Следете не

Фчерашни новости

Најновата урнебесна епизода на Фчерашни Новости

Avatar

Објавено пред

на

Дека граѓаните на нашата држава треба да седат во изолација за време на корона вирусот е повеќе од очигледно, но како да си ги приуштат основните човекови задоволства со идење во кафана без да го напуштат својот дом? Фчерашни Новости го има одговорот на ова прашање.

Меѓудругото вчера имавте прилика да погледнете и како најбитните професии кај нас може да се работат од дома. Како изгледа еден училишен ден на децата додека се во изолација? Кој се јавува на хотлајн бројот за превенција од корона вирус и како стручните лица се снаоѓаат во различните ситуации?

Многу прашања, еден линк до јутјуб. Повелете.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Магазин

Фчерашни Новости: Што да правите со сето тоа брашно дома!?

Avatar

Објавено пред

на

Фчерашни новости им излезе во пресрет на домаќините и домаќинките кои се снабдија со поголемо количество на брашно по повод паниката заради пандемијата од корона вирусот и направи кулинарско шоу посветено на рецепти кои исклучиво вклучуваат храна и брашно.Мрзлив зелник, кроасани, фокача, мантии, се само мал број од специјалитетите кои ќе можете да погледнете како се прават.

Од сериозни вести пак, ќе може да погледнете како изгледа online час во ова современо време. Кои се предизвиците со кои се соочуваат наставниците додека мора да се адаптираат на новиот начин на предавање на учениците.

Кои нови песни ги спреми Карантин Бенд и кои се ризиците од правење свадба денес, настрана позитивните работи дека нема да мора да ви доаѓаат 300 гости кои ќе најдат маана на храната или па услугата.

Со други зборови, повелете епизодата:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Магазин

Најава Фчерашни: Како да се работи од дома за време на корона вирус?

Avatar

Објавено пред

на

Една од препораките, за време на светската пандемија поради корона вирусот, е да се биде во домашна изолација и да се работи од дома. Фчерашни новости влезе во еден изолиран дом се со цел да ви долови како изгледа еден работен ден во изолација на една од најтешките професии кај нас. Ќе дознаете кои се предизвиците, а кои предностите да се работи во изолација!?

Македонија конечно, после неколку пати најавување, влезе во НАТО. Како се одвиваше прославата за тој свет чин? Дали имаше шведска маса и кој го плати цехот на крај?

Најтешката задача за оваа епизода ја имаше нашиот репортер Кузман Статива. Да направиш анкета во време кога сите се во изолација е скоро невозможно. Дали ќе успее Кузман да ја изврши својата задача, дознајте во новата епизода на Фчерашни новости, оваа недела, 19:30 часот, на Канал 5 телевизија.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Магазин

Фчерашни: Како да се поздравуваме за време на Корона?

Avatar

Објавено пред

на

Вирусот корона ги натера сите поинаку да пристапуваат кога се гледаат со роднини и пријатели. Фчерашни новости успеа да дојде до видео упатство за тоа како да се поздравувате со истите во време на пандемија. Кога здравјето е најбитната работа, мора некои навики да се променат.

Воедно, во епизодата од вчера можевте да погледнете и што прави еден Македонец кога ќе се врати од Италија и зошто да не бидете како него. Како напредува сточарството во Македонија и зошто е нонстоп во пораст!?

И на крај на барање на гледачите, се врати дежурниот експерт Путец, слушнете ги неговите совети за последните случувања во нашата држава.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Живот и стилПред 9 часа

Поучна приказна за убав ден: „Не кажувај ја твојата приказна секому“

Не кажувај му ја секому твојата приказна. Зошто на крајот ќе се почувствуваш дека уште повеќе си отфрлена. Луѓето не...

МакедонијаПред 11 час

Денес ќе биде сончево и ветровито, додека викендов ниски утрински температури, преку денот дожд

Времето денес ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Претпладнето се уште ќе има...

ХороскопПред 12 часа

Дневен Хороскоп (02.04) четврток

ОВЕН Можни се успеси на деловно поле, особено ако планирате некој нов проект. Наскоро ќе повлечете важен потег и ќе...

КичевоПред 15 часа

(ГАЛЕРИЈА) Априлска снежна идила во Кичево, пред полициски час #ОстаниДома

Најавениот снег пристигна и сеуште активно врне во Кичево. Еве една мини-галерија пред „Полициски час“ © Порта.мк Преземањето на авторски...

Здравје и убавинаПред 16 часа

Ноќни грчеви на нозете? Еве што да направите

Ноќните грчеви во нозете може да ве разбудат од сон со остра болка среде ноќ, а некогаш се јавуваат додека...

МакедонијаПред 23 часа

Последен биланс: Потврдени нови 44 заболени, вкупно 329 лица позитивни на коронавирус – починаа 9 лица

Во деноноќието меѓу 30 и 31 март се потврдени 44 нови случаи на инфицирани со коронавирусот, со што бројот на...

МакедонијаПред 1 ден

Од 06:00ч за превој Стража се воведува забрана за тешки товарни возила

Од 06:00ч. се воведува забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Стража. /АМСМ © Порта.мк Преземањето на...

Живот и стилПред 1 ден

Пет начини на кои можете вашето утринско кафе да го направите како здрава опција.

Често се води полемика и се поставува прашањето дали кафето е воопшто здраво. Доколку се придржувате кон одредени правила, таа...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најавената прогноза за снег се оствари, прво-априлскиот снег пристига во западниот дел

Моментално се бележи најавениот прво-априлски снег во нашиот регион. На превој Стража и Пресека од извори на терен кои имаат...

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп за денес ( 1-ви Април)

ОВЕН Денешниот ден ви доаѓа како порачан. Намалениот прилив на обврски ќе ви го овозможи потребниот одмор. Можни се сомнежи...

НАЈЧИТАНИ