Временска прогноза Македонија

Алармантно предупредување од метеоролозите – УХМР со нови информации за времето

По вчерашниот силен ветер кој ја погоди Македонија, метеоролозите имаат нови информации за времето од денеска.

Од денеска времето ќе биде претежно сончево, но ветровито со силен северен ветер, како и значително постудено.

Дневната температура во поголем дел од земјава ќе се намали за околу 10, а на места и за 15 степени.

Во Кичево температурата ќе се искачи до 15 степени.

Од среда наутро осетно опаѓање ќе има и кај утринската температура, која на места ќе се спушти и околу нулата.

Постепено затоплување ќе има кон крајот на неделата.