Следете не

Македонија

Нашиот кичевски храм со утрена богослужба по повод големиот празник

Avatar

Објавено пред

на

Кога Православната Црква го празнува споменот на светиот пророк и Претеча Јован Крстител, во храмот „Свети апостоли Петар и Павле“ – Кичево ќе се изврши Утрена празнична богослужба со Света Божествена Литургија.

Исто така, овој празник е пропратен со постење кое е поради маченичката смрт на овој праведник и свет пророк кој е востановен заради проникнување во самиот живот на свети Јован Крстител, кој живеел испоснички живот, но и поради тагата на маките од самиот пророк.

Покрај тоа, добро е да се спомне и тоа дека овој пост е ист како и останатите, а не одбегнување на вкусување црвено која е погрешен обичај, а еве еден пример:

Причеста која се прима е со црвено вино. Тоа е еден неправославен карактер за овој празник.

За многу години!
УТРЕНА БОГОСЛУЖБА – 07³⁰ часот
СВЕТА ЛИТУРГИЈА – 08³⁰ часот

Текст: Кичевска Парохија

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Македонија

До вчера во Кичево 551 случаи на Ковид-19, додека активни се 161

Avatar

Објавено пред

на

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 30488, бројката на оздравени пациенти е 20448, на починати е 982, а бројот на активни случаи изнесува 9058.

Дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 13174, активни 4283

• Куманово 2244, активни 379

• Дебар 336, активни 58

• Штип 1645, активни 250

• Прилеп 1290, активни 449

• Тетово 2135, активни 507

• Струга 819, активни 101

• Велес 721, активни 335

• Битола 670, активни 265

• Охрид 698, активни 232

• Кавадарци 490, активни 208

• Гостивар 1181, активни 185

• Гевгелија 370, активни 172 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 55 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 876, активни 484

• Крива Паланка 232, активни 83

• Радовиш 230, активни 75

• Крушево 27, активни 7

• Кочани 706, активни 224

• Пробиштип 192, активни 57

• Демир Хисар 82, активни 16

• Македонски Брод 104, активни 8

• Пехчево 60, активни 8

• Берово 209, активни 49

• Валандово 102, активни 38

• Виница 177, активни 67

• Делчево 246, активни 115 (59 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 50, активни 20

• Свети Николе 481, активни 86

• Кичево 551, активни 161

• Ресен 244, активни 60

• Неготино 146, активни 76 (18 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Најновите бројки и регистрирани од Министерството за здравство ги очекуваме во секој момент..

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

КОВИД-19 НЕ ЗАПИРА ДЕНЕС РЕКОРДНИ 934 НОВИ СЛУЧАИ

Avatar

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 420
-Куманово 35
-Дебар 5
-Штип 20
-Прилеп 61
-Тетово 58
-Струга 5
-Велес 82
-Битола 33
-Охрид 23
-Кавадарци 19
-Гостивар 18
-Гевгелија 13
-Струмица 30
-Крива Паланка 4
-Радовиш 7
-Крушево 2
-Кочани 22
-Пробиштип 8
-Демир Хисар 2
-Пехчево 1
-Берово 6
-Валандово 1
-Виница 2
-Делчево 4
-Кратово 4
-Свети Николе 13
-Кичево 20
-Ресен 6
-Неготино 8

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје (58, 68 и 75г) и двајца од Прилеп (73 и 78г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 454 оздравени пациенти од:

-Скопје 273
-Куманово 15
-Штип 15
-Прилеп 16
-Тетово 21
-Струга 8
-Велес 5
-Битола 4
-Охрид 8
-Кавадарци 6
-Гостивар 11
-Гевгелија 7
-Струмица 17
-Крива Паланка 2
-Радовиш 10
-Кочани 9
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Берово 4
-Валандово 2
-Свети Николе 1
-Кичево 8
-Ресен 6
-Неготино 3

Досега во земјата се направени вкупно 246.105 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 30488, бројката на оздравени пациенти е 20448, на починати е 982, а бројот на активни случаи изнесува 9058.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

(ВИДЕО) Милион причини зошто да ги изберете ЛУКОИЛ бензинските станици

Avatar

Објавено пред

на

Милион причини зошто да ги изберете ЛУКОИЛ бензинските станици… која и да е твојата, знаеш дека СЕКОГАШ ДОБИВАШ ПОВЕЌЕ.

ЛУКОИЛ КЛУБ програма за лојалност – придружи ни се.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 23 минути

До вчера во Кичево 551 случаи на Ковид-19, додека активни се 161

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 30488, бројката на оздравени пациенти е 20448, на...

КичевоПред 3 часа

Скопјанец во Кичево вчера го нарушил јавниот ред и мир

На 30.10.2020 година во 21:30 часот, пред угостителски објект лоциран на булеварот „Ослободување“ во Кичево, Ш.А.(49) од Скопје го нарушил...

ЕстрадаПред 5 часа

(ВИДЕО) Зурлаџијата Џељо Дестановски меѓу најмладите со ново оро за пријатен викенд

Нашиот пријател Џељо Дестановски и во овие тешки ковид моменти за македонската музика, успешно твори и компонира нова музика. Како...

КичевоПред 6 часа

Понуда плус за ваша сигурна заштеда преку АТВА маркети

Екстра понуди, неодоливи цени на акциските производи само во АТВА маркети – Кичево © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови...

Здравје и убавинаПред 7 часа

Јадете ги оревите, заштитниците на вашето срце, еве зошто..

Набрзо откако е откриено дека оптималната дневна доза на ова овошје може да спречи развој на срцеви болести, оревите се...

ХороскопПред 18 часа

Денешен Хороскоп (31.10) сабота

ОВЕН Ќе се чувствувате некако нерасположени и ќе барате нешто што ќе ве расположи. Очекувајте повик од драга личност и...

Без категоријаПред 20 часа

Кичево високо на врвот во ПМ-10 честички на последните мерења вечерва, дали стартот на грејната сезона дополнително ќе го отежни квалитетот на воздухот?

Вечерва мерната станица лоцирана во Кичево на последните мерења во 21:00ч покажува опасна загаденост на воздухот особено во однос на...

МакедонијаПред 22 часа

КОВИД-19 НЕ ЗАПИРА ДЕНЕС РЕКОРДНИ 934 НОВИ СЛУЧАИ

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420 -Куманово...

КичевоПред 1 ден

На ул. Рудничка во Кичево вчера кучиња скитници нападнале две лица

На 29.10.2020 година во ОВР Кичево, Д.Т.(84) од селото Малкоец, пријави дека на улицата „Рудничка“ во Кичево, бил каснат од...

СпортПред 1 ден

Поради новиот протокол во рамките на пандемијата, натпреварите во Првата и Втората лига се одложени соопшти ФФМ.

„Комисија за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија информира дека поради измени на Протоколот за спроведување мерки за...

НАЈЧИТАНИ