Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп за 29.7 (Недела)

Avatar

Објавено пред

на

Овен
Сакате слобода и не дозволуваат некој постојано да ви ја расипува. Сакате колегите да ве почитуваат и ценат, па ќе се потрудите да го достигнете тоа.
Помалку сте иронични не сакате многу нешта да се признаете, како да сте на лош пат. Не сакаш да ги признаете грешките.
Зголемен стрес.

Бик
Имате премногу иновативен став, кога заеднички теми со колегите моментално се во зенит на работа. Сакате да заработувате, и во тој дух ќе го продолжите својот третман.
Не покажувате доза на емоции во поголема мера во која би можеле многу да решите, веќе во првиот круг. Покажувате одбивност.
Засилено лачење на хормомиот на стрес.

Близнаци
Одлично се согласувате со претставниците на земјаниот елемент. Тие би можеле да ви приредат одличен третман, кога се работи за заеднички теми.
За некои детали не сте ниту биле свесни вопоголема мера. Се обидувате да се поставувате противнички, кога се работи за конкретни идеи на вашиот партнер.
Здравјето е солидно.

Рак
На некои поодделни деловни сегменти не сте сметале дека може да ви донесат поголем профит. Засилената тензија се чувствува на голема врата, но, се разбира, и солидна примена на идејата која е доволно исплатлива.
Не сакате да се чувствувате осамено колку сте спремни да влезете со било кого во u врска. Обидете се повремено да ја симнете топката.
Не покажувате замор.

Лав
Премногу сте лежерни за некој нов почеток. Не оставате впечаток на доволно заинтересирано лица за нешто посебно во текот на денот.
Сакате да сте допадливи па со таа инерција се водите и денес. Партнерот е малку изненаден со вашиот став. Во секој случај, очекувајте позитивни вибрации.
Опуштени сте.

Девица
Покажувате зголемена незаинтересираност, кога станува збор за засилување на бизнис приликите. Понекогаш забелешките на вашите колега не ве вознемируваат премногу.
Сакате да се впуштите во една авантура со некој што можеби е роден во знакот на Скорпија. Не ве напушта засиленото либидо.
Одлично се чувствувате.

Терезија
Покажувате одреден ентузијазам, но со повремен скептицизам. Во она во што сте подобри од поголемиот дел, не можете да се докажете во поголма мерка и па сте подготвени на радикални промени.
Покренувате лавина од чувства, овој пат. Партнерот може по малку да ви спушта во намерата што ја имате, бидејќи работите се дополнително комплицирани.
Не покажувате премногу заинтересираност за својот физички изглед.

Скорпија
Пропуштена е прилика да донесите одредени детали до ред кога станува збор за прашања со појаки тренинзи, кои би можеле да ви донесат одреден пораст на буџетот.
Не сте помислувале дек би можеле да добиете нешто подобро во текот на денот,кога станува збор за непокорен став на вашиот партнер.
Зголемена тензија.

Стрелец
Сте имале и полоши денови. Не обидувајте се да пропуштите определени бизнис потези, ако немате поголем мотив, сепак оставите им нешто на колегама.
Засилената тензија не ви оди на рака овој пат. Партнерот е премногу тврдоглава личност. Подобрете го ставот на успешен преговарач.
Здравјето ви е солидно.

Јарец

Ако се согласите на бизнис договор со сосема нов човек, тоа може да ви направи посилна тензија. Во секој случај, не потпишувајте разни договори.
На повидок е љубован романса. Ќе мора да се навикнете на поголемо темпо и засилено трошење на енергијата затоа што не можете да стасате сè да завршите кога станува збор за работа и емотивен сегмент.
Добро се чувствувате.

Водолија
Имате одличен став дека можете да успеете во сé што сте посакале. Не е лоша солуција да се поставите доволно добро во полето на работа кога се новите задолжение во прашање.
Имате засилени ставови кон партнерот, но се чувствува дека попуштате Ако некои детали сте пропуштиле, не бидете очајни, поправниот е во тек.
Почесто одморајте

Риби
Поле на работа ви е солидно нагласено и никој не ви дозволува поголема можност во текот на моменталниот амбиент. Размислете дека вредите многу повеќе.
На овој сегмент се чувствува зголемена тензија и не сакате некој друг
да управува со вашиот живот.
Внесувајте повеќе витамин Ц.

Занимливости

Што се случува со Биткоинот, денес вртоглаво падна за 17% ?

Avatar

Објавено пред

на

Цената на биткоинот денес падна за 17 проценти, што предизвика распродажба на пазарите со криптовалути

Инвеститорите беа нервозни поради брзиот астрономски раст на нејзината цена, а берзанските и краткорочните играчи побрзаа да заработат од профитот.

Најголемата криптовалута во светот претрпе најсилен дневен пад во последниот месец, паѓајќи на 45.000 долари, пренесува Ројтерс.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Најновите студии говорат дека луѓето кои носат очила имаат три пати помала веројатност против Ковид-19 вирусот

Avatar

Објавено пред

на

Луѓето кои носат очила имаат три пати помала веројатност да бидат заразени со Ковид-19, бидејќи многу помалку ги допираат нивните очи, покажува студија од Индија

Истражувачи од Индија спроведоа студија заснована врз 304 испитаници на возраст од 10 до 80 години кои го надминале ковидот.

