одличниот одбранбен систем се покажа како бескорисен во Втората светска војна, кога Германците ја нападнаа Франција од Белгија во 1940 година, заобиколувајќи ја „Линијата Магинот“.

1943.- Во Newујорк умре Никола Тесла, српски научник и пронаоѓач од областа на електротехниката и радиотехниката. Од 1884 година па се до неговата смрт, тој живеел во САД, каде што патентирал околу 700 пронајдоци, од кои неколку десетици се широко користени. Меѓу нив е низа пронајдоци (1896-1914) кои ја формираат основата на современата радио технологија.

1946. година – Западните сили ја признаа Австрија во рок од 1937 година.

1953 година – Претседателот на САД, Хари Труман, објави дека е направена хидрогенска бомба во САД.

1979 година – Камбоџанските бунтовници го освоија Пном Пен со помош на виетнамските сили по двонеделна опсада и ја соборија владата на Кмерските ружи во Пол Пот. Се проценува дека меѓу еден и два милиони луѓе биле убиени или умреле од глад и исцрпеност во Камбоџа за време на режимот на Црвените Кмери во април 1975 година.

1989 година – Умре јапонскиот император Хирохито. Неговото владеење од 1926 година беше обележано со агресивната милитаристичка политика на Јапонија (напад врз Кина, Манџурија во 1931 и 1937 година, пакт со Хитлер во 1940 година). Со нападот на САД (Перл Харбор во 1941 година), тој влезе во Втората светска војна, во август 1945 година ја објави безусловната капитулација на Јапонија, а во 1946 година се откажа од своето „божествено потекло“. Во 1948 година, Меѓународниот суд на правдата го ослободи од обвиненијата за воени злосторства.

1990 година – Кривата кула во Пиза е затворена за туристи за реставрација за прв пат по 800 години.

1992 година – Авион на ЈНА урна хеликоптер со набудувачи на Европската унија во близина на Нови Мароф, Хрватска. Сите пет лица во хеликоптерот беа убиени.

1997 година – Експлозија на бомба во близина на Алжир уби најмалку 13 лица, а околу 100 беа повредени.

1998 година – Илегалната Ослободителна војска на Косово, која ја презеде одговорноста за серија напади врз полициски станици во Косово, ја презеде одговорноста за терористичките напади во Македонија, иако македонското Министерство за внатрешни работи негираше поврзаност со бомбашките напади на ОВК во Македонија.

1999 година – Започна судењето на американскиот Сенат против американскиот претседател Бил Клинтон, прво по повеќе од 130 години против сегашниот шеф на државата. Клинтон беше обвинета за лажно сведочење и попречување на правдата во афера со поранешната практикантка во Белата куќа, Моника Левински.

2002 година – Францускиот легендарен моден дизајнер Ив Сен Лоран се повлече од светот на високата мода. Тој ја основа модната куќа во 1962 година, а се прослави во 1966 година со колекција на први смокинг за жени која стана моден хит.

2005 година – Шефот на ирската полиција изјави дека ирската републиканска армија украла 50 милиони долари од банката Белфаст.

2009 година – Владата на Шри Ланка повторно воведе забрана за ослободување на тиглите Тамилски Елам, означувајќи ја бунтовничката група како терористичка група. Претходната забрана за тамилските тигри, кои се борат да создадат независна земја на етнички Тамили од 1983 година, беше укината 200

На денешен ден

На денешен ден – 13 јуни

Објавено пред

на

323. п.н.е. – Александар III Македонски (Александар Велики), еден од најголемите воени водачи во светската историја, почина во Вавилон. Неговите легендарни победи се инспирација на уметниците и поетите со векови.

823 – Роден е францускиот крал Чарлс Втори (Шарл ле Шов), кому Договорот од Вердун во 843 година ги припои западните и централните делови на франкиската држава (денешна Франција).

1381 година – Под водство на Ват Тајлер, започна селанско востание против феудалците во англиските провинции Кент, Норфолк, Сафок и Кембриџшир, предизвикано од високи даноци.

1811 година – Роден е литературниот критичар и филозоф Висарион Григоревиќ Бјелински, основач на реалистичката естетика во руската книжевна критика. Тој ја формулираше теоретската основа на новата насока во руската литература наречена „природно училиште“, и како модел го потенцираше делото на Гогоol („Писмо до Гогоol“, „Книжевни фантазии“).

