Следете не

Свет

Најдобрите автомобилски ентериери за 2018 година – Wards Auto Top 10 (ФОТО)

Објавено пред

на

2017/ Land Rover Range Rover Velar First Edition

Традиционално, Wards Auto ја креираше овогодинешна листа на 10 најдобри автомобилски ентериери

Во игра биле вкупно 40 модели, од кои некои сосема нови, додека други значително подобрени за 2018 година. На крајот, само десет влегле во финалната листа.

Уредниците на публикацијата во своето објаснување за листата велат дека автомобилските производители сè повеќе гравитираат кон концептуални решенија, давајќи им предност пред „мејнстрим“ решенијата. Овогодинешните победници се од различни категории, од достапниот Hyundai Kona до моќната Porsche Panamera, со ценовен опсег од 29.775 до 201.540 долари.

Она што секако е изненадувачки е тоа што црвената е една од најпопуларните бои за ентериер, бидејќи дури пет модели на листата ја користеле оваа боја за седиштата или панелите на вратата, или како главна боја односно боја за акцентирање на некои делови.

Во продолжение најдобрите десет по азбучен редослед:

Chevrolet Equinox (36.375 долари)

Wards Auto ја фали стилската експресивност и квалитет на дизајнот на ентериерот на новиот Equinox, шестиот Chevrolet, награден од оваа публикација. Меките, премиум материјали, „извонредниот“ инфо-забавен систем и изненадувањата во форма на вентилација и загревање на задните седишта и управувачот, придонеле овој модел високо да котира.

Hyundai Kona (29.775 долари)

И покрај релативно ниската цена, Kona не е ефтина кога станува збор за внатрешноста. Додека црната боја за внатрешноста е доминантна во овој сегмент, јужнокорејскиот кросовер ги поместува границите со „неон зелени“ завршетоци. Ова им се допаднало на уредниците.

Infiniti QX50 (58.195 долари)

Новиот QX50 е пофален дека е многу близу до концептните автомобили во однос на дизајнот. Внатрешноста на овој модел е во исто време „жива, релаксирачка и инспиративна“. Прекрасната текстура, необичната комбинација на бои и висококвалитетни материјали го прават јапонскиот премиум CUV еден од најдобрите ентериери на четири тркала.

Kia Stinger (48.350 долари)

овиот модел предводник во гамата на Kia, Stinger, на јужнокорејскиот производител му го носи петтиот трофеј во рамките на изборот Wards 10 Best Interiors. Спортско-луксузната атмосфера во салонот се карактеризира со многу добра завршна обработка.

Lexus LS 500 (89.780 долари)

Облечен во „спектакуларна комбинација на бои“, ентериерот на LS 500 е четврта награда за Lexus во рамките на изборот. Според уредниците слаби точки нема, така да сè е извонредно, од „небото“ до подот.

Lincoln Navigator (96.570 долари)

Уште едen луксузен примерок од американско потекло. Внатрешноста на Navigator предизвикува восхит, според уредниците. Просторот во салонот не само што е убав, туку е исклучително функционален со електро регулирани наслони на седиштата во вториот и третиот ред, а возачкото седиште може да се прилагоди во дури 30 правци.

Porsche Panamera (201.540 долари)

Најскапиот модел на листата, Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid. Извонредниот избор на квалитетни материјали, површини пријатни на допир, но и одличниот дизајн (ревидирана и редизајнирана централна конзола) ја прават внатрешноста на Panamera исклучително пожелна.

Ram 1500 (65.945 долари)

Внатрешноста на добро познатиот 4×4 камионет во Limited пакетот на опрема се одликува со внимание на секој детал, како и прекрасна комбинација на бои. Исто така, една од доминантните работи е големиот, вертикален, 12-инчен екран, кој, освен што е атрактивен, е исклучително функционален.

Range Rover Velar (91.830 долари)

2017/ Land Rover Range Rover Velar First Edition

Ова е третиот најскап модел на овогодинешната листа. Удобност, завршна обработка, дизајн … сè е во совршена рамнотежа од аспект на луксузот, спортски изглед и високотехнолошките аспекти. Вистински модерен „аристократски“ амбиент и дефинитивно еден од најдобрите ентериери за 2018 година.

Toyota Camry (39.253 долари)

Доказ дека еден типичен „мејнстрим“ производ може да се најде меѓу најдобрите. Адутите доаѓаат во оригинална комбинација на бои со црвена кожа и црни и сребрени акценти. Исто така, централната конзола отстапува од актуелните конфекциски начела.

Свет

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

Објавено пред

на

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по Гринич), објави во понеделникот Кинеската вселенска агенција, во, како што се планира, последна мисија за завршување на распоредувањето на станицата.

