Следете не

Технологија

Опера добива game engine

Avatar

Објавено пред

на

Не честопати компанија за пребарувачи купува платформа за развој на игри. Но, тоа е токму она што Opera го стори со Yoyo Games, британскиот тим најпознат по изработката на GameMaker Studio 2. Ова е исклучително популарна платформа за почетници, со малку искуство во програмирање. Добро работи со 2D проекти и има достапен интерфејс за влечење и испуштање, заедно со свој јазик за скрипти што може да се користи за создавање понапредни наслови. GameMaker ги поддржува сите поголеми платформи, вклучувајќи компјутер, мобилни уреди и Nintendo Switch.

Opera GX причина за купување

Opera ја купи компанијата од едноставна причина: Opera GX. Веб-прелистувачот фокусиран на плеерот беше лансиран во раниот пристап во јуни 2019 година. Неговата главна функција е лизгачка контролна табла што ви овозможува да ја ограничите ширината на опсегот на прелистувачот и да видите кои картички бараат најмногу ресурси на процесорот и RAM меморијата. Opera вели дека ќе создаде нова поделба, разумно наречена Opera Gaming, со комбинирање на тимовите Opera GX и GameMaker.

Многу компании, вклучувајќи ги Гугл, Мајкрософт и Амазон, гледаат на стримингот како на иднината на игрите базирани на прелистувачи. Дали Opera сака слична понуда за корисниците на Opera GX? Или, тој сака да ги следи компаниите како Epic Games, кои го поседуваат популарниот Unreal Engine? Засега, можеме само да шпекулираме.

Технологија

Популарниот Google „Earth“ ги изненади своите корисници со нова функција

Avatar

Објавено пред

на

Google „Earth“ денес додаде карактеристика „тајмлапс“ што овозможува увид во тоа како климатските промени, урбанизацијата и уништувањето на шумите влијаеја на климата во последните четири децении.

Времепловот, составен од 24 милиони сателитски слики, заедно со 800 монтирани видеа и интерактивни водичи, им овозможува на корисниците да видат како се сменило кое било место на планетата, користејќи податоци од НАСА, програмата „Ландсат“ на американскиот геолошки институт и програмата Коперникус на Европската унија Ројтерс.

Климатските промени предизвикаа чести и силни поплави, суши, бури и топли бранови, а тие се и причината поради која се зголемува глобалната просечна температура на воздухот.

Функцијата временска линија на платформата Google „Earth“ покажува, на пример, како се сменија бреговите, се проширија градовите и се појави земјоделско земјиште со истовремено исчезнување на глечерите, шумите и реките.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Инстаграм“ ќе тестира колку е важно за луѓето да се гледа бројката на „лајкови“

Avatar

Објавено пред

на

Станува збор за тест за кој не е познато колку долго ќе трае, но се знае дека наскоро може да влијае на корисниците на „Фејсбук“. Компанијата која е дел од технолошкиот конгломерат Марк Цукерберг објави „мал глобален тест“ кој на корисниците ќе им претстави три опции кога станува збор за бројот на лајкови: опција да не го гледаат бројот на лакови на сите објави, а потоа да ги исклучи бројот на лакови за нивните сопствени објави. верзија каде лајковите се гледаат насекаде.

Исто така, се наведува дека „се работи на слично искуство“ за корисниците на Фејсбук, но без дополнително објаснување како би можело да изгледа.

Ова се базира на првичната проверка на Инстаграм, во избраните земји во светот, со цел на корисниците да им се допадне дека никој не гледа колку лајкови има.

Во тој случај, корисниците немаа друг избор освен да можат да го видат бројот на лакови.

Претставниците на популарната социјална мрежа тогаш им порачаа на корисниците дека тој сака луѓето „да се фокусираат на фотографиите и видеата што ги споделуваат, а не на тоа колку лајкови имаат“.

Влијателните инстаграмери првично се загрижени дека ова може да влијае на договорите со брендовите и компаниите, бидејќи таквиот вид реакција на нивните објави нема да биде јавен

Сепак, корисниците можеа приватно да ги видат лајковите на објавите и да ги споделат со клиентите.

