Следете не

Временска прогноза

НАЈАВА: Циклон и нов бран на врнежи од дожд и снег се движат кон нашиот регион

Објавено пред

на

Почнувајќи од денес доцна попладне и навечер, па се до понеделник во текот на денот ќе бидеме под влијание на циклонска активност и на изразена влажна воздушна маса која ќе услови облачно време во државава со врнежи од дожд кој на повеќе места ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ.

Најинтензивни врнежи ќе има во северозападните и во западните предели каде локално до понеделник ќе наврнат дури и над 60 л/м2 воден талог.

На планините врнежите ќе бидат од снег и тоа особено во северните  и во северозападните предели. Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од променлив правец.

Температурите на воздухот во текот на следните неколку денови ќе бидат над просекот, особено во јужната половина од државава и ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 14 степени, додека во северните предели ќе биде нешто постудено со максимални температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 7 степени.

За време на оваа циклонска активност локално ќе има услови и за нестабилност проследена со поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер, локално ќе има услови и за појава на замрзнат дожд, особено во северните предели кој ќе се наоѓаат под влијание на нешто постудена воздушна маса.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Поради доста интензивните врнежи од дожд кој се очекуваат и понатаму, се очекува зголемување на нувоата на реките и на езерата низ државава. Можно е и нивно локално излевање, особено на оние помали реки низ државава и на оние реки кој се наоѓаат во близина на патиштата. Затоа сите оние кои планираат да патуваат да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ.

Инфо: Славчо Попоски

Временска прогноза

И денес продолжуваат тропските температури со над 40°C

Објавено пред

на

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од северозападен правец и истиот повремено ќе засилува. Попладне ќе има услови за изолирана појава на нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурата ќе се движи во интервалот од 34 до 43 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Попладне не се исклучува можноста за ретка појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Потоа и во следните денови времето ќе се задржи сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец и истиот повремено ќе засилува. Во попладневните часови ќе има услови за изолирана нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурата и понатаму ќе биде над просекот за овој дел од годината и ќе се искачува во интервалот од 33 до 40 степени.

Известува: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Денес ќе биде многу топло, висок УВ индекс и температури над 40 степени, ова се деталите..

Објавено пред

на

Нашиот регион од денес влегува во портокалова и во црвена алертна фаза поради ЕКСТРЕМНО ТОПЛИОТ бран кој беше најавен.

Времето следните денови ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, повремено на некои места засилен ветер од северозападен правец. Во попладневните часови и тоа особено во петок и во сабота ќе има услови за локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер а локално процесите можно е да бидат и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со силен ветер, електрични празнења, пороен дожд и појава на град.

Температурите ќе бидат ЗНАЧИТЕЛНО над просекот за овој дел од годината, односно ќе бидат повисоки од нормалните дури за околу 10 степени и ќе се искачуваат во интервалот од 34 до 43 степени, особено во четврток и петок кога ќе биде и најтопло. Денес температурите ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 41 степен.

Да напоменеме дека во следниот период и ноќите ќе бидат ТРОПСКИ па така на повеќе места температурите ќе останат околу 20 степени, понекаде и над 20 степени. УВ ИНДЕКСОТ ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА вредност и ќе изнесува коефициент некаде помеѓу 10 и 11.

Ги советуваме граѓаните доколку излегуваат ЗАДОЛЖИТЕЛНО со себе да си понесат заштитна опрема (капа и наочари за сонце, но и шишенце со вода). Старите и изнемоштени лица добро би било доколку во најтоплиот период од денот воопшто да не излегуваат со цел да се заштитат од лошото влијание на сонцето.

Исто така овие денови и атмосферата ќе биде заматена, и тоа поради присуството на сахарска прашина и песок.

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Од денес топлиот бран од северните предели на Африка ќе продира кон нашите простори

Објавено пред

на

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално е можна појава на НЕВРЕМЕ проследено со пообилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 36 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи, засиленветер и услови за локална појава на град. Максималната температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Потоа во следните денови под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса од југ времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец и истиот повремено ќе засилува. Температурите ќе бележат тенденција на понатамошен пораст, а особено топло ќе биде од средината на оваа седмица кога температурите ќе се искачуваат во интервалот дури од 34 до 43 степени.

УВ ИНДЕКСОТ ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА вредност и ќе изнесува коефициент некаде помеѓу 10 и 11.

Пишува: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

„Рурална Коалиција“ го уреди дворскиот простор за играње на дечиња од кичевската градинка „Олга Мицеска“

Рурална Коалиција во рамките на проектот за институционално јакнење на организацијата повторно делува на терен и успева да ја мобилизира...

МакедонијаПред 3 часа

Денеска 10 нови случаи на Коронавирус и три починати во болнички услови

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.302 тестирања, а...

Временска прогнозаПред 11 часа

И денес продолжуваат тропските температури со над 40°C

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до...

СкопјеПред 12 часа

Денес и утре делови од Скопје ќе бидат без електрична енергија поради зафати на електродистрибутивната мрежа

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 24.06 – вторник и утре 25.06.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе...

На денешен денПред 17 часа

На денешен ден – 24 јуни

79.- Умре римскиот император Тит Флавиј Веспасијан, основач на династијата Флавијан. За време на неговото владеење, во Рим бил изграден...

ХороскопПред 19 часа

Дневен Хороскоп [ 24 јуни ] четврток

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

КичевоПред 20 часа

Бакарди распишува оглас за пица мајстори и келнери за претстојната сезона кои ќе бидат во редовен работен однос

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar – Кичево ве известуваат дека поради проширување на својата дејност и надополнување на својот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 5 нови случаи на Ковид-19, 1 починат и 8 оздравени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а...

СветПред 1 ден

Вакцината Pfizer и AstraZeneca ефикасна против делта сојот на коронавирус

Вакцините против ковид развиени од Pfizer/BioNTech и AstraZeneca генерално се ефикасни против варијантите на делта и капа на коронавирус, кои...

МакедонијаПред 1 ден

Програмите Vavoom & Pikaboo за сите дечиња достапни на Тотал ТВ

За сите безгрижни дечиња, Vavoom и Pikaboo програмите за деца се дел од Екстра и Премиум пакетите на Тотал ТВ....

НАЈЧИТАНИ