Следете не

Временска прогноза

Од ноќеска локален дожд и снег, утре услови за снег и на пониските места

Avatar

Објавено пред

на

Во текот на претстојната ноќ ќе има повремен локален дожд и снег на планините.

Поради спуштање на значително постудена воздушна маса од север ќе започне да дува северен и североисточен ветер кој полека ќе засилува на интензитет, во текот на ноќта и утре услови за провејување на снег ќе има и на местата со помала надморска височина, особено во северната половина од државава.

Максималните дневни температури од утре ќе бидат многу пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 10 степени.

Разведрување на времето насекаде ќе има во текот на утрешната ноќ, токму поради ова и температуритењ на воздухот во вторник наутро ќе бидат насекаде негативни и ќе се спуштаат во интервалот од -11 до -3 степени.

Нова промена на времето и врнежи ќе има од четврток.

Инфо: Славчо Попоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Временска прогноза

Најава за нови снежни врнежи од понеделник, ова се деталите..

Avatar

Објавено пред

на

Под влијание на циклонска активност утре и за време на викендот времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд кој најпрвин ќе ги има на запад и со полсаб интензитет, додека на планините врнежите ќе бидат од снег.

Повеќе врнежи ќе има за време на викендот кога истите ќе се прожират насекаде а ќе дува и умерен до засилен ветер од јужен правец. Температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 13 степени.

Најинтензивни врнежи за време на викендот ќе има во западните предели каде локално ќе наврнат над 40 л/м2 воден талог, додека на планините со надморска височина од над 1500 метри снежната покривка значително ќе се зголеми (над 40 сантиметри), и тоа особено во западните предели .

Во понеделник ќе дува засилен западен ветер, меѓутоа доцна попладне и во вечерните часови од север ќе започне да се спушта СТУДЕН ВОЗДУХ кој ќе услови ново заладување на времето и врнежи од снег и формирање на снежна покривка на повисоките населени места.

Од понеделник навечер врнежи од снег ќе има понекаде и на ниските места (градовите), со што ќе дојде до формирање на нова снежна покривка. Од вторник максимумот на температурите ќе се искачува во интервалот од -3 до 6 степени во најтоплите предели од државава, додека наутро понекаде температурите ќе се спуштат  и под -10 степени.

За време на ова заладување, повторно и во Скопскиот регион се очекуваат снежни врнежи.

Автор: Славчо Попоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Нов циклон кој носи промена на времето се приближува кон нашата држава

Avatar

Објавено пред

на

Циклон ќе влијае на времето во нашата држава во текот на следниот период и истиот ќе условува повремени врнежи од дожд и тоа поради јужното воздушно струење, кое ќе услови значително потопло време и забрзано топење на снегот. Врнежи од снег ќе има само на планините со надморска височина од над 1500 метри, особено на запад и на северозапад.

Најпрвин врнежите ќе ги има на запад  и со послаб интензитет, додека за време на викендот како и на почетокот од следната недела истите ќе се прошират насекаде и ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ, но сепак најинтензивни ќе бидат на запад каде локално се очекува да наврнат над 40 л/м2 воден талог. Температурите на воздухот ќе бележат значителен пораст, како минималните така и максималните и за време на викендот истите ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 13 степени.

Исто така за време на викендот, како ина почетокот од следната недела ќе дува умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец. Поради изразеното јужно и југозападно воздушно струење, од Сахара кон нашата држава ќе се изврши транспорт на прашина и на песок па така и дождот кој ќе паѓа ќе биде помешан со Сахарската прашина и песок.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Поради очекуваните поинтензивни врнежи, но и поради забрзаното топење на снегот поради релативно високите температури на воздухот се очекува повторно покачување на нувоата на реките  и на езерата низ државава. Иако условите се мали, но сепак постои можност за локално излевање на помалите реки низ државава, особено на запад. Токму поради ова на возачите им препорачуваме да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ доколку возат покрај помалите реки кој се наоѓаат во близина на патиштата.

Да напоменеме дека за време на овој циклон локално ќе има услови и за појава на нестабилност проследена со грмежи.

Според сегашните анализи, нов студен бран и нови врнежи од снег понекаде  и на пониските места кај нас треба да стигне во понеделник попладне  и навечер.

Автор: Славчо Попоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Ноќеска во Берово измерени -16°С, од утре температурите ќе бидат во пораст

Avatar

Објавено пред

на

Поларниот бран продолжи да влијае на времето и во текот на изминатата ноќ, па така до утринава најстудено беше во Битола и во Берово каде температурите се спуштија на -16 степени.

Потоа следуваат Крива Паланка каде се измерени -13 степени, во Скопје – Петровец, Прилеп и во Пожаране се измерени -11 степени, во Ѓуриште, Виница, Тетово и во Охрид се измерени -10 степени,  -8  степени Скопје – Зајчев рид, во Струмица и во Гевгелија се измерени -4 степени и во Дојран беше најтопло каде се измерени -3 степени.

Доста студено ќе биде уште утре наутро, додека во текот на денот како што најавивме студот полека но сигурно ќе попушта, а температурите на воздухот ќе бидат во пораст.

Исто така ќе започне да дува јужен и југозападен ветер кој од петок повремено ќе биде и засилен по интензитет.

Автор: Славчо Попоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 4 часа

Кина тестира инекција за „продолжување на животот“

Кинески истражувачи тестираат нови средства за деактивирање на генот KAT7, што е клучен фактор во процесот на стареење на клетките....

ХороскопПред 6 часа

Дневен Хороскоп (22.01) петок

ОВЕН Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не обвинувајте други луѓе затоа што ве лажат само онолку колку што сакате...

СкопјеПред 6 часа

Овие делови од град Скопје ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 22.01.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

БалканПред 7 часа

(ВИДЕО) Страшна сообраќајка во Ваљево, поставените столбови спасија жена и дете на пешачки

На срспките социјални мрежи се појави видео од сообраќајка, каде се гледа жена со дете како чека да ја премине...

ВидеоПред 8 часа

(ВИДЕО) Си крадеше вино во продавница, па вработениот го сецна..

Не престануваат снимките на арамии од секој јавен сектор во светот. Вирално стана видеото во продавница за вино каде крадецот...

АвтомобилиПред 9 часа

(ФОТО) Фудбалерите на Барселона опседнати со Seat Cupra автомобилите

Фудбалерите на Барса Џерард Пике и Серхио Бускетс, Сергино Дест и Миралем Пјаниќ, Френки де Јонг и глобалниот амбасадор на...

МакедонијаПред 12 часа

Денес 356 нови случаи на Ковид-19, за жал дури 15 починале како последица на вирусот

Во последните 24 часа се направени 1906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 171 -Куманово...

Временска прогнозаПред 12 часа

Најава за нови снежни врнежи од понеделник, ова се деталите..

Под влијание на циклонска активност утре и за време на викендот времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес [21.01] четврток

ОВЕН Можеби сте премногу уморни, па ова е вистинската причина за повлекување и предавање на судбината. Работите можат да станат...

СпортПред 1 ден

(ВО ЖИВО) Проследете ги утакмиците за eEuro2021 во ProEvolution Soccer 2021

Групите за предквалификациите за eEuro2021 во ProEvolution Soccer 2021 се формирани и веќе се играат утакмиците почнувајќи од 20 часот....

НАЈЧИТАНИ