1839 година – Српскиот принц Милош Обреновиќ абдицираше во корист на неговиот син Милан и ја напушти Србија. Принцот Милан почина неколку недели откако беше избран за владетел, а пратениците го повикаа неговиот помлад брат Михаило да го заземе престолот.

1865 година – Роден е ирскиот поет и драматург Вилијам Батлер Јетс, заедно со Шо и oyојс, еден од најголемите ирски писатели. Добитник е на Нобелова награда за литература во 1923 година („Скитања на Ојсин“, „Ветер во трска“, „Грофицата Кетлин“, „Подолга земја“).

1876 ​​година – Српско научно општество ја избра сликарката Катарина Ивановиќ за прва сопруга на академикот.

1886 година – Под мистериозни околности, баварскиот крал Лудвиг Втори се удави, три дена откако тој беше прогласен за луд и соборен. Под негово покровителство Ричард Вагнер (Ричард Вагнер) беше во периодот 1864-85 година. во Минхен работел на реформата на музиката и драмата и ги изведувал своите познати музички драми „Тристан и Изолда“ и „Нирнберг мајстори за пејачи“.

1897 година – Роден е финскиот тркач на далечина Паво Нурми, освојувајќи девет златни медали на Олимписките игри во 1920, 1924 и 1928 година. Тој собори 29 светски рекорди.

1899 година – Роден е мексиканскиот композитор и диригент Карлос Чавез, основач на симфонискиот оркестар на Мексико. Во неговите композиции тој ги воведе одликите на мексиканскиот музички фолклор и инструментите на мексиканските Индијанци („Индија“, „Четири сонца“).

1900 година – Во Кина, т.н. Боксерско востание – бунт на селаните и урбаните сиромашни против странскиот капитал и домашните феудалци. Востанието било задушено во септември 1901 година од европските сили, Јапонија и Соединетите држави.

1917 година – Со 14 готи бомбардери, Германците го бомбардираат Лондон од воздух за прв пат во Првата светска војна. Загинаа 162 лица. Пред тоа, нападите врз британската престолнина беа извршени од авион.

1943 година – Сава Ковачевиќ, командант на Третата дивизија и припадник на Врховниот штаб на ЈНА, беше убиен во битката кај Сутјеска во Втората светска војна. Посмртно беше прогласен за национален херој.

1944 година – Првите ракети Ф-1 на Германија беа истрелани врз Јужна Англија во Втората светска војна. До крајот на војната во 1945 година, повеќе од 1.000 ракетни бомби паднаа на територијата на Велика Британија, од кои 660 го погодија Лондон.

1953 година – Државниот удар во Колумбија го доведе Густаво Рохас Пинилја, кој диктаторски владееше сè до 1957 година, кога во Колумбија беше обновен демократскиот режим.

1956 година – Последните британски трупи ја напуштија базата во Суецкиот канал, со кој Велика Британија управува веќе 74 години. Египет го презеде управувањето со каналот.

1965 година – Умре еврејскиот филозоф и теолог Мартин Бубер, роден во Австрија. Пред нацистите, тој побегна во Палестина во 1938 година и стана еден од првите професори на Еврејскиот универзитет во Ерусалим. Тој се залагаше за заедничка еврејско-арапска држава („Приказни за рабинот Нахман“, „Јас и ти“, „Хасидски приказни“, „Гог и Магог“, „Слики на добро и зло“).

1982 година – Умре кралот на Саудиска Арабија Калид ибн Абдул Азиз (Калид). Него го наследи неговиот брат принцот Фахд.

1983 година – Вселенски летала од САД „Пионер 10“ орбитира околу Нептун. Тоа беше првото вселенско летало што слета надвор од Сончевиот систем.

1986 година – Умре американскиот кларинетист Бени Гудман, најпопуларниот џез музичар во 1930-тите. Тој беше еден од првите бели музичари што се спротивстави на расната сегрегација и вклучи црни музичари во неговиот џез оркестар, основан во 1934 година.

1990 година – Поради неуспешниот почеток на преговорите меѓу владата и опозицијата во Србија (8 јуни), првиот протестен митинг на опозицијата против владата на Слободан Милошевиќ се одржа на Плоштадот на Република во Белград.

