Следете не

Кичево

Немањето на анестезиолог го остави Кичево без првороденче во Новата година

Поради немање на анестезиолог кој би асистирал во првото годинешно породување во кичевската болница, среќната мајка мораше да отпатува за Охрид, каде е извршено породувањето.

Инаку, ова не е прв случај родилки во поодмината бременост да се препраќаат во други градови, поради дефицит од анестезиолози во кичевската болница, проблем кој со години се провлекува во оваа здравствена установа.

-Денес ќе беше извршено првото породување во нашата болница во оваа календарска година, но немањето анестезиолог нè принуди на идната мајка да и дадеме упат и таа породувањето да го изврши во Охридската болница. Поради дефицит од анестезиолози во нашата болница, најмалку педесетина породувања во текот на годината се помалку во нашиот оддел, и овој проблем ќе нè следи сè дотогаш додека целосно не се екипира оваа здравствена установа – вели Д-р.Ѓоко Дичоски, гинеколог-акушер во кичевската општа болница.

Според него, од година во година бројот на новороденчиња во кичевската болница е во опаѓање, така во 2010 година имало 420 породувања, додека во изминатава година тој број е речиси преполовен и изнесува 230.

– Причините за ова намалување на бројот на новороденчиња се должи на иселувањето на младите во фертилниот период, како и горенаведениот проблем, односно немањето на доволно анестезиолози во нашата болница – нагласи Дичоски.

Инаку, кичевската болница располага со еден анестезиолог, кој треба да опслужува население од околу 70.000 жители од три општини и тоа Кичево, Пласница и Брод.

Извор: Зоран Антоски

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

СлучувањаПред 8 часа

ТРАГЕДИЈА ВО КУМАНОВО: Еден полицаец загина, друг се бори за живот, повредени и други лица

Полицаец загина, а друг со тешки повреди е пренесен на клиника по хорор сцена која синоќа се случила во Куманово,...

МакедонијаПред 10 часа

7-ми Мај неработен ден за сите

Доаѓањето на Папата кое е историски настан на 7-ми мај Вторник всушност ќе значи и неработен ден македонските граѓани. Владата...

ЗабаваПред 11 час

На денешен ден.. (21.04)

753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал градот Рим. 1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес Кабрал пристигнал до брегот на Бразил и го...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 19 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 20 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 22 часа

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 23 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 1 ден

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 2 дена

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

Популарни

Close