Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 8 март

Avatar

Објавено пред

на

1846 година – Во Белград е отворена првата читална во Србија, наречена Српска читална, подоцна читална во Белград.

1879 година – роден е српскиот сликар и вајар Михаило Миловановиќ, еден од основачите на Друштвото на ликовните уметници на Србија, воен сликар на Врховната команда на Српската армија во Првата светска војна, автор на познати портрети на српските војводи Радомир Путник, Žивојин Мишиќ, Степа Степановиќ и Петар Бојовиќ, кралот Петар Први Караѓорѓевиќ и регентот Александар Караѓорѓевиќ.

1879 година – Роден е германскиот хемичар и физичар Ото Хан.Во 1939 година тој и Фриц Страсман открија раскол на јадрото на атомите на ураниум преку неутрони, започнувајќи ја ерата на нуклеарните реактори. Добитник е на Нобелова награда за хемија во 1944 година.

1889 година – Умре шведскиот бродски инженер и пронаоѓач Johnон Ериксон, пронаоѓач на првиот успешен пропелер на бродот.

1910.- Во Копенхаген се одржа Втората конференција на жените социјалисти, на иницијатива на германската револуционерка Клара Цеткин. На оваа конференција беше утврден Денот на жената во спомен на демонстрациите на американските жени во Чикаго на 8 март 1909 година. Првото одбележување на Денот на жената во Србија се одржа во 1914 година.

1917 година – Немирите и штрајковите во Санкт Петербург ја започнаа „Февруарската револуција“ во Русија.

1921 година – Француските трупи влегоа во Дизелдорф и другите градови во Рур, откако Германија не плати воена отштета, како што налага Версајскиот мировен договор потпишан по Првата светска војна.

1922 година – Алија Алијагиќ е обесен во Загреб со атентат врз министерот за внатрешни работи на Југославија, Милорад Драшковиќ, креаторот на Обзнана, владин декрет за забрана на Комунистичката партија на Југославија во 1921 година во Делница.

1942 година – Јапонските трупи го окупираа главниот град на Бурма, Рангун, во Втората светска војна, ден откако Британците го напуштија градот.

1942.- Умре кубанскиот велемајстор Хозе Раул Капабланка, светски шампион во шах од 1921 до 1927 година, тој ја освои титулата победувајќи го германскиот велемајстор Емануел Ласкер во натпревар, и загуби од рускиот велемајстор Александар Алехин.

1950 година – Советскиот маршал Климент Ворошилов објави дека Советскиот сојуз тестирал атомска бомба во септември 1949 година, во време кога САД се сметаа за единствена земја што поседува нуклеарно оружје.

1965 година – 3.500 американски маринци слетаа во Јужен Виетнам, започнувајќи масовно учество на копнените трупи на САД во Виетнамската војна. На почетокот на 1968 година, бројот на американски трупи во Јужен Виетнам се искачи на 525 000.

1971 година – Боксерот eо Фрејзер го победи Мохамед Али и ја освои светската титула во тешка категорија. Во „мечот на векот“ во њујоршкиот Медисон Сквер Гарден, Али се обиде да ја врати титулата светски шампион, што му беше одземена во 1968 година поради одбивање да оди во Виетнамска војна. Но, тој не успеа да ја врати старата форма, тој беше побавен и потежок од порано и Фрејзер победи со одлука на судиите по 15 рунди.

1973 година – Експлозија на автомобил-бомба во близина на седиштето на Олд Бејли и лондонскиот Шкотски јард уби еден и повреди 238.

1993 година – Со посредство на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, 5.540 затвореници приведени за време на босанската војна се ослободени од логорите во Босна и Херцеговина. Според организацијата, уште 3.100 затвореници останале притворени во логорите на Србите, Хрватите и Муслиманите.

1994 година – Повеќе од 100 интелектуалци од целиот свет потпишаа апел до сите европски влади и ООН со барање да спречат масакри во Босна и во цела поранешна Југославија и СР Југославија да му предаде тешко Оружје на ООН Доколку југословенските власти одбијат, беше побарано неговото оружје да биде уништено со воздушно бомбардирање, „што повеќе спасувајќи човечки животи“.