1990 година – Четири лица се убиени и 200 повредени во Букурешт кога полицијата се обидува да ги смири студентските протести.

1992 година – се одржа „митинг на колена“ пред зградата на српското претседателство во Белград, во знак на протест против воената политика на српскиот претседател Слободан Милошевиќ.

1994 година – Северна Кореја објави повлекување од Агенцијата за атомска енергија на ООН и повеќе нема да дозволи пристигнување на странски инспектори.

2000 година – Во Пјонгјанг започна историски самит на двете Кореи, каде претседателите на Јужна Демократска Република Кореја и Северна Демократска Народна Република Кореја, Ким Дае-Јунг и Ким Јонг-Ил разговараат за помирувањето меѓу двете земји. Лидерите на двете Кореи се сретнаа за прв пат по распадот на обединетата земја во 1948 година.

2002 година – На првите слободни избори во историјата на Авганистан, Хамид Карзаи е избран за претседател.

2003 година – Првиот нацрт на уставот на ЕУ е усвоен во Брисел, 46 години по потпишувањето на Римскиот договор, односно формирањето на Унијата.

2004 година – На изборите за Европски парламент, партијата на германскиот канцелар Герхард Шредер го претрпе најголемиот пораз од Втората светска војна, а француската социјалистичка опозиција ја победи Конзервативната партија на претседателот quesак Ширак со големо мнозинство.

2005 година – Умре поранешниот португалски комунистички лидер Алваро Куњал, кој ги водеше комунистите 31 година. Тој беше симбол на отпор кон поранешниот фашистички режим на Антонио Оливеира Салазар.

2006 година – Умре поранешниот ирски премиер Чарлс Хоги, кој доминираше во ирската политичка сцена од 1970-тите до раните 90-ти.

2008 година – Ирските гласачи на референдум го отфрлија договорот за реформа на институциите на ЕУ – Лисабонскиот договор. Ирското „Не“ ја фрли ЕУ во нова криза на доверба, бидејќи усвојувањето на оригиналниот „европски устав“ во 2005 година беше одбиено и од француските и од данските гласачи, а тој документ беше омекнат и претворен во Лисабонски договор.

2009 година – Во Техеран избувнаа протести по објавувањето на победата на Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори во Иран, на која се натпреваруваше противкандидатот Мир Хосеин Мусави.

2010 година – Победата на парламентарните избори во Белгија ја постигна Новиот фламански сојуз (НВА), кој се залага за независност на Фландрија. Изборите во Белгија следеа по остри расправии за поголема независност на Фландрија и Валонија.

2011 година – На дводневен референдум, огромното мнозинство на Италијанците гласаа за укинување на законот на владата на Берлускони за враќање на нуклеарната енергија, приватизација на водоснабдувањето и имунитетот на премиерот.

2012 година – Тунискиот воен суд го осуди Бен Али, поранешниот претседател на таа земја, на 20 години затвор во отсуство на поттикнување немири, убиства и грабежи.

2015 година – Манулен Кармен, пензиониран судија, е избран за градоначалник на Мадрид, а Ада Колау, лидер на коалицијата Барселона ен кому (Заедно за Барселона), е избрана за градоначалник на тој град. Власта во тие два града премина во рацете на екстремните левичари, противници на владејачката конзервативна Народна партија на премиерот Маријан Рахој.

2020 година – Повеќе од 41 000 луѓе умираат од вирусот корона во Бразил, втора најсмртоносна земја во светот.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 12 јуни

Објавено пред

на

1667 година – Jeanан-Батист Денис, лекар на Луј XIV, ја изврши првата успешна трансфузија на крв на 15-годишно момче со употреба на овча крв.

1683 година – Турската армија започна втора опсада на Виена. Градот беше ослободен во септември истата година од полскиот крал Јан Собиецки.

1691 година – Ахмед Втори го наследи султанот Сулејман III на турскиот престол во многу тешки околности за империјата. Тој водеше неуспешни војни против Австрија, Венеција и Русија и беше принуден да ги прифати неповолните услови на Карловачкиот мир во 1699 година.

