Следете не

Без категорија

(ВИДЕО) Снимката со Нејмар и девојката која го обвинува за силување

Avatar

Објавено пред

на

Видео со учество на Нејмар ги обиколува социјалните мрежи веќе неколку часа. Тоа покажува како асот на ПСЖ и моделот Нажила Триндаде, која го обвинува за силување, се расправаат во еден хотел во Париз.

Бразилскиот телевизиски канал „Рекорд“ го емитуваше видеото.
Тоа трае 45 секунди и беше објавено на веб-страницата на „Тина“. Покажува како Бразилецот влегува во соба и легнува на креветот, а потоа девојката оди кон него. Потоа, судејќи според звуците, следи шлаканицата во лицето на Нејмар, кој извикува: „Не, не“. По краток дијалог, жената станува уште поагресивна и почнува да ја удира бразилската ѕвезда. Му кажува: „Сега ќе те истепам! Знаеш зошто? Затоа што вчера ме повреди и ме остави сама“.

Уште вчера Триндаде се закани со ширење видео, кое „ќе ја уништи кариерата на Нејмар“.
Русокосата, исто така, даде ТВ-интервју кажувајќи ја за нејзината врска со најскапиот фудбалер во историјата.

„Имаше агресија порај силувањето“, рече таа во интервју кое е емитувано на мрежата на „SBT“.
„Беше нестрплив и ме праша кога можам да дојдам во Париз. Му одговорив дека не можам поради финансиски причини и работата. Ми рече дека може да го реши сето тоа. Навистина сакав да се сретнеме“, рече Нажила.

„Работите се променија драматично при нашата прва средба. Во хотелот беше агресивен, сосема различен од момчето кое го познавав од пораките. Почна да ме бакнува и соблекува. Отпрвин ми се допадна, но потоа почна да делува грубо.

Излезе дека има кондом и му реков дека нема да правиме ништо. Но тој продолжи. Му реков: „Доста е, ме боли“. Ми врати: „Жалам убавице“. Тој не застана и не одговори на моите викотници. Ме преврте, ме мачеше, ме тепаше. Бев шокирана. Едвај подоцна сфатив што се случи. Сакам да плати за тоа што го направи. Не станува збор за пари. Ако ми требаа финансиски средства, ќе изберев полесен начин“, додаде таа.

Сепак, ова не е мислењето на многу фанови на Нејмар. Бразилските медиуми вчера објавија дека Нажила Трианде има налог за отстранување од станот, каде живее и две тужби за долг. Таа морала да плати 26.712 реали (околу 6.923 долари) за кирија.

Случај против неа водела и Пан-американската школа за уметност, која ја тужи за долг од 4.160 реали (околу 1.078 долари).

Без категорија

Зошто планинарењето е одлична активност?

Avatar

Објавено пред

на

Една од работите кои задолжително треба да почнете да ги практикувате во новата година (доколку досега не сте го сториле тоа) е поголемата физичка активност. Притоа имате многу опции што можете да ги одберете – практикување некој спорт, посетување теретана, како и планинарење (излетничкото, рекреативно планинарање). Последнава опција нуди многу придобивки, а дел од нив можете да ги прочитате во продолжение.

Рекреативното планинарење е одлична вежба чиј ефект меѓу другото се согледува и во следново:

1. Преку оваа физичка активност се намалува ризикот од појава на срцеви болести.

2. Го подобрува крвниот притисок и го регулира нивото на шеќерот во крвта.

3. Го подобрува балансот на телото.

4. Помага да воспоставите контрола врз тежината. Врз ова има влијание не само искачувањето, туку и фактот што носите одредена тежина на себе која помага во дополнителното согорување на калории.

5. Го подобрува вашето расположение (како што пренесува webmd, овој вид на активност помага да се справите со стресот и нервозата). Со тоа може да им послужи како терапија на луѓето кои се склони кон депресија.

6. Воедно, планинарењето е одлично за проширување на кругот на пријатели. Постојат друштва кои организираат колективно планинарење, со што доаѓате во контакт со нови личности.

7. Доколку почнете сериозно да ја практикувате ваквата активност, преку неа можете да посетите доста прекрасни места, во и надвор од нашата земја.

8. Еден од помалку познатите бенфити е дека планинарањето ја поттикнува креативноста. Едно истражување покажа дека минувањето време во природа ја зголемува способноста за решавање проблеми за 50%.

Неколку совети за почетници:

– Почнете полека. Ако имате намера да почнете посериозно да се посветите на оваа активност, прво почнете со посета на локални местенца што ги знаете (како на пример ритчиња кои нема да ви претставуваат поголем проблем со оглед на вашата сегашна кондиција). Постепено ќе стигнете до позиција да можете да искачувате уште поголема далечина.

– Добро би било кога би планинареле по нерамни патеки, затоа што на тој начин ја зголемувате работата на мускулите.

– Не одете сами, најдете друштво, некој пријател кој ќе ве придружува. Не само поради фактот што така е позабавно, туку и во случај да се случи нешто непријатно и непредвидено имате човек плус кој може да реагира.

