Следете не

Спорт

На меѓународниот ден на жената, ФФМ ја претстави првата стратегија за женски фудбал

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија на меѓународниот ден на жената, 8. март, ја претстави првата македонска женска стратегија „Повеќе жени – повеќе голови“ 2021-2025.

На официјалната промоција на стратегијата на ФФМ наши спрецијални гости беа aмбасадорот на ЕУ во Македонија, Дејвид Гир и амбасадорката на САД, Кејт Брнс.

Преку создавањето на првата стратегија за женски фудбал, нашата цел е да го направиме женскиот фудбал спортски избор број еден во нашата земја за жени и девојки.

Преку работа на структурите во федерацијата за женски фудбал, сакаме да изградиме развојна натпреварувачка структура, која е одлична за фудбалерките, но првенствено целта е да развиеме и да поддржиме амбициозна репрезентативна структура со предизвик да биде конкурентна на европската фудбалска сцена.

Свои обраќања на денешниот настан имаа потпретседателот на ФФМ, Лазар Ракиџиев, генералниот секретар, Филип Поповски, а своја поддршка преку видео обраќање даде нашиот Влатко Андоновски, селектор на женската репрезентација на САД.

Лазар Ракиџиев – потпретседател на ФФМ:

„Водејќи се од максимата „Еднакви можнсти за сите“ ја создадовме првата македонска стратегија за женски фудбал: Повеќе жени – повеќе голови!

Преку инспиративна промоција се обидуваме да ја направиме играта привлечна и достапна со намера да ги надминеме сите културни или практични бариери кои може да постојат.

Сакаме секоја девојка која сонува да игра за нашата репрезентација да се чувствува уверена дека нејзиниот талент ќе биде забележан и дека ќе бидат достапни потребните тренерски можности за поддршка на нејзиниот развој.

Женскиот фудбал е многу повеќе од елитна изведба. Со зголемување на нивоата на партиципација, можеме да придонесеме и за многу општествени прашања. Подобрување на на физичка подготвеност, зголемување на самодоверба, создавање нови можности за вработување или надминување на заблудата поврзана со учеството на жените во спортот.

Заедно со моите колеги сме посветени да ја одиграме нашата целосна улога во развојот на женската игра и да дадеме придонес да бидеме многу повеќе од гледачи на женскиот фудбал.

Затоа што колку повеќе ги славиме жените во спортот и во фудбалот, толку повеќе ќе имаме што да прославуваме“.

Филип Поповски – генерален секретар на ФФМ:

“Оваа стратегија е комплето посветена на позитивна акција. Таа веќе е во функција од минатата година. Работејќи преку петте стратешки столбови, имаме намера да изградиме и зајакнеме долгорочна и одржлива национална структура за женски фудбал.

Сепак, ова нема да се случи само и единствено со нашите напори. За целосно да го исполниме нашиот потенцијал, ќе треба да продолжиме да соработуваме со многу различни партнери, вклучувајќи ги нашите клубови, нашите училишта, локалните власти, медиумите и комерцијалните партнери. Сите ние имаме важна улога во развојот на женскиот фудбал како женски спорт број еден во Македонија и се надеваме дека оваа стратегија ќе помогне да се инспирира континуирана поддршка и вклученост.

Ќе создадеме поголема пристапност до нашата фудбалска инфраструктура и преку тоа ќе се обидеме да ги надминеме бариерите кои историски го спречуваа ангажманот на жените. На ниво на федерација ќе се погрижиме жените да имаат еднакви можности за пристап до нашата управувачка структура и до клучните улоги во нашиот тим.

Ние како ФФМ не веруваме дека само еден ден во годината треба да е посветен на жените. Со оваа стратегија сакаме да допринесеме и да го славиме женскиот фудбал и улогата на жените во спортот секој ден во годините кои следат.

Влатко Андоновски – селектор на женската репрезентација на САД:

„Моја поддршка за овој фантастичен проект со кој ќе го забрза растот на женскиот фудбал. За остварување ќе треба посветеност од сите, сите ќе имаат своја улога. Со план како овој мислам дека ни претстои светла иднина, ништо не може да се смени преку ноќ, ама можеме многу да направиме. Кога жените се успешни, сите ние сме успешни“.