1759 година – Умре Вилијам Колинс, еден од најважните англиски поети за лирика од 18 век („Вечер“, „Шкотско суеверие“, „Слобода“).

1798 година – Наполеон Бонапарта го освои островот Малта во Египет.

1848 година – Унгарската армија го нападна Сремске Карловце, седиштето на Србите во Унгарија, што се смета за почеток на унгарско-српската војна во 1848 година.

1849 година – Унгарците скоро целосно го уништија Нови Сад со топови од Петроварадин, бранејќи се од нападот на армијата на хрватскиот Бан Јелачиќ, кој како австриски офицер имаше наредба да ја задуши унгарската револуција.

1897 година – Роден е англискиот државник Роберт Ентони Еден, лидер на Конзервативната партија од 1955 година, министер за надворешни работи (1935-38; 1941-45; 1951-55), премиер (1955-57). Под притисок на јавното мислење, поради британско-француско-израелската агресија врз Египет во ноември 1956 година, тој поднесе оставка и се повлече од јавниот живот.

1898 година – За време на американско-шпанската војна, водачот на Филипинското револуционерно движење, генерал Емилио Агиналдо, со поддршка на САД, прогласи независност на Филипините.

1900 година – Германскиот рајхстаг усвои закон за зголемување на германската морнарица, кој подоцна ќе стане еден од најсилните во светот.

1917 година – Грчкиот крал Константин абдицирал во корист на неговиот најстар син, принцот Александар.

1929 година – Родена е Ана, автор на дневник за страдањата на Евреите во окупираниот Амстердам во Втората светска војна, што го напиша во тајно скривалиште. Таа беше убиена во март 1945 година во нацистичкиот логор Берген-Белзен. Од семејството Франк, војната ја преживеал само таткото на Ана.

1934 година – Бугарската влада, која дојде на власт со државен удар во мај 1934 година, забрани политички партии.

1936 – Отворена е зоолошка градина во Мали Калемегдан, Белград, каде беа собрани околу 1.200 животни до 1941 година.

1964 година – Нелсон Мандела, Валтер Сисулу и уште шестмина лидери на антирасистичкото движење во Јужна Африка се осудени на доживотен затвор.

1976 година – Со пуч беше симнат од власт претседателот Хуан Бордабери во Уругвај и започна деветгодишната воена диктатура.

1987 година – Поранешниот император на Централноафриканската Република, Jeanан Бедел Бокаса, е осуден на смрт за злосторства извршени за време на неговото 13-годишно владеење.

1988 година – Во Бангладеш избувнаа демонстрации околу уставниот амандман усвоен пет дена порано, со што исламот стана државна религија.

1991 година – Борис Елцин е избран за претседател на Русија на првите директни претседателски избори во земјата. Елцин го освои својот втор претседателски мандат во јули 1996 година, за самоволно да поднесе оставка во декември 1999 година и да го номинира Владимир Путин за свој наследник.

1993 година – Американски авиони го бомбардираа главниот град на Сомалија, Могадишу, во обид да ги уништат герилците на генералот Мохамед Фарах Аидид.

1995.- Умре италијанскиот музичар Артуро Бенедети Микеланџели, еден од најголемите пијанисти во 20 век.

1999 година – Во Косово и Метохија започна распоредувањето на меѓународните сили за безбедност на безбедноста (КФОР), засновано на резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ООН.

2001 година – Македонија го укина признавањето на Тајван, кој го призна две години порано, и се сврти кон политичка соработка со Кина.

2001 година – Мохамед Рашид Дауд Ал-Овали, следбеник на терористот Осама бин Ладен, е осуден во Newујорк на доживотен затвор, без право на жалба, за убиство на 213 лица во експлозија на бомба во американската амбасада во Кенија во 1998 година во истиот терористички напад.апад врз амбасадата во Танзанија.

2003 година – Советот за безбедност на ООН донесе резолуција со која се продолжува ослободувањето на Американците од Меѓународниот кривичен суд за една година.

2003 година – Умре Грегори Пек, еден од последните филмски великани во неговото време. Запаметен е по улогите во филмовите „Одмор во Рим“, „entентлменски договор“, „Снегови од Килиманџаро“ … Тој го освои Оскарот во 1962 година за улогата во филмот „Убиј ја потсмевачката птица“.

