Следете не

Без категорија

Кое е најоддалеченото место на Земјата?

Објавено пред

на

Човечкиот вид остави своја трага во секој агол од планетата Земја, но авантуристите и понатаму копнеат за неоткриени места.

Мирот и спокојот, секако, можат да се најдат во планинарење по македонските планини, прошетки по Доломитите, веслање кану во Шведска и слично, но од вакви места цивилизацијата е оддалечена само неколку километри.

Прашањето кое ги „мачи“ научниците во овој контекст е: „Постои ли на Земјата место кое е толку оддалечено и непристапно, што досега никој го нема забележано?

Географијата како наука има специјален термин токму за такви места – непристапни полови. Притоа, треба да се знае дека тие се географски конструкции, а не физички феномени.

„Непристапниот пол означува место до кое е најтешко да се стигне поради оддалеченоста од географските форми кои би можеле да овозможат пристап до тоа место“, обаснуваат од отсекот за географија на калифорнискиот универзитет во Санта Барбара.

Половите на непристапност обично се континентални или океански точки. Континенталните полови се делови од копно најоддалечени од брегот. На пример, Евроазискиот пол на непристапност се наоѓа во пустината на северозападот од Кина, на границата со Казахстан.

Неговиот океански еквивалент е Поинт Немо во јужниот Пацифик, точка оддалечена речиси 2.700 километри од најблиското копно, островот Питкаирн.

Најоддалечениот остров на светот е ненаселениот Буве, на југот од Атлантскиот океан, во сопственост на Норвешка од 1930 година.

Овој остров, за жал, има многу малку што да им понуди на авантуристите желни за бегство од цивилизација. Поради лошите временски услови, островот е дом на лишаи, мов и габи кои растат на неговите делови кои не се под мраз. Од животински свет таму има албатроси, кралски пингвини и други птици кои поднесуваат ниски температури.

Се поставува прашањето дали постои место на кое човекот уште нема стапнато? Луѓето ја измениле Земјата и оставиле своја трага речиси насекаде, вели Рејнхолд Лејнфелдер, геобиолог на Универзитетот во Берлин.

Дури и на Немо има траги од цивилизација во форма на микропластика

Без категорија

Microsoft ќе ја исклучи поддршката за Windows 10 20H2 во мај

Објавено пред

на

За само неколку недели, на 10 мај 2022 година, Microsoft ќе ја прекине поддршката за корисниците кои не го ажурираат оперативниот систем Виндоус. Имено, тогаш поддршката за Windows 10, верзија 20H2, ќе престане.

Сепак, треба да се има предвид дека ова не е крај на поддршката за Windows 10 воопшто, бидејќи ќе трае до 2025 година. Со овој потег Microsoft сака само да ги „направи“ корисниците, доколку не сакаат да се надоградат на Windows 11, барем да имаат ажурирана верзија на оперативниот систем Windows 10. Компанијата објави дека по тој датум, на корисниците кои ќе повикаат поддршка за верзијата 20H2 ќе им биде наложено да ја надградат до најновата верзија, 21H2. Инаку, Microsoft од почетокот на оваа година агресивно ги тера корисниците да инсталираат нова верзија на ОС на нивните системи.

Што се однесува до крајот на поддршката, таа ќе се однесува на четири варијанти на Windows 10 20H2 OS, кои беа претставени во октомври 2020 година:

  • Windows 10 Home, version 20H2
  • Windows 10 Pro, version 20H2
  • Windows 10 Pro Education, version 20H2
  • Windows 10 Pro for Workstations, version 20H2

Извор: Betanews

Прочитај повеќе...

Без категорија

Од сега споделувајте видеа директно од YouTube на SnapChat

Објавено пред

на

Корисниците повеќе нема да мора да копираат или на друг начин да се обидуваат да споделуваат видеа на YouTube преку Snapchat.

Сега корисниците на Android и iOS можат директно да споделуваат видеа на YouTube преку Snapchat камера, било на Stories или на поединечни Snaps. Исто така, можно е да се применат креативни слоеви, како што е текстот, додека автоматизираните налепници на Snapchat ќе ги одведат гледачите директно до видеото, било во апликацијата YouTube или во веб-прелистувачот.

Сè што треба да направите е да кликнете на „сподели“ во апликацијата YouTube и да изберете Snapchat кога ќе се појави како опција. Snap истакнува дека ова е прв пат линковите на YouTube да можат визуелно да се споделуваат.

Новата опција ќе биде од посебно значење за оние кои сакаат да споделуваат пократки клипови, а за тоа на YouTube има Shorts кои се соодветни за апликацијата Snapchat.

Прочитај повеќе...

Без категорија

Вечерва во „Куќа на Уметност“ концерт во живо на Ален Хасановиќ

Објавено пред

на

Повторно на ваше барање во „Куќа на Уметноста“ доаѓа Ален Хасановиќ. Сите кои сеуште не го испланирале викендот и вечерта, слободни уште неколку места.

Резервации: 071/321-166

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Викенд Хороскоп (сабота 20 август)

ОВЕН Доаѓа време во кое ќе успеете да остварите успех на работно поле. Конечно ќе бидете задоволни со својата работа....

Временска прогноза7 часа

Попоски најавува големо невреме, ова се најновите информации

Во следните денови времето ќе биде многу нестабилно и на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално...

Македонија10 часа

Албански државјани фатени во шверц на 50 кг охридска пастрмка

Денеска (19.08.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал-Струга, во содејство со...

Хроника11 часа

ТАЖНА ВЕСТ: Почина девојката која се здоби со тешки телесни повредни поради страшен удар од автомобил во Тетово

Во Клиничкиот центар во Скопје почина 23-годишната Т.Р, од тетовското село Сараќино која беше тешко повредена како пешак на 15...

Спорт11 часа

ФК Борец и Слога Виница силите ќе ги одмерат на 24 август

Комисијата за натпревари при ФФМ на денешната седница донесе одлука натпреварот во рамките на првото коло од Втора МФЛ помеѓу...

Автомобили14 часа

Дали знаете како е создадена мерката – коњска сила?

Во автомобилската индустрија, коњската моќност стана стандард за изразување на моќта на агрегатот, односно неговата максимална моќност. Овој термин настанал...

Магазин14 часа

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем,...

Магазин14 часа

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата Се подготвувате...

Свет14 часа

Од Лондон до Мајами за помалку од 5 часа? Се враќаат суперсонични авиони

Само да се потсетиме на нереалните брзини што ги постигна Concorde. Овој француско-британски проект е еден од најбрзите патнички авиони...

Магазин14 часа

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што...

НАЈЧИТАНИ