Екипажот се состои од тројца астронаути: Феи Јунлонг, Денг Кингминг и Џанг Лу, соопшти агенцијата на прес-конференција. Вселенската станица во рок од една недела ќе им биде предадена од тројцата астронаути кои пристигнаа на почетокот на јуни.

„За време на престојот, екипажот Shenzhou-15 ќе го пречека товарниот вселенски брод Tianzhou-6 и ќе го предаде вселенскиот брод Shenzhou-16 со екипаж, а планира да се врати на кинеското место за слетување Донгфенг во мај следната година“, рече Џи Чиминг, портпарол.

„Во моментов, комбинацијата на вселенската станица е во стабилен статус со целата опрема што функционира добро и е подготвена за рандеву со екипажот, приклучување и предавање“, додаде Ји. Во април 2021 година, Кина започна со изградба на вселенска станица со три модули со лансирање на модулот Тианхе, главното живеалиште за астронаутите.

Во јули и ноември беа пуштени во употреба преостанатите два лабораториски модули, Вентиан и Менгтиан, каде што ќе се вршат научни експерименти.

Завршувањето на вселенската станица, дизајнирана да трае најмалку 10 години, ќе биде пресвртница во амбициите на Кина во ниската орбита на Земјата, при што стареењето на ISS на НАСА потенцијално ќе биде надвор од функција до крајот на деценијата.

/Index

Прочитај повеќе...

Свет

„Артемис 1“ влезе во нова фаза

Објавено пред

на

Десет дена по лансирањето на беспилотната вселенска мисија на НАСА Артемис I, вселенското летало Орион влезе во орбитата на Месечината.

Леталото ќе лета 64.000 километри над Месечината, објави американската вселенска агенција. Поради должината на орбитата, на капсулата ќе и биде потребна една недела да патува на половина пат околу Месечината, по што повторно ќе ја напушти орбитата на Месечината и ќе почне да се враќа на Земјата, наведува НАСА.

Орион исто така треба да го собори рекордот за најдолго растојание од Земјата поминато со вселенско летало дизајнирано за лет на астронаути. Рекордот е поставен во 1970 година од Аполо 13.

Целта на програмата е повторно да ги спушти Американците на Месечината

Новата вселенска програма на НАСА „Артемис“ конечно се спушти минатата недела, по бројни одложувања, со лансирањето на вселенското летало Орион. Целта на програмата е повторно слетување на американски астронаути на Месечината, за прв пат по речиси педесет години.

Мисијата Артемис I без екипаж ќе го однесе леталото Орион на 40.000 милји од Месечината за да ги покаже своите способности. По враќањето на Земјата, следи Артемис II, првиот вселенски лет на Орион со екипаж. Слетувањето на Месечината ќе биде кулминација на мисиите Артемис. Првично планиран за 2024 година, овој исклучително важен настан треба да се случи најрано во 2025 година.

Мисијата ќе однесе четворица астронаути во орбитата на Месечината во вселенското летало Орион, каде двајца од нив, барем една жена, ќе се префрлат во вселенското летало SpaceX за последното приближување до Месечината. САД испратија 12 астронаути на Месечината помеѓу 1969 и 1972 година.

/b92

Прочитај повеќе...

Свет

Европска агенција: Загадувањето на воздухот придонесе за 238.000 предвремени смртни случаи во ЕУ во 2020 година.

Објавено пред

на

Загадувањето со ситни честички придонесе за 238.000 предвремени смртни случаи во Европската унија во 2020 година, се вели во извештајот на Европската агенција за животна средина, додавајќи дека „Ковид-19“ придонел за зголемување на бројот на смртни случаи.

„Изложеноста на концентрации на фини честички над препораките на Светската здравствена организација доведе до 238.000 предвремени смртни случаи“ низ Европската унија, се вели во извештајот објавен денеска.

Во 2019 година, Европската агенција за животна средина изјави дека околу 231.000 луѓе починале предвреме од загадениот воздух.

Овој пораст на бројот на предвремени смртни случаи во 2020 година е во спротивност со падот забележан во изминатите дваесет години.Тоа се објаснува со фактот дека Ковид-19 ги ​​погоди луѓето со истовремени болести поврзани со загадувањето на воздухот (рак, белодробна болест или тип 2 дијабетес) најтешко.

Споредувајќи ги 2020 и 2019 година, се вели дека бројот на предвремени смртни случаи кои се припишуваат на аерозагадувањето се зголемил за ситните честички PM2.5, но се намалил за загадувањето со азот диоксид и озон.

/beta

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 минути

Хороскоп за вторник (29 ноември)

ОВЕН Пред да одлучите да направите промени, размислете добро дали само досадата ве мотивира. Имено, тоа не е доволна причина...

Македонија6 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија10 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија10 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг10 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин11 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет11 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили11 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин11 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин12 часа

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

НАЈЧИТАНИ