Следете не

Кичево

Малата Каролина од Кичево имаше најсилно Велигденско јајце, додека Елена блесна со најубаво јајце за нашиот празник

Avatar

Објавено пред

на

По четиринаесетти пат, во трпезаријата од црковниот храм „Свети Петар и Павле“ во Кичево, се одржа традиционалниот избор на најубаво велигденско јајце, најубава торта, најубав солен колач и најубав велигденски цртеж, а за дечињата беше организиран натпревар во кршење на јајца, во кој најсилното јајце го имаше шестгодишната Каролина Ангелеска.

Во категоријата на најубаво велигденско јајце, беше прогласено јајцето под шифра „Христијанско писмо“, второто место му припадна на јајцето под шифра „Божја молитва“ а на трето место се пласира јајцето под шифра „Мајка Исусова“. Авторка на најубавото велигденско јајце беше Ели Попоска-Петреска.

– Овој ден ми е пресреќен, затоа што за големиот празник Велигден, јајцето што јас го декорирав беше прогласено за најубаво на манифестацијата што денес се одржа во црковниот храм во нашиот град. Идејата за ова јајце ми беше големиот верски празник Велигден и, токму таа инспирација ја пренесов на ова преубаво јајце, кое воедно беше и победничко – рече Ели Попоска-Петреска.

Во категоријата торти првото место го освои тортата под шифра „Невиност“. Солениот колач под име „Небо“ беше прогласен за најубав.

Во категоријата детски цртежи на тема Велигден, првото место го освои цртежот под шифра „Надеж“ чиј автор беше ученичката од 3-3 одделение при О.У „К.Ј.Питу“ од Кичево, Христијана Цавироска.

– Победничкиот цртеж беше целосно моја идеја и се чувствувам презадоволна што токму мојот избор беше по вкусот на комисијата, а тоа ќе ме поттикне и наредните години за големиот верски празник Велигден да изработувам и нови цртежи со нови содржини – рече победничката Христијана Цавироска.

На крајот беше организирана аукција на која на продажба беа понудени сите производи кои беа пријавени за денешниот натпревар.

– Средствата собрани од денешната аукција ќе бидат наменети за новиот црковен храм што во месец декември го започнавме кај новите градски гробишта во Кичево – рече Тони Петрески, претседател на црковниот  одбор.

Текст и Фото: Зоран Антоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Кичево

Вчера три лица од Кичево не го почитувале Полицискиот час

Avatar

Објавено пред

на

Во текот на изминатото деноноќие (24/25..2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид, осум лица не ја почитувале забраната за движење (Охрид-4, Струга-1, Кичево-3).

Тие се приведени и против нив ќе бидат поднесена кривична пријава по членот 206 од Кривичниот законик „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Во истиот период, не се регистрирани  нарушувања на јавниот ред и мир, кражби и сообраќајни незгоди. На подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници извршиле 73 контроли врз лица во изолација (Охрид-43, Струга-15, Кичево-15), три контрола врз лицата во самоизолација (Охрид-2, Струга-1)  и 36  контроли на угостителски и други  објекти

Извор: СВР Охрид / Стефан Димоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Кичево

Честитки по повод „Рамазан Бајрам“ од нашите партнери: „Бакарди“ , „РиД Електроника – Тотал ТВ“ , „АТВА Маркети“ и „Акорд Радио“

Avatar

Објавено пред

на

Преку нашиот медиум, нашите официјални соработници и партнери „Bacardi Lounge Bar“ , „Total TV – РиД Електроника“, „ATVA Marketi“ и „Радио Акорд“ упатуваат честитки до сите верници и припадници на муслиманската вероисповед по повод големиот празник „Рамазан Бајрам“ со желби за многу здравје, љубов, среќа и семејна благосостојба.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Кичево

Ќе се најде решение? Во Кичево и с.Бачишта нападнати од кучиња скитници

Avatar

Објавено пред

на

На 23.05.2020 година,  во полициската станица Кичево, А.Б.(23) од кичевското село Бачишта, пријави дека во атарот на селото бил нападнат од куче скитник. Притоа, тој се здобил со повреди во пределот на десната натлактица.

Исто така на ден 20.05.2020 во Полициската станица Кичево, Д.С.(60) пријавил дека на улица „Партизански одреди“ бил каснат од куче скитник на десната надлактица.

Жителите упатуваат апел до градските власти за итно решавање на проблемот со кучињата-скитници, кои во континуитет како случаи ги има секој трет ден.

Извор: СВР Охрид / ОВР Кичево

Портпарол: Стефан Димоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 2 часа

Вчера три лица од Кичево не го почитувале Полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие (24/25..2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и...

ХороскопПред 16 часа

Денешен Хороскоп (25.05) понеделник

ОВЕН Загрижени сте за својата заработка и честопати ви се чини дека некои работи одат во погрешна насока. Ви се...

СветПред 18 часа

(ВИДЕО) На Австралија и се заканува бура и невреме кое не се памети последниве години

На Австралија во наредните часови ѝ се заканува најсилната бура во последните 10 години. Се очекуваат обилни дождови, силни ветрови...

МакедонијаПред 23 часа

Промена на сообраќаен режим: Од утре во следните шест до девет месеци ќе се изведуваат градежни работи Куманово – с. Страцин

Виадукт трејд известува дека на ден 25.05.2020 ќе се започне со изведување на градежни активности при рехабилитација на дел од...

КичевоПред 23 часа

Честитки по повод „Рамазан Бајрам“ од нашите партнери: „Бакарди“ , „РиД Електроника – Тотал ТВ“ , „АТВА Маркети“ и „Акорд Радио“

Преку нашиот медиум, нашите официјални соработници и партнери „Bacardi Lounge Bar“ , „Total TV – РиД Електроника“, „ATVA Marketi“ и...

КичевоПред 1 ден

Ќе се најде решение? Во Кичево и с.Бачишта нападнати од кучиња скитници

На 23.05.2020 година,  во полициската станица Кичево, А.Б.(23) од кичевското село Бачишта, пријави дека во атарот на селото бил нападнат...

ВидеоПред 1 ден

(ВИДЕО) Монструозно лизгање на земјиште уловено на камери

Сè е забелеажно со камера, а глетката дефинитивно ќе ве остави без здив… © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови...

Здравје и убавинаПред 1 ден

Колку треба да се движиме за да го собориме вишокот килограми?

Губењето килограми не секогаш мора да се состои од исцрпувачкото трчање или поминување на голем број часови во теретана. Пешачењето...

МакедонијаПред 1 ден

Честитки по повод верскиот празник „Рамазан Бајрам“ до сите припадници на исламската вероисповед

Годинава месецот Рамазан за прв пат муслиманите го минуваа на невообичаен начин, поради мерките за заштита од Ковид-19 вирусот кој...

Временска прогнозаПред 2 дена

Толку од сонцето, од денес на пладне пороен дожд и засилен ветер, слично ќе биде до среда

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи....

НАЈЧИТАНИ