2005 година – Масуме ал Мубарак, долгогодишен активист за правата на жените, е назначен за министер за планирање и администрација и е првата жена во историјата на Кувајт што стана министер во владата на земјата.

2006 година – Умре унгарскиот композитор Gyорѓи Gyорги, познат по својата опера „Ле Гранд Макабри“ и музика за „2001 година: Одисеја на вселената“ на Стенли Кјубрик.

2006 година – Умре канадскиот медиумски тајкун Кен Томпсон, кој ја претвори печатарската империја на неговиот татко во најголемиот електронски издавач во светот – корпорацијата Томсон.

2007 година – Хашкиот трибунал го осуди поранешниот водач на хрватските Срби, Милан Мартиќ, на 35 години затвор за злосторства против Хрвати и муслимани во Книн Краина, западна Босна и Загреб во периодот 1991-95 година.

2008 година – Канадскиот премиер Стивен Харпер официјално им се извини во име на владата на канадските домородци за практиката да ги одделува домородните деца од нивните семејства и да ги принудува да посетуваат државни училишта со цел да се асимилираат во канадското општество. Од 19 век до 1970-тите, повеќе од 150 000 деца биле присилно однесени од своите домови.

2010 година – Во судирите меѓу мнозинството Киргистанци и малцинските Узбекистанци во јужен Киргистан загинаа 62 лица, а преодните власти на таа средноазиска земја побараа воена помош од Русија

2014 година – Министерот за образование и наука на Србија, Срѓан Вербиќ, го повика ректорот на универзитетот „Мегатренд“, Мишо Јовановиќ, да поднесе оставка затоа што неговиот докторат не е пронајден на Лондонската школа за економија и политички науки.

2015 година – Премиерот на Молдавија, Сирил Габуручи, поднесе оставка поради спорната автентичност на неговата универзитетска и универзитетска диплома. Бизнисменот помина помалку од пет месеци како премиер.

2018 година – Поранешната југословенска Република Македонија доби ново име, Република Северна Македонија, во договор со официјална Атина.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 11 јуни

Објавено пред

на

1509 година – Англискиот крал Хенри VIII се ожени со првата од шесте жени, Кетрин од Арагон. Подоцна, поради одбивањето на папата да го поништи бракот, кралот раскинал со Ватикан и во 1534 година ја основал Англиканската црква.

1572 година – Роден е англискиот поет и драматург Бенџамин Johnонсон, кој се прослави со своите алегорични драми. Овој специфичен вид театар, наречен „дворска маска“, потекнува од средниот век, а во првата половина на 17 век цветал на дворот на Стјуарт. Во светската литература влезе со сатиричната комедија „Валпоне или лисицата“, која се изведува и денес.

1727 година – Умре британскиот крал Georgeорџ Први, првиот британски монарх од династијата Хановерија (1714-27). За време на неговото владеење, моќта на кабинетот беше зајакната.

1776 година – Роден е англискиот сликар Constон Констабл, еден од креаторите на модерниот пејзаж во европското сликарство. Тој беше еден од првите што го напушти студиото и сликаше директно во природата, донесувајќи ја во сликарството досега непозната поезија на атмосферата. Тој се смета за претходник на Вилијам Тарнер и француските импресионисти.

1859 година – Умре австрискиот државник принцот Клеменс Метерних, највлијателната фигура во Европа скоро 40 години, како шеф на дипломатијата (1809-21) и канцелар на Австрија (1821-48). Се смета за олицетворение на апсолутизмот. Со рускиот цар Александар Први, тој го основал Светиот сојуз, чија главна цел била да ги задуши националните движења во Европа.

1864 година – Роден е германскиот композитор и диригент Ричард Штраус, директор на Виенската опера. Тој е претставник на доцниот романтизам, иако дела од последниот творечки период соодветствуваат на уметничките текови на 20 век со експресионизам и неокласицизам („Тил Ојленшпигел“, „Салома“, „Кавалер со роза“).

1880 година – Родена е американската пацифистка Jeanанет Ранкин, првата жена што стана член на Конгресот на САД. Како строга антимилитаристка, таа беше единствената во американскиот парламент која гласаше против објавување војна на Јапонија по бомбардирањето на Перл Харбор во 1941 година.

