Следете не

Свет

НОВИ ЦРНИ РЕКОРДИ ВО ЕВРОПА, ЕУ ОБЈАВИ МАПА! 17 земји во црвената зона…

Avatar

Објавено пред

на

Европските земји бележат нови рекордни броеви кога станува збор за бројот на новоинфицирани со КОВИД-19, а 17 од 27-те земји на ЕУ, како и Велика Британија, се наоѓаат во црвената зона на новата европска мапа на ограничувања на движењето објавена од Европскиот центар за превенција и контрола на болести ECDC)

На таа мапа, само три земји на Унијата (Норвешка, Финска и Грција) се претежно зелени, додека пет земји (Италија, Кипар, Естонија, Литванија и Летонија) се главно означени со портокалова боја. Пет земји (Германија, Австрија, Шведска, Данска и Исланд) не беа кодирани во боја поради недоволни податоци за тестовите.

Според препораките, спротивно на оние кои доаѓаат од зелената зона, патниците од портокаловата и црвената (или сивата) зона можат да бидат предмет на одредени ограничувања, пренесува Дневни аваз. Вкупно 16 земји на Европската унија, вклучувајќи ги Франција, Шпанија, Полска или Велика Британија, се обележани со црвена боја.

За да може еден регион да се класифицира во зелена боја, мора да има помалку од 25 нови случаи на 100.000 жители во последните две недели и помалку од 4 проценти од позитивно тестираните. Регионот е во минус кога бројот на нови случаи во последните две недели е поголем од 50 и кога процентот на позитивни е поголем од 4 проценти, или кога критериумот за нови случаи надминува 150.

За тоа време, во Русија се потврдени 15.150 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, објави Кризниот штаб на таа земја.

Од последниот пресек, регистрирани се 232 смртни случаи, што е осми пат од почетокот на епидемијата дневниот број на смртни случаи да надминува 200, пренесува Tas s. Вкупниот број на заразени сега е 1.369.313, а починале 23.723 лица.

Регистрирани се 9.721 нов случај во Чешка, што е нов рекорд по бројот на пациенти за еден ден, објави чешкото Министерство за здравство.

Како што се наведува, втор ден по ред се бележат голем број нови пациенти во Чешка, најголем во Европа, пренесува Ројтерс. Во Чешка, која има 10,7 милиони жители, од почетокот на март се пријавени 149.010 случаи на коронавируси.

Според неделното соопштение на Италијанскиот висок институт за здравје, епидемијата „Ковид-19“ е во акутна фаза во Италија, а во последните 11 недели има прогресивно зголемување на новите инфекции, пишува „Хафингтон пост“.

Според документот, вирусот циркулира на целата национална територија, а во 18 региони, индикаторот за брзината на ширење на вирусот Рт е над 1. До тој број, се смета дека здравствено-епидемиолошката состојба е под контрола. Во моментов во Италија има 4.913 епидемии на коронавируси, од кои 1.700 се нови. Најголем број на епидемии на коронавирус има 80 проценти од семејствата.

 

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Свет

Големо откритие на НАСА: Дефинитивно има вода на Месечината

Avatar

Објавено пред

на

Истражувањата сугерираат дека водата може да се дистрибуира на целата површина на Месечината

Водата дефинитивно се најде на површината на Месечината, објави НАСА. Научниците открија „water pockets“ што може да ги олесни сите понатамошни мисии на астронаутите.

Водата е пронајдена за прв пат со помош на SOFIAtelescope, објави администраторот на НАСА Џим Бриденштајн на својот профил на Твитер.

Истражувањата сугерираат дека водата може да се дистрибуира на целата површина на Месечината.
Откритието е голем чекор напред во мисијата за истражување на остатокот од Сончевиот систем, но се поставува прашањето како точно стигнала водата таму и како е во состојба да ги преживее тешките услови на Месечината.

Научниците претходно сметаа дека ќе се изгуби какво било количество вода, но се чини дека таа е всушност присутна насекаде, а не само во деловите што се сокриени од сонцето.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

Рекорден број на смртни случаи од ковид-19 во Русија

Avatar

Објавено пред

на

Рекорден број на смртни случаи од коронавирус е забележан во Русија на дневна основа, откако во изминатите 24 часа беа регистрирани 320 жртви, соопшти денеска центарот за борба против кризата со коронавирусот.

Ова е, во исто време, голем пораст на бројот на смртни случаи во споредба со понеделникот, кога беа пријавени 219 жртви на ковид-19.

Вкупно 26.589 лица починале од коронавирус во Русија досега, пренесува ТАС С.

Во изминатите 24 часа беа евидентирани 16.550 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на пациенти се искачи на 1.547.774, се вели во соопштението на центарот.

Активни се 362.245 случаи.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Балкан

НОВИ МЕРКИ ВО СИЛА 1.499 новозаразени во Словенија

Avatar

Објавено пред

на

Според неофицијалните податоци на Телевизија Словенија, во таа земја во последните 24 часа се потврдени 1.499 нови случаи на коронавирус, засновани на 5.756 тестирани примероци.

Ова значи дека 26 проценти од испитаниците се позитивни.

Во таа земја се во сила нови мерки од полноќ, кои вклучуваат забрана за движење меѓу општините, што ќе важи на територијата на целата земја.

Забраната, која ќе биде во сила седум дена, постепено ќе се олеснува во оние региони кои најуспешно ќе се борат против пандемијата на коронарниот вирус.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 1 час

Денешен Хороскоп [29.10] четврток

ОВЕН Како за личност која е доста брзо се лути, денес ќе се чувствувате прилично опуштени цело време а тоа...

МакедонијаПред 2 часа

Изгласани дополнувањата на Законот за заштита од заразни болести, овие работи треба да се почитуваат со цел заштита на сопственото здравје и здравјето на другите!

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Здравје и убавинаПред 2 часа

Нешто што не сме знаеле за шеќерот и неговото вистинско лице

Освен слатките, шеќерот има и мрачна страна која малкумина ја познаваат. Според експертите, шеќерот го загадува нашиот организам, а луѓето...

Временска прогнозаПред 2 часа

Најава за северен ветер кој од петок значително ќе дува и ќе ја намали загаденоста во најголемиот дел од државата, детали..

Влеговме во период во кој загаденоста низ котлините забрзано расте, па така овие денови особено во Скопскиот регион, но и...

МакедонијаПред 4 часа

НОВ РЕКОРД НА ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, ДЕНЕС 870, Кичево 20?

Во последните 24 часа се направени 2647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 422...

МакедонијаПред 10 часа

Во петок поради изведување на градежни работи према Охрид ќе има изменет режим на сообраќај, ова се деталите..

Г.П. Викторија Инвест известува дека на 30.10.2020 (петок), ќе се започне со изведување на градешни работи на пат на патниот...

Временска прогнозаПред 16 часа

Најнови детали за временската прогноза, викендов можни промени и дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде умерено облачно со сончеви периоди, локално ќе има и позначителна облачност а ќе дува...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (28.10) среда

ОВЕН Вие сте упорни во сѐ што ќе наумите, па ако деловниот успех е ваш приоритет нема сомнежи дека ќе...

СпортПред 1 ден

ФФМ: Извлечени се двојките за 1/4 финале за Купот на Македонија

Извлечени двојки за 1/4 финале од Купот на Македонија: Академија ПАНДЕВ – ШКУПИ СТРУГА Трим Љум – РЕНОВА БЕЛАСИЦА –...

МакедонијаПред 1 ден

Страшни бројки денес, нови 628 регистрирани – Апел да се почитуваат Ковид мерките!

Во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 353...

НАЈЧИТАНИ