Следете не

Здравје и убавина

На утро пиете топла вода со мед, за зголемен имунитет, дејствува и против кашлица и настинка

Објавено пред

на

Вкусниот пијалок е идеална замена за утринското кафе, го буди организмот и се неопходни само 7 минути за да се апсорбира целосно.

Можете да додадете и две лажици свежо исцеден сок од лимон и малку канела. Ваквиот пијалок ќе ви ја обезбеди потребната енергија за добар почеток на денот, многу повеќе од кафето, а еве и зошто:

Пијалокот делува антимикробно,

Лекува кашлица и настинка,

Го зајакнува имунитетот,

Го прочистува телото од токсини,

Го активира метаболизмот,

Помага при хроничен запек,

Ги нормализира киселините во стомакот,

Ги смирува нервите,

Го отстранува лошиот мирис од устата,

Ја подмладува и тонизира кожата.

Здравје и убавина

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Објавено пред

на

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите на грлото исто така може да бидат предизвикани од пушење, сув воздух или алергии.

Многу е важно да се знае дека во повеќето случаи причината најверојатно е вирус, како и дека антибиотиците не се корисни во такви инфекции. Можете самостојно да го излекувате воспалението придружено со печење при голтање, црвенило и суво грло.

Да се ​​вратиме на храната што можеби не ви е на ум, но е многу важна во случај на инфекција, и мора да внимавате да јадете квалитетна храна која нема да ви предизвикува болка секој пат кога ќе проголтате.

– Храната богата со хранливи материи е најдобрата помош – советува д -р Синтија Ли.

Ако можете да го отворите апетитот, обидете се да вклучите што е можно повеќе храна богата со хранливи материи во вашето мени. Се разбира, ако станува збор за вирус, не можете да направите многу друго освен да чекате да помине и да пиете многу вода. Сега кога ќе се каже, храната што ја јадете дефинитивно може да го забрза заздравувањето.

Супа
Пилешка супа нуди антиинфламаторни својства кои ги ублажуваат симптомите на настинка, тврдат научниците. Дополнителните истражувања потврдија дека аромата, зачините и температурата на супата можат да ги исчистат дишните патишта кои предизвикуваат најголем број проблеми.

Д -р Гејл ван Дипен вели дека е важно да го зголемите внесот на течности доколку сте настинати. Кога сте болни, вашето тело треба да надомести изгубена течност, а жешката супа го прави токму тоа.

Иако науката не може да идентификува кои состојки во супата помагаат во борбата против настинката, најверојатно станува збор за нивна комбинација. Повеќето супи содржат храна која е полна со хранливи материи – влакна, витамин Ц и антиоксиданси кои го зајакнуваат имунолошкиот систем за полесно да се борат против симптомите на настинка.

Мед
Медот е главниот лек од античко време, и тоа од многу добра причина.

– Современата наука покажа дека медот е многу добар кога н are напаѓаат разни инфекции, бактериски и вирусни, како и болки во грлото – вели др. Ли.

Важно е да не претерувате, бидејќи премногу шеќер може да го ослабне имунолошкиот систем.

Јогурт
Според научниците во European Journal of Nutrition, секојдневното консумирање јогурт може да го зајакне имунитетот бидејќи содржи бактериски култури на Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus.

Покрај тоа, тој нуди добри количини на калциум, витамини Б и Д, како и други хранливи материи кои делуваат на имунолошкиот систем. Протеините и здравите масти помагаат и во борбата против вирусите и бактериите. Покрај тоа, ладната и нежна текстура на јогурт ќе биде многу полесно да се проголта ако имате болки во грлото.

Јајца
Јајцата имаат многу неутрална текстура и ако ги подготвите како пржени јајца, нема да ви пречат при голтање. Д -р Ли смета дека поради минералите како цинк, железо, селен и витамини Д и Б, тие помагаат во борбата против инфекциите кои предизвикуваат болки во грлото.

Пире
Оставете ја кората кога готвите компири бидејќи е извор на магнезиум, витамин Ц и антиоксиданси, кои се одлични за силен имунитет. Не јадете пире кога е жешко бидејќи може дополнително да го иритира грлото.

Смути
Одличен пијалок ако сакате да внесете многу здрави состојки во неколку голтки, и секако дека нема да ви ја зголеми болката при голтање. Користете ке ka, целер, бобинки кои не содржат шеќер и се полни со антиоксиданси.

