Следете не

Македонија

Од утре се отвораат угостителските објекти, ова се дел од протоколите за почитување во секторот

Објавено пред

на

Од утре отвораат и угостителските објекти. Тие же можат да примат гости на отворениот дел од нивниот објект и строго да ги почитуваат протоколите за работа.

Се подготвуваат нови протоколи за работа за затворениот дел од угостителските објекти.

Еве дел од протоколите кои ќе мора да се почитуваат:

Се дозволува отворање на угостителските објекти за исхрана со ограничување во однос на начинот на работа со почитување на
протоколите за превземање на превентивни мерки во услови на епидемија од COVID-19.
Протокол за отворање и работа на угостителските објекти за исхрана

1. Ограничено работно време
2. Се дозволува работа само на отворените делови (терасите) од угостителсите објекти за исхрана
3. Се ограничува бројот на гости, се послужуваат само гости кои може да седат
4. Задолжително менаџирање на влегување на гостите. Одредено одговорно лице пред влезот на угостителскиот објект
5. На терасите за послужување на гости каде има поставено маси, треба да се обезбеди простор од најмалку 9,6m² за една маса со 4
столови
6. Задолжително поставување на дезинфекционо средство за раце на секоја маса
7. Засилени внатрешни контроли на вработените лица од страна на одговорно лице за одржување на личната хигиена (често миење
раце) во сите фази на подготовка, прием и послужување на храна
8. Засилени санитарно-хигиенски мерки, пребришување на масите со средство за дезинфекција кое делува на вируси според упатство од производителот. На крајот на смената задолжително механичко чистење и дезинфекција со средство кое делува на вируси според упатство од производителот, алтернативно може да се користи 0,05% натриум хипохлорит (5% белило за домаќинство кое се користи во размер 1:100) или 70% алкохол за дезинфекција на горни површини. Редовно одржување на тоалетите со задолжително водење на евиденција за спроведеното чистење и употреба на горенаведените дезинфекциони средства.
9. Забрането организирање на прослави (свадби, родендени, крштевки и сл.)

Извор: Стандард

Македонија

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и најпопуларните ТВ серии. Погледнете ги следните најдобри ТВ понуди

Објавено пред

на

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и до најпопуларните ТВ серии. Не пропштај и одбери го твојот омилен пакет веднаш, повеќе детали околу прекрасните ТВ понуди и содржини погледнете ги на линкот ТУКА
Нашите партнери од РиД Електроника, се главни застапници на Тотал ТВ во Кичево и регионот, контактирајте и повикајте ги веднаш, ќе бидете брзо и квалитетно услужени, контакт тел. 070/855-540
Прочитај повеќе...

Македонија

Цената на авто-плинот (тнг) продолжува да расте, од денес во продажба по цена од 39 денари за литар

Објавено пред

на

Од денес на повеќето малопродажни објекти плинот е со покачена цена за литар. Цената на авто-плинот (тнг) се зголеми 1,5 денар и моментално се продава 39,00 денари за литар, додека за останатиот дел објекти новата цена на плинот ќе стапи на сила од вечерва.

Како што знаеме авто-плинот не е под Регулаторната Комисија за Енергетика.

Прочитај повеќе...

Македонија

Од 1.967 тестови, нови 154 заразени од Ковид-19, оздравени 408 пациенти

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи
на КОВИД-19:
• Скопје – 118
• Куманово – 12
• Кавадарци – 5
• Прилеп и Битола – по 3
• Велес, Кичево, Кочани, Свети Николе и Крива Паланка – по 2
• Струмица, Виница и Кратово – по 1

Пријавени се 12 починати лица: 10 починати лица од Скопје (90г, 90г, 82г, 74г, 73г, 73г, 71г, 67г, 67г и 53г), по едно починато лице од Штип (84г) и Валандово (30г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 408 оздравени пациенти од:
• Скопје – 179
• Тетово – 23
• Куманово – 22
• Струмица – 19
• Штип – 17
• Кавадарци – 15
• Кичево – 14
• Прилеп и Велес – по 12
• Кочани и Дебар – по 11
• Радовиш и Берово – по 9
• Битола и Ресен – по 7
• Свети Николе – 6
• Кратово и Гостивар – по 5
• Крива Паланка, Гевгелија и Валандово – по 4
• Неготино и Делчево – по 3
• Пехчево – 2
• Охрид, Пробиштип, Богданци, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.254.061 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 187.068 бројката на оздравени пациенти е 167.810, на починати е 6.472, а бројот на активни случаи изнесува 12.786

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 16 часа

На денешен ден (24 септември)

768.- Почина францускиот крал Пепин III Мали (Пепин ле Бреф), првиот монарх од династијата Каролингија. За време на неговото владеење...

ХороскопПред 19 часа

Хороскоп за денес -[ 24 септември ]- петок

ОВЕН Оваа недела ќе се случи емоционален климакс со влегувањето на месечината во вашиот знак, време е да се посветите...

МакедонијаПред 24 часа

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и најпопуларните ТВ серии. Погледнете ги следните најдобри ТВ понуди

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и до најпопуларните ТВ серии. Не пропштај и одбери го твојот...

МагазинПред 1 ден

Европската комисија предлага единствен полнач за сите електронски уреди

Европската комисија (ЕК) предложи USB-C да биде заеднички порт за сите електронски уреди. Денешниот предлог предвидува USB-C да стане стандардeн...

СпортПред 1 ден

Женска репрезентација на Македонија до 17: На турнир во Естонија

Женската репрезентација на Македонија до 17 години денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски”, ги започна подготовките за квалификацискиот турнир што...

ГејмингПред 1 ден

Nvidia објавува драјвери за Windows 11 со поддршка за DLSS за повеќе од 28 игри

Nvidia објавува нова програма која додава поддршка за DLSS (Deep Learning Super Sampling) за 28 игри, а сега е сертифицирана...

СветПред 1 ден

Соединетите држави одобрија трета доза Pfizer-Biontek за стари лица и лица во ризик

Соединетите Американски Држави (САД) ја одобрија третата доза на вакцина Pfizer-Biontek против коронавирус за лица постари од 65 години и...

СветПред 1 ден

Вакцинација против корона наскоро и за бебињата: Директор на Модерна за борба против пандемијата на корона вирусот

Во моментов тестираме вакцини кои се адаптирани за делта сојот во клинички испитувања. Тие ќе ја формираат основата на зајакнувачки...

СкопјеПред 1 ден

Поради зафати во електродистрибутивната мрежа следните скопски локации денеска ќе останат без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес на ден 23.09.2021 година – четврток, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 2 дена

Спировски: Тимот го победува најтешкиот и најсилниот противник. Верувам дека сме на правиот пат.

Македонскиот репрезентативен фудбал по завршувањето на Европското првенство 2020. отвора нова страница во својата историја. Под водство на новиот селектор...

НАЈЧИТАНИ