Следете не

Случувања

Нови резултати од анализата на вакцината „Pfizer“: Нашата вакцина против коронавирус е 95% ЕФИКАСНА

Avatar

Објавено пред

на

Производителот на лекови „Pfizer“ во средата изјави дека нивната вакцина против коронавирус покажала ефикасност од дури 95 проценти и дека нема сериозни несакани ефекти, засновани на првиот сет на комплетни резултати од тестот за вакцина во доцна фаза.

Податоците покажаа дека вакцината спречува развој и на лесни и на тешки форми на Ковид-19, соопшти компанијата.

Вакцината се покажа како ефикасна 94 проценти кај постари возрасни лица, кои се поранливи на развој на тежок Ковид-19 и кои не реагираат силно на некои видови вакцини.

Pfizer, кој ја разви вакцината со неговиот партнер BajoNtek, рече дека компаниите планираат да поднесат барање до Управата за храна и лекови на САД (ФДА) за итно одобрување „за неколку дена“, зголемувајќи ги надежите дека ефикасна вакцина наскоро станаа реалност, пишува Неw york times.

Резултатите од тестот – помалку од една година откако истражувачите започнаа да работат на вакцината – ги соборија сите рекорди на брзина за развој на вакцини, процес што обично трае со години. Претходно, врз основа на првите резултати, беше речено дека вакцината покажува најмалку 90% ефикасност.

„Резултатите од студијата означуваат важен чекор на ова историско осуммесечно патување за создавање вакцина што може да помогне да се стави крај на оваа разорна пандемија“, рече д-р Алберт Бурла, извршен директор на Pfizer Доколку ФДА ја одобри вакцината со две дози, „Pfizer“ наведува дека до 50 милиони дози ќе бидат достапни до крајот на годината, а до 1,3 милијарди до крајот на следната година.

Претходно, американската компанија „Модерна“ ги објави зачудувачките резултати на нејзиниот кандидат за вакцина против короната, велејќи дека тоа покажува ефикасност од 94,5 проценти.

Двете вакцини користат слична технологија со информативната РНК.

Во студијата на Pfizer и BajoNTek учествувале скоро 44.000 волонтери, од кои половина примиле вакцина. Другата половина добила плацебо инјекција. Потоа, истражувачите чекале да видат колку од нив развиле Ковид-19 во секоја група.

Компаниите објавија дека од 170 случаи на инфекција, дури 162 биле во placebo групата, а осум во групата вакцини. Од 10-те случаи кои развиле потешка форма на болеста, девет добиле placebo.

Претставниците на компаниите рекоа дека ефективноста на вакцината е конзистентна без оглед на возраста, расата и етничката припадност. Најчестиот сериозен несакан настан бил замор, со 3,7 проценти од волонтерите кои пријавиле замор по земањето на втората доза. Постарите возрасни пријавиле помалку и поблаги несакани ефекти, соопштија компаниите.

Хроника

Единаесет припадници на вооружените сили загинаа во хеликоптерска несреќа во Турција

Avatar

Објавено пред

на

Турското Министерство за одбрана доцна вчера објави дека единаесет припадници на вооружените сили загинале, а двајца се повредени при падот на воен хеликоптер на истокот на Турција.

Генерал полковник на пешадијата Осман Ербас беше меѓу загинатите, објавија провладиниот весник Дејли Сабах и владејачката партија АКП.

Девет лица загинаа во пад на хеликоптер, а две починаа во болница, соопштија официјалните лица.

Двомоторен хеликоптер „пума“ од француско производство (Еурокоптер АС532 Кумар / Ербас Х215М) се урна во близина на градот Татван, во провинцијата Битлис, каде турските сили се бореа со мнозинството Курди со децении.

Министерството несреќата ја нарече несреќа, а засега не е објавено која е причината. Телевизијата „ХаберТурк“ објави дека времето е лошо – магла и снег.

Министерот за одбрана Хулуси Акар, началникот на ГШ и командант на копнените сили излегоа на местото на несреќата, соопшти Министерството.