Наместо сок од портокал, користете го целиот затоа што е полн со витамин Ц и влакна. Лекарите ги советуваат луѓето кои имаат болки во грлото околу 3000 милиграми витамин Ц дневно, со цел имунитетот да закрепне што е можно поскоро.

Слатко
Д -р Ли вели дека е добра опција кога имате болки во грлото и сакате нешто слатко. Меѓутоа, бидејќи содржи многу шеќер, бидете внимателни бидејќи шеќерот го попречува дејството на имунолошкиот систем, кој исто така учествува во обновените ткива.

Ѓумбир
Благодарение на антиинфламаторните својства, ѓумбирот може да помогне при болки во зглобовите и мускулите, бидејќи делува како аналгетик. Некои неодамнешни студии дури тврдат дека може да ги ублажи симптомите на артритис.

Во случај на респираторни проблеми, алергии, настинки или кашлање, ѓумбирот може да биде корисен за подобрување на проодноста, олеснување на симптомите со стимулирање на мукозните мембрани.

Направете чај од ѓумбир за инхалација. Одлично е да се комбинира со мед за да се удвои антиинфламаторниот ефект. Ако вашиот стомак е иритиран поради прекумерна секреција на слуз и чувствувате гадење, ѓумбирот е најдобриот лек и во оваа ситуација.

Овесна каша
Ова е една од најдобрите намирници што можете да ја јадете ако имате болки во грлото, а бидејќи е храна со деликатна текстура, тоа е само дополнителна погодност. Богат е со магнезиум, цинк и антиоксиданси кои ќе го започнат процесот на детоксикација и ќе ги исфрлат штетните материи од телото.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Научници во Берн направија реплика на „Коронавирусот“, еве што значи тоа

Објавено пред

на

Научниците од Универзитетот во Берн и Институтот за вирологија и имунологија создадоа копии на коронавирусот што треба да помогнат да се спречи неговото ширење и да се открие текот на пролиферацијата во човечкото тело.

За да проучат заразен вирус како што е SARS-CoV-2, истражувачите мора да се придржуваат до строгите протоколи и да имаат пристап до лаборатории со висока биосигурност.

Во обид таквото истражување да биде побезбедно, побрзо и подостапно за тимовите ширум светот, вирусолозите на Универзитетот во Берн и Институтот за вирологија и имунологија создадоа реплики на самореплицирана РНК на САРС-КоВ-2, кои не се заразни но инаку идентични со вистинскиот вирус.

Репликите имитираат скоро секој аспект од животниот циклус на вирусот.

Нивната РНК ги има сите информации што му се потребни на вирусот за да се размножи и да направи копии од себе, но тие немаат упатства за правење шила, протеини што овозможуваат вирусот да навлезе и да ги зарази човечките клетки. Откако ќе се внесе во клетките во храната, репликонот создава потомство што не може да се прошири на соседните клетки.

Се покажа дека системите за реплика се клучни во развојот на лекови против други вируси, вклучително и хепатитис Ц. Откако Рајс и другите создадоа копии од хепатитис Ц, други научници успеаја да развијат моќни и безбедни лекови кои можат ефикасно да ја излечат оваа хронична инфекција.

Репликоните обично се создаваат со клонирање на геномот на вирусната РНК во фрагменти од ДНК, кои потоа можат да се користат за вештачка изработка на РНК.

Но, овој метод не работи добро за коронавирусната РНК, која е исклучително долга. Затоа, истражувачите заземаа поинаков пристап, користејќи платформа развиена од група научници, овозможувајќи геномот на коронавирус да се собере од помали фрагменти во квасец, наместо во епрувета.

Користејќи го овој пристап, тие создадоа геном на коронавирус во кој недостасува РНК сегмент што кодира протеини.

– „Да замислиме дека вирусот е тркачки автомобил, затоа направивме верзија без тркала. Има мотор и сите делови што ќе му овозможат на автомобилот да се движи, но навистина не може да оди никаде“, рече Џозеф Луна, лабораториски доктор и главен автор на научниот извештај.објавено во списанието Science.

Научниците велат дека нивните реплики може да се искористат за да се испита како вирусот ја киднапира структурата на клетките и како создава нови копии од себе. Покрај тоа, тие би можеле да овозможат идентификација на човечки протеини без кои вирусот не може да се реплицира.

/b92.net

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Неколку работи што не сте ги знаеле за „Бруфен“

Објавено пред

на

Бруфен работи со запирање на простагландини, природни хемикалии кои предизвикуваат болка и воспаление во телото. Ибупрофен е оценет како најбезбеден антиинфламаторно средство, во однос на можните спонтани реакции на лекови.

