Следете не

Технологија

Netflix конечно одговорија на барањата од клиентите

Avatar

Објавено пред

на

Netflix исполнува желби…

Може да биде фрустрирачки случајно да притиснете копче и да запрете серија или да премотате назад додека го гледате на вашиот телефон, особено додека гледате нешто на Netflix. За среќа, Netflix испорачува нова функција за уредите со Android кои ќе се обидат да ја спречат.

Новата опција им овозможува на корисниците на „Андроид“ да избегнуваат случајни допири при користење на апликацијата за услуга за стриминг на Netflix. Класичното „заклучување на екранот“ конечно се најде на долниот лев дел од екранот и можете да го притиснете откако ќе пуштите филм или серија. Покрај заклучувањето на екранот, го оневозможувате копчето за репродукција на видео или паузирање сè додека не ја притиснете повторно таа опција. На тој начин, конечно додека го гледате Netflix, случајно нема да го запрете видеото или да го исклучите преводот.

Оваа функција исто така може да се покаже како многу корисна ако имате мали деца кои постојано чепкаат нешто на екранот.

Технологија

И „Google Maps“ ќе биде со нов интерфејс на „Темен режим“

Avatar

Објавено пред

на

Корисниците на Google Maps и Android Auto наскоро може да очекуваат нови корисни опции, за почеток, „Гугл мапс“ за Андроид конечно ќе добие „Темен режим“.

Оваа опција е тестирана од април минатата година и е значително различна од моментално достапниот „Ноќен режим“. За да пронајдете „Темен режим“, треба да ги отворите поставките за апликацијата и да погледнете во делот Теми.

Кога станува збор за Android Auto, возачите ќе можат да играат неколку нови видео игри како „Квиз за песна“ или „Дали се чувствувате среќни“ додека го користите. Само вклучете го „Помошникот на Гугл“ и кажете му „Еј Гугл, играј игра“, пренесува порталот „Верџ“.

Покрај ова, постои можност за споделување на екранот, каде што Google Maps стои покрај мултимедијалните контроли, како и јазичиња на почетната страница на апликацијата Android Auto што овозможуваат брз пристап до термостатот или временската прогноза.

Новите функции за Android Auto ќе бидат достапни за секој со Android 6.0 или подоцна овие денови, додека темниот режим за Google Maps се вели дека ќе дојде „наскоро“.

ФОТО: theburnin

Прочитај повеќе...

Технологија

Која е разликата помеѓу „Crack“ и „Keygen“ во компјутерската индустрија

Avatar

Објавено пред

на

Бидејќи во пиратските игри, многумина наидоа на поимите „Крак“ и „Кејген“ и не знаеја што е тоа и што е разликата. Експертите во статијата ќе се обидат да го појаснат термините на наједноставен можен начин.

Што е Crack?
„Cracking“, играта се прави кога некој сака да го заобиколи механизмот за проверка на законитоста на копија од играта.

Производителите некако мора да спречат копирање на игри, затоа инсталираат разни заштитни методи. Од друга страна, има луѓе кои се обидуваат да ги заобиколат тие заштити. Кога ќе успеат во тоа, тие го „спакуваат“ своето решение во датотека (или датотеки) и го нудат како „пукнатина“ на сцената во Warez. Подоцна багот се дистрибуира преку Torrent и P2P мрежите.

Тој баг или пропуст може да биде во форма на модифицирана .exe датотека за извршување на играта, модифицирани податоци или датотеки .dll или нешто петто, а понекогаш и сето тоа – сето тоа зависи од тоа како ќе успеат да ја разбијат играта.

Крајниот корисник ја „крши“ играта со копирање на овие модифицирани датотеки во папки според упатствата што некаде ги пишува crack-er.

Значи: crack е датотека (или датотеки) што ја модифицира инсталацијата на играта на таков начин што играта „мисли“ дека е легална копија и му дозволува на корисникот да ја извршува.

Што е Keygen?
Keygen е комбинација на поимите „Клуч“ и „Генератор“, што во превод значи „генератор на клучеви“ и го прави токму она што го сугерира неговото име.

Овие се всушност легални програми што производителот на игри / софтвер ги продава на лиценцирани препродавачи за да можат да генерираат и продаваат лиценци на своите клиенти. Сега не е важно како работи плаќањето за овие лиценци и дистрибуција.

Производителите имаат свои Keygen програми и тие се легитимни, но проблемот е што методот „Обратно инженерство“ може да се искористи за создавање на нелегални Keygens кои исто така генерираат валидни лиценци.

Обратниот инженерски метод вклучува пресоздавање нешто засновано само на влезови и излези без да се знае како работи нешто. Во овој случај, крекерот не мора да го има изворниот код на програмата Keygen, но може да заклучи од резултатите и влезовите како работи Keygen. Исто така, тие честопати ја распакуваат програмата и прават обратно инженерство на самиот код.

И тогаш овие крекери го прават својот Keygen и го пуштаат во етерот за понатаму да се споделуваат меѓу корисниците дел преку Torrent-ти, дел не.