1999 година – Блицкриг операција зазеде над 500 квадратни километри територија на северот на земјата, која беше контролирана од сепаратистичката герилска група Тамилски тигри. Од 1983 година досега во судирите меѓу сепаратистите и владините сили загинаа околу 57 000 луѓе.

2001 година – НАТО го одобри влезот на југословенските воени полициски сили во првиот сектор на Земјината безбедносна зона на административната граница меѓу Србија и Косово. Земјината безбедносна зона е основана врз основа на Кумановскиот договор, кој беше потпишан од НАТО и Југословенската армија во јуни 1999 година по завршувањето на воздушните напади на НАТО врз СР Југославија. Југословенските сили влегоа во првиот сектор на 14 март.

2004 година – Хашкиот трибунал запечати обвиненија против хрватските генерали Младен Маркач и Иван Чермак за злосторства над српски цивили во регионот Книн за време на операцијата „Бура“ во август 1995 година. Двајцата потоа доброволно се предадоа на ослободителната пресуда за Чермак. 2011 година и Маркажа една година подоцна.

2005 година – Специјална операција во Чеченија го уби лидерот на сепаратистите Аслан Масхадов, кого Москва го обвинува за низа смртоносни напади во Русија, вклучително и за киднапирање на училиште во Беслан, при што загинаа околу 400 заложници, од кои половина деца.

2010 година – Најмалку 500 лица загинаа во верски судири во централна Нигерија.

2013 година – почина Евалд Хајнрих фон Клаист, последниот жив учесник во неуспешниот атентат врз Адолф Хитлер во 1944 година.

2014 година – Авион на Малезија ерлајнс со 239 патници и членови на екипажот на релација Куала Лумпур – Пекинг изгуби контакт со контролата на летот во Виетнам. И покрај обемната потрага во која учествуваа неколку држави, неговата судбина остана непозната.

2017 година – Велика Британија и должи близу две милијарди евра на Европската унија поради неплаќање на царински давачки за кинески стоки што влегоа на пазарот на Унијата преку таа земја.

2020 година – Италија е прва земја во Европа што воведе карантин во северниот регион Ломбардија и 14 провинции со повеќе од 15 милиони луѓе поради ширењето на коронавирусот, како и дополнителни мерки за целата земја.

На денешен ден

На денешен ден – 17 април

Avatar

Објавено пред

на

1492 година – Кристофоро Коломбо доби согласност и пари од шпанскиот крал Фердинанд V и кралицата Изабел за истражување на „Западниот океан“. На тоа патување, Колумбо го откри американскиот континент.

1790 година – Умре американскиот научник и државник Бенџамин Френклин. Учествувал во пишувањето на „Декларацијата за независност“ и како неуморен борец за човековата слобода бил познат и славен надвор од Соединетите држави. Тој ја измислил громобранската шипка и ги открил текот и карактеристиките на Голфскиот поток.

1814 година – Во Угрин, близу Брибир (Хрватска), е роден ботаничарот и натуралист Јосиф Панчиќ, првиот претседател на Српската кралска академија. Открил нов вид ендемски-реликтни четинари наречен „смрека Панчиќ“. Тој ја основал и уредил Ботаничката градина во Белград.

1860 година – Црна Гора и Отоманската империја, по турскиот пораз кај Грахово, потпишаа протокол за разграничување со кој се признава Црна Гора како независна држава, иако не доби формално признание.

1894 година – Роден е државник и политичар Никита Хрушчов, прв секретар на Централниот комитет на КПСС од 1953 до 1964 година и премиер на советската влада од 1958 до 1964 година. На XX-от Конгрес на ЦПСУ тој достави труд „За надминување на култот на личноста и неговите последици “процесот на десталинизација на СССР.

1895 година – Со договор во Шимоносеки заврши Сино-јапонската војна. Кина ја призна независноста на Кореја и го предаде островот Формоза (Тајван) на Јапонија. Тајван беше под јапонска власт до 1945 година.

1916 година – Роден е Сиримаво Бандаранаике, кој станува премиер на Цејлон (Шри Ланка) во јули 1960 година, првата жена во светот што имала таква функција.

1924 година – Роден е скулпторот Јован Кратохвил, професор на Универзитетот за уметности во Белград, ректор од 1971 до 1973 година. Тој е автор на бројни споменици, вклучително и на советските воени ветерани на Авала.

