Следете не

Свет

Научниците предупредуваат: Британската варијанта на коронавирус е значително позаразна

Avatar

Објавено пред

на

Научниците предупредуваат: британската варијанта на коронавирус е значително позаразна и до 100 проценти смртоносна од оригиналната

Во својот генетски код, оваа варијанта има 23 мутации, што е релативно голем број на промени, а некои од нив се поспособни за побрзо ширење.

Мошне заразната варијанта на КОВИД-19, која се прошири низ целиот свет откако за прв пат беше откриена во Велика Британија кон крајот на минатата година, е меѓу 30 и 100 проценти поубиствена од другите варијанти, објавија британските научници во средата.

Резултатите од студијата за споредување на стапката на смртност кај британското население заразено со новата варијанта САРС-CoV-2, позната како B.1.1.7, во споредба со стапката меѓу заразените со други соеви, покажаа дека стапката на смртност од новата варијанта беше “значително поголема”. објавија научниците.

Варијантата B.1.1.7 за прв пат е откриена во Велика Британија во септември 2020 година, а оттогаш е пронајдена во повеќе од 100 земји.

Во својот генетски код, оваа варијанта има 23 мутации, што е релативно голем број на промени, а некои од нив се поспособни за побрзо ширење.

Британските научници велат дека тоа е помеѓу 40 и 70 проценти позаразни од претходно доминантните варијанти на циркулирачки коронавирус.

Резултатите од британското истражување, објавено во средата во British Medical Journal, сугерираат дека инфекцијата со новата варијанта довела до 227 смртни случаи кај примерок од 54.906 пациенти со КОВИД-19, во споредба со 141 смртни случаи кај ист број на пациенти заразени со други варијанти.

Во комбинација со можноста за побрзо ширење, варијантата B.1.1.7 претставува закана што треба сериозно да се сфати, рече Robert Challen, научник од Универзитетот во Exeter и еден од коавторите на студијата.

Свет

Почина раперот „DMX“ (50) не ја издржа најважната битка

Avatar

Објавено пред

на

Денес на 50 годишна возраст почина познатиот американски рапер „DMX“, откако беше задржан на апарати една седмица. Тој претрпе срцев удар минатата недела по наводно предозирање, како што потврди неговиот адвокат Мареј Ричман.

Иако во неделата можеше да дише самостојно, тој ја загуби битката денес

Почивај во мир!

ФОТО: nme

Прочитај повеќе...

Свет

Повеќе од 4.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа во Бразил

Avatar

Објавено пред

на

Во Бразил, границата од 4.000 смртни случаи од коронавирус за еден ден беше надмината за прв пат, со пријавени 4.195 смртни случаи во последните 24 часа, според новиот биланс на Министерството за здравство.

Како што соопшти Министерството во текот на претходната ноќ, досега вкупно 336.947 лица починале од ковид, а Бразил, со повеќе од 210 милиони жители, е втор во светот, по САД, по бројот на смртни случаи како резултат на вирус.

Бразил е исто така втор во светот по бројот на заразени, со повеќе од 13 милиони потврдени случаи на инфекција, 86.979 во последните 24 часа.

Пандемијата се чини дека целосно излезе од контрола во таа најголема латиноамериканска земја, каде црните рекорди паѓаат од ден на ден во последните неколку недели.

Досега, во Бразил евидентирани повеќе од 13 милиони случаи на коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Околу 66.570 луѓе починаа од ковид-19 во март, што е двојно повеќе отколку што покажа претходниот месечен црн рекорд.

За само шест дена во април, биле забележани повеќе од 15.000 смртни случаи, во просек по 2.757 на ден.

Болниците се преполни, луѓето умираат додека чекаат на лекување во некои градови, а здравствениот систем е пред колапс во многу области, пренесува Би-Би-Си. Претседателот Жаир Болсонаро продолжува да се спротивставува на какви било мерки на заклучување за да се спречи ширењето на инфекцијата, според Би-Би-Си. Тој верува дека штетата врз економијата ќе биде полоша од последиците од самиот вирус и се обиде да укине некои од ограничувањата наметнати од локалните власти во судовите.

Прочитај повеќе...

Свет

НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ ЗА MODERNA ВАКЦИНАТА: Секој треба да го знае ова!

Avatar

Објавено пред

на

Во денешниот извештај, New England journal of medicine наведува што рече Pfizer минатата недела за неговата вакцина, а тоа е дека Moderna вакцина работи на истиот принцип.

Новите истражувања покажуваат дека заштитата од ковид со помош на вакцината на Модерна трае најмалку шест месеци, објави AP.

Во денешниот извештај, New England journal of medicine наведува што изјави Pfizer минатата недела за неговата вакцина, а тоа е дека модерната вакцина работи на истиот принцип.

И двата извештаи, Pfizer и Moderna, се темелат на тестови на десетици луѓе кои примиле вакцина за време на студиите што претходеле на масовна имунизација.

Сепак, тие студии биле направени пред појавата на нови, позаразни видови, поради што во посебен извештај во медицинско списание пишува за загриженост за мутирани типови на ковид.

Pfizer и Moderna соопштија дека работат на ажурирање на вакцините или можност за давање друга доза, доколку е потребно против нови видови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ТехнологијаПред 31 минута

Неколку паметни трикови за Windows 10 оперативниот систем кои сигурно не сте ги знаеле

Според „Мајкрософт“, повеќе од милијарда уреди користат Windows 10. Скоро шест години по неговото објавување, сигурни сме дека сè уште...

СпортПред 2 часа

Македонската футсал репрезентација вечерва со директен пренос на МРТ3 игра против Романија

Македонската футсал репрезентација вечерва во 18:00 часот (директен пренос на МРТ 3) против Романија во Темишвар (ги затвора квалификациите за...

КичевоПред 4 часа

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавен прекин на електрична енергија од половина час во следните кичевски села утре

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 15.04.2021 година – четврток, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 5 часа

Во Кичево пронајдена неексплодирана граната, од ДЗС е безбедно подигната

Вчера на ден 13.04.2021 година во 12:30 часот во ОВР Кичево пријавено е дека на автопатот во изградба Кичево-Охрид, во...

Социјални мрежиПред 11 часа

Новата политика на приватност од „WhatsApp“ може да биде нелегална?

WhatsApp се соочува со бурни реакции откако објави дека сака да ја ажурира својата политика за приватност со измени што...

СпортПред 16 часа

Нашата репрезентација до 19 години победи против Црна Гора во првиот контролен меч, вториот е закажан за утре

Репрезентацијата на Македонија до 19 години славеше победа против Црна Гора во рамките на првата контролна средба одиграна меѓу овие...

КичевоПред 16 часа

Највкусното мени од „Bacardi Lounge Bar“ до вашата сакана дестинација, брзо и било каде во Кичево, порачајте веднаш!

Поради актуелнита мерка за затворање на угостителските објекти која стапи на сила од 7 април до 20 април, преку нашиот...

На денешен денПред 17 часа

На денешен ден – 14 април

1629 година – Роден е христијанскиот математичар и астроном Кристијан Хајгенс. Открил прстен околу Сатурн и конструирал часовник со нишало....

ХороскопПред 19 часа

Дневен Хороскоп [14 април] среда

ОВЕН Пред вас е поволен период за нови случувања и почеток на нов бизнис. Ви се додворуваат повеќе личности, но...

АвтомобилиПред 20 часа

Автомобилските гиганти „Dacia & Lada“ се соединуваат?

Дачија и Лада стануваат една посебна деловна единица. Ова е веста од Рено, која покажува колку е важен источниот производствен...

НАЈЧИТАНИ