Следете не

Мобилни уреди

Новиот Samsung Galaxy пристигнува побрзо од очекуваното! Протекоа првите рендери (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Самсунг ќе му претстави нов предводник на светот во јануари 2021 година!

Ова го тврдат „добро информирани“ извори, блиски до корејскиот производител, а на социјалните мрежи „протекоа“ рендери што прикажуваат збир на камери, слични на Galaxy S20.

Се тврди дека Galaxy S30 ќе има рамен дисплеј од 6,2 инчи, а поскапиот Galaxy S30 Ultra „заокружен“ екран од 6,7 или 6,9 инчи. Не се дадени други спецификации.

Сетот камери се издвојува на објавените рендери, а се шпекулира дека блицот ќе биде скриен во внатрешноста на „носачот“ на задната страна. Телефонот треба да добие ултра широк, телефото или перископ леќа, пренесува Verge.

Ако новата генерација уреди навистина е претставена во јануари, тоа ќе значи дека Samsung побрза со премиерата, што обично е закажана за крајот на февруари.

Во исто време, Galaxy S30 и S30 Ultra ќе дебитираат само два месеци подоцна, во споредба со новата генерација на iPhone 12.

Не е типично за производите да се лансираат по празниците, но корејската компанија веројатно сака да го искористи моментот, бидејќи американскиот конкурент го одложи издавањето на уредот од следната генерација поради короната.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Мобилни уреди

Apple подготвува нешто сосема ново?

Avatar

Објавено пред

на

Нема време за губење – покрај серијата iPhone 13, Apple, наводно, веќе работи и на целосно нов производ, нов, флексибилен телефон.

Велиме „наводно“ затоа што сè е сè уште на ниво на гласини, но толку многу пати е докажано дека каде што има чад, има и оган.

Како што пренесува кинескиот „Economic Daily News“, повикувајќи се на една од компаниите во дистрибутивниот ланец, „Apple“ веќе ги нарача првите примероци на кои може да тестира како функционираат шарките за новиот флексибилен уред.

Се наведува дека компанијата има намера да направи таков издржлив телефон, што може да издржи повеќе од 100.000 отвори и затворања. Овие уреди треба да се соберат во Кина, а еден од најголемите партнери треба да биде Samsung.

Како друг голем партнер (иако срамежливо) се споменува Nippon, со кого Apple веќе соработувал на лаптопи. Според кинеските медиуми, презентацијата е планирана две години, а сè уште не е познато дали телефоните ќе имаат OLED или microLED екрани, како и какви било други спецификации.

Купертино сè уште не ги коментирал овие обвинувања, па затоа не добивме официјална потврда. Од друга страна, никој дури и не одговори да го демантира тоа, па затоа е сосема можно дека ова не е само шпекулација.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Андроид телефоните трошат мобилни податоци без знаење на корисникот!

Avatar

Објавено пред

на

Google е сè поконтроверзен за начинот на деловно работење. Во најновата заговор, откриено е дека телефоните со Android разменуваат околу 260 MB мобилни податоци секој месец без знаење на корисникот.

Според обвинителите во Сан Хозе, САД, Google ги користи дозволите за мобилни податоци за да пренесува кориснички податоци на своите сервери преку услугите на Google. Ова откритие го направија оставајќи телефон Андроид со исклучена опција Wi-Fi, но со вклучени мобилни податоци.

Секој ден, телефонот имаше пропусна моќ од 8,88 МБ податоци, а околу 95% од таа размена на податоци се одвиваше со серверите на Гугл. Приближно, околу 390 пати на ден, се разменуваа податоци.

Она што телефонот го испратил до серверите на Google се параметрите за употреба на мрежата Wi-Fi, потоа податоците за отворените апликации и другите параметри важни за работата на Android. Обвинителите исто така тврдат дека сето ова можело да почека додека не се вклучи Wi-Fi, но Google избрал да го стори тоа преку мобилни податоци.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

„Старата“ Nokia 8000 во сосема ново 4G издание! (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Телефонот изгледа како што изгледаа премиум мобилните телефони пред „да станат паметни“

Се чини дека полека почнуваат да пристигнуваат неодамна најавените модерни верзии на култните модели на телефони на Nokia.

Судејќи според првата фотографија што се појави на социјалните мрежи, првиот што ќе ја види светлината на денот ќе биде моделот 8000 4G, заедно со техничките детали за уредот.

А, телефонот изгледа како што изгледаа мобилните телефони од премиум-класа пред да „станат паметни“. Има стандардна „физичка“ нумеричка тастатура и заоблени рабови, а ќе доаѓа во верзии со единечна и двојна SIM картичка.

Уредот, напојуван од чип Snapdragon 210, е опремен со 512 MB RAM и 4 GB внатрешна меморија, што може да се прошири со microSD картички. Телефонот се напојува со заменлива батерија од 1500mAh, која се полни преку microUSB порт, според GSM Arena.

Nokia 8000 4G има 2.8-инчен (240 x 320p) LCD-екран и е опремен со 2MP камера.

Уредот го користи оперативниот систем KaiOS, на кој е додадена поддршка за WhatsApp и Facebook апликациите. Исто така, сигналот 4G може да се сподели со други уреди преку Wi-Fi hotspot.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 2 часа

Италија забрани патување од 21 декември до 6 јануари

РИМ – Италијанската влада денес објави дека воведе забрана за патување за време на новогодишните празници, со цел да се...

СветПред 2 часа

Во светот, повеќе од 1,5 МИЛИОНИ починати од коронавирус.

Бројот на смртни случаи од вирусот корона надмина 1,5 милиони луѓе денес, според worlodmeters.info. Најмногу смртни случаи има САД, каде...

СветПред 2 часа

Во Соединетите држави, 2.700 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, најмногу од април

Соединетите држави регистрирале повеќе од 2.700 смртни случаи од последиците на коронавирусот за 24 часа, толкав дневен број на смртни...

КултураПред 7 часа

Утре е големиот празник „Пречиста“, на помош да биде, за многу здравје и нови рожби во домовите

Утре е голем празник Воведение на Пресвета Богородица во храмот што народот го вика Света Пречиста или само Пречиста, овој...

Временска прогнозаПред 8 часа

Времето денес ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд до недела каде врнежите ќе бидат со поголем интензитет

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд, претежно во западните делови, ќе дува умерен, вдолж...

ХороскопПред 15 часа

Голем Хороскоп за денес [03.12] – четврток

ОВЕН Работа: На деловен план работите ќе бидат одлични. Добриот крај на претходната година ќе продолжи и вашата работа ќе цвета....

МакедонијаПред 18 часа

(ФОТО) Вечерва сопрен камионџија на патот Прилеп-Кавадарци, возел со 2,44 промили алкохол во крвта

Вечерва околу 17:45 часот полициски службеници од мобилната сообраќајна единица на МВР на патот Прилеп-Кавадарци го приведоа Е.В.Б (49) од...

МакедонијаПред 19 часа

Ковид-19 денес: 946 нови случаи од 2564 тестирања, починати се 33 лица, ова е билансот по градови..

Во последните 24 часа се направени 2564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 426 -Куманово...

Живот и стилПред 19 часа

(ВИДЕО) Видео за 2020 година е делото на „DigitalBox“ – „Со љубов од Париз“, љубовна приказна каква што секој би посакал

Како што се ближи крајот на годината, време е да избереме еден видео запис на заљубен млад брачен пар. Видеото...

МакедонијаПред 23 часа

Пред нас нов неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98...

НАЈЧИТАНИ