– Бидете подготвени – носете вода и храна со себе, како и соодветни обувки за патеката што имате намера да ја искачите.

– Каде и да одлучите да се упатите добро запознајте ја патеката на која ќе се движите и воедно информирајте се за временските услови.

Кога ќе ги минете првите чекори, потоа можете да му се придружите на некое планинарско друштво и на тој начин да почнете посериозно да се посветите на оваа активност.

Прочитај повеќе...

Без категорија

„Bacardi Lounge Bar“ – Кичево од утре 18.08 до 30.08 на колективен одмор

Avatar

Објавено пред

на

Lounge Bar Bacardi преку нашиот сервис ве известува дека во периодот од утре недела 18.08.2019 до петок 30.08.2019 ќе биде на колективен годишен одмор.

Локалот со работа ќе одпочне од петок 30.08.2019 – 15:00 часот, до тогаш Ви посакуваме убави и блескави моменти, каде и да сте!

Колективот на Bacardi.

Прочитај повеќе...

Без категорија

Тропски температури во Македонија- жолта алертна фаза до четврток

Avatar

Објавено пред

на

Територијата на државава, неделава е зафатена од топлотен бран со температури од жолта (алертна) фаза. Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи, денеска и утре максималните температури на повеќе места ќе надминат и 35 степени. Се очекува температурите утре да достигнат 40 степени. УВ индексот ќе биде 9.

Зголемената влажност на воздухот ќе придонесе да се има чувство дека температурите се повисоки од измерените. Од утре до петок во попладневите часови ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи.

Од Министерството за здравство апелираат граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури, односно да се заштитат од директна сончева изложеност, да избегнуваат престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, да носат светла и лесна облека, а при директна изложеност на Сонце да носат заштитни очила и капа (светлите бои ја рефлектираат светлината), да консумираат лесна храна и течности, посебно да внимаваат при подготовка и консумирање на храната, да избегнуваат термички необработени производи, на пример мајонези од домашни јајца, внимателно да консумираат сладолед и разни кремови, да внесуваат поголемо количество течности, најдобро обична вода за пиење, да избегнуваат алкохолни пијалаци, а при влегување во возило треба одреден период да го проветрат.

Во текот на ваквите екстремно топли денови, посочуваат од Министерството, граѓаните треба да останат во затворени простории (пред се климатизирани), при неопходен престој на отворен простор во овој период, да најдат можност за почести одмори под сенка, а хронично болните лица редовно да ја земаат пропишаната терапија.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 11 час

19.09 Четврток | Дневен Хороскоп

ОВЕН Не брзајте премногу со завршувањето на важни работни задачи, најдобро е сѐ да се одвива полека. Иако мислевте дека...

Временска прогнозаПред 17 часа

Влегуваме во зона на облачност, засилен ветер и услови за дожд

Облачноста доцна попладне и навечер ќе почне да се зголемува и ќе има услови за слаб локален дожд. Зголемена облачност...

ВидеоПред 19 часа

(ВИДЕО) Прекрасно доаѓа да се видат љубезни луѓе!

Стварно е прекрасно да се видат љубезни луѓе на планетата… Еве мал исечок за убав ден..

ЗабаваПред 1 ден

12 интересни факти за кафето

►Дејството на кафето е откриено во 9-тиот век во Етиопија, кога сточарот што ги пасел козите, забележал дека плодовите кои...

Временска прогнозаПред 1 ден

Вонредна временска прогноза: Вадете ја топлата облека од плакарите

Драстична промена на температурите во Македонија, најавуваат метерозлозите. Според нивните анализи температурите се значително под просекот за овој дел од...

Временска прогнозаПред 1 ден

Детална анализа: Огромна разлика во температури, од 36°C на 0, доаѓа студен фронт во нашата држава

Голем пад на температурите, постепено наоблачнување во текот на утрешното попладне и вечер како и северен ветер кој долж Повардарието...

ХороскопПред 2 дена

18.09 Среда | Редовен Хороскоп

ОВЕН Имате многу работа и не ви е лесно да ги завршите обврските сами. Потребна ви е поддршка и помош...

СпортПред 2 дена

ОДБОЈКА ЕП: По Белорусија на колена и Словенија! Горда МАКЕДОНИЈА, секоја чест момци!

Одбојкарите на Македонија по вчерашната победа над Белорусија, пред малку го совладаа и домаќинот Словенија со 3:1 во сетови, што...

КичевоПред 2 дена

ЈП „Студенчица“ – Кичево: Утре е можна заматеност на вода за пиење, поради прочистување на изворот

ЈП „Студенчица“ – Кичево ги информира корисниците на вода за пиење дека утре на ден 18.09.2019 година (среда) во периодот...

МакедонијаПред 2 дена

„Ќе играм на твојата матура сине“ – Ајде сите телефоните во раце за Мери од Кичево, бидете хумани!

Драги наши хумани луѓе, на чекор сме до целта Мери да замине на роботерапија во реномираната Неуро Медик – Клиник,...

НАЈЧИТАНИ