Следете не

Свет

Ноќва започнува зимското сметање на времето и ќе се врати час назад

Avatar

Објавено пред

на

Во три часот по полноќ ноќта меѓу сабота и недела почнува зимското сметање на времето, односно стрелките на часовникот се враќаат еден час наназад.

Зимското сметање на времето ќе трае до последниот викенд во март следната година, кога треба да почне летното сметање на времето.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Свет

Worldometers: Повеќе од 59 милиони случаи на корона

Avatar

Објавено пред

на

ВАШИНГТОН: Во светот, 59.080.520 случаи на инфекција се потврдени од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на веб-страницата на „Worldometers“.

1.395.340 луѓе починаа, а 40.838.729 се опоравија.

Во моментов, во светот има 16.830.158 активни случаи.

Соединетите држави имаат најголем број на заразени – 12.589.088, следени од Индија – 9.140.312, Бразил – 6.071.401, Франција – 2.140.208 и Русија – 2.114.502.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

Нема повеќе ресторани, само храна преку телефон: Лос Анџелес жестоко се бори со коронавирусот

Avatar

Објавено пред

на

Мерките се воведуваат затоа што просечниот број на новоинфицирани во текот на пет дена беше над 4.000

Властите во областа Лос Анџелес најавија воведување нови мерки со кои ќе се забрани јадење во ресторани најмалку три недели, поради зголемувањето на бројот на нови пациенти за време на сезоната на празници.

Новите мерки ќе стапат на сила во среда во 22 часот, пишува АП.

Ресторани, пиварници, винарии и барови ќе можат да служат само порачки за испорака и достава.

Мерките се воведуваат затоа што просечниот број на новоинфицирани во текот на пет дена беше над 4.000.

Во повеќето делови на Калифорнија, вклучително и округот Лос Анџелес, од саботата навечер во сила е полициски час.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

Нови резултати од анализата на вакцината „Pfizer“: Нашата вакцина против коронавирус е 95% ЕФИКАСНА

Avatar

Објавено пред

на

Производителот на лекови „Pfizer“ во средата изјави дека нивната вакцина против коронавирус покажала ефикасност од дури 95 проценти и дека нема сериозни несакани ефекти, засновани на првиот сет на комплетни резултати од тестот за вакцина во доцна фаза.

Податоците покажаа дека вакцината спречува развој и на лесни и на тешки форми на Ковид-19, соопшти компанијата.

Вакцината се покажа како ефикасна 94 проценти кај постари возрасни лица, кои се поранливи на развој на тежок Ковид-19 и кои не реагираат силно на некои видови вакцини.

Pfizer, кој ја разви вакцината со неговиот партнер BajoNtek, рече дека компаниите планираат да поднесат барање до Управата за храна и лекови на САД (ФДА) за итно одобрување „за неколку дена“, зголемувајќи ги надежите дека ефикасна вакцина наскоро станаа реалност, пишува Неw york times.

Резултатите од тестот – помалку од една година откако истражувачите започнаа да работат на вакцината – ги соборија сите рекорди на брзина за развој на вакцини, процес што обично трае со години. Претходно, врз основа на првите резултати, беше речено дека вакцината покажува најмалку 90% ефикасност.

„Резултатите од студијата означуваат важен чекор на ова историско осуммесечно патување за создавање вакцина што може да помогне да се стави крај на оваа разорна пандемија“, рече д-р Алберт Бурла, извршен директор на Pfizer Доколку ФДА ја одобри вакцината со две дози, „Pfizer“ наведува дека до 50 милиони дози ќе бидат достапни до крајот на годината, а до 1,3 милијарди до крајот на следната година.

Претходно, американската компанија „Модерна“ ги објави зачудувачките резултати на нејзиниот кандидат за вакцина против короната, велејќи дека тоа покажува ефикасност од 94,5 проценти.

Двете вакцини користат слична технологија со информативната РНК.

Во студијата на Pfizer и BajoNTek учествувале скоро 44.000 волонтери, од кои половина примиле вакцина. Другата половина добила плацебо инјекција. Потоа, истражувачите чекале да видат колку од нив развиле Ковид-19 во секоја група.

Компаниите објавија дека од 170 случаи на инфекција, дури 162 биле во placebo групата, а осум во групата вакцини. Од 10-те случаи кои развиле потешка форма на болеста, девет добиле placebo.

Претставниците на компаниите рекоа дека ефективноста на вакцината е конзистентна без оглед на возраста, расата и етничката припадност. Најчестиот сериозен несакан настан бил замор, со 3,7 проценти од волонтерите кои пријавиле замор по земањето на втората доза. Постарите возрасни пријавиле помалку и поблаги несакани ефекти, соопштија компаниите.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МузикаПред 2 часа

(ВИДЕО) „Балкан Румба“ е новото оро првенче на нашиот кичевчанец маестро Бојан Кузманоски

Маестро Бојан Кузманоски од Кичево вчера на ЈуТјуб етерот го издаде своето прво „видео и аудио“ музичко остварување насловено како...

МакедонијаПред 3 часа

Радувај се народе, се собраа средствата за лекување на малата Илина, капа долу луѓе со големо срце!

Симона Пармачка Блажевска, мајката на Илина, на својот Фејсбук профил вчера објави дека се собрани потребните средства за лекување на...

МакедонијаПред 6 часа

СВР Охрид: Напишани 66 казни за неносење маски и 76 контроли врз угостителски објекти

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 66 прекршоци за неносење...

ЗанимливостиПред 13 часа

(ВИДЕО) Летни гуми не се препорачани на снег, објаснување зошто ни се потребни зимските гуми во зима и нивно значење

Зимската гума не е наменета само за снег, туку и за температури на воздухот под 7-иот степен. Можете да имате...

ХороскопПред 20 часа

Денешен Хороскоп (24.11) вторник

ОВЕН Ќе направите сѐ што можете да ги подобрите околностите на вашето работно место. Може да очекувате интересно познанство во...

КичевоПред 22 часа

Како последица на Ковид-19 почина кичевскиот новинар, наш ценет пријател и човек со големо срце!

Како последица на Ковид-19 денеска почина кичевскиот новинар Рефик Зенку, дописник на Медиумската информативна агенција, наш ценет пријател, колега и...

Временска прогнозаПред 24 часа

Стабилно и суво време со ниски утрински температури

И понатаму нашата територија ќе се наоѓа под влијание на висок воздушен притисок и на стабилна и сува воздушна маса,...

МакедонијаПред 1 ден

Нови 387 случаи регистрирани од Ковид-19, починати 35, ова е денешниот биланс

Во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 174 -Куманово...

СпортПред 1 ден

Марк Гасол во Лејкерс

Шпанскиот кошаркар Марк Гасол ќе биде новиот играч на НБА шампионот Лос Анџелес Лејкерс. Според американските медиуми, помладиот брат на...

МакедонијаПред 1 ден

Бензините се намалуваат, додека дизелот се покачува

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) донесе одлука за нови цени на горивата, која започнува од ноќеска на полноќ и ќе...

НАЈЧИТАНИ