Околу 19 проценти од нив носеле очила поголем дел од денот, а остатокот не, што укажува на тоа дека луѓето кои носат очила осум часа на ден имаат помали шанси да заболат од гушавост, објави „Дејли меил“, повикувајќи се на „Сандеј телеграф“.

„Луѓето имаат тенденција да го допираат лицето 23 пати на час и очите три пати за 60 минути. Луѓето кои носат очила подолго време нема да ги допираат или допираат нивните очи“, се вели во студијата.

Слична студија беше направена во Кина минатата година, каде беше утврдено дека луѓето кои носат очила имаат пет пати помала веројатност да заболат од колевид отколку оние кои не носат.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Ethereum е втора најважна крипто валута: Вреди мизерно во споредба со bitcoin. Сепак, има ли потенцијал?

Avatar

Објавено пред

на

Ethereum не е „bitcoin 2“, и тоа е клучно

Крипто-валутите го зазедоа светот во последно време и прашање е на моментот кога тие ќе станат масовно и еднакво платежно средство. Сепак, сите тие не уживаат ист статус, што е логично.

Биткоинот, кој во моментов вреди околу 51.600 долари, се искачи, што е скоро историски рекорд. Следат ethereum, ripple XRP, litecoin, NEO и IOTA, како и други популарни криптовалути.

Сепак, тоа не значи дека тие се близу до биткоинот. Покрај тоа, ќе им треба многу време и доверба од инвеститорите, со цел нивната вредност повеќе или помалку да се совпадне со познатата дигитална паричка.
Поточно, ethereum, кој е втор по популарност, сега вреди „само“ 1.900 долари, што е мизерно во споредба со биткоинот. Сепак, има ли потенцијал?

Зад него е канадско-рускиот програмер Vitalik Buterin (27), кој го основаше во 2015 година. Собра 150 милиони УСД и овој проект стана најуспешниот деловен потфат во историјата.

Точно е дека ethereum се заснова на технологијата на биткоин, но тоа е многу повеќе од ривал. Може да има многу поголема вредност, бидејќи сигурно има потенцијал: подразбира сеопфатна мрежа – Интернет прелистувач, програмски јазик и систем на плаќање.

Значи, мудро е дизајниран, така што е различен, т.е. дека инвеститорите имаат причина да размислат за тоа. Ethereum не е „bitcoin 2“, и тоа е клучно. Покрај тоа, оваа криптовалута се истакнува во следново:
Тој нуди алатки за развој на децентрализирани апликации и работи на принцип на паметни договори, и што значи тоа? Тоа е цела постапка, насочена кон безбедно спроведување на одреден договор или збир на правила.

Клучни придобивки?

Постојат два начина да се дојде до тоа: првиот метод е рударство, а вториот начин е купување преку Интернет.

Бидејќи нејзиното средно име е „децентрализација“, оваа монета има забрзан почеток и развој. Главната предност е тоа што ви овозможува директно да профитирате од користењето на мрежата.

Покрај тоа, можете да го користите за целите на водење на децентрализирани социјални мрежи, кои наградуваат добра содржина со пари, а во исто време не можат да бидат цензурирани.

Некои корисници се фокусираат на алатките за креирање апликации, а она што исто така поставува ethereum на пазарот е високото ниво на транспарентност на производот. Оваа криптовалута функционира и како продавница за апликации.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 5 часа

Дневен Хороскоп (26.02) петок

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

КичевоПред 7 часа

(ВИДЕО) ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење

ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење. Поради пандемијата со COVID-19 одбележувањето помина...

МакедонијаПред 10 часа

Коронавирус не запира, денес 582 нови случаи, починале 13 лица

Во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп...

КичевоПред 12 часа

Кучиња скитници нападнале две малолетни внучиња и баба од Кичево

Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски ја информира јавноста дека вчера на ден 24.02.2021 година, А.М.(42) од Кичево, во полициската...

МакедонијаПред 16 часа

Утре времен прекин на сообраќај према Охрид, поради минирање

Од АМСМ известуваат дека на ден 26.02.2021 (петок) утре, на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека –...

Временска прогнозаПред 16 часа

Стабилно и суво време, во недела најава за засилен ветер и пад на температурите, ова се деталите..

Продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време, повремено со мала локална облачност. До сабота температурите на воздухот ќе бидат...

ГејмингПред 1 ден

Денес по наше време доаѓа „Call of Duty“: Modern Warfare – Сезона 2

Играта која моментално е #trending во светски рамки денес ја започнува втората сезона. Овој Battle Pass нуди нацрти за оружје,...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 25 февруари

1570 година – Папата Пиус V ја екскомуницира англиската кралица Елизабета Прва за нејзината поддршка на протестантизмот и англиканската црква....

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп -[ 25.02 ]- четврток

ОВЕН Без сомнение, Овни, сте дале се од себе во работата во последните неколку недели. Како што се приближуваат вашите...

ТехнологијаПред 1 ден

И „Google Maps“ ќе биде со нов интерфејс на „Темен режим“

Корисниците на Google Maps и Android Auto наскоро може да очекуваат нови корисни опции, за почеток, „Гугл мапс“ за Андроид...

НАЈЧИТАНИ