Следете не

Кичево

Прогласена најдобрата спортистка на Кичево за 2018

Објавено пред

на

Младата и талентирана каратистка членка на карате клубот „Ускана“ од Кичево, Анастасија Мингоска е прогласена за најдобра спортистка на Кичево за 2018 година. Мингоска во текот на оваа календарска година на Државното првенство во шотокан карате за возраст до 12 години, го освои првото место во кати, а истиот резултат го потврди и на Балканскиот шампионат што во месец октомври се одржа во Белград.

Таа покрај годинешната титула државен првак и во претходните три години во својата возрасна категорија беше најдобра во земјава.

-Веќе 5,5 години се занимавам со карате и работам во клубот„ Ускана“ каде мои тренери се Неџми и Јетмире Дервиши. Три пати во неделата работам на своето усовршување и резултатите остварени на домашен и меѓународен план се најдобра потврда дека сум на вистинскиот пат. И наредните години ќе продолжам да се занимавам со карате и уште отсега можам да најавам нови титули и нови први места – вели спортистката Мингоска, ученичка од седмо одделение во ОУ „Христо Узунов“ во село Другово.

Нејзиниот тренер Неџми Дервиши е презадоволен од односот кон тренинзите и приодот во работата.

-Повеќе од 5 години Анастасија е дел од нашиот клуб и уште од првото доаѓање беше очигледно дека има желба за работа и голем талент. Со секоја наредна година нејзиниот прогрес беше видлив и како резултат на нејзините спортски карактеристики дојдоа и врвните остварувања како што се четирите титули Државен првак во кати и највредното остварување Балканска шампионка во кати за девојки до 12 години за 2018 година – истакна нејзиниот тренер Неџми Дервиши, кој веќе 12 години е тренер во овој карате клуб од Кичево.

Инфо: Зоран Антоски

Кичево

Најбараните производи сега на акција во АТВА Маркети

Објавено пред

на

Кичевскиот најснабден маркет АТВА повторно со акција на најбараните производи по екстра цени!

Акциската цена на производите ќе трае една седмица, односно до 2 февруари.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичево: Вчера во стан на ул. „11 Септември“ настанал пожар, повредени лица нема..

Објавено пред

на

Архива @porta.mk

На 23.01.2023 година во ОВР Кичево било пријавено дека на 22.01.2023 година во 18.30 часот во стан на улица „11 Септември“ во Кичево, сопственост на С.С. (48), настанал пожар.

Повредени лица за среќа нема, а интервенирала Територијалната противпожарна единица од Кичево.

За порта.мк известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Кичево

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавени прекини на електрична енергија во следните кичевски локалитети

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 24.01 – вторник, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата во следните кичевски локалитети:

  • ТС Техника, бул. Илинден кратки прекини на почеток и крај на планираниот прекин: Жито Караорман, Лопушник, Комуналец, Македонски шуми (Од 09:00 до 13:00 часот)
  • Дел од ул. 4-ти јули (Ламели), Жито маркет, пекара Сара и др. (Од 13:00 до 15:00 часот)

Напомена: Времетраењето „од-до“ може да зависи од ефикасноста на работата.

За нашиот медиум известува ЕВН Македонија.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

Денвер поразен од Филаделфија, во спектакуларен меч на МВП центрите Ембид и Јокиќ

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето кај Филаделфија со 126:119 во спектакуларен меч кој го одбележа МВП дуелот меѓу...

На денешен ден1 час

29 јануари – На денешен ден

1412.- Во Нови Брдо бил издаден „Законот за рудниците на деспотот Стефан“. Тој е важен документ за српската писменост и...

Хороскоп3 часа

Хороскоп за недела (29 јануари)

ОВЕН Немојте да се впуштате во поголеми инвестиции денес. Најдобро е да избегнувате тешки физички активности. Оние кои се во...

Занимливости4 часа

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при...

Временска прогноза9 часа

Попоски: Рана најава за снежни врнежи, дали февруари ќе биде снежен месец?

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така...

Скопје10 часа

Кичевчанка во Скопје пријавила дека таксист недолично се однесувал и ја допирал по телото

На 27.01.2023 во 04.33 часот во Полициска станица Аеродром, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04.20 часот додека со такси возило...

Здравје и убавина14 часа

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето...

На денешен ден24 часа

28 јануари – На денешен ден

814 – Чарлс I Велики, крал на Франките од 768 година и римско-германски император од 800 година, умрел кога бил...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (28 јануари)

ОВЕН Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви...

Временска прогноза1 ден

Засилен северен ветер, наутро ниски температури под нулата, ова е најновата метео анализа

Вечерва како и утре и тоа особено Долж Повардарието ќе дува умерен до засилен ветер од северен и од северозападен правец....

НАЈЧИТАНИ