1891 година – Велика Британија и Португалија потпишаа конвенција за поделба на сферите северно и јужно од реката Замбези во Африка, со што Нјасаланд (денешен Малави) стана британски протекторат.

1895 година – Роден е рускиот државник Михаил Александрович Булганин, учесник во Октомвриската револуција, министер за вооружени сили на СССР (1947-49), претседател на Советот на министри од февруари 1955 до март 1958 година, кога го заменува Никита Сергеевич Хрушчов. Како противник на десталинизацијата, тој беше отстранет од сите позиции.

1910 година – Роден е францускиот океанограф Jacак-Ив Кусто, пронаоѓач на апаратот за нуркање во вода и подводната камера. Доби три Оскари и Златна палма во Кан во 1956 година за филмот „Светот на тишината“, кој го сними со Луис Мал.

1918 година – Италијанските борбени бродови го потопија големиот австро-унгарски борбен брод Свети Стефан во Првата светска војна во Јадранското Море, на околу 70 километри северозападно од Задар.

1936 година – Осум високи советски воени водачи, вклучувајќи го и маршалот Михаил Тухачевски, се уапсени, осудени во тајно судење и потоа погубени во Москва. Тоа беше почеток на масовна чистка во военото раководство на тогашниот СССР.

1942 година – Во Вашингтон е потпишан договор меѓу СССР и САД за заемна помош во Втората светска војна.

1949 година – е егзекутиран Коци Ксосе, албански револуционер, еден од основачите на Комунистичката партија на Албанија и министер за внатрешни работи од 1946 година.Во наместеното, сталинистичко судење, odоџе е обвинет дека е југословенски шпион.

1955 година – Во автомобилска трка „24 часа Ле Ман“ загинаа 80 лица и беа повредени повеќе од 100 лица откако судир на три автомобили влета во аудиториумот.

1963 година – Виетнамски будистички монах, Кванг Дук, е запален на клада во Сајгон, град Хо Ши Мин, во знак на протест против третманот на будистите од страна на владата на Јужна Виетнам.

1970.- Умре рускиот државник Александар Фјодорович Керенски, член, а потоа претседател на Привремената влада по февруарската револуција во 1917 година во Русија. Тој беше симнат од власта во Октомвриската револуција во 1917 година. Тој емигрирал во Франција во 1918 година и живее во САД од 1940 година.

1970 година – Последниот американски војник ја напушти воздухопловната база Вилус во Либија, на барање на полковник Моамер ал-Гадафи (Муамер, Гадафи), кој го симна кралот Идриз Први на 1 септември 1969 година

1970 година – По една недела борби во Јордан, кралот Хусеин и палестинските герилци потпишаа договор за прекин на огнот.

1979 година – Умре американскиот филмски актер Wayон Вејн, starвезда на западните филмови („Кочијата“, „Аламо“, „Рио Браво“).

1981 година – Земјотрес во југоисточна иранска провинција Керман уби најмалку 1500 луѓе.

1984 година – Умре италијанскиот политичар Енрико Берлингер, генерален секретар на Комунистичката партија на Италија (1972-84). Главниот јунак на „еврокомунизмот“ и стратегијата на „историски компромис“, тој беше водач на најголемата комунистичка партија во Западна Европа за 12 години. Тој ја ослободи италијанската комунистичка партија од советското влијание, но и покрај неговата голема популарност, тој не успеа да ги донесе комунистите на власт во Италија.

1990 година – почина историчарот Васа Шубриловиќ, учесник во атентатот на австро-унгарскиот престолонаследник Франц Фердинанд во 1914 година во Сараево, професор на Универзитетот во Белград, член на Српската академија на науките и уметностите. По Втората светска војна, тој беше директор на Балканскиот институт и министер во југословенската влада. Автор е на околу 70 историски книги и студии.

1999 година – Почетокот на распоредувањето на мировните сили на Косово доведе до голема напнатост кога рускиот баталјон неочекувано премина од БиХ на територијата на СРЈ во текот на утрото и пристигна во Косово навечер како прва единица на меѓународните сили. Русите тогаш го окупираа аеродромот Слатина во близина на Приштина.