1941 година – Офицерите на борбениот брод на Кралската југословенска морнарица, Милан Спасиќ и Сергеј Машера, го потопија разурнувачот „Загреб“ во Тиватскиот залив и потонаа со него, одбивајќи да ја извршат наредбата за предавање на бродот на италијанската морнарица по капитулација на Југославија.

1957. година – Кипарскиот архиепископ Макариос се врати во Атина по 13 месеци прогонство на Сејшелите. Истата година, Макариос започнал преговори со британската влада за независност на Кипар, а во декември 1959 година бил избран за претседател на Република Кипар.

1961 година – кубански десничари поддржани од САД во егзил, во свинскиот залив, за да го соборат режимот на Фидел Кастро. Во тридневните борби беа убиени околу 100 напаѓачи, а повеќе од илјада беа заробени.

1969 година – Лидерот на Комунистичката партија на Чехословачка, Александар Дубчек, поднесе оставка по распадот на реформата наречена „Прашка пролет“. Него го замени Густав Хусак.

1975 година – Кмерските Ружи ја зазедоа Камбоџа, Пном Пен и започнаа владеење на теророт што уби повеќе од еден милион луѓе.

1977 година – Womenените гласаа за прв пат во Лихтенштајн.

1983 година – Индија го лансираше првиот вештачки сателит.

1993 година – Во ООН беше усвоена резолуција со закана за поостри санкции против СР Југославија доколку босанските Срби не го потпишат мировниот план на Венс-Овен за Босна до 26 април.

1993 година – Умре Тургут Озал, претседател на Турција од 1989 година.

1996 година – Соединетите држави и Јапонија потпишаа декларација за безбедносна соработка, според која САД го задржуваат нивото на воени сили во Јапонија и другите делови на Азија.

1997 година – почина Хаим Херцог, претседател на Израел од 1983 до 1993 година.

2004 година – Израелски ракетен напад во Газа го уби лидерот на палестинското радикално движење Хамас, Абдел Азиз ал-Рантиси.

2007 година – масакрот во студентски дом на Техничкиот универзитет во Блексбург, Вирџинија, уби 33 и повреди 29. Напаѓачот, 23-годишен студент од јужнокорејскиот Сенг Хуи Чо, беше убиен во најголемиот масакр на универзитет во Јунајтед Држави историја.Американски држави.

2010.- Умре американскиот филмски уредник Деде Ален, кој работеше на филмовите „Бони и Клајд“, „Куче попладне“, „Серпико“ и „Боја на парите“. Во 1967 година, таа стана првата уредничка која се појави како индивидуа во својата индустрија на врвот на филмот „Бони и Клајд“, за кој беше номинирана за Оскар.

2014 година – Умре колумбискиот писател и нобеловец Габриел Гарсија Маркез, еден од најважните писатели на шпански јазик. Автор е на бројни литературни дела, а меѓу најпознатите се и „Сто години самотија“, „Loveубов во доба на колера“, „Нема кој да му се напише на полковникот“, „Есен на патријархот“ .

2019 година – Израелскиот претседател Ревен Ривлин го номинира Бенјамин Нетанјаху за кандидат за премиер, што е четврти последователен мандат на Нетанјаху на чело на владата.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

Светот на денешен ден – 16 април

Avatar

Објавено пред

на

1346 година – Во Скопје, српскиот крал Душан Стефан Немањиќ е крунисан за император. Во исто време, беше прогласена Српската патријаршија, а Јоаникије беше првиот патријарх.

1828 година – Шпанскиот сликар Франциско Гоја умре во Франција, каде што е во доброволен егзил од 1824 година. Како дворски сликар, тој направил познати портрети на членови на кралското семејство, дворјани и истакнати личности, а меѓу неговите најпознати слики се и „Облечена Маја“ и „Гола Маја“.

1844 година – Роден е Франсоа-Анатол Тибо, член на Француската академија и добитник на Нобеловата награда за литература во 1921 година. („Градината на Епикур“, „Злосторствата на Силвестер Бонар“, „Бунтот на ангелите“).

1850 година – Умре француската скулпторка Мари Тисо, која го основаше Музејот на восоци во Лондон во 1802 година.

1856 година – беше донесена Париската декларација за морскиот закон за време на војната.