Ова ќе им олесни на некои луѓе да го земаат отколку аспирин, бидејќи бара помала доза и е помала веројатноста да предизвика несакани ефекти како што се иритација на желудникот, пишува Eatthis.

Не е невообичаено некои од овие проблеми да се појават по земањето на овој лек.

Поголем ризик од срцев и мозочен удар

„Нестероидните антиинфламаторни лекови, како што е ибупрофен, имаат предупредувачки знак на кутијата што вели дека употребата може да предизвика зголемен ризик од сериозни кардиоваскуларни тромботични последици, како што се срцев удар и мозочен удар“, вели д-р Лиен Постон. “Луѓето треба да ја користат најниската доза потребна за ублажување на болката, и да престанат да земаат нестероидни антиинфламаторни лекови што е можно поскоро. Како и да се јават кај нивниот лекар ако им треба повеќе од една недела”.

Главоболка

Иронично, првиот лек на кој многумина од нас се обраќаат за главоболки може да предизвика главоболки, ако се користи премногу често. „Користењето лекови против болки, како што е ибупрофен, рутински третман за главоболка, може да предизвика повторлива главоболка кога ќе престанете да ја користите“, вели д -р Постон.

Висок притисок

„Редовното земање ибупрофен може малку да го зголеми крвниот притисок“, вели д -р Лиен Постон.

Според клиниката Мајо, високиот крвен притисок често нема симптоми. Со текот на времето, ако не се лекува, може да предизвика посериозни здравствени состојби, како што се срцеви заболувања.

Ибупрофен може да влијае на начинот на кој земате други лекови

Разговарајте со вашиот лекар за какви било други лекови или додатоци што ги земате со ибупрофен.

“Ибупрофен може да влијае на многу лековити и додатоци без рецепт”, вели аптеката Даниел Пламер. Што би довело до зголемени штетни ефекти, или намалување, така што саканиот ефект на лекот нема да се постигне “.

Оток

„Значаен и забележлив несакан ефект при земање на овој нестероиден антиинфламаторно средство секој ден е отекување на нозете или телото“, вели д-р Магдалена Кадет.

Овој оток е предизвикан од вишок течност заробена во ткивата на телото. Ова е вообичаен несакан ефект на овој тип лекови и обично исчезнува откако ќе престанете да го земате лекот.

Проблеми со гастроинтестиналниот тракт

„Ако некој често користи ибупрофен, стомакот ја губи заштитната бариера и е поподложен на повреди“, вели д -р Бери Горлички., Што доведува до крварење и може да биде опасно по живот.

Оштетување на бубрезите

Никогаш не земајте повеќе од препорачаната доза на ибупрофен – може да биде опасно.

“Ибупрофен, ако не се зема правилно, може да предизвика оштетување на бубрежните клетки”, вели д-р Пери. “Оваа штета може да биде неповратна за некои пациенти и да бара долготрајна дијализа”.

Оштетување на црниот дроб

“Вашиот црн дроб обработува се што консумирате. Редовната,” хронична “употреба на ибупрофен може да ги оштети клетките на црниот дроб”, вели д -р Сидарт Тамбар. “За среќа, црниот дроб може да се регенерира и закрепне, но ако оштетувањето се повтори, на крајот може да доведе до цироза … “

Зголемен ризик од крварење

“Ибупрофен работи со спречување на ензимот циклооксигеназа, кој е вклучен во акумулацијата на тромбоцити, кои се важни за контрола на крварењето и хемостазата”, вели д-р Мониса Баноте. “Секојдневната долготрајна употреба на ибупрофен може да го зголеми ризикот од неконтролирано крварење. ”

Запомнете дека е добра идеја да разговарате со вашиот лекар за сите лекови што ги земате редовно.

Извор: b92.net
Фото: Michal Jarmoluk / pixabay

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

АвтомобилиПред 20 минути

На денешен ден започна да се произведува легендарнато „Фиќо“ (ВИДЕО)

На 18 октомври 1955 година, првиот од 923.487 автомобили „Застава 750“ излезе од фабричката линија на фабриката „Застава“ во Крагуевац....

МагазинПред 28 минути

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер....

МагазинПред 4 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 4 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 5 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 16 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 23 часа

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

Временска прогнозаПред 1 ден

Облачно уште денес, од утре повеќе сончеви периоди и покачување на дневните температури – Ова се деталите..

Уште денес ќе имаме пооблачно време, локално ќе има услови за краткотраен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер...

НАЈЧИТАНИ