2000 година – Полициски сили на ООН на Косово соопштија дека повеќе од 500 лица, претежно Срби, биле убиени во годината кога меѓународните сили биле стационирани на Косово.

2001 година – СР Југославија стана членка на Банката за меѓународни порамнувања во Базел. На собранието на банката беа дистрибуирани акциите, златото и девизните средства на поранешна СФРЈ, кои беа чувани во таа банка.

2001 година – Тимоти МекВеј е погубен во Федералниот затвор на САД во Индијана. Тој беше осуден на смрт за бомбашки напад врз федерална зграда во Оклахома Сити во април 1995 година, во кој загинаа 168 лица.

2001 година – Новинарот Милан Пантиќ беше убиен на влезот од неговата зграда во Јагодина, со неколку удари во главата со тап предмет. Како дописник на Вечерњи новости, Пантиќ објави неколку статии за економски криминал во областа Помораве. Сторителите на ова убиство се непознати.

2003 година – Бомбаш-самоубиец уби 17 лица и повреди 100 на отворен пазар во центарот на улицата Јафа во Ерусалим. Терористичкото движење Хамас ја презеде одговорноста за нападот.

2004 година – Специјална комисија на владата на Република Српска призна дека злосторствата врз илјадници муслимани биле извршени во Сребреница во 1995 година.

2005 година – Почина поранешниот португалски премиер генерал Васко Гонкалвес, кој предводеше четири привремени влади по револуцијата од левицата во 1974 година.

2008 година – Умре поранешниот виетнамски премиер Ву Ван Кит, голем реформатор на земјата во текот на 90-тите години.

2010 година – Започна 19-тото Светско првенство, за прв пат на африканскиот континент, во Јужноафриканската Република.

2013 година – Грчката влада донесе одлука за привремено затворање на државната телевизија и радио како дел од мерките за штедење.

2017 година – На предвремените парламентарни избори во Косово, коалицијата на Демократската партија на Косово, Алијансата за иднината на Косово, Иницијативата за Косово и десет помали партии освоија најмногу гласови. Кандидатот на оваа коалиција, Рамуш Харадинај, стана премиер.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 5 часа

Дневен Хороскоп (14 јуни) понеделник

ОВЕН Може да очекувате полека, чекор по чекор, успех на деловно поле. Може да се надевате на средба со личноста...

Временска прогнозаПред 13 часа

Вонредни метео вести: Од север доаѓа студен фронт и дожд, ова се деталите..

Во следните часови од север кон нашата територија ќе се спушта студен фронт кој ќе услови зголемување на облачноста и...

СпортПред 15 часа

(ФОТО) Кичевчани дел од Македонската фаланга која ќе ја бодри нашата репрезентација против Австрија!

Неколку илјади Македонци пристигнуваат во главниот град на Романија, развиорени македонски знамиња, ечи песна, а тука се и нашите кичевчани,...

СкопјеПред 18 часа

253 сообраќајни прекршоци во Скопје, 56 санкционирани возачи на мотоцикли

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 13 јуни

323. п.н.е. – Александар III Македонски (Александар Велики), еден од најголемите воени водачи во светската историја, почина во Вавилон. Неговите...

СпортПред 1 ден

(ФОТО) Како реакцијата на капитенот Симон Кјер играч на Милан го спаси од трагедија младиот Ериксен

Со години ќе се зборува за ужасните сцени од стадионот Паркен. Кога играчот од средниот ред на данската репрезентација, Кристијан...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес -( 13 јуни )- недела

ОВЕН Не следете ја интуицијата кога станува збор за стари проблеми или негодувајте се од луѓе кои не го направија...

ХранаПред 1 ден

Намирници за јадење и пиење на кои пишува дека се диетални, но всушност не се, еве повеќе детали..

Само затоа што на храната пишува дека се диетални, не значи секогаш дека се и такви. Таквата храна не гарантира...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 21 нов случај на Ковид-19, од Кичево повеќе дури од Скопје – 6 новозаболени

Во последните 24 часа се направени 4.370 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19 од: • Кичево –...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Издржи Ериксен, целиот светски фудбал е со тебе!

Натпреварот помеѓу Данска и Финска е прекинат во 43. минута поради драматична сцена на теренот, откако фудбалерот на Интер, Кристијан...

НАЈЧИТАНИ