Следете не

Здравје и убавина

Не само Коронавирусот, постојат и низа други недостатоци кои можат да ви го изгубат или променат вкусот на храната

Објавено пред

на

Промената на вкусот на храната најчесто се поврзува со коронавирусот во последната година, како еден од симптомите. Сепак, не само коронавирусот го предизвикува овој феномен. Телото се обидува да ни каже многу на овој начин.

Сепак, лекарите се внимателни ако пациентот се жали дека неговата храна има различен вкус, сосема оправдано.

Според д-р Рејчел Кеј од универзитетот Рутгерс, промената поврзана со чувството за вкус може да биде предизвикана од многу работи.

„Можно е да постои основен невролошки проблем, пред сè нервите кои го контролираат чувството за вкус“, изјави д-р Кеј за „Лајвстронг“.

Овие фактори можат да го намалат чувството за вкус, кое се нарекува хипогеузија, целосно да го одземат, односно агеузијата, или да предизвикаат поинаков вкус на храна и пијалок, односно дисгезија.

Постојат неколку можни објаснувања за ненадејната промена на искуството за вкус. Иако ова може да ви помогне да ја разберете причината, важно е да го посетите вашиот лекар за да можете да го решите проблемот и да го лекувате.

Јадевте или пиевте нешто премногу топло
Се чини едноставно да е вистина, но ако сте јаделе или сте испиле нешто топло, тоа може привремено да ви стане чудно за вкусот на храната што би ја изеле малку подоцна.

„За среќа, ова е обично привремен проблем“, вели д-р Кеј.

Имате настинка или алергија
Назална конгестија како резултат на инфекција со вируси и бактерии или алергии може да го отежни искуството на вкусот.

„Кога ќе се разболиме, сетилото за мирис исчезнува, а тоа е поврзано со чувството за вкус“, вели ринолог и ендоскопски хирург д-р Ентони Дел Сињоре.

Штом вирусот го напушти вашето тело или алергијата се смири, веројатно повторно ќе уживате во вкусот на храната.

Имате полип во носот
Понекогаш назалните полипи можат да се појават во носот, односно израстоци во носните шуплини кои се со поголема веројатност да се појават во 30-тите или 40-тите години. Но, не грижете се, тие генерално не се опасни. Сепак, полипите можат да влијаат на мирисот, а тоа може да влијае на вкусот.

Користите нови лекови
Одредени лекови можат да влијаат на чувството за вкус, да го променат или да предизвикаат целосно губење. Оваа група најчесто вклучува лекови за тироидната жлезда и одредени АКЕ инхибитори на висок крвен притисок, антифунгални и хемотерапевтски лекови.

Ако започнете да користите нов лек и забележите ненадејна промена поврзана со чувството за вкус, кажете му на вашиот лекар.

Недостаток на хранливи материи
Недостаток на одредени хранливи материи, како цинк, може да влијае на вашето чувство за вкус.

Исто така, недостаток на витамин Б12, кој игра витална улога во работата на нервниот систем, може да влијае на вашите пупки за вкус.

Но, пред да одлучите да воведете додатоци во исхраната, прво консултирајте се со вашиот лекар за да бидете сигурни дека навистина имате недостаток и дека овој додаток е безбеден за вас. Вашиот лекар исто така ќе ви помогне да ја одредите точната доза.

Имате автоимуно нарушување
Автоимуната болест може да биде причина за промени поврзани со вкусот.

„Кај некои автоимуни болести постои намалено лачење на плунка, што доведува до сувост на устата, а тоа може да го намали чувството за вкус или променет вкус. Најчесто тоа е вкус на метал во устата “, вели д-р Дел Сињоре.

Покрај промената на вкусот, други симптоми на болеста вклучуваат сувост на очите или носот, расипување на забите, како последица на намалена плунка, стомачни тегоби и болки во зглобовите или мускулите.

Одредени невролошки состојби
„Секоја невролошка состојба што влијае на нервите во мозокот може да влијае на вкусот“, вели д-р Кеј.

Таа дава пример за парализа на Бел, што предизвикува парализа на едната страна од лицето.

„Белата парализа може прво да влијае на вкусот, а дури потоа да предизвика парализа на лицето“, вели лекарот.

