Следете не

Балкан

Најтешко повредената патничка од превртениот автобус пренесена во болница во Ниш

Avatar

Објавено пред

на

Најтешко повредената патничка од автобусот со македонски регистарски таблички кој утрово се преврте во Србија е пренесена во болницата во Ниш.

Од 26-те повредени во сообраќајната несреќа што се случи утринава на патот Блаце – Белољин во Република Србија, во која автобусот се превртел носејќи патници на еднодневна екскурзија на Копаоник, во болницата во Прокупље се згрижени 16 пациенти, информираат од МНР, повикувајќи се на дежурните лекари во болницата.

Сѐ уште се вршат испитувања над пациентите во Прокупље, но сите се надвор од животна опасност.

Во болницата во Блаце веќе нема згрижени пациенти, сите се пуштени на домашно лекување. Сѐ уште не се пристигнати детали за несреќата од страна на МВР на Србија.

Од МНР информираат дека Амбасадата на Република Македонија во Белград е во постојана комуникација со надлежните органи.

Балкан

Дачиќ потврди: Двајца Срби заразени со коронавирус

Avatar

Објавено пред

на

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд Принцес“, се заразени со коронавирус, изјави денеска српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ.

Во изјавата за агенцијата Танјуг, Дачиќ рече дека од Министерството за надворешни работи на Јапонија добиле известување дека двајца од преостанатите 11 државјани на Србија, членови на екипажот на бродот кој беше во карантин во пристаништето Јокохама во Јапонија, се позитивни на новиот коронавирус.

– Амбасадата на Србија во Јапонија е во постојан контакт со нив. Сите наши граѓани на овој брод ги имаат телефонските броеви на нашата амбасада во Јапонија, како и мобилен телефонски број на кој може да се јават 24 часа. Укажано им е и на тоа дека доколку бидат хоспитализирани треба да побараат да стапат во контакт со амбасадата, рече Дачиќ.

Тој додаде дека последната група патници кои се позитивни на новиот вирус наречен Ковид-19 е сместена во новоотворена болница на околу 300 километри од Токио и дека постои можност и двајцата српски државјани да бидат сместени таму.

На бродот, кој беше во карантин во Јапонија, имаше 3.700 патници, од кои 14 државјани на Србија, меѓу кои 12 членови на екипажот. Во Србија се вратија двајца патници и еден член на екипажот.

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд Принцес“, се заразени со коронавирус, изјави денеска српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ.

Во изјавата за агенцијата Танјуг, Дачиќ рече дека од Министерството за надворешни работи на Јапонија добиле известување дека двајца од преостанатите 11 државјани на Србија, членови на екипажот на бродот кој беше во карантин во пристаништето Јокохама во Јапонија, се позитивни на новиот коронавирус.

– Амбасадата на Србија во Јапонија е во постојан контакт со нив. Сите наши граѓани на овој брод ги имаат телефонските броеви на нашата амбасада во Јапонија, како и мобилен телефонски број на кој може да се јават 24 часа. Укажано им е и на тоа дека доколку бидат хоспитализирани треба да побараат да стапат во контакт со амбасадата, рече Дачиќ.

Тој додаде дека последната група патници кои се позитивни на новиот вирус наречен Ковид-19 е сместена во новоотворена болница на околу 300 километри од Токио и дека постои можност и двајцата српски државјани да бидат сместени таму.

На бродот, кој беше во карантин во Јапонија, имаше 3.700 патници, од кои 14 државјани на Србија, меѓу кои 12 членови на екипажот. Во Србија се вратија двајца патници и еден член на екипажот.

Прочитај повеќе...

Балкан

(ВИДЕО) Она кога Цеца се фаќа на оро и прави лом

Avatar

Објавено пред

на

Кога Цеца Ражнатовиќ ќе ги засени жените на оро, 😀

Прочитај повеќе...

Балкан

(ФОТО) Србија под снег, еден смртен случај и многу завеани патишта, детали..

Avatar

Објавено пред

на

Поради силниот ветер и големи снежни наноси во Србија, затворени се магистралните патишта Нови Пазар-Сјеница и Сјеница-Ивањица.

Зимската служба, полицијата и пожарникарите цела ноќ водеа надчовечка борба за да ги спасат сите завеани, а големата акција на Пештерската висорамнина продолжи и утрово.

Штотуку е прогласена вонредна состојба во општините Сјеница и Црна Трава, а заменик-градоначалникот на Сјеница, Војо Трмчиќ изјави дека поради големите снежни врнежи, автопатот Нови Пазар – Сјеница е сè уште непрооден.

Повеќе прочитајте на макпресс ТУКА

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 7 часа

Дожд и ветер преку целиот ден, не излегувајте без потреба надвор!

Времето ќе биде облачно и значително постудено со повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места...

ХороскопПред 12 часа

Хороскоп за денес (27.02) четврток

ОВЕН Ќе оставите многу позитивен впечаток при нов деловен разговор. Може да очекувате поволна фаза на работа. Личност која живее...

Здравје и убавинаПред 14 часа

Лесен и брз лек за имунитет, победете ја брзо настинката

Едноличната исхрана најмногу ја ослабува способноста на организмот да се избори со болестите.Затоа е важно редовно да консумираме овошје и...

МакедонијаПред 17 часа

(ВИДЕО) Д-р Александар Митов: Важни информации за „Корона вирусот“, на кој начин да се заштитиме и што знаеме

Д-р Александар Митов е магистер по јавно здравје и влијанија на животната средина врз здравјето. Во специјално издание докторот изјавува...

ВидеоПред 17 часа

(ВИДЕО) Му го скрши задното стакло, овој со тарабуката му врати со удар, па инструментот извади тон силината

Видеото кое стана вирално на интернет, во прашање е кавга на двајца, но како што гледаме едниот е доста наелектризиран...

МакедонијаПред 19 часа

ОФИЦИЈАЛНО: ПРВ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА- заразена жена која патувала во Италија

Во Македонија денеска е регистриран првиот случај на коронавирусот, ова во овие моменти го истакна министерот за здравство Венко Филипче....

СпортПред 22 часа

Милвоки преку шампионот Торонто до 50. победа оваа сезона во НБА лигата

Тимот на Милвоки бакс ја забележа победата број 50 во тековната НБА сезона, откако ноќеска на гостински терен го совлада...

СлучувањаПред 22 часа

МОНСТРУМ ОД СКОПЈЕ: Си го силувал своето 12-годишно дете!

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице осомничено дека сторило кривично дело...

МакедонијаПред 22 часа

Уште двајца сомнителни пациенти од коронавирус се испитуваат на Клиниката за инфективни болести

Уште двајца сомнителни пациенти со симптоми на грип се тестираат на присуство на коронавирус, дознаваме од извори од Клиниката за...

Временска прогнозаПред 1 ден

Денес ќе имаме засилен ветер, така што од четврток следуваат дождови а некаде и снег

Денес ќе преовладува поладно време со засилен ветер од југозападен правец, особено во западните делови каде на места ќе достигнува...

НАЈЧИТАНИ