Сега, во последно време, скоро секоја игра / програма ја проверува лиценцата преку Интернет, па затоа е потешко да се „измами“ системот. Но, сцената секогаш наоѓа решение за да се надмине тоа. Во овој лажен Keygen често се вградува дополнителен систем за да ги „провери“ клучевите, но секако овој систем секогаш ќе врати позитивен резултат. На овој начин, тие ја заобиколуваат комуникацијата со вистинскиот систем за верификација.

Денес, ова е исто така многу тешко, особено со игри што се играат преку Интернет и бараат корисничка сметка. Нивниот систем проверува дали одредена игра е поврзана со таа сметка и ако не – не може да се игра. На пример, GTA 5 и Red Dead Redemption 2 не можат да се играат преку Интернет (барем не на официјални сервери) без оригиналната копија.

Разликата помеѓу „Keygen & Crack“
Значи, како што може да се забележи, ова се два различни методи за пиратски игри и софтвер. Сепак, понекогаш овие два методи се користат заедно.

Разликата во што е можно помалку зборови, може да гласи вака: Keygen не го менува програмскиот код, додека Crack го прави тоа.

Проблем со пиратски игри
Најголемиот проблем тука е што повеќето „пирати“ „влечат“ малициозен софтвер во нивните програми Crack или Keygen. Од која причина – само тие знаат.

Затоа се препорачува да се купи легална копија на играта, бидејќи сигурно ќе знаете дека нема вирус, ги поддржувате програмерите и сè ќе работи само. Игрите може да се најдат релативно ефтино и ако планирате да играте подолг период, вреди да ги купите.

/saznajnovo.com

Прочитај повеќе...

Технологија

Новиот update на „Microsoft Word“ кој доаѓа следниот месец, ќе им се допадне на многу корисници

Avatar

Објавено пред

на

Новото ажурирање за Microsoft Word, кое доаѓа следниот месец, ќе имплементира функција што корисниците ја чекаа.

Функцијата за предвидување на текст автоматски ќе предложи нови зборови додека корисникот напишува реченица.

Иако одликата е нова за Microsoft Word, таа треба да биде слична на она што Google го нуди за Gmail и неговиот деловен пакет.

„Мајкрософт“ минатата година најави предвидувачки внес на текст за Word, а функцијата користи модел „машинско учење“ за да понуди предлози засновани врз она што го пишува корисникот. Ова значи дека со текот на времето, функцијата ќе напредува и ќе нуди подобри зборови. Функцијата треба да им помогне на корисниците да пишуваат поефикасно и прецизно со намалување на грешките.

Штом функцијата стане достапна за секого, корисниците ќе видат сиви предлози за зборови што можат брзо да се прифатат со притискање на тастерот Tab или одбивање со притискање на Esc копчето. Исто така, ќе има опција за целосно исклучување на предвидувањето на текстот.

„Мајкрософт“ исто така посочува дека на податоците, собрани за обука на моделот за машинско учење, други можат да пристапат само доколку корисникот ги одобри како дел од повратните информации.

Мајкрософт минатата недела објави дека ќе го објави Office 2021 за стандардни корисници и Office LTSC (долгорочен канал за сервисирање) за комерцијални / деловни цели подоцна оваа година, а пакетите ќе спроведат голем број подобрувања.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 35 минути

(ВИДЕО) ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење

ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење. Поради пандемијата со COVID-19 одбележувањето помина...

МакедонијаПред 3 часа

Коронавирус не запира, денес 582 нови случаи, починале 13 лица

Во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп...

КичевоПред 5 часа

Кучиња скитници нападнале две малолетни внучиња и баба од Кичево

Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски ја информира јавноста дека вчера на ден 24.02.2021 година, А.М.(42) од Кичево, во полициската...

МакедонијаПред 9 часа

Утре времен прекин на сообраќај према Охрид, поради минирање

Од АМСМ известуваат дека на ден 26.02.2021 (петок) утре, на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека –...

Временска прогнозаПред 10 часа

Стабилно и суво време, во недела најава за засилен ветер и пад на температурите, ова се деталите..

Продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време, повремено со мала локална облачност. До сабота температурите на воздухот ќе бидат...

ГејмингПред 21 час

Денес по наше време доаѓа „Call of Duty“: Modern Warfare – Сезона 2

Играта која моментално е #trending во светски рамки денес ја започнува втората сезона. Овој Battle Pass нуди нацрти за оружје,...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 25 февруари

1570 година – Папата Пиус V ја екскомуницира англиската кралица Елизабета Прва за нејзината поддршка на протестантизмот и англиканската црква....

ХороскопПред 23 часа

Дневен Хороскоп -[ 25.02 ]- четврток

ОВЕН Без сомнение, Овни, сте дале се од себе во работата во последните неколку недели. Како што се приближуваат вашите...

ТехнологијаПред 24 часа

И „Google Maps“ ќе биде со нов интерфејс на „Темен режим“

Корисниците на Google Maps и Android Auto наскоро може да очекуваат нови корисни опции, за почеток, „Гугл мапс“ за Андроид...

МакедонијаПред 1 ден

Висока бројка и денес, 725 вкупно, додека починале 13 лица

Во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп...

НАЈЧИТАНИ