Следете не

Свет

Нов рекорд: Акциите на Apple скокнаа за повеќе од четири проценти

Avatar

Објавено пред

на

Акциите на „Епл“ скокнаа над четири проценти денес откако компанијата објави позитивни деловни резултати во третиот квартал.

Имено, во 10:14 источно време, акциите на американскиот технолошки гигант се зголемија за 4,07 проценти и достигнаа историски највисока цена затоа што беа продадени по 443,5 долари по парче.

Покрај тоа, компанијата ја надмина Саудиска Арамоко во однос на пазарната капитализација минатата недела и стана највредната компанија во светот, достигнувајќи вредност од 1,77 трилиони долари.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Свет

Worldometers: Повеќе од 59 милиони случаи на корона

Avatar

Објавено пред

на

ВАШИНГТОН: Во светот, 59.080.520 случаи на инфекција се потврдени од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на веб-страницата на „Worldometers“.

1.395.340 луѓе починаа, а 40.838.729 се опоравија.

Во моментов, во светот има 16.830.158 активни случаи.

Соединетите држави имаат најголем број на заразени – 12.589.088, следени од Индија – 9.140.312, Бразил – 6.071.401, Франција – 2.140.208 и Русија – 2.114.502.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

Нема повеќе ресторани, само храна преку телефон: Лос Анџелес жестоко се бори со коронавирусот

Avatar

Објавено пред

на

Мерките се воведуваат затоа што просечниот број на новоинфицирани во текот на пет дена беше над 4.000

Властите во областа Лос Анџелес најавија воведување нови мерки со кои ќе се забрани јадење во ресторани најмалку три недели, поради зголемувањето на бројот на нови пациенти за време на сезоната на празници.

Новите мерки ќе стапат на сила во среда во 22 часот, пишува АП.

Ресторани, пиварници, винарии и барови ќе можат да служат само порачки за испорака и достава.

Мерките се воведуваат затоа што просечниот број на новоинфицирани во текот на пет дена беше над 4.000.

Во повеќето делови на Калифорнија, вклучително и округот Лос Анџелес, од саботата навечер во сила е полициски час.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

Нови резултати од анализата на вакцината „Pfizer“: Нашата вакцина против коронавирус е 95% ЕФИКАСНА

Avatar

Објавено пред

на

Производителот на лекови „Pfizer“ во средата изјави дека нивната вакцина против коронавирус покажала ефикасност од дури 95 проценти и дека нема сериозни несакани ефекти, засновани на првиот сет на комплетни резултати од тестот за вакцина во доцна фаза.

Податоците покажаа дека вакцината спречува развој и на лесни и на тешки форми на Ковид-19, соопшти компанијата.

Вакцината се покажа како ефикасна 94 проценти кај постари возрасни лица, кои се поранливи на развој на тежок Ковид-19 и кои не реагираат силно на некои видови вакцини.

Pfizer, кој ја разви вакцината со неговиот партнер BajoNtek, рече дека компаниите планираат да поднесат барање до Управата за храна и лекови на САД (ФДА) за итно одобрување „за неколку дена“, зголемувајќи ги надежите дека ефикасна вакцина наскоро станаа реалност, пишува Неw york times.

Резултатите од тестот – помалку од една година откако истражувачите започнаа да работат на вакцината – ги соборија сите рекорди на брзина за развој на вакцини, процес што обично трае со години. Претходно, врз основа на првите резултати, беше речено дека вакцината покажува најмалку 90% ефикасност.

„Резултатите од студијата означуваат важен чекор на ова историско осуммесечно патување за создавање вакцина што може да помогне да се стави крај на оваа разорна пандемија“, рече д-р Алберт Бурла, извршен директор на Pfizer Доколку ФДА ја одобри вакцината со две дози, „Pfizer“ наведува дека до 50 милиони дози ќе бидат достапни до крајот на годината, а до 1,3 милијарди до крајот на следната година.

Претходно, американската компанија „Модерна“ ги објави зачудувачките резултати на нејзиниот кандидат за вакцина против короната, велејќи дека тоа покажува ефикасност од 94,5 проценти.

Двете вакцини користат слична технологија со информативната РНК.

Во студијата на Pfizer и BajoNTek учествувале скоро 44.000 волонтери, од кои половина примиле вакцина. Другата половина добила плацебо инјекција. Потоа, истражувачите чекале да видат колку од нив развиле Ковид-19 во секоја група.

Компаниите објавија дека од 170 случаи на инфекција, дури 162 биле во placebo групата, а осум во групата вакцини. Од 10-те случаи кои развиле потешка форма на болеста, девет добиле placebo.

Претставниците на компаниите рекоа дека ефективноста на вакцината е конзистентна без оглед на возраста, расата и етничката припадност. Најчестиот сериозен несакан настан бил замор, со 3,7 проценти од волонтерите кои пријавиле замор по земањето на втората доза. Постарите возрасни пријавиле помалку и поблаги несакани ефекти, соопштија компаниите.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 5 часа

Денешен Хороскоп (26.11) четврток

ОВЕН Денес ќе се чувствувате рамнодушно, ќе се трудите да се фокусирате кон вашите цели но ќе ви недостига инспирација....

МакедонијаПред 8 часа

Нови 1288 ковид случаи, 39 починаа, две лица се жители на Кичево, ова се бројките по градови

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570 -Куманово...

СпортПред 10 часа

Почина легендарниот Диего Марадона

Аргентинските медиуми пред неколу минути објавија дека почина Диего Армандо Марадона. Оваа вест ги шокираше сите фудбалски фанови. Марадона е...

Временска прогнозаПред 23 часа

Период на стабилно време со ниски утрински температури, од недела следува промена на времето

Под влијание на стабилна и сува воздушна маса, и во текот на следните неколку денови времето ќе биде стабилно, суво...

Здравје и убавинаПред 1 ден

Овој симптом укажува за можен срцев удар

Симптоми кои укажуваат на инфаркт во главно се болка во градите, слабост, умор, отежнато вршење на физички активности, мачнина и...

ХороскопПред 1 ден

Редовен Хороскоп (25.11) среда

ОВЕН Ќе имате среќа околу работата денес. Можно е некои деловни обврски да ги завршите побргу од планираното. Ве очекува...

МакедонијаПред 1 ден

Нови 1039 случаи на Ковид-19, 28 од Кичево, додека починаа 15 лица

Во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 546 -Куманово...

МузикаПред 1 ден

(ВИДЕО) „Балкан Румба“ е новото оро првенче на нашиот кичевчанец маестро Бојан Кузманоски

Маестро Бојан Кузманоски од Кичево вчера на ЈуТјуб етерот го издаде своето прво „видео и аудио“ музичко остварување насловено како...

МакедонијаПред 2 дена

Радувај се народе, се собраа средствата за лекување на малата Илина, капа долу луѓе со големо срце!

Симона Пармачка Блажевска, мајката на Илина, на својот Фејсбук профил вчера објави дека се собрани потребните средства за лекување на...

МакедонијаПред 2 дена

СВР Охрид: Напишани 66 казни за неносење маски и 76 контроли врз угостителски објекти

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 66 прекршоци за неносење...

НАЈЧИТАНИ