Следете не

Временска прогноза

Ноќва во Кичево замрзнати автомобили, температури под 0°C

Avatar

Објавено пред

на

Вечерва нашиот град е во тотална поларна фаза со измерена температура под 0°C до 01:00 часот по полноќ.

До рано на утро не се исклучува можноста температурите да се спуштат во по долна граница.

Оваа очекувана промена е последица од снежните наливи кои денес непркинато паѓаа на планините, како и Попова Шапка.

За нови информации околу временската прогноза и какво време не очекува во наредниот период во текот на утрешниот ден.

Временска прогноза

Најмногу дожд во Охрид и Лазарополе, на Шапка 3 сантиметри снег

Avatar

Објавено пред

на

Во изминатите 24 часа најмногу дожд има наврнато во Охрид и Лазарополе – три литри на метар квадратен, како и во Скопје, Куманово, Крива Паланка, Маврово, Крушево и Дојран.

Снег има на планините, но малку. На Попова Шапка – три сантиметри, на Маврови Анови и Крушево два сантиметри и во Лазарополе еден сантиметар.

За денеска синоптичарите најавуваат врнежи од дожд, а на планините од снег, но веќе во попладневните часови врнежите ќе преставуваат и ќе ги има само во јужните делови од државата. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 5 до 10 степени.

Во Скопје слично време со максимална температура до девет степени.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Дожд, снег и северен ветер, наредните денови стабилизација на времето

Avatar

Објавено пред

на

Времето претпладне во поголем дел од земјава ќе биде со врнежи од дожд, а на планините од снег. Во претпладневните часови врнежите ќе се престануваат и ќе ги има само во јужните делови.

Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура значително ќе се намали.

Утринската температура ќе се движи од 0 до 6, а дневната од 2 до 10 степени.

Во Скопје ќе има слично време со утринска температура од 5, а дневна до 9 степени.

Во следните денови времето ќе биде стабилно со пораст на дневната температура и со умерен, а во сабота и засилен северен ветер.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Кон крајот на денот под влажен бран ќе имаме дожд и снег на повисоките места

Avatar

Објавено пред

на

Денес кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, а под влијание на влажен бран во текот на ноќта и в четврток ќе има врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите повремено ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места.

Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе падне.

Потоа во следните денови ќе преовладува стабилно време, а пораст на дневната температура се очекува од недела.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 7 часа

Фчерашни новости ќе формираат циркус за да им парираат на политичарите

Факт е дека веќе подолг период ниту еден циркус не гостувал во нашата држава. Можеби причината за тоа е дека...

ХороскопПред 9 часа

Хороскоп за денес (21.02) петок

Oвен  Денес е поволен ден за подобрување на работите на љубовен план. Ако сте во врска, веројатно вашата врска ќе...

ВидеоПред 12 часа

(ВИДЕО) Ова болеше: Мачето на Лила Филиповска се галеше се додека…

Нашата топ ТВ дива ценетата Лила Филиповска речиси и да не очекуваше ваква работа од куќниот-љубимец. View this post on...

Здравје и убавинаПред 15 часа

Природен сок против камен на бубрег

Камењата во бубрег најчесто се состојат од калциум, а можат да бидат предизвикани од премногу сол во исхраната што стимулира...

КичевоПред 17 часа

Кривична за косовар кој со уште четири лица одзеле накит во кичевска златара

Одделението за внатрешни работи Кичево поднесе кривична пријава против Ј.В.(41) од Косово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

МакедонијаПред 22 часа

Запленетиот кокаин во Крушопек, дел од пратка со потекло од Колумбија наменет за Словенија

 За полициската акција што синоќа се одвиваше во село Крушопек, во скопски Сарај, при што беше запленет еден килограм од...

СлучувањаПред 22 часа

Трагедија во рудник во Прилеп, почина работник

Несреќа со трагична последица се случила вчера околу 11:15 часот во рудник во Прилеп. Од МВР информираат дека Д.З.(67) од Прилеп,...

СпортПред 22 часа

Хуго Лорис: Не е време да бараме изговори

Голманот на Тотенхем, Хуго Лорис, по дуелот со Лајпциг во првиот натпревар од 1/8 финалето на Лигата на шампионите (0:1),...

МакедонијаПред 22 часа

Влажни коловози на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...

Временска прогнозаПред 22 часа

Најмногу дожд во Охрид и Лазарополе, на Шапка 3 сантиметри снег

Во изминатите 24 часа најмногу дожд има наврнато во Охрид и Лазарополе – три литри на метар квадратен, како и...

НАЈЧИТАНИ