Следете не

Здравје

Нагло паѓање на температурата: страда срцето, ве болат зглобовите…

Наглото паѓање на температурата, најмногу го чувствуваат пациентите со хронични заболувања и старите луѓе. Кај луѓето со хронични заболувања, симптомите на болеста веројатно ќе се зголемат, па така оние со ревматичен артритис ќе чувствуваат силни болки, а тие со астма ќе имаат потешкотии во дишењето.

Кај ненадејните промени на времето, пациентите со срцеви болести, мораат да бидат особено внимателни.

Поради наглото паѓање на температурата, луѓето кои имаат проблем со притисокот, но и со срцевите болести, не треба да се изложуваат на преголем напор, ниту на тешка физичка работа и задолжително мораат редовно да ја земаат терапијата.

Кај ненадејниот пад на температурата расте и бројот на акутен инфаркт.

Не се изоставени и тие кои страдаат од честа мигрена и главоболка, како и дијабетичарите.

Поради падот на температурата, крвта се згуснува, па потешко е да ги следите промените во нивото на шеќерот во крвта.  

Чувството на мачнина, вртоглавици, главоболки и заморот, се поврзани со ненадејната промена на времето.

Експертите претпоставуваат дека причина за тоа е времето поминато во затворени простории, поради што способноста за аклиматизација во телото е намалена. 

Facebook

Последни објави

Забава3 hours ago

Карти за концертот на Влатко Лозаноски во Lounge Bar „Bacardi“ – Кичево

После повеќе од десет години на сцената нашиот кичевчанец Влатко Лозаноски музичар со безброј хитови, три студиски албуми и награди...

Кичево5 hours ago

Петти самостоен музички проект на мултиталентираниот Зоран Стефаноски

Мултиталентираниот  Зоран Стефаноски продолжува да нè воодушевува со своите авторски проекти, а најновиот петти по ред е насловен „Wrath Of...

Временска прогноза11 hours ago

Денес времето ќе биде сончево и топло, температури до 20 степени

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи,...

Хумор13 hours ago

УРНЕБЕСНО: Мачкава има обука да обезбедува објекти! (ВИДЕО)

Нема што дополнително да коментираме за оваа мачка, само погледнете го видеото подолу: Инаку, Мачкава работиТ како Обезбедување во продавницава...

Забава17 hours ago

Вашиот редовен хороскоп | 19.3 Вторник

Овен Би можеле да остварите позитивна соработка која би траела на долг рок. Сакате нова љубовна врска и посакувате убави...

Занимливости22 hours ago

Просечен Македонец треба да работи 26 години за еднодневна плата на Хамилтон!

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон летоска доби нов договор со екипата на Мерцедес. Хамилтон потпиша двегодишен договор со...

Занимливости24 hours ago

Доколку ја јадете оваа храна, никогаш нема да ве здебели

Еден од најчестите совети кој го слушате е дека би требало да јадете толку храна колку што ви е потребно...

Кичево1 day ago

Лоциран пожар во атарот на с.Поповјани, во тек се мерки за негово гаснење

Вчера на 17-ти март, околу 10 часот, на неколку локации во атарот на кичевското село Поповјани, случен е пожар на...

Македонија1 day ago

Вечерва: Бензините поскапуваат, додека дизелот се намалува!

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави цените на горивата – и од вечерва на полноќ цените на бензините се...

Македонија2 days ago

Поскапуваат ли повторно горивата?

По речиси две недели од последната промена, Регулаторна комисија за енергетика денес напладне ќе го соопшти новите цени на горивата...

Во тренд