Следете не

Мобилни уреди

Повеќе од 100 милиони ќе ја добијат оваа функција

Во текот на 2019 година, новата функција ќе биде голем хит меѓу корисниците на новите телефони.

Се користеше како скенер за отпечатоци од прсти, кој направи разлика помеѓу телефоните и на почетокот на своето постоење на мобилните уреди, беше доста “егзотична” функција. Тоа е денес екрански скенер на отпечатоци од прсти, а како што предвидуваат аналитичарите на пазарот на мобилни, ова ќе биде хит функција во текот на 2019 година.

Во Србија е во моментов на располагање, легално, само еден модел на телефон со екрански скенер на отпечатоци од прсти, убав и во секоја смисла посебен Huawei Mate RS Porsche Design. Во иднина, најверојатно ќе бидат повеќе, а ние го очекуваме наскоро и на Mate 20 семејството телефони, а потоа на Samsung Galaxy S10 телефоните или како и да ќе се вика новиот Галакси.

VIVO NEX S е телефонот што го направи невозможното!

Телефоните, кои веќе ја нудат оваа опција се VIVO X20 Plus UD, X21 UD и Xiaomi Mi 8 Explorer, а според проценката на компанијата Sigmaintell моменталната поставена проценка од 42 милиони уреди со екран со скенер за отпечатоци ќе е зголемен на повеќе од 100 милиони до крајот на 2019 годин

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 4 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 5 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 6 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 8 часа

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 9 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 10 часа

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

ЗабаваПред 1 ден

Денешен хороскоп (20.04) Сабота

Овен Во полошо расположение сте од вообичаено, и тоа може да предизвика конфликти на работа. Не се грижете околу тоа,...

ЗабаваПред 1 ден

Боксеров покажа храброст, на сред интервју ја „бакна“ новинарката.. (ВИДЕО)

Боксерот Кубрат Пулев се најде на цел на критики откако на социјалните мрежи се појави видеото на кое страсно ја...

ЗабаваПред 1 ден

Мајмунов верувале или не е на строга диета!! (ВИДЕО)

Диета држи! 😀

Популарни

Close