1859 година – Умре францускиот политичар и историчар Алексис Клерел Токвил, чија работа има значително влијание врз развојот на граѓанската демократија („Американска демократија“).

1867 година – Роден е американскиот пилот и дизајнер на авиони Вилбур Рајт, кој го направи својот прв лет во 1903 година со неговиот брат Орвил. Летот траеше 59 секунди, а авионот леташе 285 метри. Браќата Рајт основале компанија за авиони во 1909 година.

1872 – Роден е српскиот сликар со германско потекло Бета Вукановиќ. Таа беше професор на Белградската уметничка школа и еден од основачите на Здружението на српски уметници, сликари и скулптори „Цвиета Зузориќ“.

1879 година – Умре Берандет Субиру, чија „визија за Дева Марија“ претходеше на создавањето на светилиште во Лурд, Франција.

1889 година – Роден е англискиот филмски актер, сценарист, режисер и продуцент Чарли Чаплин. Кариерата ја направи во САД, а во 1952 година емигрираше во Швајцарија, каде почина во 1977 година. Во текот на 40 години, тој сними 75 кратки и играни филмови, а во 1972 година го освои Оскарот за животно дело. („Светла на метрополата“, „Модерно време“, „Големиот диктатор“, „Светлини на сцената“).

1922 година – Германија и Советскиот сојуз го потпишаа Договорот од Рапало, со кој се признава Советскиот сојуз и се обновуваат дипломатските и трговските односи.

1940 година – Родена е данската кралица Маргарет Втора. Таа стана кралица во 1972 година и беше првата жена што се искачи на данскиот трон по 600 години.

1944 година – Сојузничките авиони го бомбардираа Белград во Втората светска војна. Повеќе од 1.200 луѓе беа убиени, илјадници беа ранети и повредени, а 600 згради беа уништени.

1945 година – Американските трупи влегоа во германскиот град Нирнберг во Втората светска војна.

1947. година – Американски бродолом уби 580 лица во американското пристаниште Тексас со амониум нитрат, компонента на ѓубриво, по што пожарите и експлозиите ги зафатија складиштата на маслото во пристаништето.

1948 година – Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЕЦ) е основана во Париз.

1964 година – Девет лица во Британија се осудени на 25 до 30 години затвор за учество во „Големиот грабеж на возот“ во 1963 година. Еден од главните актери во „грабежот на векот“ Роналд Бигс успеа да избега од затвор и да стигне до Бразил , каде што живееше до мај 2001 година кога се предаде на Скотланд јард.

1970 година – Лавина која го погреба детскиот санаториум во Саланс на француските Алпи, уби 72 лица.

1975 година – Умре индискиот филозоф и државник Сервепали Радхакришнан, претседател на Индија од 1962 до 1967 година.

1982 година – кралицата на Велика Британија Елизабета го објави новиот устав на Канада, ставајќи крај на последните колонијални врски на земјата со Британија

1988 година – Во Тунис е убиен воен командант на Палестинската ослободителна организација, Халил ал-Вазир (Калил, Вазир) – „Абу ihaихад“.

1992 година – Кошаркарите на белградски Партизан станаа европски шампиони со победа во Истанбул над Хувентуд од Барселона со 71:70 (40:34).

1996 година – Поранешниот италијански премиер Бетино Кракси е осуден во отсуство на осум години и три месеци затвор под обвинение за корупција. Кракси избега во Тунис, каде ќе остане до својата смрт.

2001 година – Поранешниот филипински претседател Josephозеф Естрада се предаде на судот за борба против корупција, кој издава налог за апсење на корупција и лажно сведочење. Естрада поднесе оставка од функцијата претседател на 20 јануари под притисок на улични демонстрации и војската.

2002 година – Холандската влада и началникот на Генералштабот на холандската армија поднесоа оставка. Падот на владата беше предизвикан од официјалниот холандски извештај за Сребреница, според кој холандските мировници и ООН се делумно одговорни за падот на енклавата (јули 1995 година) во рацете на армијата на Република Српска (ВРС) и масакрот од 7.500 муслимани.

2003 година – Драган Николиќ – „Гаги“ е уапсен во Виена и екстрадиран на властите во Србија. Николиќ беше осуден во отсуство на 15 години затвор како соучесник во убиството на водачот на паравоената формација, elеjко Ражнатовиќ – „Аркан“.

