Следете не

Временска прогноза

Најава за северен ветер кој од петок значително ќе дува и ќе ја намали загаденоста во најголемиот дел од државата, детали..

Avatar

Објавено пред

на

Влеговме во период во кој загаденоста низ котлините забрзано расте, па така овие денови особено во Скопскиот регион, но и во западна Македонија е екстремно загадено. Загадено е и во други градови низ државава, освен на планините каде воздухот е значително почист и посвеж.

Сепак ветер со сосема слаб интензитет ќе имаме во текот на утрешниот ден, и тоа од променли правец.

Веќе во петок на повеќе места ќе дува засилен ветер од северен правец, токму ова добро ќе им дојде на котлините кои се со екстремна загаденост, односно ветерот очекуваме значително да го расчисти воздухот.

Најизразен ветер ќе има долж Повардарието и во источните предели од државава..

Текст: Славчо Попоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Временска прогноза

Стабилно и суво време со ниски утрински температури

Avatar

Објавено пред

на

И понатаму нашата територија ќе се наоѓа под влијание на висок воздушен притисок и на стабилна и сува воздушна маса, па така времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала, а утре ќе имаме и локална позначителна облачност.

Исто така утре ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Особено во втората половина од оваа недела, и тоа особено во ноќните и во претпладневните часови по одделни котлини и речни долини ќе има појава на магла и на ниска облачност.

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 16 степени, додека наутро ќе биде студено со минимални температури кој речиси насекаде ќе се спуштаат под нулата, односно истите ќе се спуштаат во интервалот од -8 до -1 степен.

Подготви: Славчо Попоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Поларен бран од утре во нашиот регион, температури под нулата

Avatar

Објавено пред

на

Поларниот бран кој се спушта од Арктикот, од утре, особено попладне и навечер го зафаќа целиот Балкански Полуостров и насекаде ќе донесе зимски температури на воздухот а во делови од Босна, Хрватска, Црна Гора и западните предели на Србија ќе го донесе и првиот снег и на пониските места.

Сето ова ќе биде проследено и со силен, до олуен ветер од северен и од североисточен правец, додека на Јадранот олујна до орканска бура која може да прави и проблеми.

Наутро ширум Балканот температурите на воздухот ќе се спуштаат и под -10 степени.

Во Македонија како што веќе најавивме, услови за слабо и локално провејување на снег ќе има особено на планинските места.

Максималните дневни температури за време на викендот ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 11 степени, додека наутро насекаде температурите на воздухот ќе се спуштаат под нулата и истите ќе бидат во интервалот од -8 до 0 степени, сепак особено во Беровскиот регион истите има услови да се спуштат и до околу -10 степени.

Да напоменеме дека температурите на воздухот кој се очекуваат ќе бидат под просекот, односно ќе биде невообичано студено за ноември месец.

Подготви Славчо Попоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Сепак сушата продолжува, најава и за температури до -6°C во нашиот регион

Avatar

Објавено пред

на

Според најновите анализи со кој ние располагаме и тоа со помош на најпрецизните метеоролошки модели, суштата која ја зафати нашата држава ќе продолжи и понатаму, што значи продолжува периодот на претежно стабилно и суво време.

Денес и во утре ќе имаме сончево време со мала до умерена локална облачност, додека во сабота повторно ќе има малку повеќе облаци а само на планинските места не се исклучува можноста за сосема слабо и локално провејување на снег.

Особено утре и во сабота ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, најизразен Долж Повардарието.

Максималните дневни температури, особено за време на викендот и тоа поради влијание на постуден воздух од север ќе бележат тенденција на пад и ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 14 степени, наутро ќе биде значително постудено со минимални температури кој ќе се спуштаав во интервалот од -6 до 1 степени.

Што се однесува до Скопје и околината, ќе продолжи периодот на стабилно и суво време без никакви врнежи, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат до околу 12 степени, пад на истите очекуваме за време на викендот кога ќе се искачуваат до околу 8 степени, наутро ќе биде уште постудено кога минималната температура се очекува да се спушти до околу 0 степени.

Подготви: Славчо Попоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МузикаПред 3 часа

(ВИДЕО) „Балкан Румба“ е новото оро првенче на нашиот кичевчанец маестро Бојан Кузманоски

Маестро Бојан Кузманоски од Кичево вчера на ЈуТјуб етерот го издаде своето прво „видео и аудио“ музичко остварување насловено како...

МакедонијаПред 4 часа

Радувај се народе, се собраа средствата за лекување на малата Илина, капа долу луѓе со големо срце!

Симона Пармачка Блажевска, мајката на Илина, на својот Фејсбук профил вчера објави дека се собрани потребните средства за лекување на...

МакедонијаПред 6 часа

СВР Охрид: Напишани 66 казни за неносење маски и 76 контроли врз угостителски објекти

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 66 прекршоци за неносење...

ЗанимливостиПред 13 часа

(ВИДЕО) Летни гуми не се препорачани на снег, објаснување зошто ни се потребни зимските гуми во зима и нивно значење

Зимската гума не е наменета само за снег, туку и за температури на воздухот под 7-иот степен. Можете да имате...

ХороскопПред 20 часа

Денешен Хороскоп (24.11) вторник

ОВЕН Ќе направите сѐ што можете да ги подобрите околностите на вашето работно место. Може да очекувате интересно познанство во...

КичевоПред 22 часа

Како последица на Ковид-19 почина кичевскиот новинар, наш ценет пријател и човек со големо срце!

Како последица на Ковид-19 денеска почина кичевскиот новинар Рефик Зенку, дописник на Медиумската информативна агенција, наш ценет пријател, колега и...

Временска прогнозаПред 1 ден

Стабилно и суво време со ниски утрински температури

И понатаму нашата територија ќе се наоѓа под влијание на висок воздушен притисок и на стабилна и сува воздушна маса,...

МакедонијаПред 1 ден

Нови 387 случаи регистрирани од Ковид-19, починати 35, ова е денешниот биланс

Во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 174 -Куманово...

СпортПред 1 ден

Марк Гасол во Лејкерс

Шпанскиот кошаркар Марк Гасол ќе биде новиот играч на НБА шампионот Лос Анџелес Лејкерс. Според американските медиуми, помладиот брат на...

МакедонијаПред 1 ден

Бензините се намалуваат, додека дизелот се покачува

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) донесе одлука за нови цени на горивата, која започнува од ноќеска на полноќ и ќе...

НАЈЧИТАНИ