/rs.n1info.com

Здравје и убавина

Мајчиното млеко за бебињата најдобар заштитник од сите вируси и нивните соеви

Објавено пред

на

Со месеци, лекарите, и странски и домашни, зборуваат за тоа како бебињата добиваат антитела преку мајчиното млеко кои ги штитат од коронавирус ако мајката имала 19-та година или била вакцинирана. Ова се однесува и на нејзините мутации, но и на други вируси што ги имала мајката, за кои има антитела во нејзиното тело.

„Ковид 19 е вирусно заболување како и сите други вирусни заболувања. Мајка која страда од какво било заболување, на пример, од сипаници, таа лачи антитела, тие минуваат низ плацентата и го штитат бебето додека е во матката. Ова е апсолутно точно за ковид. Исто така, кога мајката дои, има антитела кои се лачат во млекото. Затоа, ако мајката има антитела, бебето е безбедно “, нагласува гинекологот д-р Мима Фазлагиќ.

Лекарот им кажува на сите жени кои сакаат да бидат вакцинирани да го сторат тоа и да инсистираат на тоа.

„Тоа е светска препорака за бремени жени да се вакцинираат за да се заштитат себе си и бебето во матката. Се разбира дека имаме проблеми во реалниот живот затоа што бремените жени доаѓаат кај мене и ми велат” не сакаа да ме вакцинираат, им рекоа да одам во Трамполин “, но седиштето даде многу јасна препорака. Значи, науката го кажа своето, а науката не е предмет на лично мислење“.

„Колку побрзо се вакцинираме, толку повеќе го спречуваме доаѓањето на индискиот вид и сите други видови.

Истата порака ја има и за жените кои имале ковид – да се вакцинираат еден месец по болеста и негативен тест со цел да се подигне имунитетот.

Извор: Српски Б92

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Оваа храна која е богата со бета-ситостерол може да ја намали анксиозноста кај луѓето

Објавено пред

на

Анксиозните нарушувања се меѓу најчестите нарушувања кај човекот во поновото време, кои заболуваат околу 18 проценти од населението секоја година. Иако можат да се лекуваат, помалку од 37 проценти од оние кои го имаат не добиваат соодветен третман.

Некои луѓе се противат на земање лекови, меѓу длабоко вкоренетите стигми на менталното здравје и стравот од несакани ефекти, има многу причини зошто некој не се чувствува пријатно да зема антидепресив. Сепак, неодамнешното истражување покажа неколку ветувачки резултати.

Една нова студија објавена во списанието Cell Reports Medicine на Институтот за наука во Вајзман во NewYork откри дека билната супстанција може да има клучна улога во намалувањето на нивото на анксиозност.

Супстанцијата е позната како бета-ситостерол, која се наоѓа во разни растителни јадења, како што се авокадо, ф’стаци, бадеми, но и други ореви, масло од канола, па дури и во некои житни култури. Во серија експерименти во однесувањето, истражувачите откриле дека бета-ситостеролот може да произведе смирувачки ефект кај глувците и сам и во комбинација со антидепресив.

Интересно, глувците на кои штотуку им е дадена билната супстанца не доживеале никакви несакани ефекти кои обично се поврзани со лекови против анксиозност, како што се зголемување на телесната тежина и замор. Сепак, ова не значи дека конзумирањето храна што е природно богата со бета-ситостерол автоматски ќе резултира во намалена анксиозност.

Наодите од оваа студија не индицираат дека само-додавањето на хербалната супстанција ќе им овозможи на луѓето со анксиозни нарушувања да се откажат од лекови.

Наместо тоа, бидејќи наодите од оваа студија врз животни се докажани во клиничките испитувања, можно е бета-ситостерол да им овозможи на луѓето да ја намалат дозата на лекови против анксиозност.

„Еден од главните проблеми со постојните лекови против анксиозност е што тие создаваат несакани ефекти, па ако бета-ситостеролот може да помогне во намалувањето на дозата на таквите лекови, тоа може потенцијално да ги намали несаканите ефекти“, рече д-р Никола Панајотис. Коавтор на студијата.

Ова исто така не значи дека можете да добиете доволно бета-ситостерол само со конзумирање на одредена храна. Д-р Панајотис додава дека треба да јадете авокадо дење и ноќе за да ја добиете вистинската доза, а веројатно е да имате проблеми со варењето отколку да ја ублажите анксиозноста.

