Следете не

Случувања

Го имаме ли најмоќниот тренерски говор во 2018 година? (ВИДЕО)

Филип Дехес, тренер на Дарја Касаткина, во финалето на турнирот во Москва одржа еден од најинспиративните говори во текот на оваа тениска сезона…

Русинката губеше со 2:6 и 1:4 од тенисерката од Тунис, Онс Жабур, за потоа на теренот да се симне Дехер…

„Уште си во мечот, имаш десет минуити да пронајдеш решение. Што мислиш ти? Немој да мислиш дека е невозможно. Во мечот си. Сервираш, играме, како се чувствуваш? Дај ми нешто конкретно” – рече Дехес и продолжи:

„Даша, слушај ме, овој меч не е готов. Ако ти мислиш дека е, да ја смениме работата и јас и ти. А јас не сакам да ја менувам работата, сакам да останам овде и да ја освојам титулата заедно со тебе. И ќе го направиме тоа затоа што же го играш секој поен на ист начин. Докажи си самата на себе дека ќе се бориш до крајот. Ова е најтешкиот предизвик во твојата млада кариера”.

Русинката победи со 2:1 во сетови (2:6, 7:6 и 6:4), за втора титула во кариерата, а еве како изгледаше говорот…

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 4 часа

Денес сончево со мала умерена облачност, висок УВ до 9 – не очекува топол бран!

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец....

ЗабаваПред 6 часа

Денешен Хороскоп (27 Јуни) Четврток

Овен Работа Имате шанса да ги ставите своите идеи во акција. Ќе ја имате поддршката на лице во знак на...

ЗабаваПред 8 часа

„Check In“: Bionda Band & Addicted 2 U, резервирај за забава!

Бидете дел од домашните збиднувања со „Check In“ Четврток: Bionda Band ●LIVE Петок: Addicted 2 U ●LIVE Резервации на тел:...

СветПред 15 часа

Куче фрлено во катран без грам совест го оставиле да умре, но сепак се спасило (ВИДЕО)

Животните можеби имаат начини да се заштитат себе си, но кога се со луѓето, тогаш може само да веруваат во...

СлучувањаПред 16 часа

(ФОТО) Гушнати татко и ќерка починаа од како не ја препливаа реката за да го остварат сонот

Светот е шокиран од фотографиите објавени во светот денес на безживотните тела на таткото и ќерката кои гушнати лежат на...

НастаниПред 16 часа

Верен другар: Тони Центински со песната за Тоше ги расплака сите, а сцените во позадина ја кинат душата (ВИДЕО)

Тони Цетински одржа концерт за паметење пред полниот Ташмајдан. Публиката во еден глас ги пеела сите хитови на познатиот музичар...

КичевоПред 16 часа

По повод празникот св.Јован Крстител-Иванден во с.Староец ќе се одржи дводневен турнир во мал фудбал

По повод големиот христијански празник св.Јован Крстител – Иванден во кичевското с.Староец традиционално се организира турнир во мал фудбал. За...

КичевоПред 19 часа

ЕВН: Овие кичевски улици ќе бидат два часа без струја

ЕВН известува дека поради планирани зафати на електро дистрибутивната мрежа на ден 26.06.2019 година без електрична енергија ќе останат: Од...

ЗабаваПред 1 ден

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

НАЈЧИТАНИ