Сепак, обезбедувањето поперсонализирано искуство кога станува збор за лајкови може да биде вистинскиот начин за Инстаграм, бидејќи на тој начин корисниците кои се свесни за тоа колку се засегнати од јавниот приказ на бројот на срцата под објавата и го избегнуваат

Во исто време, функцијата за следење на бројот на лајкови ќе им овозможи на оние кои сакаат да ја следат.

Што ќе тестира Фејсбук

Фејсбук провери и како неговите корисници сакаат да го кријат бројот на лајкови во 2019 година.

Освен што лајковите беа скриени, беше невозможно да се открие колку прегледи имаат видео содржините споделени на оваа социјална мрежа.

Не е познато дали новиот тест ќе се примени на сите овие параметри или само на лајковите на објавите.

Ново тестирање на Фејсбук сè уште не е лансирано.

Прочитај повеќе...

Технологија

Google Earth: Земјата се менува поради нас

Avatar

Објавено пред

на

Google Earth одлучи да ни покаже како се менува нашата планета – глечерите се топат, бреговите се повлекуваат, куќите никнуваат во пустините.

Видеа со Timelapse се создадени со помош на 24 милиони слики направени од сателити во претходните четири децении. Набverудувачот добива нова перспектива, особено кога ги набудува глечерите што исчезнуваат. Со помош на фотографии направени помеѓу 1984 и 2020 година, секој што сака може да разбере колкава штета правиме. Сликите беа анализирани со помош на програмата Коперникус, што значително го забрза процесот, бидејќи на обичен компјутер ќе му требаат дури 228 години за истата работа.

Заинтересираните можат да ги видат сите снимки на g.co/Timelapse, а исто така можат да слушнат и еколошки приказни од различни делови на светот. Google Earth се фокусираше на исчезнувањето на шумите, проширувањето на населбите, зголемувањето на температурите, но и на кревката убавина на планетата на која моментално живееме.

ФОТО: Gerd Altmann

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 18 април

1480 година – Родена е Лукреција Боргија, покровител на уметници и научници за време на италијанската ренесанса, вонбрачна ќерка на...

ХороскопПред 6 часа

Хороскоп за денес (18 април) недела

ОВЕН Овој викенд за Овенот ќе биде исполнет со страст и романтика. Ќе се чувствувате особено емотивно, страствено и полно...

Здравје и убавинаПред 9 часа

Се што е претерано е штетно по нашето здравје, неколку работи кои мора да се знаат

Се што не е умерено, се е штетно врз човечкиот организам, еве неколку примери кои можат да ни користат низ...

МакедонијаПред 10 часа

Ковид-19 денешен биланс: 824 новозаболени, 31 починати – од нив најмладиот починат е на 38 години од Битола

Во изминатите 24 часа од направени 3988 тестови, 824 се позитивни на коронавирус, а битката со Ковид-19 ја изгубија 31...

СпортПред 11 часа

Ф1: Луис Хамилтон ја освои 99-тата пол позиција во својата кариера

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот....

АвтомобилиПред 16 часа

ЕУ забележа нагло зголемување на продажбата на нови автомобили

Вкупната продажба на автомобили во Европската унија се зголеми за 87,3 проценти во март во однос на истиот период минатата...

Временска прогнозаПред 16 часа

Доаѓа циклонска активност која носи врнежи од дожд и грмежи – ова се најновите метео детали

Нашата држава се наоѓа под влијание на циклонска активност која условува доста нестабилно време. Понатаму кон крајот на денов и...

КичевоПред 16 часа

Причина за сечење на 30 годишните врби во центарот на Кичево

Известување во насока за дознавање на вистината и елиминирање на секакви сомнежи околу одстранувањето на 27 годишните врби од пред...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 17 април

1492 година – Кристофоро Коломбо доби согласност и пари од шпанскиот крал Фердинанд V и кралицата Изабел за истражување на...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп ( 17 април ) сабота

ОВЕН Генерално сте задоволни со деловната ситуација, денешниот ден ви е многу поволен. Ве очекува исклучително интересно познанство. Ќе се...

НАЈЧИТАНИ