Следете не

Спорт

Тој е најбрзиот човек на светот во трчање наназад – еве го рекордот кој го постави (ВИДЕО)

Арон Јодер е најбрзиот човек во трчање наназад. Рекордот го постави со изминати 1,6 километри за 5 минути и 54 секунди.

„Кога трчам наназад се чувствувам како да летам. Овој вид на трчање ми дава поинаква перспектива при преминувањето на патиштата и должината на остатокот од мојот пат“, вели Јодер.

Со трчање се занимава веќе 20 години и се натпреварувал во најразлични дисциплини на трчање. Како 20-годишник се натпреварувал за стипендија за колеџ, а потоа поради сериозна повреда на коленото речиси се откажал од својот сон

„Лекарот ми рече да престанам да трчам, но не сакав да го сторам тоа. Знаев дека морам да направам промени“, раскажува Јодер.

Открива дека дисциплината трчање наназад, всушност, се вика „ретро трчање“ и додава дека истата има минимално или речиси никакво влијание врз неговото колено.

„Трчањето наназад одлично влијае на моето повредено колено, не чувствувам апсолутно ништо и поради тоа уживам во оваа необична дисциплина“, објаснува Арон.

Според студијата од 2011 година која ја објави Националниот центар за биотехнолошки информации, луѓето кои трчаат наназад користат многу повеќе мускули на нозете од оние кои се занимаваат со класичното трчање. Поради тоа, на тој начин може да согорите околу 30 насто повеќе енергија и калории ако наназад трчате со исто темпо како нормален тркач. New York Times пишува дека истражување направено во 2016 година покажало оти долгогодишните тркачи кои во период од пет недели нормалните тренинзи ги замениле со трчање наназад, станале 2,5 пати поефикасни при искористувањето на кислородот за време на вежбањето.

Интересно е што Јодер не е сам во оваа уникатна дисциплина. Тој открива дека постојат илјадници луѓе кои трчаат во овој стил и потсетува дека на последните светски натпреварувања во трчање наназад константно учествуваат повеќе од 20 земји кои ги претставуваат над 200 тркачи.

Facebook

Последни објави

Забава3 hours ago

Карти за концертот на Влатко Лозаноски во Lounge Bar „Bacardi“ – Кичево

После повеќе од десет години на сцената нашиот кичевчанец Влатко Лозаноски музичар со безброј хитови, три студиски албуми и награди...

Кичево5 hours ago

Петти самостоен музички проект на мултиталентираниот Зоран Стефаноски

Мултиталентираниот  Зоран Стефаноски продолжува да нè воодушевува со своите авторски проекти, а најновиот петти по ред е насловен „Wrath Of...

Временска прогноза11 hours ago

Денес времето ќе биде сончево и топло, температури до 20 степени

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи,...

Хумор13 hours ago

УРНЕБЕСНО: Мачкава има обука да обезбедува објекти! (ВИДЕО)

Нема што дополнително да коментираме за оваа мачка, само погледнете го видеото подолу: Инаку, Мачкава работиТ како Обезбедување во продавницава...

Забава17 hours ago

Вашиот редовен хороскоп | 19.3 Вторник

Овен Би можеле да остварите позитивна соработка која би траела на долг рок. Сакате нова љубовна врска и посакувате убави...

Занимливости22 hours ago

Просечен Македонец треба да работи 26 години за еднодневна плата на Хамилтон!

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон летоска доби нов договор со екипата на Мерцедес. Хамилтон потпиша двегодишен договор со...

Занимливости24 hours ago

Доколку ја јадете оваа храна, никогаш нема да ве здебели

Еден од најчестите совети кој го слушате е дека би требало да јадете толку храна колку што ви е потребно...

Кичево1 day ago

Лоциран пожар во атарот на с.Поповјани, во тек се мерки за негово гаснење

Вчера на 17-ти март, околу 10 часот, на неколку локации во атарот на кичевското село Поповјани, случен е пожар на...

Македонија1 day ago

Вечерва: Бензините поскапуваат, додека дизелот се намалува!

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави цените на горивата – и од вечерва на полноќ цените на бензините се...

Македонија2 days ago

Поскапуваат ли повторно горивата?

По речиси две недели од последната промена, Регулаторна комисија за енергетика денес напладне ќе го соопшти новите цени на горивата...

Во тренд