Настанот се емитуваше во живо и можете да го прогледнете во продолжение ТУКА

Спорт

ФФМ: По десет илјади евра за секој фудбалски клуб од Првата женска лига, како финансиска помош и поттик за клубовите за идниот подем на женскиот фудбал

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука секој клуб од Првата женска лига да добие финансиска помош во висина од 10.000 илјади Евра во денарска противвредност како поддршка од „Куќа на фудбалот“ за административни потреби (закуп и оддржување на терени, тренери, подготовки и слично) на сите 11 клубови од 1 ЖМФЛ. Средствата се обезбедени од солидарниот фонд на УЕФА од женската Лига на шампиони за 2021/22.

Во насока на спроведувањето на стратегијата за развој на женскиот фудбал „Повеќе жени, повеќе голови“ на овој начин, нашата федерација со помош од УЕФА дава дополнителна поддршка и поттик за женските клубови од Првата лига да продолжат со напредокот преку оваа помош, пред сѐ во логистичка смисла. Клубовите се темел за подобри резлутати и со поголема ангажираност и сериозност во работата ќе придонесат за напредок во иднина.

Начинот на трошење на средствата кои ги добијат клубовите ќе бидат предмет на преглед и проверка од независни ревизорски куќи.

– „Со континуираната помош и во финансиска и во техничка смисла (опрема, фудбалски топки, трошоци за патување…итн.), ФФМ потврдува дека на женскиот фудбал веќе одамна не се гледа како на ентузијастички придонесувач, туку и како на дел од нашиот фудбал кој развива конкретни цели и задачи. Преку напорите на ФФМ ние сакаме да ги поттикнеме клубовите пред сѐ, да бидат двигатели на идниот подем на женскиот фудбал во Македонија. Голема е помошта од УЕФА во таа смисла и важно е да покажеме дека се третира на вистинско ниво продолжувајќи во таа насока“, изјави генералниот сектретар на ФФМ, Филип Поповски.

Прочитај повеќе...

Спорт

Женската фудбалска репрезентација на Македонија до 19 години домаќин на УЕФА квалификацискиот турнир во Скопје, младинките во Кичево започнаа припреми..

Објавено пред

на

Младата женска репрезентација на Македонија до 19 години во периодот од 4 до 10 април ќе биде домаќин на Уефа квалификациски турнир од втората рунда во Лига Б.

Во рамките на групата Б1, младата селекција на Македонија ќе одигра три квалификациски натпревари против соодветните селекции на Израел, Грузија и Гибралтар.

Избраничките на селекторот Астрит Мерко, натпреварите ќе ги одиграат на тренинг центарот „Петар Милошевски”.

Во првото коло играме со Грузија на 4. април во 13. часот. Три дена подоцна на програмата е второто коло, во кое се соочуваме со селекцијата на Гибралтар, во 13. часот. На 10. април, во исто време, во последното коло силите ќе ги одмериме со Израел.

Младата репрезентација на Македонија денеска во Кичево официјално ги започна подготовките за претстојните квалификациски натпревари.

Селекторот на женската репрезентација на Македонија до 19 години се одлучи да ги повика следните фудбалерки:

Голмани: Берна Кабакчи (Елдениа, Холандија), Кристина Павлоска (Шкендија);

Одбрана: Едина Сулејмани (Ас Јунајтед), Сара Ефтинџиоска (Деспина), Миа Головска (Скопје), Дајана Ристоска (Каменица), Матеа Блажеска (Скопје), Ефимија Цунева (Тиверија);

Среден ред: Кристина Мојсоска (Ас Јунајтед), Радица Велкова (Тиверија), Ера Стеблевa (Ас Јунајтед), Сара Мена (Ас Јунајтед), Михаела Настовска (Ас Јунајтед);

Напад: Симона Мајеер (Кул), Еда Далипи (Ас Јунајтед), Лора Сулејмани (Гпсо 92, Франција), Билјана Панеска (Тиверија), Веса Села (Ас Јунајтед), Јехона Велиу (Грасхопер, Швајцарија);

Прочитај повеќе...

