Следете не

Скопје

Отсечена вагина со шрафцигер, машки полов орган фрлен во парк – Најсвирепите убиства во Скопје

Објавено пред

на

Илјадници експонати од извршени злосторства во текот на изминатите години можат да се видат во Музејот на криминалистика, единствен од ваков вид во Македонија, кој се наоѓа во Центарот за обука на МВР во Идризово. Најголем дел од нив потекнуваат од 60-тите и 70-тите години на минатиот век.

Кога шетате во Музејот и кога ги разгледувате сиве овие морничави експонати, си помислувате дека можеби не се вистински. Но, зад секој од нив има приказна. Во стаклените витрини, се изложени срцето на убиен полициски службеник, отсечената вагина на некоја несреќна девојка, отсечениот пенис пронајден во Градскиот парк во Скопје…

Отсечена вагина со шрафцигер

Половиот орган е на жена од скопското село Бразда, која била силувана од страна на тројца сторители. Силувачите потоа ја убиле и со шрафцигер и го отсекле половиот орган.

Прободено срце со пиштол-пенкало

Во тегла со формалин има човечко срце од полициски службеник кој бил убиен со пиштол-пенкало на патот Скопје-Тетово.

Пронајден машки полов орган во Градски парк – не се знае чиј е

Во 1968 година се случиле серија силувања во Градскиот парк во Скопје. Неколку денови по последното силување е пронајден пенисот. За него има две неофицијални верзии: едната е дека полицијата го пронашла и го убила силувачот, му го отсекла половиот орган и го фрлила во паркот како предупредување за идни сторители. Втората верзија е дека некој од семејствата на жртвите што бие силувани го убил сторителот, а полицијата го заштитува убиецот. Официјално, полицијата почнала истрага, но жртва со такви повреди не била пријавена никаде во државава. Според судски медицинари, кои го посетиле Музејот, човек со отсечен пенис би можел да преживее, но само со медицинска нега. А во тој период никаде не бил пријавен човек со ваква повреда и целиот случај останал мистерија. По оваа случка, во Градскиот парк немало силувања четири и пол години.

Скопје

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје

Објавено пред

на

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 06.02.2023 (понеделник) во официјалана посета на Република Македонија ќе пристгне претседателката на Унгарија, Н.Е. г – ѓа Каталин Новак.

Од тие причини СВР Скопје – Одделението за безбедност на патниот сообраќај ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на централното подрачје на Град Скопје.

МВР апелира до сите граѓани учесници во сообраќајот да се почитуваат наредбите кои ќе ги даваат униформираните полициски службеници.

Прочитај повеќе...

Скопје

Осум средни училишта од Скопје денеска добиле закана за поставен експлозив

Објавено пред

на

Денеска (03.02.2023) околу 11:40 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на осум средни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа.

Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштето и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случајот, истакнаа од МВР.

Прочитај повеќе...

Скопје

Кичевчанка во Скопје пријавила дека таксист недолично се однесувал и ја допирал по телото

Објавено пред

на

На 27.01.2023 во 04.33 часот во Полициска станица Аеродром, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04.20 часот додека со такси возило се враќала кон нејзиниот дом на подрачјето на скопски Аеродром, такси возачот започнал да се однесува недолично и да ја допира по телото.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот, истакнаа МВР во дневниот билтен за медиуми.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Видео7 часа

Кој подобро ја слуша мама? Тиктокерка сними како им дава наредби на синот и кучето, видеото стана хит

Корисничка на TikTok им покажа на следбениците како си игра со својот син и кучето давајќи им команди да го...

Свет7 часа

(ВИДЕО) Сириско момче истакна видео до под урнатините, „незнам дали ќе преживеам или умрам“, страшни снимки од земјотресот во Турција и Сирија

Ужасно видео на сириско момче кое се сними под урнатини од катастрофалниот земјотрес стана вирално на социјалните мрежи. Во него...

На денешен ден15 часа

8 февруари – На денешен ден

1560.- Турските галии ја пуштиле во бегство шпанската флота под команда на војводата Медина во битката во Средоземното Море во...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за среда (8 февруари)

ОВЕН Започнете го денот со утринска гимнастика. Станете малку порано, вежбајте, но не го заборавајте и појадокот. Така ќе имате...

Свет24 часа

Бројот на жртви не запира, денеска надмина 6,200 луѓе, додека спасувачите и покрај лошите временски услови се обидуваат да извадат живи луѓе..

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија денеска надмина 6.200 луѓе и се очекува тој да продолжи да...

Магазин1 ден

Дали ќе плаќаме за верификација на сметката и за Instagram и за Facebook?

Се чини дека Мета подготвува опција да им понуди на корисниците можност да платат за верификација на сметката на Instagram...

Свет1 ден

SpaceX ќе се обиде да го лансира Starship во март

Компанијата за прв пат ја поднесе документацијата за летот на Starship во 2021 година. SpaceX треба да добие одобрение од...

Магазин1 ден

Продажбата на конзолата PS5 надмина 32 милиони единици

До 31 декември 2022 година, Sony продаде вкупно 32,1 милиони конзоли за PlayStation 5. Само во последниот квартал од минатата...

Хроника2 дена

ТАЖНА ВЕСТ: Почина доајенот на македонската музика, маестро Милан Завков, нашата прва хармоника, музички виртуоз, творец и изведувач..

Тажна вест вечерва ја окупира и Македонија, на својата 61-ва година замина првата хармоника, големиот музички виртуоз Милан Завков. Започнал...

На денешен ден2 дена

7 февруари – На денешен ден

1478.- Роден е англискиот хуманист и државник Томас Мор, дипломат и лорд канцелар на Хенри VIII (1529-32). Тој паднал во...

НАЈЧИТАНИ