2008 година – почина американскиот математичар и метеоролог Едвард Лоренц, творец на теоријата на хаосот и „Ефектот на пеперутката“, на 91 година. Лоренц откри дека дури и многу малите разлики во динамичниот систем, како што е атмосферата, можат да предизвикаат огромни промени. Говорејќи за природата на климата, Лоренц во студијата за „Ефектот на пеперугата“ од 1972 година изјави: „Ако пеперутка замавне со крилјата во Бразил, тоа може да предизвика торнадо во Тексас“.

2008 година – Умре Оли Johnонстон, последниот од легендарниот тим на креатори на класични цртани филмови од студиото Волт Дизни „Снежана и седумте џуџиња“, „Фантазија“ и „Бамби“. Тој беше еден од главните карикатуристи на „Алиса во земјата на чудата“, „Пепелашка“, „Заспаните убавици“, „Питер Пан“, „Мери Попинс“ и „Книги за џунглата“.

2014 година – потона траект од Јужна Кореја со 476 патници, претежно средношколци. Спасени се 172 лица, од кои 13 се членови на екипажот.

2017 година – Во Турција, Уставот беше променет на референдум и беше воведен претседателски систем на управување.

2019 година – Египетскиот парламент гласа за уставните амандмани со кои се дозволува продолжување на мандатот на претседателот Абдел Фатах ал-Сиси до 2030 година.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 15 април

Avatar

Објавено пред

на

1450 година – Во последната фаза од стогодишната војна, Французите ги поразија Англичаните во битката кај Формајни, ставајќи крај на англиската доминација на Нормандија.

1469 година – Роден е индискиот духовен учител Гуру Нанак, основач на сикизмот. Неговите следбеници на Сики живеат главно во Индија, а најбројни се во државите Пенџаб и Харијана.

1755 година – Д-р Самуел Johnонсон, англиски поет, новинар и лексикограф, го издаде Речникот на англискиот јазик, првиот современ англиски речник.

1765 година – Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич Ломоносов, руски научник, поет и академик, светски познат енциклопедист. Тој исто така се занимаваше со физика, хемија, географија и астрономија и значително придонесе за развојот на овие науки. Тој е автор на првата руска граматика и основач на Московскиот универзитет (1755), кој сè уште го носи неговото име.

1764 година – Во Версај умре Jeanана-Антоане Поасен, Маркизи Де Помпадур, ressубовница на кралот Луј XV и една од највлијателните личности на неговиот двор.

1843 година – Роден е американскиот писател Хенри Jamesејмс. Напишал околу 100 книги, меѓу кои најпознати романи се „Портрет на дама“, „Американец“, „Дејзи Милер“, „Родерик Хадсон“ …

1909 година – Австрискиот император го одобри Статутот за автономна администрација во Босна и Херцеговина.

1912 година – Титаник, најголемиот и најлуксузниот океански брод во своето време, потона на првото патување од Велика Британија кон САД. 23ивотот го загубија 1.523 од 2.224 патници.

1912 година – Роден е корејскиот диктатор Ким Ил Сунг. Тој управуваше со Северна Кореја од основањето на таа земја во 1948 година до неговата смрт во 1994 година. Смртта на „големиот водач“, како што официјално го нарекуваа неговите поданици, стави крај на едно од најдолгите владеења на апсолутистите во 20 век.

1923 година – Инсулин, откриен од канадскиот научник нобеловец Фредерик во 1921 година, се користи за лекување на дијабетес.

1941 година – Југословенската влада, предводена од нејзиниот претседател, генерал Душан Симовиќ, ја напушти земјата по германската окупација. Ден претходно, кралот Петар Втори Караѓорѓевиќ исто така ја напушти земјата.

1945 година – Британските трупи го ослободија германскиот концентрационен логор Берген-Белсен во Втората светска војна.

1952 година – Френклин банка во Newујорк ја издаде првата кредитна картичка во светот.

1968 година – Два советски сателити без екипаж, Космос 212 и 213, автоматски се спојуваат додека кружат околу Земјата.

1974 година – По 15-годишно владеење, воен удар го симна претседателот Нигер Диори Хамани.

