Временска прогноза Случувања

Најава: Кон средина од денот врнежите продолжуваат. Какво време не очекува од Понеделник?

Времето денес ќе биде променливо облачно, претпладне со сончеви периоди, а од пладне и попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите се очекува да бидат поинтензивни во форма на невреме со можна појава на град. УВ=6 Т-мин. од 8 до 16 а т-макс. од 22 до 28 степени. 

Во понеделник ќе биде особено нестабилно со пороен дожд, грмежи и повремено засилен ветер. Процесите ќе бидат поинтензивни на запад кај нас и на југ, каде што ќе има и почеста појава на град.

Во вторник и среда ќе биде малку посвежо со повремени врнежи од дожд претежно во попладневните часови, а условите за нестабилност ќе бидат помали.