ФОТО: Pixabay
Извор: vesti-online.com

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Европската комисија ја одобри вакцината на Фајзер за 12-годишни деца

Објавено пред

на

Франција ќе започне со вакцинирање на 12-годишници со вакцината Фејзер на 15 јуни, а Германија и Полска на 7 јуни.

Европската комисија одобри употреба на вакцини Фајзер / Бионтек против коронавирус кај адолесценти на возраст од 12 години, со што се отвори патот за помасовно вакцинирање во ЕУ по слични одобренија во САД и Канада, пренесува Танјуг.

Сепак, одлуката да се започне со вакцинирање на адолесцентите во богатите земји, додека многу делови на светот чекаат вакцини за постари и поранливи лица, предизвика загриженост во Светската здравствена организација, која ги повика богатите земји да донираат вакцини наместо да користат ги на овој начин.

Франција ќе започне со вакцинирање на 12-годишни деца со вакцината Фајзер на 15 јуни, Германија планира да ги вакцинира адолесцентите на возраст од 12 до 16 години од 7 јуни, како и Полска, која ќе ги вакцинира адолесцентите на возраст од 12 до 15 години од истиот датум.

Литванија објави дека може да започне со вакцинирање на деца од 12-та година од јуни, додека Италија одобри проширување на употребата на вакцината Фајзер-БиоНТек за деца на возраст од 12 до 15 години на 31 мај.

Естонија може да започне со вакцинирање на тинејџери до есен, а Австрија сака да вакцинира повеќе од 340 000 деца на возраст од 12 до 15 години до крајот на август.

Унгарија започна да вакцинира тинејџери на возраст од 16 до 18 години во средината на мај, додека Сан Марино на 1 јуни започна да вакцинира деца од 12 до 15 години.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 2 часа

ЕВН Скопје: Најава за прекин на електрична енергија во следниве скопски реони

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 22.06.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 3 часа

(ВИДЕО) Нашата репрезентација оштетена, недосудениот фаул причина за примениот гол во контра на лалињата

Да токму така, Македонската репрезентација е дефинитивно оштетена по недосудениот фаул врз Горан Пандев на работ на шеснаесетникот, по што...

МакедонијаПред 8 часа

Од ноќеска поскап бензин и дизел, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика ги одреди новите цени, бензините поскапуваат за еден денар. Поточно, ЕУРОСУПЕР-95 од полноќ ќе чини 69,5...

АвтомобилиПред 8 часа

Пристигнува електричната Mazda MX-5

Mazda потврди дека има намера да понуди електрифицирана верзија на MX-5 до крајот на деценијата. Според Carscoops, извештајот доаѓа од...

МагазинПред 9 часа

Тежината на сите ковид честички кај пациенти е од 100g до 10kg

Доколку сите честички на ковид се пронајдени на едно место, нивната тежина би се движела помеѓу тежината на јаболкото и...

СпортПред 9 часа

Кичевчанката Минговска непобедлива во својата класа, освои златен медал на државното првенство во Карате каде се натпреваруваа 260 спортисти

Во салата Крсте Мисирков при ООУ „Крсте Мисирков“ во Скопје изминатиот викенд на 19 и 20 јуни 2021 година, се...

АвтомобилиПред 9 часа

Toyota Supra од филмот Fast & Furious е продадена за 550.000 долари

Toyota Supra во 1994 година, управувана од Paul Walker во филмот Fast & Furious, беше продадена на аукција во Барет-onексон...

СветПред 9 часа

За прв пат во историјата на Шведска: Изгласано недоверба на премиерот

Шведскиот премиер, социјалдемократот Стефан Левен беше соборен денеска откако парламентот изгласа недоверба на неговата влада. Ова е првпат да се...

LifestyleПред 9 часа

Денес се одбележува Светскиот ден на јогата

Љубителите на јога ширум светот денес го слават Меѓународниот ден на јогата, меѓутоа, поради се уште актуелната пандемија на Ковид-19,...

Временска прогнозаПред 12 часа

Од денес топлиот бран од северните предели на Африка ќе продира кон нашите простори

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локална појава...

НАЈЧИТАНИ