Спорт

(ВИДЕО) Избраниците на Канатларовски со недосуден чист пенал минимално беа поразени од Словачка на „Анталија Куп 2023“

Објавено пред

на

Репрезентацијата на Македонија до 21 година беше незаслужено поразена од соодветната селекција на Словачка во мечот што го одлучуваше победникот на меѓународниот контролен турнир “Анталија Куп 2023”.

Избраниците на селекторот Драги Канатларовски може да жалат за минималниот пораз од 1:0, со оглед на подобрата наша игра во текот на сите 90. минути и неколкуте одлични можности за постигнување погодок. Покрај доминацијата на теренот и одличната игра, нашите млади фудбалери беа и оштетени, не беа досудени два чисти пенали во наша полза.

Единствениот погодок на денешната средба беше дело на Веселовски во 66. минута од средбата.

Во првиот дел, судијата не досуди чист прекршок над Димитар Тодоровски во казнениот простор на противникот при резултат 0:0.

Во вториот дел, Христијан Малески се најде во добра можност, но беше недозволено повлечен со рака од противничкиот играч. Уште една ситуација во која не беше досуден чист пенал над Македонија.

Младата репрезентација на Македонија на овој натпревар пропушти и неколку извонредни можности за постогнување гол преку Калкан, Крстевски, Ангелов.

Македонија: Димитриевски, Деспотовски, Фетаи, Стојчевски, Фета, Николов, Рамадани, Тодоровски, Калкан, Илиевски;

Селектор: Драги Канатларовски

/makfudbal

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Скопје2 часа

Потврдено од МВР. Имало господ! Пронајдени се двете исчезнати дечиња на подрачјето кај Бит Пазар

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички на подрачјето на Бит Пазар. Имено денеска (01.04.2023) во 13.30 часот на ул.„Џон Кенеди“,...

Македонија4 часа

(ФОТО+ВИДЕО) Новата безбедносна кампања „Стави појас“ на РСБСП и МВР денес реализирана во Битола

Денеска (01.04.2023) во Битола, Министерството за внатрешни работи и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот реализираа активности од кампањата „Стави...

Македонија5 часа

(ФОТО) И кај скопјанец на Табановце најдени монети, ги зел од србин по карго

На 31.03.2023 во 14.30 часот на ГП Табановце, при влез во државата, полициски службеници од Регионален центар за гранични работи...

Македонија6 часа

(ФОТО) На ГП Табановце пронајдена поголема сума непријавени пари кај турски државјанин

На 31.03.2023 на Граничен премин Табановце од страна на полициски службеници од Полициска станица Табановце е извршен преглед на патничко...

Здравје и убавина6 часа

Следните пролетни намирници ќе ви помогнат за вишокот зимски килограми

Преку зимскиот период голем број на луѓе ја зголемуваат својата тежина, односно ставаат плус неколку зимски килограми на своето тело....

Македонија9 часа

Инфо до сите кои патуваат преку „Стража“ до тетовски „Групчин“, во вторник ќе има посебен сообраќаен режим – известуваат од СВР Тетово

Секторот за внатрешни работи Тетово ги известува граѓаните дека во вторник, на 4 април 2023 година, од 11:45 часот до...

Хороскоп18 часа

Месечен Хороскоп (април 2023)

ОВЕН Овновите се многу посветени на парите во текот на април. Сè што може да ви донесе добра заработка, наоѓате...

Хроника19 часа

Ненадејно почина Д-р Горан Ѓошев од академијата на млади фудбалери од ФФМ

Лоша вест го потресе македонскиот фудбал. Фудбалската федерација на Македонија објави дека почина медицинското лице задолжено за фудбалерите во Академијата...

Временска прогноза22 часа

Со зимата не сме завршиле, вонредно метео на Попоски, ова се деталите..

За време на овој викенд во Македонија ќе се задржат пролетните температури и истите речиси насекаде ќе надминуваат 15 степени,...

Занимливости1 ден

„Станица Стража“ вработува касиери и пица мајстор, кои ќе имаат одлични услови за работа, платен превоз и редовна плата

Реномираниот бренд „Станица Стража“ кој успешно работи тековно во годините има потреба од 4 касиери или касиерки, како и еден пица...

НАЈЧИТАНИ