1979 година – Земјотрес на црногорското крајбрежје уби повеќе од 100 лица, рани околу 600 и остави над 80.000 без покрив над главата.

1980.- Умре францускиот филозоф и писател Jeanан Пол Сартр, еден од најважните претставници на егзистенцијализмот. Тој ја доби Нобеловата награда за литература во 1964 година, но одби да ја прифати („Гадење“, „Wallид“, „Битие и ништо“, драми „Муви“, „Зад затворени врати“, „Валкани раце“).

1986 година – Американските авиони ги бомбардираа Триполи и Бенгази како одмазда за смртта на двајца Американци во експлозија на бомба во дискотека во Берлин на 5 април. Во бомбардирањето загинаа околу 40 лица, вклучувајќи ја и посвоената ќерка на либискиот лидер Моамер Гадафи.

1989 година – Фудбалски стадион во Шефилд, на северот од Англија, уби 96 и 200 лица се повредени кога нови групи навивачи беа пуштени на веќе преполн стадион.

1989 година – кинескиот политичар Ху Јаобанг, шеф на Кинеската комунистичка партија, почина од 1981 до јануари 1987 година, кога беше отстранет под обвинение за дозволување на продор на идеите за „буржоаскиот либерализам“. На денот на неговата смрт, студентите во Пекинг и Шангај излегоа на улиците да ја изразат својата тага. Тоа беше почеток на голем студентски протест кој заврши со крвопролевање на почетокот на јуни 1989 година на централниот плоштад Тјенанмен во Пекинг.

1990.- Во Newујорк почина шведската филмска актерка Грета Гарбо, „божествена Грета“, како што ја нарекуваа обожавателите. Важи за една од најголемите актерки на 20 век, нем и звучен филм („Кралицата Кристина“, „Ана Каренина“, „Марија Валевска“, „Мата Хари“).

1992 година – ООН воведе санкции за Либија за учество во поставување бомба на пан-американски авион што експлодираше над Локбери во Шкотска во 1988 година и го урна францускиот авион над Нигер во 1989 година.

1994 година – Министрите на водечките земји во светот го потпишаа ГАТТ (Општ договор за тарифи и трговија).

1996 година – „Комисијата за вистината“ во Јужна Африка, формирана да истражи злоупотреба на моќта за време на апартхејдот, отвори истрага.

1996 година – mosqueамијата Бајракли во Белград е оштетена од експлозивна направа. Белградскиот муфтија Хамдија Јусуфспахиќ изјави дека тоа е седми напад врз џамијата Бајракли од 1990 година.

1997 година – Аџилак уби 343 аџии во шаторски логор во близина на Мека, Саудиска Арабија.

1998 година – Поранешниот камбоџански диктатор Пол Пот умре од срцев удар. За време на неговото четиригодишно владеење, од 1975 до 1979 година, повеќе од милион луѓе беа убиени или починати од тортура, глад и болести.

1999 година – според југословенски извори, НАТО ја презеде одговорноста за бомбардирањето на конвојот бегалци на Косово, при што беа убиени 75 цивили.

2003 година – Волкерт ван дер Граф, убиецот на холандскиот политичар Пим Фортуин, е осуден на 18 години затвор. Тоа беше првиот политички атентат во Холандија по повеќе од три века.

2005 година – Во меморијалниот парк на холокаустот во Бруклин, првиот јавен споменик во САД на убиените во логорот, беше откриена спомен-плоча на жртвите од логорот Јасеновац (Хрватска).

2008 година – Руската владејачка партија Единствена Русија (ЈР) едногласно го избра рускиот претседател Владимир Путин за лидер на партијата. На конгресот на JR, статутот беше претходно променет, со што беше воведена функцијата претседател на партијата. Прифаќајќи ја таа позиција, Путин останува највлијателната личност во руската политика, дури и откако на почетокот на мај му ја напушти позицијата претседател на државата на Дмитриј Медведев.

2010 година – Густи облаци од прашина од исландскиот вулкан Ејафјалајокул, кој повторно избувна по речиси 200 години мирување, предизвика прекин на околу 6.000 летови на авиокомпаниите во северна Европа, означувајќи почеток на петдневно невидено нарушување на воздушниот сообраќај на континентот.

