Следете не

Здравје

На која страна е најздраво да спиете

Дали знаевте дека позицијата во која спиете влијае на вашето општо здравје? Последните истражувања покажаа дека спиењето на лева страна може да допринесе за здравјето на многу органи.

Порталот HealthDigezt објави листа на неколку можни користи од спиењето на левата страна.

Подобро функционирање на лимфниот систем

Лимфниот систем има клучна улога во отстранувањето на „отпадот“ и токсините од нашиот систем. Експертите велат дека најголем дел од лимфниот систем е сместен на левата страна од телото и затоа спиењето на таа страна може да му помогне на телото поефективно да го процесуира отпадот. Со оглед на тоа дека лимфниот систем ги транспортира мастите, протеините и важните супстанци до вашите ткива, лежењето на левата страна ви овозможува на келиите брзо да ги добијат овие супстанци.

И овозможува на слезината подобро да ја одработи својата работа

Слезината е најголем орган во лимфниот систем и исто така се наоша во левиот дел од телото и кога спиете на таа страна таа работи подобро. Главната причина за тоа е гравитацијата, протокот на крвта низ слезината и овозможува на слезината брзо да ги филтрира нечистотиите.

Ја подобрува елиминацијата на „ѓубрето“

Просторот помеѓу тенкото и дебелото црево исто така е на левата страна. Гравитациските сили олеснуваат отпадот да премине од тенкото во дебелото црево.

Може да ја намали ноќната киселина

Доколку страдате од постојани киселини добро е да спиете на левата страна да фатите барем малку сон. Во таа позиција вашиот желудник ќе биде сместен помеѓу сфинктерот кој го спојува со хранопроводникот. Спиењето на левата страна оневозможува содржината од желудникот да се враќа во хранопроводникот.

Го спасува вашиот црн дроб од преоптеретување

Со оглед на тоа дека црниот дроб е на десната страна и лежењето на тааа страна може да направи притисок на овој орган. Левата позиција пак, нема да им допушти на токсините и другите штетни супстанци да го преоптеретат црниот дроб.

Добро е за срцето

Левата страна на срцето прима крв од белите дробови и ја испумпува во вашето тело. Затоа спиењето на левата страна може да му помогне на срцето поквалитетно и поединоставно да ја направи својата работа. Кога спиете на левата страна гравитацијата ја подобрува функцијата на вашиот крвоток.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 9 минути

Откриен изгледот на новата серија 1 на BMW

Во пресрет на премиерата закажана за 27 мај, BMW на својот Instagram профил објави тизер фотографија на која јасно се...

КичевоПред 7 часа

Тешка сообраќајка во близина на с.Другово – Кичево помеѓу мотор и тешко товарно возило

Поради случена сообраќајна несреќа на патот према Охрид, пред клучката што ги поврзува Демир Хисар и Битола – сообраќајот е...

СветПред 8 часа

За 16 секунди исчезнуваат 16.000 тони челик снимено на камера! (ВИДЕО)

„Кулата Мартин“ е облакодер во Пенсилванија (поточно не Е, туку БЕШЕ) кој беше срушен за само 16 секунди. Станува збор...

СпортПред 9 часа

Зидан ја започна реконструкцијата на Реал Мадрид

Екипата на Реал Мадрид го продолжи договорот со уште еден првотимец, додека навивачите нетрпеливо чекаат трансфер-бомби со кои ќе може...

Временска прогнозаПред 15 часа

Викендот може да се планира, ќе имаме летни температури!

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе...

ЗабаваПред 20 часа

Дневен Хороскоп | 23.05 Четврток

ОВЕН Ќе имате слободно време повеќе од обично, а тоа ви е потребно. Искористете го овој ден за да се...

КичевоПред 1 ден

(ВИДЕО) Вака си поминаа кичевските матуранти од ОСУ „Мирко Милески“ – Кичево

Честитки за вашата матура ви посакуваме се најдобро во животот и успеси во понатамошните скалила на едукација. Утре на другарска...

СветПред 1 ден

Германија е-тротинетите ги брка од тротоарите и ги вклучува во сообраќајот

Германскиот Горен дом од Парламентот потврди дека на предлог на министерот за транспорт, Андреас Шауер, електричните тротинети од тротоарите се...

МакедонијаПред 2 дена

Веќе возиме поскапи горива, за тие што не се информираа – еве ги цените!

На бензинските на Лукоил и Макпетрол бензините поскапеа за 1 денар, а дизелот за 2 денари по литар. Бензинот 95...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (22.5) Среда

ОВЕН Пред вас е добар ден во кој ќе успеете да реализирате сѐ што ќе замислите. Имате сѐ повеќе проблеми...

НАЈЧИТАНИ

Close