Во 1997 година, курдски борци на ПКК нападнаа турски хеликоптер од ист тип во северен Ирак, убивајќи 11 турски војници. Неодамна, 13 припадници на турските вооружени сили беа убиени во 2017 година, кога хеликоптер „пума“ исто така погоди далекувод во близина на турската граница со Ирак.

 

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Жителите во паника, на Нов Зеланд му се заканува „Цунами“ по земјотресот од 8,1 степен според Рихтер, во прилог снимки од серијата потреси..

Avatar

Објавено пред

на

Серија силни земјотреси го погодија Нов Зеланд. По земјотресот со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала во 2:27 часот по локално време, во 8:28 часот, се случи нова јачина од 8,1 степен според Рихтеровата скала.

Националната агенција за управување со вонредни состојби испрати уште едно предупредување по силниот земјотрес.

Тие наведуваат дека опасноста од цунами ќе трае со часови.

Прочитај повеќе...

Кичево

Важна информација од Кичевска Парохија

Avatar

Објавено пред

на

Кичевското архиерејско намесништво ги известува своите верни чеда дека на ден 05.03.2021 година (петок) ќе се изврши општ Парастос (опевање на сите упокоени) во храмот „Свети апостоли Петар и Павле“ – Кичево во 14⁰⁰ часот, а на 06.03.2021 година (сабота), кога е самиот ден Задушница, почнувајќи од 08³⁰ часот свештениците ќе ги посетат и старите и новите градски гробишта.

Поради тоа, сите оние кои ќе доаѓаат во петок да носат пченица, вино и лепче во храмот (истото важи и за оние кои ќе бидат молитвено на гробиштата).
Притоа препорачуваме да се почитуваат здравствените мерки со носење на заштитна маска и растојание.

Нека Човекољубивиот и Милостив Бог ги спомне нашите ближни кои се упокоиле со надеж во воскресение во Своето Царство, на Отецот, Синот и Светиот Дух.

Амин!

/кичевска парохија

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХроникаПред 2 часа

Единаесет припадници на вооружените сили загинаа во хеликоптерска несреќа во Турција

Турското Министерство за одбрана доцна вчера објави дека единаесет припадници на вооружените сили загинале, а двајца се повредени при падот...

СветПред 3 часа

(ВИДЕО) Жителите во паника, на Нов Зеланд му се заканува „Цунами“ по земјотресот од 8,1 степен според Рихтер, во прилог снимки од серијата потреси..

Серија силни земјотреси го погодија Нов Зеланд. По земјотресот со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала во 2:27 часот...

ХороскопПред 4 часа

Хороскоп за денес (5 март) петок

ОВЕН Овните денес би можеле на ум да имаат најмногу загриженост околу финансиите. Можеби сте имале повеќе трошоци во последно...

КичевоПред 13 часа

Важна информација од Кичевска Парохија

Кичевското архиерејско намесништво ги известува своите верни чеда дека на ден 05.03.2021 година (петок) ќе се изврши општ Парастос (опевање...

МакедонијаПред 14 часа

Денеска 721 нови случаи на Ковид-19, драстичен скок на новозаболени

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 357 -Прилеп...

ЗанимливостиПред 15 часа

Сè што треба да знаете за витамин Д3

Сонце, море, плажа, витамин Д3. Ако не сте многу јасни за тоа како овие термини се меѓусебно поврзани, не грижете...

СветПред 15 часа

Тинејџер во Австралија починал откако бил каснат од медуза

Тинејџер во Австралија почина откако го касна отровна медуза, што е прв ваков случај во последните 15 години, соопштија денес...

ЗанимливостиПред 16 часа

(ФОТО) За 8-ми март женски продукти на акција само во АТВА Маркети – Кичево

Бараните женски производи по повод 8-ми март, на акциска цени само во реномираните АТВА Маркети од Кичево

СпортПред 16 часа

Се е спремно за реваншот помеѓу Ливерпул и Лајпциг на истиот стадион

УЕФА закажа уште еден натпревар помеѓу Ливерпул и Ред Бул Лајпциг на исто место – во Будимпешта. Првиот натпревар помеѓу...

Временска прогнозаПред 16 часа

До крајот на денот топло, од утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и температурите ќе се спуштаат, детали..

Денес времето кај нас ќе биде сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека...

НАЈЧИТАНИ