2011 година – Хашкиот трибунал ги осуди хрватскиот генерал Анте Готовина на 24, а Младен Маркач на 18 години затвор за злосторства против српското население во Книн Краина за време и по операцијата „Бура“ во 1995 година. Во ноември 2012 година, Апелациониот совет на Трибуналот ја поништи првостепената пресуда против хрватските генерали и ги ослободи од сите обвиненија.

2013 година – Три лица загинаа, а повеќе од сто се повредени во две експлозии што се случија за време на големиот маратон во Бостон (САД). Браќата Царнаев, по потекло од Чеченија, се осомничени за нападот.

2013 година – Никола Мадуро извојува тесна победа на претседателските избори во Венецуела. Противникот на Мадуро, Анрике Каприлес, одби да го прифати резултатот на изборната комисија, велејќи дека има илјадници нерегуларности на изборите и ги повика неговите приврзаници на протест.

2015 година – Повеќе од 800 бегалци и мигранти загинаа при превртување на брод во Средоземното море, покрај либискиот брег. Само 28 патници на бродот ја преживеале несреќата. Според УНХЦР, повеќето бегалци и мигранти на Медитеранот загинале во оваа несреќа.

2018 година – Во првиот круг од претседателските избори во Црна Гора, Мило Djукановиќ го освои мнозинството и стана претседател на оваа земја по втор пат. Претходниот мандат го имаше од 1998 до 2002 година.

2019 година – Катедралата Нотр Дам во Париз е зафатена од огромен пожар во кој се руши кулата. Повеќе од 400 пожарникари учествуваа во гаснењето на пожарот од земјата, бидејќи гаснењето од воздух се закануваше да ја уништи целата конструкција на зградата, чија изградба започна во 1163 година.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 5 часа

На денешен ден – 17 април

1492 година – Кристофоро Коломбо доби согласност и пари од шпанскиот крал Фердинанд V и кралицата Изабел за истражување на...

ХороскопПред 6 часа

Дневен Хороскоп ( 17 април ) сабота

ОВЕН Генерално сте задоволни со деловната ситуација, денешниот ден ви е многу поволен. Ве очекува исклучително интересно познанство. Ќе се...

ТехнологијаПред 6 часа

Популарниот Google „Earth“ ги изненади своите корисници со нова функција

Google „Earth“ денес додаде карактеристика „тајмлапс“ што овозможува увид во тоа како климатските промени, урбанизацијата и уништувањето на шумите влијаеја...

АвтомобилиПред 8 часа

„Maybach“ добива конкуренција од планираниот редизајн на Ауди А8

Ознаката „Horch“ треба да се врати како дел од планираниот редизајн на Ауди А8, и би се користел за најексклузивната...

КичевоПред 9 часа

Во недела во дворот на црквата св.Петар и Павле се организира хуманитарна акција за донирање храна и намирници за сиромашни граѓани

Се наближува големиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение и додека сите ние го празнуваме со богати трпези има семејства...

ЗанимливостиПред 11 часа

7 причини зошто луѓето од Јапонија јадат клекнати на под

Додека седите опуштено на маса и јадете, можеби ви е пријатно, но тоа не е нужно најдобро за вашето здравје....

МакедонијаПред 13 часа

Денес 908 нови и 31 починати од Ковид. Во Кичево 2321 регистрирани до сега, активни се 317

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 367,...

МакедонијаПред 13 часа

Поставени знаци за сообраќаен режим на наплатна Петровец и Миладиновци, како и изведба на градежни работи пат А1 – Романовце

Во периодот од 16.4.2021 г. (петок) до 17.4.2021 г. (сабота) ќе се изведуваат градежни активности на државен пат А1 – наплатна...

КичевоПред 16 часа

Жител на Кичево бил нападнат од куче скитник, додека ТППЕ изгаси нов пожар во кичевско

Портпаролот на СВР Охрид г-дин Стефан Димоски ја извести јавноста дека вчера Нќна 15.04.2021 во 11:25 часот, Ш.Р. (43) од...

СпортПред 16 часа

ФФМ почна со агендата, денес набави 15.000 фудбалски топки за сите лиги

Фудбалската федерација на Македонија ќе им донира и веќе е започната распределбата на вкупно 15.000 фудбалски топки (со ознака: FIFA QUALITY PRO...

НАЈЧИТАНИ