Следете не

Живот

Луѓе, на Филип сме му потребни, донор има – потребни се финансии

Пријатели му требаме на Филип!!!
Потребни се 40.000 евра за Филип да може да направи трансплантација на бубрег. Донор е најден, но како, како кога парите се немаат? Како кога животот за Филип е 40.000 евра?
Филип Петрушевски е 20 годишно момче, на кој животот и не му се насмевнал, момче кое детството го поминал повеќе по болници и со лекарства, отколку да се радува и игра со своите другачиња.
Животната приказна за Филип ни ја раскажува неговата мајка, мајка која не замолува да и помогнеме, мајка која моли за своето дете, мајка која се бори за своето дете…

“… Се почна од неговата 6 годишна возраст, слабо јадеше не растеше и крвта постојано му беше слаба. Отидовме на клиника и прво што ни дадоа е да ги провериме хормоните за раст. Резултатите беа во ред. За да се утврди што е причината лежевме во болница за натамошни испитувања и открија дека има проблем со бубрезите при што не префлија на нефрологија за понатамошни испитувања. Се откри дека бубрезите немаат доволно функција и дека за неколку години ќе откажат. Му препишаа терапија и одевме на контроли секој месец… и се така 6 години по ред, додека не му откажаа со дијагноза Хипопластична бубрезна инсфиенција.

Филип не можеше да игра како и сите деца, не можеше да појде со нив заедно на базен, на езеро или пак да се договара со другарите за одомор. Колку и да сакаше да игра со нив не можеше, можеше само да ги гледа и да посака сево ова што побрзо да заврши…

Почнавме со нови испитувања за да најдеме решение и спас за животот. Се испитавме и јас и татко му на Филип. При испитувањето се утврди дека таткото одговара за трансплантација и го оперираа во 2009та година на детска хиругрија. Операцијата ја извшија двајца доктори од Турција и наш доктор за да не одиме ние во Турција.

Бевме пресреќни дека ќе заврши се. Среќни дека Филип ќе започне нов живот, нормален како и на сите други. Операцијата излезе успешна и бубрегот одма проработе и го прими огранизмот…

Филип доби нов живот, почна да јаде, крвта му се поправа, почна да расте, почна да оди на училиште. Желба на Филип беше да има нормален раст како и сите деца. Желба му беше да оди на училиште. Желбата му се исполни. Заврши средно образование, почна да работи како и секој нормален човек. Беше пресреќен….

Но оваа среќа не траеше долго. По 5 години се јавија нови компликации со бубрегот. Отидовме на контрола и ни предложија да се направи диопсија. Резултатите покажаа дека има хронично заболување коне неможе да се излечи. Му препишаа лекарства кои ги користеше три години, но ситуацијата се влошуваше од ден на ден. Крвта повтоно му слабешее, инфекции, слаб имунитет, немаше сила апетит, неможеше да работи, да шета, да се дружи….

После 8 години ја добивме веста дека ќе му откаже бубрегот. Во 2018 година решија да му вградат хеморален катетар на ногата за да почнат со хемодијализа. Филип сето ова многу тешко го поднесе, беше во бесвест, крвареше… Помислив дека го изгубив синот… Болката и стравот за синот беше преголема… Но сепак Господ го спаси…. Состојбата се стабилизираше и Филип продолжи да оди 3-4 часа неделно на дијализа се до ден денес…

Кога почнаа да му се покажуваат компликациите ние почнавме да бараме донатор за трансплатација. Ни предложија вкрстена трансплантација во парови, јас да бидам донор на друг пар со моја крвна група за да може другиот пар да биде донор за Филип со неговата крвна група. Чекавме долго време… Изгубивме и надеж дека ќе се најде донор…

Од ден на ден состојбата на Филип се влошуваше. Вести за донор немаше. И кога помисливме дека е крај, и кога помисливме дека нема спас… ни се јавија и ни кажаа дека најден е донор за трансплантација во парови и дека Филип може да се оперира и да има нормален живот. Бевме пресреќни. Среќни дека сепак ќе успееме.

Но…. дали ќе успее нашата среќа и нашата желба да се исполни… Трансплантацијата на донор треба да се изврши во Турција и чини 40.000 евра. Пари кои ние ги немаме, пари без која не може да се изврши. Треба да се изврши во месец март. Но како? Како да ги собереме овие пари? Како Филип да продолжи да живее???

Ве замолувам како мајка на Филип, Ве замолува и мојот син Филип колку можете да ни помогнете, да донирате на отворените телефонски броеви за донација
143193 – Телеком и
143489 – Вип/Оне
Или пак на жиро сметката со назнака „донација за Филип“ 300007102736281 – Комерцијална банка.

Ви благодариме од се срце”

Натпис на неговата мајка!

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 3 часа

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 3 часа

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

Без категоријаПред 11 час

Со ѕидни цртежи учениците од ОУ „Санде Штерјоски“ го разубавија училиштето

Благодарение на инвентивноста и желбата на учениците од осмо и деветто одделение, ѕидот на училиштето во кое до скоро ја...

Без категоријаПред 12 часа

Закопал стара гума во дворот. Ќе се воодушевите кога ќе видите зошто!

Луѓето од секогаш се во потрага по креативни идеи кои ќе го разубават нивниот животен простор, а кои не бараат...

Без категоријаПред 12 часа

Позитив видео кое ќе ве наежи, пробај да не заплачеш!

Видео на кое не можете а да не пуштите солзи….

ЖивотПред 12 часа

Притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат до 25-тата година

Видео со моќна порака го прикажува притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат...

Временска прогнозаПред 12 часа

Кон крајот на денот ќе биде нестабилно со можни врнежи од дожд во реони

Времето попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со...

ЗабаваПред 1 ден

Дневен Хороскоп (25 Јуни) Вторник

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите...

КичевоПред 1 ден

Св.Пречиста Богородица: Косење на ливади оваа сабота и недела, обезбеден превоз за сите што ќе пружат помош

Почитувани пријатели Ве известуваме дека на ден 29.06 сабота и 30.06 недела се започнува со косење на Манастирските ливади од...

КичевоПред 1 ден

Прскање против комарци во наредните два дена во Општина Кичево

Во наредните два дена на територија на Општина Кичево ќе се спроведе превентивна систематска дезинсекција. Оваа операција ќе се изведува...

НАЈЧИТАНИ